سمینار علم و شطرنج 14 اسفند ماه برگزار می شود
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

در سومین نشست کمیته آموزش، پژوهش و استعدادیابی به تصویب رسید

سمینار علم و شطرنج 14 اسفند ماه برگزار می شود 

 

سمینار علم و شطرنج روز 14 اسفندماه با حضور اساتید دانشگاه، بزرگان ورزش، قهرمانان و مربیان رشته ورزشی شطرنج در تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در سومین نشست کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون شطرنج که به ریاست سیدامیر حسینی قائم مقام فدراسیون و سایر اعضا برگزار شد برگزاری سمیناری تحت عنوان علم و شطرنج در دستور کار قرار گرفت که به تصویب رسید و مقرر شد که این سمینار برای اولین بار روز 14 اسفندماه در تهران برگزار شود.
در نشست کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون شطرنج سید امیر حسینی قائم مقام فدراسیون به اهداف برگزاری سمینار علم و شطرنج اشاره کرد و افزود: آشنایی با الگوهای مناسب  آماده سازی شطرنجبازان، کاربرد مناسب تکنولوژی و کامپیوتر در شطرنج، عادات تغذیه ای مناسب برای شطرنجبازان و همچنین اصول آمادگی جسمانی در شطرنج و آسیب شناسی های آن، مهارت های ذهنی و سایر مواردی که اساتید و اعضای محترم کمیته پژوهش و آموزش در نشست بیان کردند از جمله مواردی است که در سمینار 14 اسفندماه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


در این جلسه سید امیر حسینی قائم مقام فدراسیون با تاکید بر اهمیت انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی در حوزه  ورزش، اجرای این برنامه ها را زمینه ساز رشد و تحول بنیادین در کلیه عرصه های علمی و عملی در شطرنج کشور برشمرد.

 محمد ابراهیم زاده - رئیس کمیته آموزش ، پژوهش و استعدادیابی فدراسیون نیز گزارشی از فعالیت های کارگروه طراحی و تدوین بانک اطلاعاتی مشاهیر شطرنج ایران ارائه نمود .

همچنین موضوع برگزاری همایش های علمی کمیته مطرح شد و پس از ارائه نظرات مختلف مقرر شد اولین همایش فصلی با عنوان  "علم و شطرنج " در تاریخ 14 اسفند ماه در 3 محور ذیل برگزار شود:

1-    نحوه استفاده از کامپیوتر در برنامه های آماده سازی بازیکنان شطرنج

2-    مهارت های ذهنی در شطرنجبازان

3-    تغذیه و آمادگی جسمانی در شطرنج

همچنین دکتر کامکاری ضمن تاکید بر نیاز جامعه ورزش کشور به انجام پژوهش های بنیادین و کاربردی ،  ابراز داشتند زمینه های بسیار مساعدی برای انجام تحقیقات تاریخی شطرنج در کشور وجود دارد که ضمن دارا بودن آثار متعدد علمی ، به بهبود موقعیت بین المللی ایران در این زمینه (پیدایش شطرنج، تاثیر ایرانیان در گسترش شطرنج و ...) کمک خواهد نمود.

ایشان همچنین پیشنهاد نمودند بروشورهای آموزشی حین برگزاری همایش به علاقمندان توزیع گردد.

استاد بزرگ احسان قائم مقامی بر لزوم اصلاح برخی رویه ها در روند آماده سازی بازیکنان رده های سنی تاکید نمود و فرهنگ سازی و شرکت در دوره های آموزشی علمی را در این راستا مفید دانست.

استاد بین المللی خسرو هرندی نیز اعلام نمود استفاده بی رویه از برنامه های رایانه ای ، صدمات جدی به پیشرفت بازیکنان رده های سنی وارد می نماید که بایستی با آموزش ، این معضل را برطرف نمود.

همچنین دکتر شکرزاده و استاد بزرگ شادی پریدر به ابراز نظرات خود در زمینه برگزاری همایش پرداختند و دکتر هادی زاده نیز پیشنهاد نمود بررسی مهارت های ذهنی در شطرنج بازان در اولویت محورهای همایش مذکور قرار گیرد.

هاملت تومانیان مربی ارشد فیده و رییس کمیته مربیان فدراسیون نیز به ارتباط تنگاتنگ شطرنج با علم روانشناسی اشاره نمود و بر انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی با محوریت روانشناسی تاکید نمود.

همچنین لزوم انجام پژوهشی در حوزه تاریخچه پیدایش شطرنج و روند تحول آن مورد تاکید قرار گرفت. 
در این نشست استاد بین المللی خسرو هرندی، استاد بزرگ احسان قائم مقامی، استاد بزرگ شادی پریدر، ابراهیم زاده، هاملت تومانیان، دکتر هادیزاده ، دکتر کامکاری و دکتر شکرزاده حضور داشتند.