کلاس های مربیگری، ضرورت یا افزایش اعضای سیستم جامع؟

اما در چندین دوره فدراسیون های پیشین و فدراسیون فعلی کمیته مربیان فدراسیون شطرنج عمده ترین فعالیت خود را به محصور کردن دایره اعضای خود داشته و همیشه تلاش وافری داشته است که دیگران به این دایره بسته وارد نشوند. تفسیم مربیان مورد نظر خود به مربیانی که به خارج از کشور اعزام می شوند و مربیانی که در داخل کشور و عمدتا در کلاسهای مربیگری فعال هستند موید این نظر است. (به لیست اعزامها و همچنین مدرسان دوره ها نگاهی بیندازید) از سالها پیش این چرخه ی معیوب در شطرنج کشور حاکم است که مربیان بومی با زحمات فراوان و تلاشی مداوم قهرمانان خود را به سکوهای قهرمانی می رسانند ولی در مرحله پایانی که این قهرمانان برای کسب افتخار در میادین بین المللی اعزام می شوند، همان دایره محدود دست به کار شده و به صورت آشکار و پنهان  تحت عنوان کمیته های گزینش، مربیان، فنی و … همراه این قهرمانان به میادین بین المللی اعزام می شوند . و این در حالی است که بعضا هیچگونه شناختی از این قهرمانان ندارند از سوی دیگر نیز باوضع قواعد من درآوردی مانند داشتن ریتینگ و مدارک مربیگری و … سد محکمی برای مربیان توانمند می سازند تا نتوانند به دایره مذکور رخنه کنند.

 

قصد ما در این مقال پرداختن به قاعده حاکم بر چگونگی تصمیمات این کمیته نیست. کمیته مربیان فدراسیون شطرنج نیز مانند سایر کمیته ها تمام تلاش خود را برای صدور license بیشتر وافزودن به آمار اعضای سیستم جامع  انجام می دهد متاسفانه در یکی دو سال اخیر این دستور به وظایف کمیته های فدراسیون شطرنج اضافه شده است. به همین جهت است که شاهد برگزاری کلاسهای متعدد مربیگری در اقصی نقاط کشور (در سه روز و نصف با سوالهای تکراری و گاها از پیش تعیین شده) بدون در نظر گرفتن اولویت های این رشته هستیم و بدون آنکه به خروجی های این کلاسها اندیشیده شود. چرا که هدف تربیت مربیان با کیفیت نیست بلکه هدف افزودن به اعضای سیستم جامع و پرداخت کنندگان license بیشتر است. بی آنکه به تاثیرات مخرب آن بر شطرنج ایران اندیشیده شود.

… و یک تجربه شخصی

در سال ۱۳۷۱ یک دوره کلاس مربیگری درجه سه در استان مازندران و در شهرستان بابل تشکیل گردید مدرس دوره استاد سید کاظم مرتضوی از پایه گذارارن کلاسهای مربیگری در ایران و همچنین بنیانگذار و مدیر مسئول ماهنامه معتبر شطرنج ایران بوده است. کلاس مذکور در سه مرحله و در طول سه هفته ی پر فشار برگزار گردید (دقت کنید سه هفته) و اتفاقا مسئول پر مدعای فعلی کمیته مربیان نیز در حاشیه کلاس حضور می یافت. جالب است بدانید که در کلاس فوق مباحث گوناگونی از مباحث پیاده ای تا مباحث شطرنج پیشرفته تدریس می شده است. گفتنی است که هنوز هم بسیاری از مدرسان و مربیان فعلی شطرنج کشور از مباحث شطرنج پیشرفته از همان کلاس، به عنوان مباحث پیشرفته شطرنج سود می برند و در کلاسهای مختلفی شاهد استفاده از آن هستیم. و … در همان کلاس مورد نظر علاوه بر مباحث اساسی شطرنج، مباحثی از تغذیه،روانشناسی در شطرنج، آمادگی جسمانی، روانشناسی رشد، قوانین و … با حضور کارشناسان مختلف از جمله دکتر محمدعلی قره مدیر کل وقت استان مازندران نیز تدریس می شده است …
اما اکنون کلاس های متعدد مربیگری در سه روز و نصف با مباحثی بسیار ابتدایی و سوالهایی از قبل آماده شده و تکراری از کلاس های قبلی، برگزار می شود.

به راستی چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا شطرنج ورزشی آسان شده است؟

منبع: شطرنجباز
/ 1 نظر / 6 بازدید
گروه فرهنگی عماریون

سلام همسنگر خوشحال ميشيم با وبلاگ يا سايت شما تبادل لوگو يا لينک انجام دهيم. اگر حاظر به اين عمل هستيد ، خبرمان کنيد.... ( يا علي ) .: اين نظر به صورت خودکار فرستاده شده است :.