شطرنج ایرانیان: مگنوس کارلسن قهرمان شطرنج جهان شد

شب قطبی نروژ به پایان رسید : شانزدهمین قهرمان شطرنج جهان از نروژ طلوع کرد.

 درجریان رویارویی قهرمانی شطرنج جهان که در چنای هندوستان برگزار شد، مگنوس کارلسن از نروژ با شکست ویشی آناند، قهرمان سابق جهان  با نتیجه خیره کننده 6.5 به 3.5 به عنوان قهرمان جدید شطرنج جهان معرفی شد.


دهمین و آخرین بازی پس از65 حرکت به تشاوی انجامید و کارلسن با کسب حداقل امتیاز لازم در این دور یعنی 6.5 امتیاز عنوان قهرمانی شطرنج جهان را تصاحب کرد.

این رویارویی که با حمایت مالی ایالت تامیل نادو هندوستان و برگزاری فیده و فدراسیون شطرنج آسیا برگزار شد.

بازی دهم با دفاع سیسلی آغاز شد. آناند تلاش داشت تا قصد داشت شاخه ای تند و تیز تر با مهره سیاه (احتمالا نایدورف) را بکارگیرد اما کارلسن بازی را با تعویض فیل های سفید رو ، آرام کرد.

در یک ساختار پیاده ای  نسبتاً پایدار ،‌ دو بازیکن به مانور سوارهای خود  پرداختند تا حرکت وزیر آناند(28…Qg5) که به حریف اجازه یک ترکیب زیبا با گرفتن یک پیاده را می داد.

کارلسن با ادامه صحیح 29.e5را بازی را ادامه داد اما تنش را خیلی زود با حرکت 30.exd6? رها کرد اما می توانست با حرکت 30.Nc3این تنش را افزایش دهد و در نتیجه آناند موفق شد، پیاده را پس بگیرد.

پس از تعویض های مکرر در d6 دو بازیکن به یک آخر بازی اسب و پیاده ها رسیدند.

در حالی که اتاق کنفرانس در انتظار پیشنهاد تساوی دو طرف بود و آماده استقبال از دو بازیکن بود. با این حال ،‌نبرد پس از اولین کنترل زمانی،‌ادامه یافت.

هر دو بازیکن وزیر های جدید  خود را نیز به صفحه آوردند اما تعادل از بین نرفت و در حرکت 65 دو بازیکن برگه های تساوی را امضا کردند.

مشاهده اطلاعات بیشتر و بازی با تفسیر: اینجا

Replay: Live game G10
Round 1 / Round 2 / Round 3 / Round 4 / Round 5 / Round 6 / Round 7 / Round 8 / Round 9
All games with analysis

Videos: Live video G10 / All videos here

Photos: Gallery G10 / Gallery G9 / Gallery G8 / Gallery G7 / Gallery G6 / Gallery G5 / Gallery G4 / Gallery G3Gallery G2 / Gallery G1 / Gallery Opening 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید