ناگفته‌های مشکلات شطرنج‌بازها از زبان مرد شماره یک ایران

احسان قائم مقامی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره برنامه‌های خود در آینده، اظهار کرد: چندین مسابقه را پیش رو دارم. مهم‌ترین آن المپیاد جهانی است که در کشور ترکیه برگزار می‌شود. هم چنین برای شرکت در مسابقات آزاد جهانی از طرف کشورهای سوئیس، چک ، آلمان و بلغارستان دعوت شده‌ام. پس از بررسی، در نهایت به دو دعوت‌نامه پاسخ مثبت می‌دهم.

وی ادامه داد: احتمالا چند روز قبل از آغاز المپیاد نیز یک بازی تدارکاتی با تیم ملی ارمنستان (قهرمان حال حاضر المپیاد جهانی شطرنج) برگزار می‌‌کنیم.

قائم مقامی با اشاره به مشکلات مالی و معیشتی شطرنج بازان کشور، گفت: عدم حمایت از شطرنج بازان به کار تمریناتی بازیکنان لطمه زیادی وارد کرده است. قهرمانانی که بیش از بیست سال در این ورزش تلاش کرده‌اند و تعداد زیادی مدال آسیایی و جهانی را کسب کرده‌اند، به لحاظ معیشتی تامین نیستند. در دوره آمادگی خود که می‌توانند برای تیم ملی موثر باشند، مجبور هستند به کارهای فرعی مثل تدریس و آموزش روی بیاورند.

وی ادامه داد: وزیر محترم ورزش، آقای عباسی و معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان آقای سجادی قول داده‌اند که شطرنج و بازیکنان شاخص این رشته حمایت بیشتری داشته باشند و نقیصه‌های دوره‌های قبل را برطرف کنند که متاسفانه تا به امروز این وعده محقق نشده است. البته می‌دانم که فدراسیون تلاش خود را می‌کند ، اما توجه وزارت ورزش و جوانان نیز ضروری است. هم چنین بخش خصوصی هم باید به رشته‌هایی مانند شطرنج نگاه ویژه‌تری داشته باشد.

استاد بزرگ شطرنج ایران یادآور شد: با داشتن رکورد گینس، 23 مدال آسیایی، چهار مقام قهرمانی دانشجویان جهان دو مدال المپیک بازی‌های فکری و 15 سال بازیکن شماره یک ایران بودن، از صندوق حمایت از ورزشکاران و پیشکسوتان، در ماه تنها مبلغ 148 هزار تومان را دریافت می‌کنم. در حالی که بعضی از افراد علیرغم سابقه و افتخارات مشابه، 15 تا 20 برابر مبلغ دریافتی من، از صندوق حقوق می‌گیرند.

قائم مقامی با گله‌گذاری از سیستم‌ ورزش ایران، اظهار کرد: بیش از 90 درصد توجه ورزش کشورمان به فوتبال معطوف است که این موضوع باعث شده رشته‌های دیگر لطمه بخورند.

وی افزود: یک فوتبالیستی که حتی در آسیا هم چندان مطرح نیست و در کل زندگی‌اش کمتر از 15 سال ورزش حرفه‌ای انجام داده است، به لحاظ فنی با یک قهرمان تکواندو، شطرنج یا پینگ‌پنگ قابل مقایسه نیست، اما به اندازه کل تشکیلات یک رشته ورزشی در سال درآمد دارد. این نشان از نارسایی سیستم‌ ورزش کشور است و در نهایت باعث می‌شود چهره‌های ورزشی از مسیر اصلی خارج شده، بعضی جذب کشورهای خارجی می‌شوند، بعضی دیگر مایوس شده و برای کسب درآمد به راه‌های دیگر قدم می‌گذارند. افرادی نیز هستند که روی اجبار به راه خود ادامه می‌دهند، بدون این که به جایگاهی که شایسته‌شان است، دست یابند.

مرد شماره یک شطرنج ایران، مسیری که ورزش طی می‌کند را مسیری نادرست عنوان کرد و گفت: حقوق و پاداش‌هایی که داده می‌شود، کاملا غیرعادلانه است. سختی رشته‌ها اندازه گیری نمی‌شود که این نگاه اصلا منصفانه نیست. برای مثال در رشته شطرنج بیش از 20 سال طول می‌کشد تا یک بازیکن به اوج قدرت خود نزدیک شود، معمولا شطرنج بازان در سنین 37 تا 40 سالگی به نقطه اوج خود می‌رسند، در حالی که در بسیاری از رشته‌های ورزشی یک ورزشکار با زحمت شش یا هفت ساله می‌تواند قهرمان جهان و المپیک شود.

وی ادامه داد: خیلی از ورزشکاران ما با سختی زندگی می‌کنند که فکر می‌کنم این سختی شایسته آن‌ها نیست. من در حال حاضر روزی 12 ساعت و بدون مربی تمرین می‌کنم، در حالی که رقبای من همزمان شش مربی دارند. هزینه مربی تنها یک نفر از آن‌ها سه میلیون دلار در سال بوده و برای من سه میلیون تومان است و این یعنی برای آن‌ها 1800 برابر بیشتر از من هزینه می‌شود. با این شرایط از من توقع دارند که مقابل تمام حریفانم پیروز شوم، بدون آن که بپرسند از لحاظ آسایش و آرامش فکری تامین بوده‌ام، یا نه؟

استاد بزرگ شطرنج ایران در ادامه، تصریح کرد: بعضی از باشگاه‌ها نیز به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و به ناحق حقوق بازیکنان را ضایع می‌کنند. من دو سال پیش با تیم پرسپولیس قرارداد سه ساله بستم و یک سال هم برای این تیم بازی کردم، متاسفانه در همان یک سال، 20 درصد از قرارداد بازیکنان پرداخت نشد. در سال دوم نیز یک هفته‌ قبل از آغاز مسابقات باشگاه اعلام کرد که نمی‌تواند از بازیکنان حمایت کند و بازیکنان یک سال تمام و بدون دریافت حقوق در این تیم ماندند فقط به این دلیل که تیم حفظ شود تا ضربه‌ای به پیکر لیگ برتر وارد نشود.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته با نام تهران و بدون اسپانسر در مسابقات شرکت کردیم. با وجود این که خیلی از مسئولان می‌توانستند ما را حمایت کنند، این کار را انجام ندادند، من و آقای مرتضی محجوب هزینه‌های تیم را پرداخت کردیم و بازیکنان نیز هزینه‌های رفت و آمد خود به مسابقات را پرداخت می‌کردند. جا دارد از تمامی بازیکنان خوب و با اخلاق تیم که فقط به خاطر شطرنج این شرایط سخت را تحمل کردند، تشکر کنم.

قائم مقامی با اشاره به منحل شدن تیم شطرنج سایپا نیز، بیان داشت: بیش از هفت سال برای سایپا که یک تیم موفق در آسیا و ایران بود، بازی می کردم، جالب است که در همان زمان برای اولین بار ایران صاحب سه استاد بزرگ شد و شطرنج بازان موفقیت‌های بسیار با ارزشی را در عرصه های بین‌المللی تجربه کردند. می‌‌خواهم بپرسم چرا تیم شطرنج سایپا که موفق‌ترین تیم، در این سال‌ها بوده دیگر در بین تیم‌های ورزشی جایی ندارد؟

مرد شماره یک شطرنج ایران در پایان اظهار کرد: رشته شطرنج به لحاظ مدال آوری، در سال‌های اخیر بسیار خوب عمل کرده و همچنین این رشته در بین خانواده‌ها یکی از مقبول‌ترین رشته‌های ورزشی است و حمایت خانواده‌ها از شطرنج با اکثر رشته‌های دیگر ورزشی قابل مقایسه نیست، مسئولان باید از این رشته حمایت بیشتری داشته باشند.

به گفته قائم مقامی احتیاج است مدیران ورزشی‌ ما نگاه فراگیری به سایر رشته‌های ورزشی داشته باشند و باید بدانند، وظیفه مدیری که می‌خواهد به کشورش خدمت کند، تنها جذب اسپانسر یا گرفتن دقایق حق پخش نیست، برای رشته‌هایی مانند تنیس روی میز و شطرنج که به لحاظ رسانه‌ای بر آن‌ها انزوای نسبی حاکم بوده باید هزینه کرد. در غیر این صورت ورزش کشور تباه شده و عمر قهرمانی کوتاه می‌شود.

وی ادامه داد: خواهش من از مدیران بخش دولتی و خصوصی این است که به ورزش و جوانان با دیدگاه‌های ارزشی و سازنده نگاه کنند تا بتوانیم در تمام شئونات و در آینده‌ای نزدیک ایرانی بالنده‌تر را شاهد باشیم.

منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 7 بازدید