شطرنج خمام : نمایشگاه مطبوعات و جایگاه شطرنج

امسال در شرایطی نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها هفتم لغایت سیزدهم آبان‌ماه در مصلی تهران برگزار شد که جامعه شطرنج کشورمان نیز در این نمایشگاه با تنها نماینده خود در عرصه مطبوعات یعنی" ماهنامه شطرنج"  حضور داشت و این موضوع سبب شد تا حداقل علاقه‌مندان این رشته دست خالی از این نمایشگاه نروند.

ماهنامه شطرنج نشریه‌ای است که از مهرماه سال 1351 فعالیت خود را با نام کتاب شطرنج آغاز کرده و در 20 سال فعالیت خود، فراز و فرودهای بسیاری داشته است، اما باید بپذیریم که این ماهنامه اکنون تنها نماینده این رشته ورزشی در جامعه مطبوعات کشورمان است.
با این وجود و به رغم تمام کم لطفی‌های جامعه رسانه‌ای کشور به ورزش شطرنج، موضوعی که جالب توجه می‌کرد استقبال خوب علاقه‌مندان این رشته از غرفه ماهنامه شطرنج در این نمایشگاه بود.
 البته شایان ذکر است که افراد بیشتر از خود ماهنامه از خرید کتاب و صفحه و مهره شطرنج استقبال بیشتری می‌کردند، مخصوصا با بن‌هایی که برای خرید محصولات عرضه شده در نمایشگاه در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفته بود.
در روزهای برگزاری نمایشگاه مطبوعات فرصتی پیش آمد تا در گفت‌وگوی کوتاهی با سید محمدکاظم‌مرتضوی، صاحب امتیاز ماهنامه شطرنج وضعیت این روزهای این ماهنامه تخصصی را جویا شویم.
مشکلات این ماهنامه تخصصی از سایر نشریات جدا نیست و استاد مرتضوی نیز به مشکلات مالی، گرانی کاغذ و عدم توجه مردم به مطبوعات اشاره می‌کند.
وی در پاسخ به این سوال ما که گسترش استفاده از اینترنت در میان مردم چه تاثیری در استقبال از ماهنامه شطرنج داشته است؟ گفت: اینترنت نه‌تنها سبب کاهش استفاده مردم از ماهنامه شده، بلکه استفاده از کتاب‌های تخصصی شطرنج را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
استاد مرتضوی در پاسخ به این سوال من که چرا ما تا کنون در جامعه رسانه‌ای کشورمان نتوانسته‌ایم خبرنگار تخصصی شطرنج پرورش دهیم؟ به این موضوع اشاره کرد که خود من در سال‌های گذشته بارها نسبت به آموزش افراد در سنین مختلف اقدام کرده‌ام، اما علاقه‌نشان نداده و پس از مدتی رفته‌اند.
در این میان به نظر می‌رسد که دست‌اندکاران شطرنج کشور باید برای گسترش شطرنج پیش از هر اقدامی نسبت به تربیت خبرنگاران تخصصی این رشته اقدام کنند.

/ 0 نظر / 4 بازدید