آخرین دست نوشته سال 1392

استان هایی هم مثل لرستان که همیشه در اعزام یا عدم اعزام نفرات برتر رده های خود، همراه، سرپرست و مربی دچار تردید هستند و غالبا همه چیز موکول می شود به دقیقه نود! حالا برنامه های چند ساله و اردوهای چند ماهه پیش کش! و طبیعتا انتظار معجزه هم نباید داشت.

با این وجود رتبه های نسبتاً خوب این سال ها نشان از استعداد و هوش بازیکنان لرستانی داشته و موفقیتشان بر پایه همین فاکتور و البته تعصب مثال زدنی اشان بوده تا ...

باید اشاره ای هم داشته باشم به این موضوع که طبق روال چند سال اخیر معدود بازیکنانی به سطح اول استان معرفی می شوند که یا از خانواده های شطرنجی بوده اند، یا به صورت تصادفی و نهایتا در مسابقات آموزشگاهی به این رشته گرایش پیدا کرده اند. یعنی بازیکن سازی تقریبا تعطیل!

اما استانمان که از مسیر آکادمی، بودجه آنچنانی، حمایت دولتی و خصوصی بهره ای نبرده خصوصا در زمینه شطرنج، باز جای شکرش باقیست مربیانی دارد که بدون چشم داشت مالی دانش خود را در اختیار علاقه مندان همشهری و هم استانی قرار داده اند.

بازیکنانی که حاصل زحمات مربیانی همچون: الماسیان(خرم آباد)، روح الله شمسی(دورود) و شیرزاد داودوندی(بروجرد) هستند.

 که با همین بضاعت کم به خاطر علاقه و تعصب این دیار به آموزش بازیکنانی پرداختند که در رده های سنی، آموزشگاهی و منطقه ای حائز رتبه های خوبی شده اند.

غیر از شهرستان های فعال خرم آباد، بروجرد و دورود، شهرستان هایی همچون ازنا و الیگودرز، کوهدشت، نورآباد و پلدختر که در این سالها نیمه فعال و شهرستان های نظیر الشتر و چگنی غیرفعال بوده اند که امید آن می رود به شرایط خوب و قابل قبولی برسند.

عدم بودجه و شرایط نابسامان آموزش و پرورش نیز باعث از هم گسیختگی بیش از پیش برنامه های شطرنجی، سوخت شدن ظرفیت ها، رده های سنی و استعدادیابی در این زمینه شد و استان مان که از داشتن مدارس شطرنج نظیر کلان شهرها بی بهره است، بیشتر متضرر شد.

چرا که علاقه مندان شطرنج در این استان ها بیشتر از طریق مسابقاتی نظیر همین مسابقات آموزشگاهی جذب این رشته می شوند تا...

امیدوارم در سال جدید شرایط مالی و حمایتی بهتری پیش روی شطرنج و شطرنج بازان لرستانی باشد تا با استعداد و تعصب همیشگی به حق واقعی خود دست یابند و موفقیت های این رشته تصادفی نباشد.

 

عید همه مبارک 

/ 4 نظر / 17 بازدید

اقا دمت گرم!!

تو صفحه ی پرشین کلوب ... صفحه ی عضویت شما به جای کلمه ی فارغ التحصیل... فارق التحصیل نوشته شده.

خیلی قشنگه..مرسی..میدونم زیاد وقت گذاشتی تا اونایی ک خیلی هم بامعرفت نیستن تو عکسا باشن! زنده باشی و عیدتون مبارک

سامان

سال نو مبارک.[لبخند]