مسابقات هفته وحدت و حواشی آن!!
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مسابقات هفته وحدت با قهرمانی امین چنگایی به پایان رسید

                                                                 

امین چنگایی در مصاف با حاجی‌نژاد

این مسابقات که در محل خانه شطرنج خرم‌آباد با شرکت شطرنج‌بازان این شهرستان در ٧ دور به روش سوئیس برگزار شد پس از امین چنگایی که با ٧ امتیاز از ٧ بازی قاطعانه به مقام اول رسید، علی‌رضا روح‌پرور، سعید بیرانوند، سهراب فلاح‌زاده و محمدکاظم الماسیان به ترتیب دوم تا پنجم شدند.

و اما از نکات جالب توجه این مسابقات می‌توان به دور ششم و دور آخر رقابت‌ها اشاره کرد که بدون داور انجام گرفت!

در حالی که طبق معمول رئیس فعلی هیأت مسوولیت قضاوت، برگزاری، مربی‌گری و نظارت تمامی مسابقات را بر عهده دارد این بار در حرکتی جالب و در خور توجه مسابقات را در دور پنجم رها کرد و به همراه تیم دانش‌آموزی به مسابقات آموزشگاه‌ها که در بندر انزلی برگزار می‌شود رفت! نکته جالب این‌که حتا در این مورد کسی اطلاعی نداشت و ظاهراً محمدکاظم الماسیان یا دوستانی دیگر دو دور آخر را هم داور و هم بازیکن بودند تا بدین‌سان شگفتی دیگر در این هیأت به وقوع بپیوندد!

سوال این‌جاست که آیا مسابقات نباید جانشین سرداور یا داور کمک داشته باشد تا در صورت مسائل این‌چنینی مسابقات بدون داور نماند؟ در ثانی آیا مسابقات دانش‌آموزی از این حساسیت برخوردار بود که مسابقات را نیمه کاره رها کرد و همراه این تیم به مسابقات رفت؟

و این‌که آیا در استان‌های دیگر تمام مسابقات را یک نفر آن هم رئیس هیأت به صورت کنترات داور، مربی، سرپرستی و نظارت می‌کند؟

آیا تمام بازیکنان دارای درجه بین‌المللی، داوران و مربیان استان به اندازه‌ی ایشان دانش و تخصص ندارند؟ در حالی با عنایات ویژه دکتر مداحی ایشان مدارک داوری و مربی‌گری افتخاری را دریافت کردند! و آیا تمام دانش‌اموختگان و اساتید دانشگاه و لیسانسه‌های هیأت به اندازه ایشان سواد اجرایی ندارند؟

و جالب‌تر این‌که مسابقات دانش‌آموزی را بنده به همراه آقای شمسی در هر سه مقطع به مقام قهرمانی رسانده‌ایم و اگر قرار بوده باشد کسی هم به عنوان مربی، داور یا سرپرست همراه تیم فوق اعزام شود بنده به عنوان مسوول انجمن شطرنج آموزشگاه‌های دورود و مسوول تیم‌های قهرمان باید همراهی کنم نه رئیس هیأت که نه فرهنگی است و نه سمت و نقشی در قهرمانی این شهرستان در هر سه مقطع داشته است!

اعضای هیأت که در مورخ ٢٣/۶/٨٩ در نامه‌ایی سرگشاده خواستار برکناری رئیس و جایگزینی رئیس بانک ملی استان لرستان جناب آقای مهندس نظری که مدیری موفق و ورزش‌دوست است، شدند که بنا به دلایلی هنوز این مهم صورت نگرفته است ولی امیدواریم طی چند روز آینده انتخابات این هیأت برگزار شود تا دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم. ان‌شاء‌الله

سخنان سعید جودکی دبیر هیأت استان دراین‌باره شنیدنی است:

  از طرف خودم به اقای الماسیان کسب جوانمردانه مقام پنجم را تبریک می‌گویم معلوم نبود ایشان داور هستند یا بازیکن چون وظایف کمک داور را به خوبی انجام می‌دادند و اعلام نظر هم در مورد بازی خودشان می‌کردند.  ظاهرا کسب مقام اولویت اصلی ایشان بودند تا بازی. شرکت تا دور 4 درس‌های خوبی به‌من داد.

به نظرم از نظر برگزاری یکی از ضعیف‌ترین مسابقات هیأت بود و صرفا هدف مسائل پشت پرده بود ... تابوت شطرنج لرستان مدت هاست به خاک سپرده شده و از شطرنج کفن‌پوش شده و پوسیده این دیار ناله‌های بی‌کسی سالهاست بلند شده. بازیکنان شطرنج هر ساله کمتر و کمتر می‌شوند و به یاد می‌آوریم روزی که سالن مسابقات گنجایش برگزاری مسابقات شطرنج را نداشت و این در حالیست که در حال حاضر باید برای بازی گردو خاک نشسته بر روی میزهای شطرنج را اول پاک نمود. بنده نحوه برگزاری مسابقات شطرنج اخیر را بعنوان دبیر هیأت شطرنج مردود و منبعد نیز از برگزاری بی‌کیفیت هم‌چین مسابقاتی جلوگیری خواهم نمود.

بخونید از قول امین چنگایی قهرمان مسابقات:

با عرض سلام و خسته نباشید تا به حال بنده شاهد هیچ مسابقه ای نبوده‌ام که در پایان آن داور حضور نداشته باشد!! البته این روزها زیاد هم عجیب نیست!! بعضی مسابقات داور -سرپرست -مسئول برگزاری-رئیس هیئت و... یک نفر می‌باشد ... بعضی روزها هم مثل مسابقه‌ی اخیر داور، مسابقات را ترک می‌کند (بدون دلیل) یا شاید هم .... بهتری در کار بوده!!

 

حمید گودرزی مسوول کمیته داوران استان که در این چند سال حتا یک مسابقه را قضاوت نکرده است، می‌گوید:

باسلام خدمت جناب آقای کرامتی یکی از خیرخواهان وبانیان رشد شطرنج در استان
در مورد عمل کرد رئیس هئیت شطرنج در چند سال اخیر .بابت اینکه تمامی مشکلات هئیت از قیل برگزاری مسابقات.داوری مسابقات.همراهی تمامی تیم ها برای مسابقه و نداشتن هیچ شخص دارای مدرک داوری و مربیگری برای کمک کردن به این همه مشکلات که یک نفره با آنها دستو پنجه  نرم میکنه و درمورد مسابقه اخیر باید تشکر کرد در یک زمان مسئولیت دو کار را بعهده گرفتن خیلی کارمشکلی هست در شهرستان بعنوان داور ودر بندر انزلی بعنوان مربی همراه تیم دانش آموزی باشی   امید وارم تا روزی رسد که شطرنج استان حق خود را در این رشته ورزشی در سطح کشور بگیرد

علی یاوری مسوول هیأت شطرنج الیگودرز می‌نویسد:

هوالمحبوب
متاسفانه بازهم شطرنج وباز هم حرکات غیر حرفه ای. ..بنده که خودم از دوستان نزدیک وصمیمی رییس هیات شطرنج استان میباشم وهمیشه از منتقدین و دست به قلم های همیشگی شطرنج هستم معتقدم در صورت تایید  این مباحث شخص ریاست محترم باید شجاعت خرج داده واز اهالی شطرنج بالاخص عزیزان مدعو به آن مسابقه عذر خواهی کنند.همچنین معتقدم در این روزهای بد شطرنج که شاید مطلع باشید در شهر ما الیگودرز سالن شطرنج یکسالی هست تعطیل هست باید اندیشه ای نو!!!! در راستای اعتلای نام شطرنج لرستان انجام دهیم واین موثر نمیشود جز همدلی.  مازنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست.  موفق وپیروز باشید

 فرهاد داوودوندی دبیر هیأت شطرنج بروجرد:

با سلام
از خواندن این متن زیبا لذت بردم با این‌که در جریان کامل قضایا نیستم اما با توجه به شناختی که از جامعه ورزشی در کشورمان دارم می‌توانم حدس بزنم که دوستانی که صاحب منصب ورزشی می‌شوند بر خلاف همه جای دنیا همیشه در دلهره این بسر می‌برند که نکند بچه‌های ورزشکار شهرستانی  با کوشش و تلاش بتوانند مدارج ترقی را طی کنند و آن‌وقت است که آقایان باید میز ریاست فدراسیون‌های  ورزشی  را دو دستی تقدیم افراد لایق و  جدید کنند، تا این‌جا را داشته باشید  بالطبع هر کسی در ورزش ما سر کار می‌آید سعی می‌کند با وضع نمودن قوانین دست و پاگیر مانع از پشرفت دیگران بشود دقیقا بر عکس تمامی کشورهای صاحب ورزش که قوانین را برای پیشرفت ساده می‌کنند در این‌جا هر روز تبصره و ماده نثار قوانین ساده ورزشی می‌کنند تا جایگاه خودشان  در فدراسیون‌ها محکم‌تر بشود.

در آینده سعی خواهم نمود مطالب جامع‌تری در رابطه با این‌گونه مشکلات ورزشی را به رشته تحریر در بیاورم . در خاتمه سخن از زحمات افرادی مانند مجید کرامتی که با وقت گذاشتن، باعث می‌شوند که ورزش در این دیار هنوز نفسی بکشد  بسیار سپاسگزارم و آرزوی موفقیت برای همه دلسوزان واقعی ورزش کشور را دارم  

 

 حرف‌های خواندنی فریدون فرشاد رئیس شطرنج شهرستان خرم‌آباد هم در نوع خود جالب است:

با سلام وخسته نباشیدخدمت علاقمند خستگی ناپذیر ودوستدارپیشرفت شطرنج استان آقای مجید کرامتی
من دراین مسابقات حضورنداشتم ولی برام عجیب هم نیست چون قبلا بارها شاهد چنین مسائلی بودیم اینکه یکنفر هم سرداور هم داور هم ریس هیئت هم مسئول تدارکات هم سرپرست اعزام تیم ها به مناطق خوش آب وهوا هم مربی وهم ........ باشدکه باید نظیر مسابقه سیمولتانه قائم مقامی درکتاب رکوردهای گینس ثبت گردد! اما ایرادی که به خود من وسایر دوستان عزیزم هم وارد است کناره گیری ازحضور درعرصه مدیریت شطرنج وعدم گذاشتن وقت برای رشدوشکوفایی این رشته می باشد که اگر این چنین نبود شاهد اینگونه مسائل نبودیم پس سعی کنیم ازخودمان شروع کرده  تا بتوانیم به امیدخدا سبب تغییری درروند حرکتی رو به نزول شطرنج ورشد وتوسعه آن درسطح شهر واستانمان باشیم.

و اما وحید هدایتی دبیر اسبق شطرنج بروجرد می‌نویسد:

چند سالی است که اینجانب شاهد هستم که هر وقت جلسات فدراسیون برگزار  می شود ( که در سال به تعداد زیاد هم می باشد ) تنها مهره فعال شطرنج استان در جلسات  حاضر می باشد !
و زمانی که مسابقات بین المللی برگزار می شود ایشان به عنوان تنها داور فعال استان یا همان مهره فعال شطرنج استان , در مسابقات حاضر می شود !! و باز زمانی که احتیاج به اعزام مربی با تجربه می شود تنها مربی فعال و با تجربه استان و به قولی تنها مهره فعال شطرنج استان این زحمت را به خود می دهد.!!! خوب چه اشکالی دارد مگر نه اینکه این مهره فعال خطر تردد , خستگی , مشکلات , حواشی , مسئولیت و ... را به جان می خرد و شما راحت و آسوده در خانه کنار خانواده هستید !!!! در استان هم وقتی یک نفر داور باشد بقیه افراد مجبور هستند بازی کنند !!!!! و من با وجود این دلایل ایشان را به عنوان تنها مهره فعال استان یا king chess lorestan
می دانم و البته تنها شاه شطرنجی است که اجازه حرکت و فعالیت به مهرهای دیگر نمی دهد و خودش فعال است . جالبترین استراتژی شطرنج دنیا !!!!!!