استاد کاظم الماسیان 50 ساله شد!!

با سلام خدمت همه اهالی شطرنج مخصوصا هم استانی های عزیز

 تغییر و تحول در هیئت بهانه ای شد تا با یکی از قهرمانان دیروز و پیشکسوتان امروز مصاحبه ای داشته باشیم که با هم مرور میکنیم :

1_ لطفا  خودتان را معرفی کنید ؟

بنده کاظم الماسیان متولد آبان سال 1337 هجری شمسی در یکی از محله های قدیمی (بازار) شهر خرم آباد. از 16 سالگی به شطرنج علاقه مند شدم (به تشویق دوست عزیزم آقای سعید رشنو) و بعد به کانون شطرنج شهر خرم آباد که  حوالی چهارراه فرهنگ کنونی بود رفتم . 

 2 _ از عناوین  وافتخارات خودتان برایمان بگوئید؟

دارای چندین قهرمانی در شهرستان خرم آباد  در طی این سالها که ذکر آنها را لازم نمی دانم .

3 _ بهترین خاطره شطرنجی ؟

آشنائی با شطرنج

4 _ وبدترین خاطره شطرنجی لطفا؟

از دست دادن دوست عزیزم مرحوم علی محمد فلاح زاده  که همیشه چهره و یاد او در خاطرم نقش بسته لست

5 _ بازیکنان مورد علاقه ؟

بازیکن مورد علاقه من یکی از شطرنج بازان قدیمی شهر خرم آباد آقای ایرج سرو آزاد و مصطفی علیپور که اولی تخصصی عجیب در بازیهای پیاده ای داشت و مصطفی علیپور هم که بازیکنی ترکیبی است و بازیهایشان برایم خاطره انگیز است و از بازیکنان خارجی به بازیهای میخائیل تال بیشتر علاقه دارم.

6 _ به کدام قسمت از بازی شطرنج بیشتر علاقه دارید؟

من بیشتر به آخر بازی علاقه دارم.

7 _ به چه شروع بازیهائی  علاقه دارید؟

شروع اسپانیائی و دفاع سیسیلی

8 _ برای آمادگی در مسابقات  چه کارهائی بهتر است بازیکن انجام دهد؟

اول از همه یک شطرنج باز باید از نظر بدنی آمادگی داشته باشد چون ساعتها پشت میز مینشیند . همچنین از نظر روحی  زیرا باید تحمل باخت را هم داشته باشد و به سه مرحله بازی اشراف داشته باشد ( آگاهی به گشایشها - وسط بازی - آخر بازی) .... تاکتیکها و استراتژی شطرنج .

 در این برهه از زمان با پیشرفت تکنولوژی امکانات زیادی از قبیل سی دی - دی وی دی و نرم افزار های آموزشی - سایتهای آموزشی در اختیار بازیکنان قرار دارد که باید خودش را همه جوره آماده کند.

در آن زمان که ما بازی می کردیم (به جرات میتوانم بگویم) که هیچ کتاب شطرنجی در قفسه های کتابفروشی ها نبود (منظور شهر خرم آباد ) وما اندک کتابهائی در اختیار داشتیم یادم می آید کتابهای موجود در کتابخانه من : مایزلیس و بازیهای فیشر بود و سالها به عنوان تنها منبع از آنها استفاده میکردم در حالی که در تهران و شهرهای شمالی امکاناتشان به مراتب بهتر از ما بود!!

9_ پس اولین کتاب شما : بازیهای فیشر بود؟ بله اولین وبهترین کتابی که تا حالا مطالعه کردم !!

10 _ یک نصیحت به شطرنج بازان جوان ؟

به نظر من ادب و فروتنی - احترام به مربیان وپیشکسوتان و همچنین غلبه بر غرور و خودخواهی!!

چه بسا بازیکنان خوبی دیدم که متاسفانه غرور بر آنها غلبه کرد و همین باعث شد که به زیبائی های شطرنج کمتر توجه کنند و چون در یک بازی میباختند از نطر روحی کم می آوردند و این یکی از دلایلی بود که بسیاری از این بازیکنان از صحنه شطرنج دور شدند!!

11 _ اگر شطرنج باز نمی شدید ؟                               

به شنا علاقه دارم شاید شناگر میشد م !

12 _ به نظر شما شطرنج جزء کدام حوزه است ؟ (علم - هنر یا ورزش )

در هر سه حوزه قرار دارد !!

علم است چون به اصولی ثابت و منطقی اتکا دارد و آن اصول واضح و روشن هستند  مانند : طرح - برنامه ریزی - استراتژی  وتاکتیک  وشناخت تمام این نکات جنبه علمی دارد

 . مسئله دیگر تأ ثیری است که شطرنج در مغز بازیکن ایجاد می کند که همانند دیگر ورزشها ( مثلأ یک دونده از شش خوبی نسبت به دیگران بهره مند است یا یک کشتی گیر از حجم ماهیچه ای بهتری نسبت به افراد معمولی برخوردار است) که این خود دلیل روشن دال بر ورزش بودن شطرنج دارد

 و هنر است چون شطرنج بازان در صفحه شطرنج گاهی صحنه های زیبائی از ترکیبها و یا آخر بازیها خلق میکنند که نظر هر بیننده ای که با شطرنج مأنوس باشد را به خود جلب میکند.

13 _ دلایل و مشکلات شطرنج در استان ؟

این مشگل مقداری بر میگردد به خودمان (فرهنگمان) که کمتر فکر میکنیم یا نمی خواهیم فکر کنیم دوم : مسئولان شهر یا استان که به این ورزش کمتر بها میدهند و به ارزش این بازی در تمرکز و تقویت فکری پی نبرده اند - یادم میآید  چند سال پیش یکی از مربیان کشتی روس برای مسابقات کشتی به خرم آباد آمده بود . و خودش مشغول بازی شطرنج با شطرنج بازان شد و متذکر شد اگر میخواهید کشتی گیران خوبی داشته باشید به آنها بگوئید شطرنج بازی کنند چون باعث قدرت تمرکز و تصمیم گیری اشان  میشود !! ( ببینید یک مربی کشتی چگونه به اهمیت این بازی پی برده بود !)

14 _ از کدام مهره شطرنج  بیشتر خوشتان می آید؟

من از مهره اسب بیشتر خوشم می آید.

15 _ و کدام حرکت ؟

حرکت e4  !!

16 _ ثبت حرکات را به کدام زبان انجام میدهید ؟ فرانسوی

17 _ چپ دست هستید یا راست دست ؟

راست دست

18 _ دلایل ماندگاری یک بازیکن شطرنج را بفرمائید؟

همانطور که اشاره کردم و تجربیات چند ساله به کمکم آمده نداشتن تکبر - خودبینی - راز ماندگاری یک ورزشکار است .

19 _ چند نفر از هم بازیهای قدیمی ؟             

آقایان : ایرج - کوروش  وساسان سرو آزاد - سعید رشنو - ناصر ظهراب - فریدون فرشاد - آرش پرهیز کار - مصطفی علیپور و مرحوم علی محمد فلاح زاده .

20 _ ودر آخر؟

امید وارم مسئولان به این ورزش فکری و سودمند بیشتر بهاء بدهند .

       

                ...به امید آن روز

            از شما که این وقت را در اختیار ما قرار دادید تشکر میکنم .

 

 

/ 2 نظر / 45 بازدید

ممنون از مصاحبه با استاد الماسی بسیار خوب و ارزشمند بود

رضا

سلام داش مجید. خسته نباشی. اخبار و مطالبت رو برای آفتاب گلچین و ارسال کن. این مصاحبه هم خوب بود اما کمی ریزه کاری داره. توی نت سرچ کن برای اصول خبرنگاری و مصاحبه و مطالب رو به دقت بخون . با این امید که کارت روز به روز بهتر و بهتر بشه. موفق باشی [گل]