به مناسبت مسابقات جهانی نابینایان و کم بینایان!!

المپیاد جهانی نابینایان و کم بینایان
با حضور تیم ملی کشورمان در هند

چهاردهمین دوره مسابقات شطرنج المپیاد جهانی نابینایان و کم بینایان در شهر چنای کشور هند آغاز شد.

در این دوره از مسابقات ورزشکارانی از کشورهای روسیه، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا، آلمان، هند، ایران، اوکراین، سوئد، ایتالیا، یونان، هلند، لهستان، رومانی، اسلواکی، افریقای جنوبی، جمهوری آذربایجان، صربستان، بلغارستان، کلمبیا، کرواسی، دانمارک، ترکیه و قزاقستان حضور دارند.

تیم ملی شطرنج نابینایان و کم بینایان کشورمان متشکل از حسنعلی قدیری، سیدعمادالدین موسوی، مجید باقری، میثم مرادیان به سرپرستی علی اکبر هدهدی و مربیگری افشین حاج ابوالقاسم تهرانی در این دوره به رقابت خواهد پرداخت.

شهر چِنای (نام پیشین مَدرَس) در واقع مرکز ایالت تامیل نادو کشور هند است. این شهر جزو مناطق شهری پرجمعیت هند به شمار می ‌آید و دارای رتبه چهارم در این کشور است. چنای همچنین زادگاه "ویسواناتان آناند" قهرمان حال حاضر شطرنج جهان می باشد. (منبع:آچمز)

توضیح: قسمت پایین را هم از وبلاگ جلال جوادی مدیر مرکز آموزش و توانبخشی مهدیه همدان جهت معرفی این وبلاگ و آشنائی بیشتر شما(خوانندگان عزیز) انتخاب کرده ام!

بازی شطرنج در سطحی که بازیکنان بتوانند بخوبی آن را فرا بگیرند و و برای پیروزی در آن قادر باشند حرکات مختلف ممکن در صفحه را در زمانی محدود بررسی و پیش بینی نمایند و طرح و نقشه بریزند مستلزم داشتن هوشی خوب و قدرت تمرکز طولانی و ضمنا" مطالعات جانبی روش های مختلف بازی است. از این روی این بازی جزو رشته های ورزشی است و فدراسیون شطرنج در این زمینه فعالیت می کند.

   بازیکنان رده بالای شطرنج قادرند با چشمان بسته این بازی را حتی بصورت همزمان در مقابل چندین نفر انجام دهند نمونه وطنی آن بازی  چشم بسته احسان قائم مقامی  استاد بزرگ شطرنج ایران در مقابل ده نفر از بازیکنان خوب در دی ماه سال ۸۴ است که  نتیجه  آن 9/5 بر 0/5 به نفع ایشان بوده است.

اما غرض از این نوشته ذکر این مطلب است که نابینایان هم می توانند این رشته را فرا بگیرند و در مسابقات حتی جهانی شرکت نمایند. در زیر مجموعه فدراسیون شطرنج ایران شطرنج نابینایان نیزفعال بوده و مسابقات رسمی در این زمینه برگزار و نفرات برتر به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

  همه فوایدی که در بازی شطرنج برای افراد بینا متصور است مانند افزایش توان ذهنی٫ تقویت تمرکز و قدرت تجزیه تحلیل و طراحی و نقشه ریزی برای پیروزی و از همه مهم تر لذت بردن از یک بازی فکری و بسیاری فواید دیگر که ازویژگیهای شطرنج است برای نابینایان هم وجود دارد .

اینجانب زمانی که در دوران دانشجوئی در کلینیک نابینایان مشغول کارآموزی بودم در طول یک ترم که هفته ای دو بار به آن کلینیک می رفتیم موفق شدم به سه نفر از نابینایان شطرنج آموزش دهم که در پایان دو نفر که وضعیت بهتری داشتند با هم بازی می کردند .( این یکی از خاطرات خوب و به یاد ماندنی ام از دوران دانشجوئی است. )

البته ماهیت بازی چشم بسته با شطرنج نابینایان متفاوت است چون نابینایان می توانند با استفاده از حس لامسه تفاوت دو رنگ و شکل و موقعیت مهره ها را در صفحه شطرنج تشخیص دهند در حالیکه در شطرنج چشم بسته شطرنج باز اجازه ندارد ازحس لامسه کمک بگیرد و تنها باید ازقدرت تجسم و نگهداری ذهنی استفاده نماید.

شطرنج نابینایان ویژگیهای خاصی دارد مثلا روی سر مهره های سیاه دگمه ای وجود دارد که روی مهره های سفید نیست. یا در هر خانه سوراخی وجود دارد که مهره در آن محکم می شود تا با لمس از جایش خارج نشود. همچنین مقررات خاصی برای نابینایان وجود دارد که می توانید در سایت فدراسیون شطرنج آنها راببینید. 

 صفحه شطرنج نابینایان

به همه خانواده هائی که دارای کودک نابینا هستند توصیه می کنم برای آموزش این بازی زیبا و مفرح و تقویت کننده فعالیت هوشیارانه ذهن اقدام کنند و اثرات مثبت آن را خودشان ببیند.

/ 2 نظر / 7 بازدید
جوادی

سلام آقای کرامتی مقدم متشکرم از لطف شما . امیدوارم جامعه نابینایان اثرات این ورزش فکری را با توجه به شرایط خاصی که دارند و هوش بسیار بالائی که در بعضی از این عزیزان وجود دارد بیش از پیش درک کنند و فعالیت های بیشتری در این زمینه از خود نشان دهند. برای شما دوست عزیز آرزوی موفقیت می کنم.

جوادی

سلام آقای کرامتی مقدم متشکرم از لطف شما . امیدوارم جامعه نابینایان اثرات این ورزش فکری را با توجه به شرایط خاصی که دارند و هوش بسیار بالائی که در بعضی از این عزیزان وجود دارد بیش از پیش درک کنند و فعالیت های بیشتری در این زمینه از خود نشان دهند. برای شما دوست عزیز آرزوی موفقیت می کنم.