پیشنهادی برای مسوولان اجرایی فدراسیون شطرنج:

پیشنهادی برای مسوولان اجرایی فدراسیون شطرنج:

بازیکنان دو ریتینگه یا دو رنگه!!

   دیر زمانی نیست که از یک‌پارچه شدن ریتینگ(درجه بین‌المللی) در کشورهای تحت نظارت فیده می‌گذرد. هر چند در برخی کشورها یا حتا استان‌های خودمان درجه داخلی یا استانی محاسبه می‌شود که مربوط به مسابقات متعارف، سریع یا برق‌آسا می‌باشد. اما نکته‌ایی که کم کم می‌تواند به مشکلی برای مسابقات ریتد(ارسالی به فیده) تبدیل شود:

 تشابه اسمی، بازیکنان دو اسمه یا دو ریتینگه می‌باشد!

از بعد داخلی:

   از آن جایی که اساس محاسبه ریتینگ بر مبنای عدالت، تعیین درجه قدرت بازیکنان و ایجاد انگیزه برای رقابت قهرمانان این رشته می‌باشد، لذا موارد نامبرده هم مسوولین برگزار کننده مسابقات و هم بازیکنان را بعضاً به اشتباه می‌اندازد و باعث عدم دقت و سلامت در ارائه آمار درست و تحلیل این لیست توسط مسوولان می‌باشد. از طرفی برگزاری مسابقات مختلف و تفکیک جداول بر اساس ریتینگ بعضاً در مواردی نادر باعث ایجاد زمینه‌ایی برای تخلف بازیکنان دو ریتینگه، دو اسمه یا… می‌شود که خواسته یا ناخواسته این مساله را نوعی امتیاز برای خود تلقی می‌کنند که هر وقت بحث قدرت پیش بیاید از ریتینگ بالایی خودشان حرف می‌زنند و هنگامی که بحث شرکت در جداول مثلا زیر 2000 بیافتد از ریتینگ پایینی خود استفاده می‌کنند. که اخلاقاً کار درست و ارزشی نیست!

(ضرب‌المثل معروف شتر مرغ!)

از بعد بین‌المللی:

   هم‌چنین این عمل، معدل یا میانگین کلی شطرنج‌بازان ایران را پایین می‌آورد! که از بعد بین‌المللی درخور توجه است! مثلا؛ بازیکنی با دو درجه ی 2100 و 1900 معدل 2000 را برایمان به ارمغان می‌آورد و این در حالی است که قدرت وی 2100 می‌باشد! که البته با حذف ریتینگ کمتر این اتفاق خواهد افتاد!

    لذا از مسوولان فدراسیون استدعا دارم ضمن برخورد با این قضیه لیست ریتینگ کشورمان را از این حیث پاک کنند.

    از بازیکنان و قهرمانان عزیز نیز تقاضا دارم در این راه با فدراسیون همراهی و همکاری لازم را مبذول دارند تا در لیست‌های منتشره‌ی آتی فیده تعداد واقعی بازیکنان شطرنج کشورمان را شاهد باشیم.                                                          

                                                                                                 با تشکر

مجید کرامتی‌مقدم

 5/7/1390     

/ 0 نظر / 11 بازدید