قهرمانی جوانان کشور 92 _ حسینی پور و هاشمی قهرمان شدند
ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

قهرمانی جوانان کشور 92 در سال 93!!
حسینی پور و هاشمی قهرمان شدند

مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان کشور 1392 که طبق تقویم فدراسیون شطرنج قرار بود در اواخر سال گذشته برگزار شود با تاخیر و در فروردین ماه امسال به میزبانی استان های خوزستان و فارس برگزار شد.  

در بخش پسران این دوره از رقابت ها که با حضور 23 شرکت کننده [از تنها 5 استان کشور] در اهواز برگزار شد، "مهدی حسینی پور" استاد فیده استان میزبان که تنها بازیکن عنوان دار این دوره از مسابقات بود با کسب 8.5 امتیاز از 9 دیدار مقتدرانه و برای دومین سال پیاپی به مقام قهرمانی جوانان کشور دست یافت. "مازیار باقری" از خراسان شمالی با کسب 6.5 امتیاز نایب قهرمان شد و "محمدمهدی چاوری" از کرمانشاه با 6 امتیاز به لطف امتیازشکنی بهتر نسبت به "مهیار اکبری" از خوزستان و "سجاد مرادی" از بوشهر، در مکان سوم قرار گرفت.  


محمدجعفر کامبوزیا رئیس فدراسیون شطرنج پس از مدت ها در مراسماختتامیه ای در کشورمان حضور یافت که این موضوع در نوع خود بسیار جالب بود / در آستانه انتخابات جدید ریاست فدراسیون شطرنج

همچنین در بخش دختران قهرمانی زیر 20 سال کشور که با حضور تنها 14 شرکت کننده [از تنها 4 استان کشور] در شیراز برگزار شد، "سیده فاطمه هاشمی" شطرنج باز 13 ساله استان میزبان با کسب 6.5 امتیاز از 7 دیدار، جام قهرمانی را بر بالای سر برد. "فاطمه انصاری" و "نگین زارع" هر دو از فارس نیز به ترتیب با کسب 6 و 5.5 امتیاز دوم و سوم شدند. 

 رده بندی بخش پسران
 رده بندی بخش دختران
 آیین نامه بخش پسران
 آیین نامه بخش دختران
 مشاهده گالری تصاویر

 

تا چند سال پیش مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان کشورمان یکی از مهم ترین و جذاب ترین مسابقات شطرنج کشورمان به شمار می رفت اما در سال های اخیر در پی سیاست های فدراسیون تحت مدیریت "محمدجعفر کامبوزیا" اکثر بازیکنان نامدار از حضور در این مسابقات خودداری می کنند که این مهم تا حد زیادی از اعتبار و جذابیت این رقابت ها کاسته است. در بخش آقایان مسابقات امسال، شطرنج بازان تنها 5 استان کشور حضور داشتند که تنها 1 نفر دارای عنوان بین المللی بود. در جدول 14 نفره بخش بانوان نیز به غیر از سه شرکت کننده همگی از استان میزبان بودند و متاسفانه خبری از هیج بازیکن عنوان داری نبود.

بخش بانوان بانوان مسابقات در رخدادی عجیب و سوال برانگیز، همچون سال گذشته بجای 9 دور طی 7 دور برگزار گردید که این نقض آشکار آیین نامه مسابقات بود. عدم دقت کافی در تدوین آیین نامه ها و عدم نظارت صحیح و کارآمد بر اجرای آن ها، شایسته هیچ فدراسیونی به خصوص «فدراسیون شطرنج» نیست.

منبع: آچمز