فواید شطرنج در آموزش و پرورش
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦  کلمات کلیدی:

 مقدمه کتاب:

در حال حاضر شطرنج به عنوان علمی­ ترین رشته ورزشی درحالی خودنمائی می­کند که علاقه‌مندانش در سراسر جهان هر روز بیشتر می­شود.

جایگاه ممتاز شطرنج در کتب تاریخی، ادبی و حجم عظیم اطلاعات این رشته نشان دهنده‌ی ژرفای این ورزش می­ باشد.

جدای از زیبایی‌های این رشته، فواید آن هم بر کسی پوشیده نیست. هرچند تا به حال این فواید بیشتر متکی بر افکار عمومی‌بوده تا نتایج تحقیقات علمی-پژوهشی!

 به عنوان مثال در بین شطرنج­بازان و غیرشطرنج­بازان اتفاق نظر است که شطرنج باعث پیشرفت، تفکر منطقی، تصمیم ­گیری، هوش، ریاضیات، زبان و .... می‌شود.  برای تأیید و تأکید این فواید و اثر آن بر آموزش، بر آن شدیم که نتایج پژوهش‌های علمی‌دو سه دهة اخیر را دراین مجموعه گردآوری کنیم.

خوشبختانه دکتر «رابرت فرگوسن» پیش از ما این کار را تحت عنوان «خلاصه‌‌ای از پژوهش‌های شطرنج در آموزش» انجام داده بود. که به طبع، بدنه‌ی اصلی کتاب برگردان کار ایشان است. پیش­گفتار را از مقاله‌ی «گری راین» انتخاب کردیم که به گونه­ ایی مکمل مطالب کتاب است. امیدوارم این کار نقطه شروعی برای مطالعات علمی‌و گسترده­ تر در رشته­ های مختلف ورزش، بخصوص شطرنج باشد.

در ادامه از تمامی‌دوستان و اساتید گرامی‌که در مراحل مختلف این کار بنده کمترین  و همکارانم را همراهی کردند، صمیمانه تشکر می­کنم.

در پایان ضمن تشکر از اساتید و خوانندگان عزیز خواهشمندم؛ نظرات، پیشنهادات و اشکالاتی که در امر برگردان و چاپ ممکن است به وجود آمده باشد را؛ به آدرس اینترنتی زیر جهت اطلاع و اصلاح ارسال نمایند.

Majid.keramatimoghadam@gmail.com

مجید کرامتی­ مقدم

                      زمستان 1391