به مناسبت 19 شهریور، فتوای تاریخی امام مبنی بر آزادی شطرنج!

19 شهریور سالروز فتوای تاریخی حضرت امام خمینی(ره) یادآور تولدی دیگری برای شطرنج ایران زمین بود. شطرنج ایران اگر در سالهای اول همچون نوزادی بی دست و پا و سرشار از نیاز بود؛ امروزه ایران یکی از قطبهای آسیا و جهان است.

عکس مربوط به تجلیل از پیشکسوتان  با حضور دکتر مداحی رئیس اسبق فدراسیون(فدراسیون شطرنج شهریور 84)

خوشبختانه نوشتن این سطور با نائب قهرمانی تیم نوجوانان ایران در مسابقات جهانی همراه بود که فقط با نیم امتیاز کمتر بعد از روسیه قرار گرفتیم. چندی پیش هم نائب قهرمان مسابقات آسیائی حاصل درخشش این تیم بود.

سابق بر این کشورمان بیشتر به مدالهای تک و توک انفرادی در مسابقات بسنده میکرد. اما حالا مدال تیمی هم برای شطرنج ایران عادی شده است و این ماحصل برنامه ریزی و البته زحمت بازیکنانی است که نام خود و کشورشان را در میادین بین المللی به اهتزاز درمی آورند.

عکس مربوط به چهلیمن دوره مسابقات المپیاد جهانی (استانبول ترکیه)

امیدواریم ورزش کهن این دیار روزی بالاتر از کشورهایی همچون روسیه، ارمنستان، اکراین، آلمان و....قرار بگیرد و تاج و تخت قهرمانی فیده به ایران برسد. چیزی که به آن امید داریم. فقط باید صبور بود و البته زحمت کشید.

در ادامه گفتگویی را که چندی پیش محمد سرابی(جام جم-26مرداد) با احسان قائم مقامی انجام داده بود؛ نکاتی جالبی به همراه داشت که کوتاه اشاره میکنم:

در این مصاحبه احسان شطرنج را وقت گیرترین، دیربازده ترین و علمی ترین رشته ورزشی معرفی کرده که میلیون ها کتاب و نرم افزار دارد. یا: شطرنج سبک، گروه و ورزن خاصی ندارد و در مسابقات آزاد تعداد زیادی بازیکن شرکت میکنند که کار را مشگلتر میکند.

در قسمتی دیگر: شطرنج آدمی را میخواهد که اگر 10 بار زمین خورد، بازهم بلند شود. سی سال طول میکشد تا یک بازیکن واقعا پخته شود.

در پایان احسان به اهمیت برنامه ریزی و درست استفاده کردن از زمان اشاره میکند و این فاکتور را یکی از مهمترین عوامل موفقیت میداند.

با آرزوی موفقیت برای ایشان و همه اعضای تیم ملی در المپیاد جهانی و تبریک مجدد این روز با شکوه برای شطرنج ایران

 

/ 0 نظر / 12 بازدید