گفت و گوی ماهنامه شطرنج با سرپرست فدراسیون

اما سوابق مدیریتی: از سال ۷۰ به عنوان رییس اداره تربیت بدنی شاهرود و سپس به مدت چهارسال به عنوان مدیر کل تربیت بدنی استان ایلام منصوب شدم، بعد از آن مدت چهار سال مدیر تربیت بدنی استان زنجان را بر عهده داشتم و پس از آن مدت ۳ سال به عنوان مدیر کل تربیت بدنی استان همدان منصوب شدم، سپس مدت چهارسال مدیر کل تربیت بدنی استان گیلان شدم، بعد از آن دو سال نایب رییس فدراسیون وزنه برداری را بر عهده گرفتم، سپس به عنوان ریاست فدراسیون ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی را مدت دو سال بر عهده داشتم، پس از آن به عنوان سرپرست فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو منصوب شدم و اکنون هم به عنوان سرپرست فدراسیون شطرنج در خدمت جامعه ورزشی و علاقه مندان و قهرمانان ورزش مفرح شطرنج هستم.

شنیده ایم که در نوجوانی با شطرنج  هم آشنا بوده اید! تا چه حد...؟

- بله چون از دوران کودکی علاقه وافری به ورزش داشتم و فعالیت های زیادی پس از فراغت از درس را دنبال می کردم، گرایش و انگیزه حضور در مسابقات ورزشی را داشتم و در سالهای ۵۵ و ۵۶ به دلیل اینکه یکی از دوستانم بازی شطرنج را خوب بازی می کرد و احساسم این بود در نوجوانی این ورزش می تواند در بالا بردن سطح توانایی ذهنی و فکری ام مؤثر باشد نزدیک دو سال به صورت ورزشکار به این رشته ورزشی پرداخته، تکنیک ها و روش های بازی را از دوستم و سایر بازیکنان باشگاه شهرمان فرا گرفتم و در این مدت دو سال بخش عمده ای از فعالیت های ورزشی ام به شطرنج معطوف می شد.

فدراسیون شطرنج را چگونه دیده اید؟

- با توجه به این که بنده کارمند وزارت ورزش هستم و در استان ها که بودم با اکثر فدراسیون ها در ارتباط بودم و از طرفی به دلیل این که دو دوره مهندس کامبوزیا مدیر فدراسیون بودند و مدت ۸ سال مدیر دفتر فنی و مهندسی سازمان تربیت بدنی بودند ارتباط تنگاتنگی به لحاظ اداری با ایشان داشتم و نوع مدیریت ایشان کاملا آشنا هستم، نهایتاً این که فدراسیون شطرنج جز معدود فدراسیون هایی است که ساختمان اداری و ورزشی اختصاصی در مراکز استان ها دارد و به همین علت در دهه گذشته رشد فزاینده ای در بین جوانان و نوجوانان داشته و به ویژه در قسمت رده های سنی، بخصوص در استان ها توفیقات مناسبی به دست آمده که کماکان ادامه دارد و امیدوارم بتوانم با همکاری رؤسای هیأت های استان ها و همکارانم در فدراسیون، مربیان محترم و پیشکسوتان عزیز این روند رو به رشد را ادامه داده و افتخارات و قهرمانان بزرگی به جامعه ورزشی معرفی نماییم.

شطرنج امروز در تمام کشور ها جایگاه ویژه ای دارد. برخی از روسای فدراسیون ها از مقامات علمی و حتی مملکتی در حد ریاست جمهور (مثلا ارمنستان) هستند؛ با توجه به سوابقی که در فدراسیون های مختلف حتی در مدت کوتاه سرپرستی داشته اید، شما برای ارتقاء این رشته علمی ورزشی چه برنامه هایی دارید؟

- تمامی تلاشم را خواهم نمود که روند رو به رشد فدراسیون ادامه داشته باشد و شرایطی فراهم نمایم تا با همکاری کلیه عزیزان علاقمند و متخصص در امر شطرنج شرایطی را ایجاد کنیم که قهرمانان و ورزشکاران نخبه بتوانند در این فضای مناسب به فعالیت خود بپردازند و حاصل آن هم نتایج در شأن جمهوری اسلامی ایران باشد.

با تنگناهای مالی چه خواهید کرد؟

- بخشی از اعتبارات فدراسیون ها از طریق کمک وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک حاصل می شود و مابقی کمبود اعتبارات از طریق اسپانسر فراهم می شود/ امیدوارم با حمایت شبکه ۳ و شبکه ورزش صدا و سیما و پشتیبانی آنان بتوانیم شرایط مناسب برای اسپانسر فراهم کنیم و حضور آن ها در مسابقات بتواند در رفع تنگناهای مالی بسیار مؤثر و تأثیر گذار باشد.

نکته خاصی به نظرتان می رسد؟

- در خاتمه ضمن تشکر از شما که این فرصت را در اختیار حقیر قرار دادید تا بتوانیم از این طریق با علاقمندان ورزش بسیار مفرح شطرنج ارتباط برقرار نمایم بسیار سپاسگزارم و امیدوارم روزی که مقرر شد از این فدراسیون بروم توانسته باشم دوستان خوبی بدست آورده باشم که همین ها سرمایه های زندگی من خواهند بود. به امید موفقیت ورزشکاران مان در میادین ملی و بین المللی. انشاالله.

با تشکر و آرزوی موفقیت

 وبسایت ماهنامه شطرنج

/ 0 نظر / 15 بازدید