احسان روزبهانی، تو هم واسه تهران! / بروجرد بهتر از تو زیاد دارد
ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۱۸  کلمات کلیدی: متفرقه

متاسفانه شرایط اجتماعی مردم لر به گونه‌ای است که تمام سرمایه‌های طبیعی، اقتصادی و انسانی این قوم ثروتمند به غارت رفته و نه تنها از آن‌ها تشکری نمی‌شود، بلکه همیشه باید پذیرای کنایه‌ها و متلک‌های آن‌چنانی هم باشند!

به گزارش یافته به نقل از نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، در شبی که قسمت دیگری از سریال "سرزمین کهن" مستقیماً به قوم "بختیاری" حمله کرد، برنامه ورزشی "خط قرمز" که از شبکه دوم سیما پخش می‌شود میزبان "احسان روزبهانی" بوکسور ملی‌پوش کشورمان بود.

مجری برنامه در معرفی مهمان، اشاره‌ی گذرایی کرد که وی اصالتاً بروجردی است، اما ظاهراً این قهرمان سرافراز وطن، دل پری از این مساله داشت، بلافاصله تاکید کرد که من می‌دانم چرا این اشتباه می‌شود! مجری بنده خدا توضیح داد که تقریباً تمام سایت‌ها در زندگی‌نامه‌تان چنین نوشته‌اند.(1)


اما روزبهانی گفت که اشتباه شده! من اصالتا تهرانی‌ام یعنی خودم متولد تهرانم، البته پدرم متولد بروجرد و مادرم همدانی است! وی تاکید کرد "ولی من خودم همیشه واسه تهران بوده‌ام".

چندی قبل نیز "حامد لک" در گفت‌وگو با عادل فردوسی‌پور در برنامه 90 تاکید کرده بود الیگودرزی دانستن او یک اشتباه نابخشودنی است و وی اهل باقرآباد شهر‌ری است. البته می‌گویند اصلیتش از ازنا و الیگودرز است!

قبلاً مصاحبه‌هایی از برخی چهرهای لرستانی فراز کمالوند‌(مربی فوتبال)، آرش میراسماعیلی‌(جودوکار) و حمید گودرزی‌(بازیگر) باعث رنجش مردم لر شده بود، اما آیا به راستی این جوانان لرتبار چه برداشتی از هویت خویش، قوم لر و جایگاه خود در این میانه دارند؟!

کسانی که از رفتار امثال حامد لک‌ها و احسان روزبهانی‌ها ناراحت می‌‌شوند چه توقعی از این طور افراد دارند؟ آیا سخت بود اضافه کردن فقط یک جمله به تکذیبیه‌های شدیدشان! این که "البته به اصالت بروجردی یا الیگودرزی خودم افتخار می‌کنم" همین!

کسی از حامد لک یا احسان روزبهانی نخواسته که شناسنامه‌شان صادره از الیگودرز و بروجرد باشد! گیرم که هفت پشت این‌ها هم ترک و هندو باشد، حالا که مجری تلویزیون به اشتباه این تازه به دوران رسیده‌ها را اهل این‌جا می‌خواند، چه ایرادی دارد این قدر باهوش باشند که بفهمند با یک جمله می‌توانند حمایت یک قوم را به سمت خود جلب کنند، این که بگویند: "اگر متولد لرستان بودم افتخار می‌کردم"!

به راستی دیار آیت‌الله العظمی بروجردی، عبدالحسین زرین‌کوب، عبدالمحمد آیتی، بحر‌العلوم، محمدجعفر شهیدی، مهرداد اوستا، کریم‌خان زند، فولادوند، علی دلاور، باباطاهر، اتابکان لر، دیار مفرغ، شیردال، کلماکره، فلک‌الافلاک، تمدن کاسیت و ... به این به اصطلاح ورزشکاران و هنرمندان تازه به دوران رسیده نیازی دارد یا این‌ها به هویت و تاریخ خود محتاج هستند؟!

_________________________

پی‌نویس:

طایفه روزبهانی به همراه گودرزی و یاراحمدی یکی از 3 طایفه پرجمعیت  بروجرد و حومه آن (پراکنده از اشترینان تا ملایر) می‌باشد که بیش از 2 قرن قدمت سکونت در این منطقه را دارند.

منبع: خبرگزاری یافته