آچمز: معرفی کتاب: 50 درس اساسی در شطرنج

معرفی کتاب:
«50 درس اساسی در شطرنج»

چه بسیار از قهرمانانی که در کودکی، کتابی توجه شان را به خود جلب کرده است و با خواندن آن شیفته ی شطرنج شدند. قدرت قلم و سحرکلام برخی نویسندگان چنان است که خواننده را مفتون موضوع آن می‏ کند. "ایروینگ چرنف" (1981-1900) از این دسته نویسندگان بود. یکی از کتاب های وی به نام «آموزنده ‏ترین بازی های شطرنجی که تاکنون انجام شده است» الهام ‏بخش بسیاری از شطرنج بازان شد.

استاد "استیو گیدینز" [Steve Giddins] نویسنده ی مطرح انگلیسی با الهام از همین کتاب، اقدام به گردآوری و تفسیر بازی هایی کرد تا نسخه جدیدی از آن کتاب را با نام «50 درس اساسی در شطرنج» به دست داده باشد و همچون "چرنف" خواننده را مجذوب مفاهیم زیبای شطرنجی کند.

وی که دانش آموخته اقتصاد از «دانشگاه آکسفورد» است، تسلط فراوانی بر فرهنگ و ادبیات شطرنج روسیه دارد و سالیانی را نیز در آن کشور به سر برده است. آشنایی عمیق وی با مکتب شطرنج شوروی سابق سبب شده است که کتابش هر چه غنی ‏تر گردد و مثال ‏هایی را بیاورد که هرگز گرد کهنگی بر چهره‏ شان نخواهد نشست.

"گیدینز" در این کتاب 50 بازی را تحت پنج سرفصل (حمله به شاه، دفاع، قدرت‏ نمایی سوارها، ساختار پیاده‏ ای و مضامین آخر بازی) می ‏آورد و تلاش می‏ کند تا حتی ‏المقدور با کلام و نه با آوردن واریانت های بی‏ شمار، به تشریح ایده ‏ها و مفاهیم شطرنجی بپردازد. مسلماً جادوی کلام آن‏ قدر تأثیرگذار هست که خواننده ی علاقمند را با خود همراه سازد و زمینه ‏ای را در وی ایجاد کند تا به مدارج بالا برسد.

«50 درس اساسی در شطرنج» را "احسان محمداسماعیل" ترجمه کرده است و «انتشارات فرزین» در دست انتشار دارد. کتاب در 304 صفحه قطع وزیری و با قیمت 16000 تومان به زودی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

فهرست و نمونه صفحاتی از کتاب، در بخش ذیل قابل دریافت است:

 دریافت فهرست کتاب
 دریافت بخشی از کتاب

/ 0 نظر / 57 بازدید