حواشی مسابقات قهرمانی کشور(مشهد/مرداد93)

وجدانی در رابطه با قوانین حاکم بر این مسابقات افزود: این مسابقات در ۱۱ دور به شیوه سوئیسی و براساس قوانین جدید فدراسیون جهانی برگزار شد. این مسابقات انتخابی فینال قهرمانی کشور بود که در آن اعضای تیم ملی شطرنج کشورمان انتخاب شدند.
وی در رابطه با نتایجی که نمایندگان خراسان در این رقابت‌ها به آن دست یافتند، اشاره کرد و گفت: در حالیکه در آستانه کسب شش سهمیه برای مسابقات فینال بودیم، درعین بدشانسی این افتخار را از دست دادیم و تنها ۲ نماینده ما توانستند به دور بعد و فینال صعود کنند، باید بگویم که ما بر خلاف تمامی جاها که از امتیاز میزبانی خود استفاده می‌کنند، از امتیاز میزبانی خود هیچ استفاده‌ای نکردیم و اجازه دادیم که مسابقات در نهایت سلامت ممکن برگزار شود. تنها ناراحتی من از این خاطر است که سهمیه‌ها در مشت نمایندگان خراسان بود و به راحتی آن را با لحظه‌ای غفلت از دست دادند.

وجدانی در ارتباط با سهمیه‌ای که به بهانه میزبانی فینال نیز به مشهد اعطا می‌شود، بیان کرد: خوش‌بختانه علاوه بر ۲ سهمیه‌ای که شطرنج‌بازان خراسانی توانستند در مسابقات انتخابی به دست آورند، ۲ سهمیه دیگر نیز به عنوان تیم میزبان مسابقات فینال نیز در اختیار ما گذاشته می‌شود که با انجام مسابقات گزینشی، دو شخص واجد شرایط را وارد مسابقات می‌کنیم. خوش‌بختانه دو تن از شطرنج‌بازان خوب استان توانستند به رتبه لازم برای حضور در فینال دست یابند، مسعود مصدق‌پور در رتبه چهاردهم قرار گرفت و کسری گودرز نیز با کسب رتبه بیست و دوم، توانست به مسابقات فینال برسد.

وجدانی در رابطه با تاریخ برگزاری فینال نیز بیان کرد: البته تاریخ دقیق برگزاری مسابقات فینال نیز اعلام نشده، اما آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد مسابقات در نیمه دوم سال و حدودا در ماه آبان و یا آذر برگزار می‌شود، بسیار حیف شد اما نباید فراموش کنیم که در دوره‌های گذشته حداکثر یک یا دو نماینده در فینال مسابقات داشتیم، اما در این دوره پنج شطرنج‌باز ما بالای ۹۰درصد شانس صعود داشتند که متاسفانه این فرصت سوخت و نتوانستیم از آن استفاده مناسبی به عمل آوریم.

اما شاید شنیدن خبر حاشیه‌ای آن هم از به وجود آمدن زد و خورد و اسپری فلفل، آن هم در مسابقات شطرنج قدری عجیب باشد اما متاسفانه چنین حواشی در مسابقات مقدماتی جشنوراه قهرمانی کشور نیز وجود داشت، وجدانی در رابطه با این اتفاقات گفت: ما اسم این اتفاق را حمله داعش گذاشتیم چون از ۱۵ دقیقه پس از وقوع آن از چندین مکان مختلف با ما تماس گرفتند. داستان از این قرار بود که شطرنج‌باز ۳۲ ساله با یک کودک ۷ ساله بازی کرد و شکست خورد. ولی پس از باخت رفتار او تغییر کرده و شروع به سر و صدا کرد و کار به جایی رسید که یکی از شطرنج‌بازان او را از سالن بیرون کشید تا شرایط آرام شود اما او از در دیگر سالن دوباره وارد شد.

وجدانی در رابطه با ادامه حواشی آن شب مسابقات شطرنج گفت: پس از‌آن من و یکی از همشهریانش با او صحبت کردیم و او را دوباره به بیرون هدایت کردیم، در همین حین نیروی انتظامی برای برقراری نظم وارد شد زیرا رفتار این فرد داشت لحظه به لحظه تغییر می‌کرد و شدیدتر می‌شد. من با این فکر که قائله ختم به خیر شده است به سالن برگشتم ولی شنیدم به دلیل درگیری فرد با مامور انتظامی از اسپری فلفل در مواجهه با این شخص استفاده شده است، دلیل آن هم این بود که آن فرد درجه‌های افسر را کنده بود و در حال کندن کارت منقش به اسم افسر بوده است که ماموران برای جلوگیری از شدیدتر شدن حادثه،  از اسپری فلفل استفاده کردند.

رئیس هیئت شطرنج خراسان رضوی در رابطه با سابقه این شخص تصریح کرد: وی متاسفانه سابقه چنین رفتارهایی را در پرونده خود داشته است و در مسابقات همدان نیز چنین حواشی را ایجاد کرده است، طی مکاتباتی که با فدراسیون داشتیم از آن‌ها درخواست کردیم که دیگر مجوز حضور این فرد را در مسابقات صادر نکنند.

/ 0 نظر / 13 بازدید