درآمد ۳ میلیاردی فدراسیون شطرنج از برگزاری مسابقات رده های سنی آسیا
ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٢٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

به گزارش ایرنا از یک مقام مسوول، به استناد قرارداد فی مابین فدراسیون شطرنج باهیات شطرنج استان مازندران و اداره کل ورزش و جوانان استان، فدراسیون شطرنج برای ۵۰۰ بازیکن و همراه مبلغ یک میلیارد ریال به هیات شطرنج استان مازندران پرداخت کرد و برای بیشتر از این تعداد،به ازای هر نفر مبلغ چهار میلیون ریال پرداخت می شود و در ازای آن هیات شطرنج استان مازندران به همراه اداره کل ورزش و جوانان استان موظف به برگزاری مطلوب مسابقات بود.


تعداد بازیکنان و همراهان این دوره از مسابقات رده های سنی آسیا در ایران حدود ۶۰۰ نفر بوده است که ۲۸۴ نفر آنان را بازیکنان تشکیل می دادند.


ازمیان ۲۸۴بازیکن شرکت کننده دراین رقابت ها، ۱۴۳بازیکن به عنوان بازیکن رسمی و ۱۹ بازیکن ایرانی و هندی که سال گذشته مدال آور آسیایی بوده از پرداخت هزینه های اسکان و غذا معاف بودند و هزینه های آنها با فدراسیون شطرنج ایران بوده است.

البته این بازیکنان باید هزینه های دلاری ثبت نام و حمل و نقل خود را پرداخت کنند.


بررسی های صورت گرفته نشان می دهد جمع دریافتی دلاری فدراسیون شطرنج از ۲۸۴ بازیکن و همراهان آنها از بابت هزینه های حمل و نقل حدود ۶۰ هزار دلار آمریکا و بابت هزینه های ثبت نام جمعا به مبلغ ۳۰ هزار و ۹۷۵ دلار آمریکا از بازیکنان و یا فدراسیون مربوطه دریافت شده است.
چنانچه هر دلار آمریکا را به نرخ آزاد معادل ۳۴ هزار ریال در نظر بگیریم جمع ریالی دریافتی فدراسیون شطرنج معادل سه میلیارد و ۹۳ میلیون و ۱۵۰ هزار ریال می شود.
به این مبلغ باید دریافتی های فدراسیون شطرنج از بابت اسکان بازیکنان و همراهان نیزاضافه شود. هر بازیکن خارجی چنانچه بخواهد در اتاق های یک تخته اقامت کند باید ۱۳۰ دلار، دو تخته هر نفر ۸۰ دلار، سه تخته هر نفر ۶۸ دلار و چهار تخته هر نفر ۵۹ دلار بپردازد.
بررسی های میانگینی خبرنگار ایرنا نشان می دهد که برای بازیکنان خارجی چنانچه قرار باشد هر کشور اتاق های دو تخته برای بازیکنان خود در نظر بگیرد، باید مجموعا ۱۷ هزار و ۱۲۰ دلار به فدراسیون شطرنج پرداخت کند که معادل ۵۸۲ میلیون و ۸۰ هزار ریال می شود.
البته شرایط برای بازیکنان ایرانی و همراهان آنها از بابت هزینه های دلاری با بازیکنان خارجی متفاوت نبود و بازیکنان ایرانی نیز همان هزینه های دلاری را پرداخت کردند، اما در خصوص اسکان قدری مبالغ ریالی آنها کمتر بوده است، هزینه اسکان بازیکنان ایرانی و همراهان آنها در اتاق های چهار تخته به ازای هر نفر هشت میلیون و ۴۰۰ هزار ریال، اتاق های سه تخته به ازای هرنفر ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزارریال، اتاق های دو نفره به ازای هر نفر ۱۶ میلیون ریال و اتاق های یک نفره نیز ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال تعیین شد.
البته برگزاری این مسابقات حاشیه هایی هم داشت که نخستین جرقه آن در مقابل هتل محل اسکان بازیکنان رخ داد، زمانی که بازیکنان خارجی اتاق های هتل را مشاهده کردند و ساز ناسازگاری کوک کرده و اعلام کردند:دراین مکان اسکان پیدا نمی کنند، آنها را به محلی در سه کیلومتری هتل منتقل کردند و آپارتمان هایی را به آنها نشان دادند که هیچگونه امکاناتی نداشت، آنجا را نیز نپسندیدند و به ناچار در هتل نفت اسکان یافتند.
اکنون نوبت به اسکان بازیکنان وهمراهان ایرانی رسید،آنها نیز یک به یک اعتراض کردند، بخشی از این افراد را به مهمانسراهای دانشجویی در ۶۰۰ متری هتل محل اسکان بازیکنان خارجی منتقل کردند و برخی دیگر در مهمانسراهایی در سه کیلومتری اسکان داده شدند، اما اعتراضات همچنان ادامه داشت و در مواردی درگیری لفظی نیز میان همراهان بازیکنان با مسوولان برگزاری مسابقات رخ داد.
اوج این درگیری ها، مشاجره نماینده فدراسیون شطرنج و سرپرست بازیکنان ایرانی با یکی از مسوولان اداره کل ورزش و جوانان استان مازندران بود، برخی شاهدان از بروز درگیری فیزیکی میان این دو در مقابل دیدگان بازیکنان و همراهان خارجی خبر دادند تا جایی که سرپرست بازیکنان ایرانی در روز نخست مجبور شد ماموریت خود را نیمه تمام رها کند و در اعتراض به برخورد مسوولان اداره کل ورزش و جوانان استان مازندران محل مسابقات را ترک کند.
موضوع تبدیل ارز ازدیگر موضوعات حاشیه ای این رقابت ها بود، بسیاری ازبازیکنان وهمراهان خارجی از نبود مکان مشخص و تابلو دار جهت تبدیل ارز گله داشتند، آنها مجبور بودند برای تبدیل ارز به گفته های برخی افراد اعتماد کنند و تبدیل ارز خود به ریال را به افراد غیر مرتبط واگذار کند.
نرخ ها نیز عجیب بود، نرخ برابری هر دلار آمریکا در مقابل ریال از ۱۲ هزار و ۲۶۰ ریال بود تا نرخ های متفاوت ۱۵ هزار ریال، ۱۸ هزار ریال، ۲۰ هزار ریال و ۲۵ هزار ریال. خبرنگار ایرنا یکی از شطرنجبازان ایرانی را که در کسوت مربی به این مسابقات اعزام شده بود، مشاهده کرد که هردلار آمریکا را به ازای ۳۰ هزار ریال نیز خریداری کرد.
البته پس از چند روز، یکی از کارکنان ورزش استان، مامورتبدیل ارز بازیکنان خارجی شد، او به ازای هر دلار آمریکا مبلغ ۲۵ هزار ریال پرداخت می کرد.
در روز نخست مسابقات استاندارد با یک ساعت تاخیر آغاز شد که معمولا این میزان تاخیر در قهرمانی آسیا غیر طبیعی به نظر می رسد.
این تاخیر پس از آن آغاز شد که مهراد پهلوان زاده سرداور مسابقات و خزانه دار کنفدراسیون شطرنج آسیا دقایقی پیش از آغاز ساعت ۳۰/۹ صبح که زمان آغاز رسمی مسابقات بود از داوران خواست سهمیه هر کشور را در جدول قرعه کشی کنترل کنند. او گفت: هر کشور باید سه سهمیه در هر رده داشته باشند، ایران به دلیل میزبان بودن چهار سهمیه در هر رده دارد و چنانچه جدولی از لحاظ تعداد بازیکنان فرد بود، ایران می تواند یک بازیکن به جدول مسابقات اضافه کند.
بررسی های داوران نشان داد که در چند جدول تعداد بازیکنان ایرانی بیش از تعداد سهمیه بوده است و داوران مجبور شدند چند بازیکن در رده های مختلف سنی را پس از انتشار لیست قرعه کشی و نشستن بازیکنان پشت میز مسابقه از جدول حذف کنند.
در حقیقت احتمالا، این بازیکنان با دعوت فدراسیون شطرنج به این مسابقات آمده بودند و حذف آنان در حالی که به نظر می رسد هزینه های دلاری و ریالی مربوط را پرداخت کرده اند، جای سووال دارد.
مراسم اختتامیه این مسابقات نیز از منظر بسیاری از شرکت کنندگان طولانی و ناهماهنگ بود. اوج این ناهماهنگی حضورنیافتن هیچ یک از مسوولان شطرنج ایران در این مراسم بود.
ایران درپایان این رقابت ها با کسب دو طلا، سه نقره و سه برنز در بخش مسابقات استاندارد پس از هند که ۱۰ طلا، چهار نقره و پنج برنز بدست آورد به مقام نایب قهرمانی دست یافت.
هندی ها در مجموع ۴۸ بازیکن به این رقابت ها اعزام کرده بود که در نهایت ۱۹ نفر آنان به مقام های اول تا سوم دست یافتند.
ایران در مجموع ۷۰ بازیکن در پانزدهمین دوره رقابت شطرنج قهرمانی رده های سنی آسیا داشت و فقط موفق شد هشت مدال کسب کند.
فدراسیون جهانی شطرنج - فیده - میزبانی این رقابت ها از حدود دو سال پیش به ایران واگذار کرده بود.
فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران ابتدا میزبانی این رقابت ها را به هیات شطرنج استان خراسان رضوی واگذار کرد و پس از آنکه با این هیات در خصوص هزینه های برگزاری این رقابت به توافق نرسید، میزبانی را به هیات شطرنج استان مازندران سپرد.

منبع: http://irna.ir/html/1392/13920423/80736180.htm