شطرنج ایرانیان: کتاب «  فواید شطرنج در آموزش و پرورش » اثر ارزشمند دکتر رابرت فرگوسن با تلاش  مجيد کرامتي مقدم و همکارانش  به زبان فارسي برگردانده شد و  روانه بازار نشر گرديد.

واقعاً يکي از مطالب سودمندي که جا داشت پيش از اين خود فدراسيون در اين زمينه تلاش و کوشش داشته باشد اهميت گنجاندن رشته شطرنج در مدارس کشور بود. اما شوربختانه حرکت قابل ملاحظه اي در اين زمينه مشاهده نشد. بااين وجود مجيد کرامتي مقدم از فعالات عرصه شطرنج در استان لرستان که پيش از اين نيز دو اثر ارزشمند در باره شطرنج بنام هاي  راهنمای آموزش شطرنج برای معلمین و والدین (1389) و « خواندنی های شطرنج  » (1388) داشته است يکبار ديگر پيش قدم شد و کتاب «  فواید شطرنج در آموزش و پرورش » اثر ارزشمند دکتر رابرت فرگوسن را به زبان فارسي برگرداند. اما به نظر مي رسد يکي از اقداماتي که فدراسيون شطرنج کشور مي تواند در اين خصوص داشته باشد ارايه حداقل همين آثار  و تحقيقات به مدارس و مراکز آموزشي و همچنينن ارايه چکيده هاي آنها به مسئولين مربوط مي باشد تا مرکز آموزشي ،‌ مسئولين و بخصوص خانواده هاي دانش آموزان با اهميت رشته علمي- هنري شطرنج بيش از پيش آگاهي يافته و در جهت ترغيب دانش آموزان و فرزندان خويش به فراگيري  شطرنج گام بردارند.

اکنون  مقدمه اين تحقيق و تاليف ارزشمند را به خوانندگان و کاربران سايت شطرنج ايرانيان تقديم مي کنيم.

مقدمه کتاب فواید شطرنج در آموزش و پرورش

در حال حاضر شطرنج به عنوان علمی ترین رشته ورزشی درحالی خودنمائی می کند که علاقه‌مندانش در سراسر جهان هر روز بیشتر می شود.

جایگاه ممتاز شطرنج در کتب تاریخی، ادبی و حجم عظیم اطلاعات این رشته نشان دهنده‌ي ژرفای این ورزش می باشد.

جدای از زیبایی‌های این رشته، فواید آن هم بر کسی پوشیده نیست. هرچند تا به حال این فواید بیشتر متکی بر افکار عمومی‌بوده تا نتایج تحقیقات علمی-پژوهشی!

 به عنوان مثال در بین شطرنجبازان و غیرشطرنجبازان اتفاق نظر است که شطرنج باعث پیشرفت، تفکر منطقی، تصمیم گیری، هوش، ریاضیات، زبان و .... مي‌شود.  برای تأیید و تأکید این فواید و اثر آن بر آموزش، بر آن شدیم که نتایج پژوهش‌های علمی‌دو سه دهة اخیر را دراین مجموعه گردآوری کنیم.

خوشبختانه دکتر «رابرت فرگوسن» پیش از ما این کار را تحت عنوان «خلاصه‌‌اي از پژوهش‌هاي شطرنج در آموزش» انجام داده بود. که به طبع، بدنه‌ي اصلی کتاب برگردان کار ایشان است. پیش گفتار را از مقاله‌ي «گری راین» انتخاب کردیم که به گونه ای مکمل مطالب کتاب است. امیدوارم این کار نقطه شروعی برای مطالعات علمی‌و گسترده¬تر در رشته¬های مختلف ورزش، بخصوص شطرنج باشد.

در ادامه از تمامی‌دوستان و اساتید گرامی‌که در مراحل مختلف این کار بنده کمترین  و همکارانم را همراهی کردند، صمیمانه تشکر می¬کنم.

در پایان ضمن تشكر از اساتید و خوانندگان عزیز خواهشمندم؛ نظرات، پیشنهادات و اشکالاتی که در امر برگردان و چاپ ممکن است به وجود آمده باشد را به آدرس اینترنتی زیر جهت اطلاع و اصلاح ارسال نمایند.

Majid.keramatimoghadam@gmail.com

مجید کرامتی مقدم

                      زمستان 1391

 

×××××××××××××××××××××××××××××

مراکز پخش:

بامداد کتاب/تهران/خیابان انقلاب

انتشارات حتمی/تهران/خیابان انقلاب

انتشارات آرمان رشد/تهران/خیابان انقلاب

فروشگاه فرزین/تهران/خیابان انقلاب/خیابان دانشگاه

کتابفروشی فتحی/لرستان/خرم آباد/بین چهارراه بانک و میدان شهدا