برنامه ماه عسل و قصه تلخ زندگی دروازه‌بان لرستانی/ ملی‌پوش رفتگر!

زندگی این سه نفر یک موضوع مشترک داشت: سختی دوران کودکی و نوجوانی!

عنایتی اولین بازیکنی بود که از روزگار سخت دوران کودکی و نوجوانی‌اش گفت: از دست‌فروشی در مشهد و بازار امام رضا(ع). او اکنون 4 فرزند دارد.

سید‌مهدی رحتمی شرایط سخت خانواده‌اش را توصیف کرد و از بلال‌فروشی مقابل پارک حرف زد. او حتی اعتراف کرد که در مقاطعی به همراه خواهر مرحومش که 2 سال از او کوچک‌تر بوده، نارنجک و ترقه درست می‌کرده و می‌فروخته است.

نوبت به روایت علی‌رضا بیرانوند دروازه‌بان نفت که رسید، اما هم رحمتی و هم عنایتی محو داستان زندگی این بازیکن جوان شدند که از روستای سراب یاس در جنوب خرم‌آباد به تهران آمده بود تا فوتبالیست شود.

بیرانوند گفت: وقتی به تهران آمدم جای خواب هم نداشتم، دور میدان آزادی می‌خوابیدم!

دروزاه‌بان لرستانی تیم ملی امید کارگری در خیاطی، ظرف شستن در پیتزا فروشی و ماشین‌شویی در کارواش و سپس رفتگری در حوالی منطقه خزانه تهران را پذیرفته بود تا هم جای خواب داشته باشد و هم بتواند تمرین کند!

علیخانی در قسمتی از برنامه از او پرسید: یک مدت هم رفته‌گری کردی؟

بیرانوند پاسخ داد: بله، فرصت شد به اون هم می‌رسیم!

رحمتی و عنایتی هم هر 2 تصدیق کردند که با شنیدن روایت بیرانوند، فهمیده‌اند که سختی‌های زندگی آن‌ها در مقابل این جوان لرستانی که نمونه‌ای از بی‌شمار جوانان بی‌کارترین استان کشور است، خیلی کم بوده است!

علیخانی: زمانی که در ماشین‌شویی کار می‌کردی، ماشین فوتبالیستی را هم شستی؟

بیرانوند: نه، البته یک بار علی دایی آمد کارواش، بچه‌ها گفتند تو فوتبالیستی بیا برو پیش دایی، ماشینش را بشور و با او آشنا شو. من گفتم نه، نمی‌روم!

برنامه پنج‌شنبه علیخانی پشت صحنه زندگی ستاره‌هایی را نشان داد که حالا دستمزدهای چند صد میلیونی می‌گیرند، اما برای رسیدن به این جایگاه از همه چیز خودشان مایه گذاشته‌اند.

علی بیرانوند در بخشی از برنامه گفت: ساکن روستای سراب یاس در اطراف خرم‌آباد بودم. خانواده من از لحاظ مالی ضعیف بودند. هم درس می‌خواندم و هم نان بربری می‌فروختم. ماه رمضان بربری می‌فروختیم. بدون اجازه پدر و مادرم به تهران آمدم، به دنبال ورزش.

در تهران سوار اتوبوس شدم و حسین فیض، مربی تیم وحدت تهران را دیدم. ایشان گفت 200 تومن ازت می‌گیرم بیا داخل تیم. من را به تیم خود برذ. بعد از انجام یک بازی به من گفت: ازت پول نمی‌گیرم، بازیکن خوبی هستی ولی به کسی نگو!

من بعد از تمرین به کارگاه خیاطی می‌رفتم و شب‌ها همان‌جا می‌خوابیدم. آن زمان 15 سالم بود.

بعد از آن به نفت رفتم. جای خواب نداشت هر شب دور میدان آزادی می‌خوابیدم. مجبور شدم به یک پتزافروشی بروم و کار کنم و همان‌جا بخوابم. از 5 صبح تا 10 صبح ظرف می‌شستم!

روزی آقای ریاضی مربی من برای غذا خوردن به رستوران ما آمد. وقتی من را دید اشک‌هایش سرازیر شد و گفت چرا به من نگفتی که کار هم می‌کنی؟!

اولین پولی که از تیم نوجوانان نفت گرفتم برای یک سال 800 هزار تومان بود که 700 هزار تومان آن را برای پدرم فرستادم تا در روستای‌مان زمین بخرد و 100 هزار تومان را برای خرج غذای خودم نگه داشتم.

بعد از رستوران به کارواش رفتم. رزوی علی دایی به کارواش آمد. همه گفتن برو پیش علی دایی بگو فوتبالیستم کمکت میکنه. گفتم نه. چون قد من بلند بود همیشه ماشین‌های شاسی‌بلند را می‌شستم.

بعد از کارواش رفته‌گر شدم! دور میدون خزانه تهران! از صبح ساعت 5 شروع می‌کردم و یک پارک رو به تنهایی جارو می‌زدم. در نمازخانه‌ای متعلق به یکی از شرکت‌های نفتی می‌خوابیدم اما ساعت 5 صبح مرا بیرون می کردند و می گفتند کسی متوجه نشود که این‌جا می‌خوابی! من آن‌جا فقط یک پیک‌نیک برای غذا درست کردن داشتم.

نکته قابل تحسین در مورد این 3 نفر این بود که در صدد کتمان گذشته‌ی خود بر نیامدند و نان حلال کسب کردن و تلاش برای موفقیت را به عنوان درسی برای سایر جوانان مطرح نمودند. آری! کار، عار نیست. ما به وجود چنین ورزشکارانی افتخار می‌کنیم.

/ 2 نظر / 148 بازدید

آقای علیرضا بیراوند قبلا در برنامه ی 90 هم مهمان بوده است، چندین بار آقای فردوسی پور سعی در دانستن جزئیاتی بیشتر از زندگی او را داشت که بیراوند از توضیح بیشتر طفره رفت. اینکه هر انسان تلاشگری از گذشته ی خود فرار نکند و از بیان آن خجالت نکشد ارزشمند است، اما شاید بیان این خاطرات برای فرد ناراحت کننده باشد، آن هم با بیان کامل جزئیات؛ دقیق و بی کم و کاست. به فرض محال -چون بیراوند فعلا متاهل است- آِیا کارگردان برنامه حاضر بود که دخترش با او ازدواج کند؟ آیا اینکه او تا این حد با تلاش شخصی به این موفقیت رسیده برایش ارزشی داشت؟ برنامه ی ماه عسل که به شکل عجیبی هر ساله در ماه رمضان پخش می شود. برنامه ای که در آن کودکی را به عنوان کادو به خانواده ای می دهند، همچون کالایی قابل خرید و فروش، کالایی فاقد شعور و ... . نکته اینجاست که آیا دست اندرکاران برنامه ی فوق و مجری مربوطه که همواره در موضع قدرت است همان احترامی را که مدعی آنند برای میهمانان خود قائلند و یا فقط وجود آن افراد و زندگی مشقت بار آنان باعث پربیننده شدن برنامه ی آنها می شود؟ دنیایی شعاری و برنامه ای خوش لباس.

سوگند

من وقتی داستان زندگی این فوتبالیست معروف رو خوندم خیلی گریه گریه کردم به این همه مقاومت و تلاشی که ایشون برای هدفشون داشتن تبریک میگم.انوقت برادر من همه چی داره ولی حاضر نیست درس بخونه و کارکنه.