پاک کردن خاطرات تلخ

مهارت های روانی:
گام بلند دانشمندان برای پاک کردن خاطرات تلخ 
محققان می‌گویند برای اولین بار موفق شده‌اند بخش‌هایی از حافظه حلزون‌ها را به انتخاب خود پاک کنند، اقدامی که یک گام مثبت برای انجام اقداماتی مشابه در سایر موجودات و از جمله انسان تلقی می‌شود.
به گزارش مهر، پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و دانشگاه مک‌گیل در مونترال کانادا با همکاری یکدیگر روشی منحصر به‌فرد ابداع کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان بخش‌هایی از حافظه نوع خاصی از حلزون‌های دریایی را پاک کرد ولی سایر بخش‌های حافظه آنها را دست نخورده و سالم باقی گذاشت.
آنها می‌گویند با تکمیل این تحقیقات می‌توان روزی داروهایی تولید کرد که قادر به کشف و شناسایی برخی خاطرات تند و آزاردهنده در ذهن انسان بوده و آنها را از حافظه پاک کنند؛ بدون آنکه این کار منجر به تاثیرگذاری منفی بر دیگر خاطرات مطلوب و مثبت ذخیره شده در حافظه بشر شود.
محققان برای رسیدن به این هدف برخی مولکول‌های خاص مرتبط با یک آنزیم به نام Protein Kinase M (PKM) را بلوکه کردند که مرتبط با نگهداری خاطرات بلندمدت است. این روش فعلا تنها بر روی نوع خاصی از حلزون‌ها مفید واقع شده، ولی پژوهشگران می‌گویند در تلاش برای تسری آن به انسان‌ها هستند. زیرا PKM در انسان‌ها هم وجود دارد. البته هنوز مشخص نیست تحقیقات در این زمینه چه زمانی تکمیل خواهد شد.
@mentalskills
/ 0 نظر / 32 بازدید