ایلنا نوشت: تردیددر ثبت رکورد احسان‌قائم مقامی درکتاب گینس!

تردیددر ثبت رکورد احسان‌قائم مقامی درکتاب گینس

قائم‌مقامی برای ثبت رکوردش در کتاب گینس این برنامه را برگزار کرد، اما نماینده گینس در این مسابقه حضور نداشت.

ایلنا: رکورد بازی‌های همزمان شطرنج جهان در حالی برای دومین بار در ایران شکسته شد که هنوز تردیدهایی برای ثبت این رکورد در کتاب گینس وجود دارد.
اولین بار در ایران، مرداد ماه سال 88 استاد بزرگ مرتضی محجوب پس از قرار گرفتن مقابل 500 نفر مفتخر به کسب این رکورد جهانی شد، اما دیری نپایید که استادبزرگ اوکراینی الاصل رژیم صهیونیستی در مصاف با 523 نفر این رکورد را از آن خود کرد.
در آخرین تلاش جهانی برای بهبود رکورد بازیهای همزمان شطرنج(سیمولتانه) روز سه‌شنبه‌ استادبزرگ احسان قائم مقامی برای نخستین بار در تاریخ جهان مقابل 604 نفر قرار گرفت پس از پیمودن 55 کیلومتر در25ساعت و 3 دقیقه و کسب 485 پیروزی ، 6 تساوی و 2 باخت موفق به بازگرداندن این افتخار به ایران بازگردانده شد.
این رو یداد جهانی قرار بود ساعت 9 و 30 دقیقه روز سه‌شنبه در سالن تربیت بدنی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شود. اما این برنامه با تاخیری تقریبا 45 دقیقه‌ای، ساعت 10 و 17 دقیقه با انجام اولین حرکت علی سعیدلو، رییس سازمان تربیت شروع شد و ساعت 5 و 57 دقیقه بامداد امروز حد نساب لازم برای ثبت رکورد جهانی به دست آمد. اما پس از آن نیز رقابت‌ها برای روشن شدن نتیجه نهایی این رویداد که 18 تا 24 ساعت پیش‌بینی شده بود، ادامه پیدا کرد.
پیش بینی شده بود که این مسابقه با حضور 604 شرکت کننده برگزار شود، اما به گفته مسولان برگزاری این مسابقه 611 نفر در این ماراتن حضور داشتند که 51 داور نیز بر سلامت برگزاری این رقابت ها نظارت کردند. داورانی که به گفته حمید رضا پورشاهماری سرداور این مسابقات، از استان‌های مختلف به ایران آمده بودند.
در بین شرکت کنندگان چند تن از مشهورتروین ورزشکاران حال و گذشته ایران حضور داشتند.حدود نیم ساعت پس از شروع این برنامه، آرش میراسماعیلی جودو کار تیم ملی، فرهاد کاظمی، حشمت الله مهاجرانی و حمید استیلی از پیشکسوتان فوتبال کشور با حضور در سالن بازی هر کدام به طور نمادین یک حرکت را به نمایندگی یکی از بازیکنان انجام دادند.
با توجه به تعداد بالای شرکت کننده، انتظار می‌رفت که این برنامه بی‌نظمی‌هایی داشته باشد. این بی نظمی از زمان ثبت‌‌نام شروع شد. حتی پهلوان زاده، مسئول برگزاری این مسابقه هم این بی‌نظمی را تایید کرد و گفت که انتظار این اتفاق را داشتیم. در این بین زنی تهدید می کرد که به قیمت به هم ریختن کل مراسم پسرش که 8 روز است، ثبت‌نام کرده است، باید به عنوان یکی از حریفان حضور داشته باشد. پسر این زن که تا ساعات پایانی سه‌شنبه شب در این رقابت حضور داشت گفت: «من دور ششم پس از باخت یک بازیکن، جای اونشستم و چون از بقیه شش حرکت عقب بودم، شش حرکت همزمان انجام دادم.»
در این مسابقه اطلاعاتی از رده سنی شرکت کنندگان، تعداد زنان، درجه داران بین المللی و ... وجود نداشت. تنها پاسخی که در این مورد داده شد، دسته بندی افراد به دو گروه زیر 18 در مقاطع مختلف تحصیلی که حدود 40 از کل شرکتکنندگان را تشکیل می‌داد و بزرگسالان بود. حتی مسولان برگزار کننده در مورد محل استقرار مسن ترین فرد حاضر در بین 604 نفر که گفته می‌شد 84 ساله است، اطلاعات دقیقی نداشتند. منابع غیر رسمی از حضور تنها 24 باریکن که رنکینگ (درجه دار بین المللی) در این رکورد شکنی خبر دادند، در حالی که گفته می‌شد در سیمولتانه محجوب حدود 70 نفر رینینگ دار حضور داشتند و بر طبق قانون درصد مشخصی است.
قائم‌مقامی برای ثبت رکوردش در کتاب گینس این برنامه را برگزار کرد، اما نماینده گینس در این مسابقه حضور نداشت. پهلوان‌زاده، مدعی است که مسئولان این شرکت بر اساس مستنداتی که ناظر ارائه می‌کند، این رکورد را ثبت می‌کنند:« ناظر بازی گزارشی به فدراسیون جهانی شطرنج می‌فرستد که ماهم کپی آن را خواهیم داشت و کپی گزارش را به علاوه مستندات دیگری که فدراسیون از ما می‌خواهد با استفاده و درنهایت ما هم می‌توانیم ادعایمان را اثبات کنیم که یک رکورد جهانی را به دست آورده ایم.»
پهلوان‌زاده در حالی با اطمینان از ثبت این رکورد خبر داد که بعضی‌ها می‌گویند هنوز در ثبت رکورد مرتضی محجوب تردیدهایی وجود دارد. مهرماه در مسابقه همزمان گرشون، نماینده گینس حضور داشت.
حاشیه‌ها

  • در حالی احسان قایم مقامی گفته بود در مدت این رکورد شکنی از چند مرحله استراحت سه، پنج و هفت دقیقه ای استفاده خواهد کرد و در مجموع استراحت‌های اوقرار بودبه 2 ساعت برسد، در هنگام برگزاری این رویداد تنها چند مرحله استراحت کرد که هر بار حدود یک ربع یا بیشتر طول کشید.

• پدر، مادر و همسر احسان قایم مقامی  بخش عمده ای از  خلاء تیم منسجم را با انجام کارهای اجرایی پر میکردند

 

 

  • مهمترین موضوعی که در این مسابقات مطرح شد این بود که کامبوزیا، رییس فدراسیون برای جبران ناکامی‌های اخیر شطرنج در مسابقات بین‌المللی برنامه رکوردشکنی را اجرا کرده است.
  • کاستو آبوندو ناظر فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) تقریبا در تمام مدت این رقابت از جای خود حرکت نکرد و حتی مدت زیادی از مدت این مسابقه را خواب بود.
  • در ساعتهای پایانی شب برخی از والدین به زور فرزندان خود را مجبور به ترک سالن می کردند. آنها ساعتها منتظر بودند و حوصله‌شان سر رفته بود، ولی خود را نگران فرزندان خود نشان می دادند و به نوعی به طور ناخواسته به احسان قائم مقامی در کاهش زمان این رکورد شکنی کمک می کردند.
  • تعدادی از کودکان 5 و 6 ساله بودند و کمتر از یک سال بود که شطرنج بازی می کردند.
  • در این رویداد تاریخی 15 نفر از نابینایان و کم بینایان زن ومرد ایران و یک نوجوان معلول که روی ویلچر نشسته بود، نیز حضور داشتند.

• در فاصله دو حرکت بسیاری از بازیکنان فرصت را برای خواب مناسب می دیدند.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید