فقدان مسابقات شطرنج آموزشگاهها حلقه مفقوده شطرنج!

شطرنج آموزشگاهها تعطیل!!


مجید کرامتی مقدم:

امسال نیز همچون سال پیش خبری از برگزاری مسابقات شطرنج آموزشگاهها نیست. در مصاحبه ها و ... مسولان، شطرنج؛ تفکر و اندیشه از جایگاه ویژهای برخورداراست. اما همینکه زمان برگزاری و عمل میرسد همه سکوت اختیار میکنند!
 وقتی که وزیر همچنان فعلی آموزش و پرورش(حاج بابایی) از تحول بنیادین دم میزند و در حوزه ورزش اتفاقات نسبتاً خوبی افتاده هیچ یک از اهالی شطرنج فکرش را هم نمیکرد این به معنای حذف شطرنج است تا پیشرفت آن!
هنگامی که برای مقطع ابتدایی ژیمناستیک، شنا، طنابزنی، پینگ پنگ و دومیدانی را به ترتیب به کلاس دوم تا ششم اختصاص دادند و حتا پیشنهاد شطرنج هم برای کلاس اول تا حدود زیادی قطعی شده بود؛ کسی گمان نمیکرد این بازی فکری که احتیاجی به تعریف و تمجید آن نیست خیلی بیصدا و آرام حدف شود!
شطرنجی که از رشته های دیگر کم هزینه و بی دردسرتر است و در عین حال مفید فایده!
به جای اینکه به دانش آموزانمان تفکر، خویشتنداری، تصمیمگیری درست و... را به واسطه شطرنج یاد بدهیم با صرف هزینه های بسیار زیادتر به ورزشهای خشن میپردازیم تا فرهنگ پرخاشگری و سطحی نگری را بیش از پیش رونق دهیم!
در این بین اهالی شطرنج هم اتفاق نظر و همدلی خاصی نشان ندادند تا صدایشان مسولانی که البته خودشان را به خواب زده اند؛ بیدار کنند!
 اما بر ما بود که بیش از این از حق استعدادهای بالقوه قهرمانانمان دفاع کنیم!
پیشنهاد میکنم خانوادههای شطرنجی، مسوولین انجمنهای شطرنج و همه دوستداران شطرنج در حرکتی منسجم و خیرخواهانه از برگزاری مسابقات شطرنج آموزشگاهها اعلام حمایت کنند و در سایت وزین شطرنج ایرانیان رسما حمایت خود را اعلام کنند تا از تکرار این بیتفاوتی و بیمهریها در حق خودمان و فرزندانمان خودداری کنیم چرا که هیچ کس غیر از خودمان دلسوزمان نیست!

شطرنج ایرانیان: با تمام انتقاداتی که به فدراسیون آقای مداحی وارد بود اما یکی از اقدامات در خور و شایسته آن ایجاد کمیته توسعه همگانی و ورود شطرنج به مدارس و تربیت مدرس برای مدارس بود که متاسفانه فدراسیون فعلی آن را برنتابید و منحل کرد. آقایان به جای ورود شطرنح به کلاس اول و شوهای بی حاصل بهتر بود به همان نمد اکتقا می کردند.

منبع: شطرنج ایرانیان


****************************************

جایی دگر؛ همه روز جهانی شطرنج رو پاس میدارن! اینجا فدارسیون و فدراسیون نشینها، اتفاقات اخیر تیم ملی و جالبتر از همه تعطیلی مسابقات شطرنج آموزشگاهها غوغا می کند!

/ 3 نظر / 15 بازدید
شمسی

باسلام وخسته نباشید.برگزار نشدن مسابقات اموزشگاهی کشور ضعف مسولین رو نشون میده البته بچه های شطرنج خودشونم دیگه عادت کردن...باتشکر

باران

واقعا جای تاسف داره

شکوه ورزش

سلام سال گذشته در مجمع فدراسیون در اراک در مورد لغو مسابقات آموزشگاها و علت سکوت فدراسیون با آقای کامبوزیا صحبت کردم ایشان هم قول دادند که قضیه را در وزارت آموزش و پرورش پیگیری کنند اما گویا ایشان هم توفیقی بدست نیاورده من فکر می کنم دستهایی در وزراتخانه به دنبال حذف کامل شطرنج از ورزش آموزشگا ها هستند آخرین مسابقات شطرنج آموزشگاهها ی کشور در اسفند سال 89 در گیلان برگزار شد و بعد از آن تمام مساقات کشوری این رشته و حتی مسابقات کارکنان آموزش و پروش لغو گردیده اند امیدوارم در دولت جدید نوع نگرش به رشته شطرنج چنین نباشد