این راه که می رویم به ترکستان است !!

                                                    

بله سیزدهمین دوره مسابقات لیگ دسته اول کشور به میزبانی شهرستان اهواز   وبا قهرمانی  تیم عملیات غیر صنعتی ماهشهر به پایان رسید. تیم های پتروشیمی تبریز و صا ایران فارس نیز دوم و سوم شدند. این مسابقات با حضور 20 تیم طی 7 دور به روش سوئیسی به سرداوری فریدون اسکندری در اهواز برگزار گردید.

حاصل کار تیم های استان ( دورود - خرم آباد) دو مقام انفرادی روی میزهای 1 و3 بود . سامان فرشادی که به تازگی به در جه بین المللی 2081 مفتخر شده است روی میز یک به مقام سوم رسید و روح الله شمسی از تیم دورود روی میز سه به همین مهم دست یافت ولی چیزی که مهمتر از همه به نظر میرسد نتایج ضعیف  همه ساله نماینده های استان میباشد که ما را بر آن داشت تا نقدی را در این مورد بنویسیم.

چند سال پیش برای شرکت در این مسابقات از چند ماه قبل از آن شور وشوقی مثال زدنی دربین بچه ها بود و همین امر باعث تمرین و برنامه ریزی هایی از سوی همه مجموعه میشد چیزی که الان به چشم نمی آید !! مثلا در سال 81 که تیم بروجرد به نمایندگی از استان لرستان در هفتمین دوره  در این مسابقات  که به میزبانی قشم بود شرکت کرد دربین 24 تیم شرکت کننده به مقام چهارمی رسید (باکسب 15 امتیاز از 28 بازی منظور 7 دور سوئیسی تیمی است) وبا چاشنی شانس به علت انصراف دو تیم از لیگ برتر- این شانس را پیدا کردند تا در لیگ برتر نیز حضور یابند و از نکات مثبت حضور آنها در لیگ برتر به کسب درجه بین المللی ( دکتر موسیوند - ابراهیم عفافی - امیر چرخستانی )میتوان اشاره کرد و نتایج بعضا عالی بچه باعث دلگرمی همه اهالی شطرنج استان میشد از جمله : برد 23 حرکته ابراهیم عفافی در برابر بهروز مرادی که در آن زمان با درجه 2320 !! یکی از بهترینهای ایران بود یا برد وحید هدایتی برابر استاد فیده مهدی خاقانی که همراه بود با یک قربانی زیبای وزیر و همچنین برد دکتر موسیوند برابر استاد بین المللی لقمان گولیف!! در بازی چهار اسب واز نکات منفی فعالیت این تیم میتوان به جزم اندیشی آنها در استفاده نکردن از بازیکنان خوب وآماده خرم آباد و دورود- استفاده از نام بروجرد پربن (ظاهرا شرکت خصوصی دکتر موسیوند چرا که ابشان اسپانسر این تیم بود) ولی در هفته های آخر برای متقاعد کردن آقای تیموری رئیس هیئت شطرنج وقت آن زمان مبنی بر پذیرفتن ورودیه این تیم (250 هزار تومان سال 82 !!) از نام لرستان استفاده کردند.

سال بعد تیم خرم آباد به نمایندگی درهشتمین دوره این مسابقات  که به میزبانی شیرازکه با حضور 28 تیم برگزار شد شرکت کرد که به مقام مشترک پنجمی رسید( باکسب 5/17 امتیاز از 28 بازی - 7 دور سوئیسی تیمی ) که نسبت به سالهای قبل و  بیشترین امتیاز کسب شده در بین همه تیمهای اعزامی استان تا امروز بوده . از نکات مثبت حضور این تیم استفاده از بازیکنان جوان و با تجربه در کنار هم بود وباید اشاره ای داشته باشم به درخشش علیرضا روحپرور که به عنوان جوانترین و امتیاز آورترین بازیکن این تیم بود او با کسب 5/5 امتیاز از 7 بازی روی میز 2 به مقام دوم رسید ولی به علت اینکه در آن سال فقط به بازیکنان اول هر میز مدال و حکم اهدا شد از گرفتن این مهم محروم ماند. سال بعد شروع هم همه واختلاف  بود وحاصل آن اعزام تیم منتخب لرستان  به شکل نا متعارف و کسب عنوان چهاردهمی!آن هم به لطف غیبت حریف دور آخر و نتیجه 4 بر صفر!! (سال (83) نهمین دوره این مسابقات به میزبانی اهواز بود.)

سال قبل تیم دورود به نمایندگی از استان در این مسابقات شرکت کرد که آن هم به همت جمشید نوروزی دبیر و اسپانسر این تیم که ظاهرا این بار هم چهارمی نصیب استان شد و تنها این جمشید نوروزی بود که روی میز 4 به مدال نقره رسید !

                           

و اما امسال : که تا یک روز قبل از آن هنوز هیچ چیز مشخص نبود وتنها مسئله مشخص نبودن بودجه بود که از سوی عبدالله مصباحی (رئیس هیئت شطرنج استان) که بجه ها متوجه شدند نباید چشم انتظار کمک هزینه باشند - پاداش پیشکش !! واز این جالب تر اظلاع نداشتن رئیس هیئت شطرنج شهرستان خرم آباد(فریدون فرشاد) از مسابقه انتخابی بین تیم دورود و خرم آباد برای کسب سهمیه وکم شدن %20 هزینه تیم در صورت شرکت ! _ عدم اطلاع از نفرات انتخابی و تصمیم آنها برای شرکت در مسابقات لیگ و این در حالی ست که خود فریدون فرشاد سال 76 در همین مسابقات که به میزبانی خرم آباد برگزار شد مدال طلای آن را بر گردن آویخت !!

القصه : نتیجه نگرفتن بچه ها که در این سالها برای ما عادی شده به علت جزم اندیشی شهرستانها مبنی بر استفاده بومی (هم شهری بودن نفرات ) درتیم است چنانچه بنده قبل از اعزام تیمهای دورود و خرم آباد به عنوان کمک  - ابراهیم عفافی از بروجرد را پیشنهاد کردم که علارغم موفقیت او در مسابقات  دو هفته پیش (بلیتس قهرمانی کشور)که در دور اول اصغر گلیزاده !! و در دور سوم استاد بین المللی شاهین مهندسی را شکست داده ولی با مخالفت آنها مواجه شدم!! البته باید به بچه ها حق داد چرا که اگر قرار بود تیم بروجرد اعزام بشود هیچگاه از سامان فرشادی از خرم آباد و مثلا اسکندری از دورود استفاده نمی کردند!!

و  اما مسئله نبودن بودجه : مگر سال  قبل که برای اولین بار تیم بانوان در مسابقات لیگ شرکت کردند در بین 19 تیم شرکت کننده چندم شدند ؟ و اگر انصراف دو - سه تیم از لیگ برتر نبود آنها در بین 12 تیم !! جای میگرفتند ؟ مگر تمام این هزینه ها از سوی همین هیئت تقبل نشد ؟ و درتمام یک سال حضور این تیم در لیگ برتر که به همراه سرپرست و مربی و... شرکت داشتند آقایان اعتراضی کردند؟ و حالا هیئت واداره تربیت بدنی  از قبول هزینه این تیم که هیچ !؟ از جایزه سامان فرشادی افتخار شطرنج خرم آباد بعد ازچند ماه پس از مسابقات جام رمضان و المپیاد ایرانیان سر باز می زند !!

و آیا باز باید انتظار داشت که این بازیکنان در سرما و گرما و بدون هیچ انتظاری همچنان برای شطرنج و ورزش استان افتخار بیافرینند؟

امیدوارم در آینده دیگر شاهد همچین مسائل و مشکلاتی نباشیم (ان شاء الله)

/ 2 نظر / 29 بازدید
جودکی

http://chess-results.com/Tnr18147.aspx?lan=1 نتایج کامل این دوره از مسابقات در این لینک میباشد صحبت هایتان به جا فقط چرا نوشتی به ترکستان میرویم ما سالهاست سر از آنطرف ترکستان در اوردیم پس کسانی که سالهاست سر از ترکستان درآورده بیشتر از این هم انتظار نمی رود پس بدان ما ترکستانی هستیم و فعلا هم می خواهیم در همین جا بمانیم چون جای خوبیست کسی با کسی کاری ندارد هر کسی هر کاری که دوست داشته باشد انجام میدهد و اصلا هم مهم نیست که چه اتفاقی قراره بیفته . هرچه باداباد - حالا هر کسی توانایی خروج ما را از زندان زاویرا دارد بسم الله

سعید

همیشه باید غصه فرصت های از دست رفته را بخوریم چون برنامه نداریم هدف نداریم