شطرنج 900 ساله ایرانی در موزه متروپولیتن نیویورک!!


 یکی از کهن‌ترین مجموعه‌های شطرنج در نیشابور کشف شده و متعلق به سده ی دوازدهم میلادی یعنی حدود نهصد سال پیش است. این مجموعه اکنون در موزه‌ی متروپولیتن نیویورک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران آزاد ایران(ریفنا) بر اساس منابع ادبی و نیز آثار باستانی یافته شده ریشه‌ی شطرنج به سرزمین هند بازمی‌گردد. از سال 600 پس از میلاد رد پای شطرنج در ایران دیده می‌شود.

فردوسی در شاهنامه ریشه‌ی اختراع شطرنج را سوگواری شهبانویی بیان می‌کند که یکی از پسرانش در جنگ با پسر دیگرش کشته شده است و مهره‌های شطرنج در دو سو تعبیری از لشکرهای این دو فرزند است. فردوسی هم‌چنین نحوه‌ی معرفی بازی شطرنج به ایران را به این گونه شرح می‌دهد که فرمانروای هند این بازی را، به عنوان یک چالش و مبارزه طلبی، همراه با نماینده‌ی خود به دربار ایران می‌فرستد و میزان مالیات خود به ایران را مشروط بر کشف راز و نحوه‌ی این بازی در دربار ایران می‌کند.

alt

عکس بالا یکی از کهن‌ترین و در عین حال کامل‌ترین مجموعه‌های شطرنج به جای مانده از دوران کهن است. مهره‌های به جا مانده از این مجموعه شامل هفده مهره‌ی فیروزه‌ای و پانزده مهره‌ی بنفش رنگ است. مهره‌ی شاه به صورت تخت شاهی بزرگی در میانه‌ی میدان نشان داده شده. مهره‌ی فرزان یا وزیر، که در شطرنج اروپایی ملکه است، به صورت تخت کوچک‌تری ساخته شده. مهره‌ی فیل دارای پایه‌ای دایروی و بخش بالایی آن مسطح است و دو برآمدگی که نشانه‌ی عاج‌های فیل است در جلوی آن دیده می‌شود. مهره‌ی اسب نیز دارای پایه ای دایروی است ولی در جلوی آن برآمدگی مثلث شکلی قرار دارد که صورت اسب را نشان می‌دهد. رخ، مهره‌ای با پایه‌ی مستطیل شکل است که در انتهای ردیف نشان داده شده است. پیاده نظام نیز به شکل مهره‌های کوچک گنبدی شکل با یک برآمدگی در بالای هر یک در ردیف جلو قرار دارند.

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
فرهاد داودوندی

سپاس از آفریدگار گیتی با سلام و درود بیکران انتصاب در هیات شطرنج بروجرد بدنبال انتصاب مهندس شیرزاد داودوندی از طرف آقای محمود ترابی ریاست تربیت بدنی بروجرد به عنوان رئیس جدید هیات شطرنج بروجرد ، ایشان نیز افراد زیر را برای مسئولیت در کمیته های مختلف هیات شطرنج به شرح زیر برگزید : دبیر هیات شطرنج بروجرد : آقای غلامرضا خلیل زاده مسئول کمیته مربیان و آموزش : آقای ابراهیم عفافی مسئول کمیته داوران : آقای جعفر شاهی مسئول امور مالی : آقای خسرو معظمی گودرزی مسئول روابط عمومی و کمیته انضباطی : آقای فرهاد داودوندی با سپاس و بدرود فرهاد داودوندی – خبر نگار و طنز نویس نشریات ورزشی ( 90 ، لرستان ورزشی و پیغام بروجرد ) 5/8/1389