آچمز: مطلبی مهم و کاربردی به قلم جناب آقای بهنام بهبهانی(قسمت اول)

مطلبی مهم و کاربردی به قلم جناب آقای بهنام بهبهانی


مروری بر ساعت های شطرنج
تهیه و تنظیم توسط بهنام بهبهانی

همه ما بر این باوریم که یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در برگزاری هر چه بهتر مسابقات استفاده صحیح و دقیق از ملزومات و ابزار شطرنج می باشد. اجازه دهید بدون هیچ مقدمه ای اشاره ای داشته باشیم به یکی از حساس ترین و دقیق ترین این ابزارها یعنی ساعت شطرنج.

امروزه نام ساعت شطرنج مترادف است با ساعت شطرنج دیجیتالی و برگزارکنندگان، داوران و همه عوامل اجرایی به جهت دقت و سرعت بالا، استفاده از این نوع ساعت ها را در دستور کار خود قرار می دهند. بدون شک هر دو گروه عوامل اجرایی و بازیکنان ملزم به توانایی در کار کردن و تنظیم بهینه ساعت شطرنج می باشند.

1- عوامل اجرایی به جهت اداره و کنترل مسابقات 
2- بازیکنان به جهت کاربران اصلی

شاید شما هم روزی شاهد این ماجرا بوده اید که بازیکنی در حین بازی جهت احضار داور به جای متوقف کردن ساعت آن را خاموش کرده و یا در یک بازی بلیتس بازیکن پس از این که زمان حریف پایان یافته به علت عدم آشنایی با ساعت مورد استفاده و عدم توانایی در متوقف کردن ساعت بازی برنده را به مساوی تبدیل کرده. با نهایت تاسف هنوز در مسابقات مختلف بازیکنانی را مشاهده می کنیم که برای روشن یا خاموش و یا متوقف کردن ساعت با مشکل مواجه هستند و این به هیچ وجه در خور و شایسته یک بازیکن شطرنج در دنیای علم و فناوری نیست.

اجازه دهید مروری کوتاه داشته باشیم بر ساعت شطرنج و سپس در ادامه طرز کار و چگونگی تنظیم سه نوع ساعت متداول و مورد استفاده در مسابقات شطرنج داخل کشور را برای دوستان عزیزم تشریح خواهم نمود. امید آن که با کمی دقت در فراگیری این مهم مشکلات را بر طرف و یا به حداقل کاهش دهیم. ساعت های شطرنج دیجیتالی عموماً دارای مشخصاتی به شرح زیر می باشند.

1- دکمه روشن و خاموش
2- تعدادی دکمه تنظیم جهت قرار گرفتن در مد های زمانی مختلف
3- صفحه نمایش دهنده
4- برنامه های پیش فرض که معمولاً با کدهای بخصوص در زیر ساعت بصورت چاپی قابل رویت است.

چنانچه برنامه های پیش فرض را مشاهده کنید به سادگی متوجه خواهید شد که در مقابل هر کد یا شماره شرحی کوتاه از آن برنامه پیش فرض که قبلاً در حافظه یا آی سی های ساعت برنامه ریزی شده آمده است و چنانچه آن کد بخصوص را انتخاب کنید به طور اتوماتیک ساعت شما در این مد خاص تنظیم و آماده کار می باشد و کافیست برای شروع دکمه Start را  به کار اندازید. به طور مثال:

1- Blitz  5 Min              2- Rapid  25 Min                  3- Manual Set

لازم به یاد آوری است که اکثر مدهای پیش فرض بصورت دستی نیز قابل تنظیم هستند.

و نکته آخر هم این که ساعت های شطرنج دیجیتالی نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر حتماً با یک کاتالوگ و یا بروشور و در داخل بسته بندی به دست ما می رسند اما نکته مهم این که به طور معمول و بر سر میز مسابقه بازیکنان به این بروشور راهنما دسترسی ندارند.

ساعت شطرنج   DGT 2000

دکمه روشن و خاموش در قسمت زیر ساعت قرار دارد.

A - کلید کاهش ارقام
B
- کلید افزایش ارقام
C - کلید
   Start و Stop
 - Dکلید Enter یا Set

پس از روشن نمودن ساعت معمولاً کد آخرین برنامه تنظیم شده که قبلاً در حافظه ذخیره شده در صفحه سمت چپ نمایان شده و جهت تنظیم ساعت فقط کافیست کلید D یا Enter را بزنید و برای شروع بازی هم از کلید Start یا C  استفاده کنید.

اکنون فرض کنید پس از روشن نمودن ساعت در صفحه سمت چپ کد 1 را مشاهده نموده اید که این کد جهت زمان  5 دقیقه یا  بازی بلیتس تعریف شده. چنانچه  هدف شما بازی با این مد زمانی است مانند حالت قبل با زدن کلید D یا Set ساعت آماده و با کلید C یا Start می توانید بازی را شروع کنید. اکنون در همین حالت و پس از روشن نمودن ساعت فرض کنید می خواهید یک بازی سریع با زمان 2×2 دقیقه داشته باشید. کافیست به سادگی  کد 1 را با کلید افزایش ارقام  به 2 تغییر و با  زدن کلید Set زمان مورد نظر را انتخاب و با کلید Start بازی را شروع کنید. همان گونه که قبلاً توضیح دادم کلیه مدهای زمانی به صورت دستی یا  Manualنیز قابل تنظیم هستند. اما یک حالت تنظیم دستی کلی در کد شماره 3 این ساعت تعریف شده که می تواند در انتخاب مد های زمانی متفاوت به شما کمک کند.

تنظیم یک حالت به صورت دستی:

فرض کنید می خواهید یک مد زمانی 15×2 دقیقه را انتخاب کنید. بهتر است با کد شماره 2 که مخصوص بازی های سریع تعریف شده شروع کنید. پس از انتخاب این کد و زدن کلید Set در مد زمانی 25 دقیقه قرار خواهید گرفت. اکنون برای تنظیم به صورت دستی باید چند ثانیه انگشت خود را بر روی دکمه Start قرار دهید. مشاهده می کنید که ارقام به حالت چشمک زن ظاهر شده و آماده تنظیم هستند. با استفاده از کلید های افزایش و کاهش، ارقام را به طور دلخواه تنظیم و پس از تنظیم هر شماره دیجیتالی با زدن کلیدSet  به رقم بعدی رفته و عدد مورد نظر خود را تنظیم نمایید و در پایان نیز با چند ثانیه فشردن بر دکمه Set مد زمانی دلخواه خود را بر صفحه نمایش ساعت خواهید دید.

یک تنظیم دستی برای مسابقات سریع با ساعت فیشر:

کد شماره 18 این ساعت از کدهای بسیار مفید در برگزاری مسابقات سریع می باشد و بخصوص این که با این کد قادر خواهید بود مد های زمانی با  افزایش زمان برای هر حرکت یا همان  ساعت  فیشر معروف را تنظیم کنید. پس از انتخاب کد 18 وزدن کلید Set کلیه ارقام در دو صفحه نمایش بصورت 0.00 می باشند و کافیست برای تنظیم مد زمانی دلخواه خود درست مانند حالت قبل از کلید های تنظیم استفاده کنید با این تفاوت که در این حالت پس از تنظیم آخرین رقم در صفحه سمت راست نشانگر مجدداً به ابتدای صفحه سمت چپ رفته و این بار نوبت تنظیم زمان پاداش برای هر حرکت است. در این حالت حتماً دقت کنید تا بطور مثال بجای 5 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت 5 دقیقه قرار ندهید. پس از تنظیم کامل ساعت و فشردن کلید Set ساعت شما آماده کار و شروع خواهد بود.

کد پیش فرض برای مسابقات فکری استاندارد:

کد شماره 17 این ساعت برای مسابقات فکری یا استاندارد با زمان 90 دقیقه به اضافه 30 ثانیه پاداش برای هر حرکت تعریف شده. مد زمانی که اکنون تقریباً در مسابقات مختلف و در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تقریباً کلیه مدهای زمانی مختلف به صورت پیش فرض در این ساعت تعبیه شده. حداکثر سعی خود را به کار برید تا از کد های پیش فرض استفاده کنید و فقط در مواردی که مد زمانی دلخواه خود را در این لیست ندارید از حالت تنظیم دستی استفاده کنید.

/ 1 نظر / 7 بازدید
بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید. www.blogdir.ir