شطرنج؛ فیگوری برای باکلاس تر شدن رشته های دیگر!!

مجید کرامتی مقدم:شطرنج؛ فیگوری برای باکلاس ­تر شدن رشته­ های دیگر!!


در شرایط فعلی تمامی رشته ­ها (ب غیر از فوتبالی­ ها) از شرایط حاکم بر ورزش ناراضی هستند.

در این بین رشته­ هایی همچون شطرنج بیش از دیگر رشته­ ها شاکی هستند!

 با این حال همیشه و همه وقت شطرنج ابزاری برای باکلاس­ تر نشان دادن افراد، رشته­ ها و حتا فیلم و پوسترها بوده و هست!البته کاربردهایی همچون نشان دادن قاتل یا خدای ناکرده مفسد اقتصادی هم دارد!


مثلاً فلان نامزد انتخاباتی برای اینکه خود را باکلاس­ تر و البته متفکرتر از بقیه نشان دهد حتما یه عکس شطرنجی را در آلبوم خود دارد(می­گید نه برید نکاه کنید!)

فلان رشته برای اینکه کلاس کار خود را بالا ببرد القابی نظیر شطرنج ایستاده و شطرنج زنده و...بکار می ­برند(می­گید نه؛ برید از بروبچ اسکواش،بدمینتون و پینت بال بپرسید!)

فیلم­ های کلیشه ­ایی که معرف حضور همه شطرنج دوستان هست! دقت کردین همیشه برخی سکانس ­ها و دیالوگ­ ها را همراه با کیش و مات!! تمام  می­ کنند! که در حرکت آخر با حرکتی بلند و همراه با گرفتن مهره­ای دیگر به مات منجر می­ شود!

 حالا به اینکه مخاطب همیشه شاهد آخر بازی است و شطرنج هم باید از نوع کلاسیک و گران قیمت و...باشه کار نداریم.

اما تقریبا در همه فیلم­ ها بدون استثنا صحنه­ هایی که بازیگران نقش اصلی مشغول بازی هستند را می­ بینیم؛ دریغ از اینکه کارگردانان و بازیگران به این که صفحه و مهره اشتباه چیده شده، دقتی داشته باشند! چرا ایشان، ببینندگان را هم چون خود، ناشی می­ پندارند!

در طی این سال­ ها نیز همه شاهد بوده­ایم که هرگاه بحث علمی و ذهنی مطرح بوده مسوولان رده بالای ورزش خود را طرفدار این رشته معرفی کرده اند و هنگامی که بحث تاریخی و... مطرح می­ شود این رشته را رها کرده و دنبال رشته­ های پرطرفدار می­ روند!

به هر حال شطرنج به جز اهالی خود به همه اقشار خدمات و کلاس کاری! ارائه می ­دهد. اما قهرمانان این رشته در مجامع ورزشی و علمی از لحاظ توجه، امکانات، پوشش خبری و مسائل مالی جزء فقیرترین­ ها می­ باشند!

در پایان با مطرح شدن شطرنج برای کلاس اولی­ ها، پذیرش دانشجوی پودمانی مربی­گری شطرنج، نفوذ و کرسی­ های ایران در فیده، رکوردهای جهانی و افتخارات این چند ساله امیدواریم بیش از پیش به این رشته مدال­ آور و کم هزینه توجه شود!

/ 0 نظر / 8 بازدید