نقدی بر دوره‌های مربی‌گری و داوری!!
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢٤  کلمات کلیدی: مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

نقدی بر دوره‌های مربی‌گری و داوری

1- از زمانی که شطرنج یاد گرفتم آقای ... مسوول کمیته آموزش فدراسیون ایران بود و تازه مقرر شده برای سال آتی اگر مدرک شطرنج دانشگاهی شود ایشان به اتفاق دوستان شاید 2200 تی! وظیفه تدریس دانشجویان را بر عهده بگیرند که اعداد و ارقام با تصمیمات فدراسیون همخوانی ندارد! که باید ابتدا به ساکن مقداری ریتینگ برای این دوستان مدرس خریداری شود!

2- دوستان شهرستانی که همه زحمت و توان خود را برای پرورش بازیکنان مستعد شهرستان خود گذاشته‌اند حالا باید تازه وارد جرگه‌ی قهرمانی بشوند حالا چه کسی در این مدت کار آموزش یا ... هیأت مربوطه را انجام می‌دهد خدا می‌داند! هر چند گرفتن این اعداد و ارقام خیلی آسان‌تر از کارهای روزمره این عزیزان است!

3- از قدیم عادت کردیم هر وقت یک عده جای عده‌ای دیگر را می‌گیرند، تمام کارهای قبلی را نفی، زشت و کریح جلوه می‌دهند! مثلاً اگر قبلی‌ها خیلی شل گرفتن حالا سخت‌گیری کردن در سرلوحه کار قرار می‌گیره و برعکس! یعنی ما باید یا از این ور دیوار بیفتیم یا اونور!

4- برخی دوستان برای به دست آوردن افتخارات شخصی از هر راهی و از هر کاری وارد می‌شوند ولی به محض رد شدن خودشان از پل، برای پشت سری‌ها قوانین را به سخت‌ترین حالت ممکن طراحی و ترسیم می‌کنند!

5- به قول آریگو ساچی مربی نامدار فوتبال ایتالیا و جهان که می‌گوید برای این‌که یک سوارکار بزرگ شد قرار نیست قبلش یک اسب بود! و اشاره به این‌ نکته دارد که حرفه‌ی مربی‌گری با بازیگری متفاوت است! قابل توجه دوستان 2200 تی!

6- هیچ رشته‌ایی به اندازه‌ی فوتبال داور و مربی ندارد و جالب است بدانید اگر شخصی در دوره‌ی D آسیا جزو 7 نفر اول کلاس باشد می‌تواند بالافاصله در دوره  C شرکت کند و لیسانس یا کارشناسی این رشته را دریافت کند! و خبری از 3 سال و 5 سال نامه و معرفی  و سفارش ندارد! این‌که چرا دوستان از گرفتن کارت داوری  و مربیگری این قدر واهمه دارند بنده بی‌اطلاعم!!

7- برای ما و خیلی از دوستان بیش از یک دهه خدمت در این عرصه با کسی که فردا وارد این جرگه شود هیچ فرقی گذاشته نداشته و اگر همین مدت را در یکی از رشته‌های رزمی به سر می‌بردیم تا حالا به جز کمربند مشکی چندتا سبک هم وارد یا ابداع کرده بودیم!!

8- در مورد داوری درجه یک نیز با توجه به قبولی برخی داوران هنوز بعد از گذشته یک سال خبری از کارت نیست و عجیب این‌که جدیداً موادی را به این آزمون و دریافت آن مربوط کرده‌اند که درآیین نامه آن نبود و تاریخ برگزاری این دوره نیز در زمان تصدی این دوستان نبوده مثل این‌که ما هم از این عزیزان بخواهیم که مدرک دیپلم‌شان(در صورت داشتن!!) چون با نظام آموزشی فعلی یکسان نیست فاقد ارزش است و باید از اول دوران دبیرستان را طی کنند!! از قدیم گفتند یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم!

9- شاید فردا هم مواردی را برای سایت‌ها و وبلاگ‌های شطرنجی از قبیل عدم سوپیشینه، حق حساب به اتحادیه مربوطه و داشتن پروانه کسب،دکترای کامپیوتر و حداقل دو نورم استادی، بیمه ورزشی و... وضع کنند!