فقط دو فدراسیون از موضوع روانشناسی ورزشی استقبال کردند

رییس کمیته‌ روانشناسی کمیته ملی المپیک با تاکید بر این نکته که پس از جلسه با اصحاب رسانه هنوز به نتایج مثبتی دست پیدا نکرده‌ایم، معتقد است که انتظارات برآورده نشده و روانشناسی کماکان همانند گذشته در میان تیم‌های ورزشی جایگاه مشخص ندارد.

دکتر محمد خبیری در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نشستی که اعضای کمیته‌ روانشناسی کمیته ملی المپیک در خصوص جایگاه روانشناسی در میان تیم‌های ورزشی با اصحاب رسانه داشتند، اشاره کرد و افزود: پس از این جلسه تقریبا دو فدراسیون کبدی و بولینگ و بیلیارد از این مساله استقبال کردند و خواستار جلسات مشاوره‌ای به صورت انفرادی و گروهی برای تیم‌های خود شدند. البته ما انتظار داشتیم فدراسیون‌های مطرح دیگری به این مساله اهمیت بیشتری دهند که متاسفانه تا به امروز بازخوردی از هیچ فدراسیونی نداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تصور نمی‌کنید فدراسیون فوتبال در این باره باید پیش قدم باشد تا سایر فدراسیون‌ها نیز از آن تابعیت کنند، تصریح کرد: این ارتباط تا حدودی برقرار شده و حتی طی صحبتی که با دکتر علیزاده، رییس آکادمی ملی فوتبال داشتیم قرار شد ساختار و ضرورت جایگاه روانشناسی ورزشی ابتدا در تیم‌های پایه به عنوان یک نیاز اساسی برای مربیان تعریف و پس از انسجام پیدا کردن، کم‌کم به تیم‌های بزرگسالان گسترش پیدا کند. برای این منظور نیز قصد داریم به زودی با مربیان لیگ برتر فوتبال در جهت نهادینه شدن این جایگاه جلسه‌ای داشته باشیم.

خیبری خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم جایگاه روانشناسی را در تیم‌های پایه به معنای واقعی نهادینه کنیم در آینده مشکل کمتری برای ایجاد ارتباط و همکاری با مربیان تیم‌های ملی در سطوح مختلف خواهیم داشت.

رییس کمیته‌ روانشناسی کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که در آستانه یونیورسیاد دانشجویان جهان برای تیم‌های اعزامی به این بازی‌ها نیز برنامه خاصی دارید یا خیر؟ گفت: هنوز تقاضایی از سوی هیچ کدام از مربیان منتخب اعزامی به این رقابت‌ها به کمیته‌ روانشناسی کمیته ملی المپیک نشده که بخواهیم به آنها خدمات روانشناسی بدهیم. البته اگر این نیاز احساس شود بدون شک آنها را حمایت خواهیم کرد.

وی همچنین به نشستی که قرار است به زودی با اعضای انجمن نویسندگان و عکاسان ورزشی در ارتباط با ترویج فرهنگ روانشناسی در بین تیم‌های ورزشی برگزار شود،‌ اشاره کرد و افزود: امیدوارم این نشست بتواند ما را در هدفی که در پیش گرفته‌ایم یاری کند تا گام‌های موثری در این زمینه برداریم.

خبیری تاکید کرد: این رشته نیز همانند بدنسازی برای این که جایگاه خود را پیدا کند نیاز به زمان دارد. البته این مشکل نه تنها در ایران، بلکه در دنیا نیز وجود دارد و هنوز اهمیت روانشناسی ورزشی در تیم‌ها جدی گرفته نمی‌شود، در حالی که یکی از عوامل موثر در موفقیت ورزشکار در مسابقات حساس و مهم قدرت مانور بیشتر از لحاظ بعد روانی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر زمانی اعتماد دو طرفه بین مربیان و روانشناسان ورزشی ایجاد شود، به طور قطع روانشناس ورزشی به جای این که زمان محدودی را برای همکاری با تیم‌های ورزشی اختصاص دهد، به صورت تمام وقت در کنار ورزشکاران خواهد بود تا باز خورد کار خود را بهتر ببیند.

 

به نقل از: شطرنج ایرانیان

/ 0 نظر / 6 بازدید