به نظرتون توی شطرنج علی دایی داریم؟
ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس
موضوع پیامک برنامه این هفته نود سوالی درباره بهترین بازیکن دو دهه اخیر ایران بود که از فوتبال خداحافظی کردند.
 

به گزارش جهان به نقل از نیمروز، نتیجه شاید از قبل مشخص نبود چرا که پیش از این در یک نظرسنجی برای انتخاب محبوب‌ترین بازیکن ایران، احمدرضا عابدزاده نفر نخست شد و در نظرسنجی بهترین بازیکن دو دهه اخیر هم یکی از گزینه‌ها عابدزاده بود.

مهدی مهدوی کیا، کریم باقری و خداداد عزیزی هم جزو گزینه‌های این نظرسنجی بودند اما مردم ما نشان دادند که بسیار باهوش و قدرشناس هستند و علی دایی را همچنان بهترین بازیکن ایران می‌دانند.

علی دایی با کسب حدود 45 درصد از آرای مردم به عنوان بهترین بازیکن دو دهه اخیر فوتبال ایران انتخاب شد و مردم با این انتخاب شاید حرف‌های زیادی به مهاجمان و بازیکنان فعلی تیم ملی زدند.

مردم می‌دانند که علی دایی با تمام وجود خود برای تیم ملی و فوتبال ایران زحمت کشیده و برای همین همیشه از او با صفت "باغیرت" یاد می‌کنند.

مردم می‌دانند که اگر همه چیزت مادیات و پول قراردادت باشد حاضر نمی‌شوی با طحال پاره و سر شکسته برای تیم ملی بازی کنی. حاضر نمی‌شوی برای اینکه توپ را وارد دروازه کویت کنی طوری خودت را سمت توپ پرت کنی که گردنت در آستانه شکستن قرار بگیرد!

همیشه و حتی در حال حاضر انتقادات زیادی به نوع بازی و اخلاق تند علی دایی وارد شده و بسیاری از این انتقادات هم وارد است اما بخواهیم یا نخواهیم، فوتبال ایران با نام علی دایی در دنیا شناخته شده و اسم او به اندازه یک تیم ملی وزن دارد.

در نظرسنجی برنامه 90 مردم نشان دادند که شاید علی دایی محبوب‌ترین نباشد اما مطمئنا بهترین فوتبالیست ایران حتی در طول تاریخ فوتبال این کشور است؛ چرا که مردم ایران به قدرشناسی شهره‌اند و افرادی را که برای آنها افتخارآفرینی کرده باشند با جان و دل دوست دارند.

منبع: http://rssnews.ir/News-759253.html

*********************************

اخبار شطرنج لرستان: به نظر شما توی شطرنج هم علی دایی داریم؟ چه دایی روزهای خوب چه روزهای بد؟ چه دایی روزهای اعتراض؟ و مسئولیت ما در قبال این اشخاص چیست؟ و البته متقابلا این اساتید چه وظایفی دارند؟خبرنگاران خبرنگار و خبرنگاران کاسبکار
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

خونی ریخته شد، جوانی مظلومانه پرپر شد،پسری یتیم شد، همسری بی همسر شد و تیغ جهل و نادانی طالبان قلمی را شکست و محمود صارمی عزیز در مزار شریف در یک چنین روزهایی به شهادت رسید تا مظلومیت خبرنگار بیش از پیش نمایان شود و به این بهانه این روز را روز خبرنگار نام نهادند.


خبرنگاران همواره باید آماده حمله و چنگال جهل و نادانی باشند چه اینکه کار خبرنگار همواره مبارزه و مجاهدت در راه حق و حقیقت و درستی است.

داریم از خبرنگار حرف می زنیم بنابراین وقتی نام این کلمه مقدس را به زبان می آوریم آن را با چند دلال و خبر فروش و کاسب اشتباه نگیرید که متاسفانه در این عرصه بخصوص در عرصه خبرنگاری ورزشی هستند کسانی که کلمه مقدس خبرنگار را آلوده به مطامع خود کرده اند.
یکی برای کارت خبرنگاری و رفتن توی طرح زوج و فرد آمده و یکی با عنوان کاسبی و دیگری با عنوان شهرت و مطامع دیگر.

اینها معدود نیستند که متاسفانه افزون شده اند و برد دنیوی با همین هایی است که گفتیم. ببینید بازیکنان فوتبال که میلیاردی پول می گیرند با کدام یک از این قماش حشر و نشری دارند؟

ببینید مربیان و بازیکنان آزاده ایی که می خواهند خودشان باشند چه می نالند از برخی از این خبرنگار نماها. ببینید طرفی که تا دیروز التماس می کرد به مدیر فلان باشگاه که من مدیر نقل و انتقال فلان بازیکن باشم و حالا از صدقه سری همین مدیران کارنابلد و قحط الرجالی مدیریت در ورزش سر از مدیریت باشگاهی در آورده که این جایگاه بسیار بزرگتر از چنین افرادی است.

نه! منظور ما از خبرنگار همان خبرنگار است. خبرنگاری که با عشق قلم می زند و با تمام وجود و در نهایت همه مشکلات روز مره زندگی خودش را به صاحبان زر و پول و تراول نمی فروشد.

خیلی زیاد داریم از این مردان و زنان دلسوز و خبرنگار واقعی که سالهاست ضعف ها را از سر دلسوزی می نویسند و خوشی ها و موفقیت ها را با اشک شوق پر و بال می دهند و مقابل کجی ها می ایستند تا اصالت قلم را پاس بدارند .

برنگارانی داریم که مانند مردان مرد از زرق و برقهای روز مره که گاها گوشه سبزی را برخی مدیران کج اندیش و دلال نشانشان می دهند چشم پوشی می کنند و اما صورت خویش را با سیلی سرخ نگه می دارند تا با قامتی استوار از اصالت قلم دفاع کنند.

آری شهید محمود صارمی نیز از همین دست بود و امروز که به برکت خون آن شهید بزرگ عرصه قلم به نام روز خبرنگار نامیده شده فرصتی است تا نگاهی به خود بیندازیم و ببینیم که ما چه کرده ایم و چقدر در این فراز و نشیب های ورزش نقش داشته ایم و آیا توانسته ایم اثری مثبت از خود برجای بگذاریم و تاثیری بر رفع موانع ورزش و ورزشی ها داشته باشیم؟

امروز از انجمن خودمان سوال می کنیم که در راه ارتقا جایگاه خبرنگار چه کرده اند و چه کارهایی زمین مانده است؟
می پرسیم چه اقداماتی کرده انجمن که خبرنگار یک مقدار از دغدغه معیشت دور شود و وابستگی ها از بین برود تا خبرنگاران را موجوداتی نپدارند که در آستانه انتخابات کمیته ملی المپیک با یک سفر المپیک و چند وعده و وعید به عنوان موجوداتی یکبار مصرف استفاده کنند و بعد هم خدا حافظ تا 4 سال بعد!

می پرسیم برای من خبرنگار و ماهایی که بعد از یک یا دو دهه کار حرفه ایی روزنامه نگاری نه بیمه ایی داریم و نه پشتوانه ایی و نه امیدی به حال و آینده زندگی مادی خود چه کرده انجمن و انجمنی ها هر چند که اینها کار دولت است اما انجمن به عنوان نماینده ما آیا نباید حق خبرنگاران را از دولت بگیرد؟
خبرنگاران و عکاسان ورزشی جزو مظلوم ترین و پر کار ترین اقشار اهل قلم هستند و آیا انجمن نویسندگان و عکاسان ورزشی توانسته گامی جهت ارتقا جایگاه این قشر بردارد و تکیه گاهی باشد برای این دوستانی که فقط و فقط از حرفه مقدس خود زندگی را می گذرانند و بواقع چقدر دشوار است در این معرکه گرانی ها و گرفتاری ها به حرکت در آوردن چرخ زندگی در عین سلامت کار کردن.
دوستان! عزیزان! همکاران روزتان مبارک

سیدرضا فیض آبادی
منبع: سایت تابناک

توضیح: این مطلب در مورخ 18 مرداد 91 (سالرزو شهادت محمود صارمی خبرنگار بروجردی که خون خود را در این وادی از دست داد و سالروز شهادتش روز و هفته خبرنگار نامیده شد). منتشر شده که علاقمند بودم دوباره بخوانم و دوباره بخوانید!


شطرنج خرم آباد: پایان دومین دوره مسابقات شطرنج جام فلک الافلاک
ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

دومین دوره مسابقات شطرنج جام فلک الافلاک با قهرمانی محمدشاه مرادی از کردستان به پایان رسید

علیرضا روح پرور از لرستان به رغم صدرنشینی تا دور هفتم با شکست های دورهای پایانی به مقام دوم قناعت کرد علی فلاحی پدیده این دوره مسابقات از لرستان نیز به مقام سوم رسید .

مهدی اصغری از استان آذربایجان غربی و مرتضی محرابی از استان فارس به ترتیب چهارم و پنجم شدند .

مقام ششم را کیومرث عشقی از استان البرز به خود اختصاص داد 

مقام های هفتم تا دهم را به ترتیب امین چنگایی و سامان فرشادی از لرستان و صادق اسدی از استان فارس و مصطفی سخایی از استان قم بدست آوردند .

عنوان بهترین بازیکن بدون ریتینگ را فریدون فرشاد از لرستان کسب کرد .

جایزه بهترین بازیکن پیشکسوت به ناصر ظهراب از لرستان اهدا شد .

جایزه بهترین بازیکن 12 سال به ابوالفضل کاظمیان از استان مازندران اختصاص یافت .

جایزه بهترین بازیکن 14 سال به آرمین کاظمیان از لرستان تعلق گرفت .

و جایزه بهترین بازیکن 16 سال به علی جدی اهدا شد .

برای دیدن رده بندی نهایی مسابقات اینجا کلیک کنید


آچمز نوشت: به زودی کتاب تمرین های کاربردی شطرنج
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

کتاب تمرین های کاربردی شطرنج
و باز هم احسان محمداسماعیل


کتاب تمرین های کاربردی شطرنج - 600 درس از تاکتیک تا استراتژی - نوشته "ری ‌چنگ" و ترجمه "احسان محمد اسماعیل" به زودی از سوی انتشارات فرزین به بازار می آید.
 
این کتاب حاوی 600 تمرین شطرنجی و راه حل آنهاست که در آن فقط نوبت حرکت به خواننده گفته می ‌شود و راهنمایی دیگری در کار نیست. تمرین ها شامل مباحث: تاکتیک، حمله، بازی متقابل، گشایش، وسط بازی، آخر بازی، استراتژی و ... است که سعی کرده خواننده را در موقعیتی بسیار شبیه به بازی های واقعی قرار دهد و بی هیچ ‌گونه طبقه بندی از نوع و سطح مسائل، وی را به تفکر برانگیزد. حاصل کار بسیار جالب توجه از کار در آمده که به بالا بردن سطح مهارت شطرنج بازان کمک شایانی خواهد کرد.

نویسنده کتاب "ریموند ‌چنگ" پروفسور ریاضیات و استاد دانشگاه در ویرجینیای امریکاست. این تنها کتاب شطرنجی اوست که بسیار مورد تحسین واقع شده و جزء کتاب های پر فروش شطرنجی دنیا بوده است.

داستان تألیف این کتاب نیز به نوبه خود جالب است. چنگ می‌ گوید: "هنگام بازی گلف مصدوم شدم و به ناچار می ‌بایست 6 ماه به استراحت می‌ پرداختم. برای پر کردن این اوقات، به شطرنج که بسیار به آن علاقه داشتم، رو کردم و فکر تألیف چنین کتابی به ذهنم خطور کرد. آن را با استاد شطرنجم،‌ "جان‌ واتسن" در میان گذاشتم، اما او به دلایلی این ایده را جدی نگرفت. هنگامی که پس از یک سال و نیم کار پی ‌گیرانه نسخه اولیه کتاب را پیش وی‌ بردم، بسیار شادمان شد و کارم را تائید کرد. این تحسین استاد، برایم فوق‌العاده گران بها بود".

سابقه معلمی دانشگاه پروفسور چنگ به وی کمک کرده است تا وضعیت هایی را دستچین کند که هر شطرنج بازی به فراخور حال بتواند از این تمرین ها بهره ببرد.

کتاب از سوی انتشارات فرزین در قطع رقعی و در 272 صفحه به قیمت 75000 ریال به زودی در دسترس خوانندگان قرار خواهد گرفت. مترجم به پاس قدردانی از زحمات قهرمان جهان، "مطهره اسدی"و پدر و مادر بزرگوارش، ترجمه کتاب را به ایشان تقدیم نموده است.


گزارش تصویری از دومین دوره جام افلاک_(خرم آباد-فروردین 92)
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

علیرضا روحپرور همچنان صدرنشین

دیدار شمس الدین سرابی- امیر چرخستانی از خوبهای استان

آرمین بهاروند از بازیکنان آینده دار استان

پزشک مسابقات!

آرمان علیپور یکی از داوران مسابقه


شطرنج خرم آباد: دومین دوره مسابقات شطرنج ریتد فلک الافلاک خرم آباد
ساعت ۳:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مسابقات فلک و الافلاک خرم آباد امروز شنبه 17 فروردین ساعت 18 آغاز شد در این مسابقات 65 نفر حضور دارند که 34 نفر دارای درجه بین المللی شطرنج هستند برای پیگیری نتایج مسابقات بر روی لینک زیر کلیک کنید

 سایت نتایج مسابقات

 آئین نامه مسابقات   

  •  تصاویر زیبا از آبشار بیشه  .... اینجا
  •  معرفی قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد همراه با تصاویر زیبا ....  اینجا
  • آثار تاریخی و جاذبه های استان لرستان .... اینجا
  • لیست هتل ها و مراکز اقامتی لرستان ..... اینجا

جلوگیری از شرکت بانوان در مسابقات آزاد شطرنج؟! چرا؟
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

بنابر اخبار رسیده پس از مسابقات آزاد فجر البرز،‌این بار در مسابقات آزاد جام فلک الافلاک نیز از شرکت بانوان ممانعت بعمل آمد.

متاسفانه باز هم از حضور بانوان در مسابقات آزاد شطرنج جلوگیری شد.

بنابر خبر پایگاه خبری شطرنج لرستان مسئولین حراست تربیت بدنی استان یاد شده از شرکت بانوان جلوگیری کردند.پس از مسابقات ساحل بندر عباس و فجر البرز  این بار نوبت مسابقات فلک الفلاک شد.

آیا شرکت حدود چند نفر شطرنجباز خانم اینقدر مشکل است یا احتمالا مسئله خاصی بوجود آمده که شطرنجبازان از آن بی اطلاعند و آقایان مسئول مانع از شرکت این عزیزان می شوند. براستی با این وضع، انتظار چه دورنمایی را برای شطرنج منفعل بانوان در کشور دارید.

مسئولین محترمی که حتی  قادر به برگزاری یک مسابقه بین المللی در خور شان بانوان در طی سال نیستند چگونه مانع از شرکت این عزیزان می شوند.

فراموش نکنید که شطرنج یک رشته علمی است و اگر قرار باشد خانم ها در آن شرکت نکنند باید در محیط های علمی نیز شرکت نکنند.

منتظر پاسخ مسئولین محترم و بیان دیدگاههای آن ها و همچنین کاربران و علاقمندان شطرنج در این زمینه نیز هستیم.

به نقل از سایت شطرنج ایرانیان


ابراز نارضایتی مهندس کامبوزیا از وضعیت کمیته ملی المپیک
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

رییس فدراسیون شطرنج: امضای نامه خودجوش بود/ کمیته المپیک باید روشنگری کند

رییس فدراسیون شطرنج پس از امضای نامه درخواست تشکیل مجمع فوق‌العاده‌ کمیته ملی المپیک می‌گوید، روسای فدراسیون‌ها نه به دنبال استیضاح کسی هستند و نه می‌خواهند از کسی حمایت کنند.

رییس فدراسیون شطرنج پس از امضای نامه درخواست تشکیل مجمع فوق‌العاده‌ کمیته ملی المپیک می‌گوید، روسای فدراسیون‌ها نه به دنبال استیضاح کسی هستند و نه می‌خواهند از کسی حمایت کنند.

محمد جعفر کامبوزیا در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: زمان انتخابات کمیته ملی المپیک چند ماهی است که از موعد مقرر گذشته، باید انتخابات آبان ماه برگزار می‌شد، اما به تعویق افتاده است. روسای فدراسیون‌ها به دلیل سوالاتی که درباره چگونگی اصلاح اساسنامه و برگزاری مجمع انتخابات دارند، درخواست کرده‌اند که مجمع فوق‌العاده‌ تشکیل شود تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد. ظاهرا اساسنامه کمیته‌ در حال اصلاح است تا انتخابات برگزار شود. به نظرم روند اصلاح باید سریع تر باشد، چون همین حالا هم دو ماه انتخابات به تعویق افتاده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با تعویق برگزاری انتخابات ورزش لطمه خواهد دید؟ تصریح کرد: لطماتی که اکنون به ورزش وارد شده خیلی زیاد است و نمی‌توان گفت که فقط این مساله دارد به ورزش آسیب می‌زند. لطماتی که کمبود اعتبار و مشکلات ارزی به ورزش وارد کرده تاثیرگذارتر از تعویق انتخابات است، اما انتخابات هم باید برگزار شود.

عضو مجمع کمیته ملی المپیک با بیان این که عقب افتادن انتخابات در بعد بین‌المللی اثرات منفی دارد، خاطر نشان کرد: بازتاب منفی تاخیر در انتخابات کمیته ملی المپیک بیشتر در مجامع جهانی دیده می‌شود. اکنون به دلیل گران شدن دلار خیلی از فدراسیون‌ها مربیانشان را از دست داده‌اند. ما ناچار شدیم از مهرماه عذر مربیان را بخواهیم،‌ این مهم‌تر است که رییس کمیته ملی المپیک عوض شود یا نه.

رییس فدراسیون شطرنج گفت: من به عنوان رییس فدراسیون و عضو مجمع حق دارم بپرسم که چرا انتخابات برگزار نمی‌شود، باید مجمع فوق‌العاده‌ برای اطلاع رسانی از روند کار تشکیل شود. ما می‌خواهیم که کمیته ملی المپیک درباره اقداماتش توضیح دهد و روشنگری کند. ما نه به دنبال استیضاح علی آبادی هستیم و نمی‌خواهیم از عباسی حمایت کنیم. فقط می‌خواهیم بدانیم که دلیل تعویق انتخابات چیست؟ کمیته ملی المپیک هم حتما دلایلی دارد که در این جلسه مطرح خواهد کرد.

وی به ایسنا گفت: چند روز قبل من نامه را امضا کردم. این یک حرکت خودجوش است. من تابع دستور این و آن نیستم و آنچه که به نفع فدراسیونم باشد انجام می‌دهم. از طرفی من عضو مجمع هستم و حق دارم که سوال کنم و توضیح بخواهم.

منبع: سایت شطرنج ایرانیان


فواید شطرنج در آموزش و پرورش
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦  کلمات کلیدی:

 مقدمه کتاب:

در حال حاضر شطرنج به عنوان علمی­ ترین رشته ورزشی درحالی خودنمائی می­کند که علاقه‌مندانش در سراسر جهان هر روز بیشتر می­شود.

جایگاه ممتاز شطرنج در کتب تاریخی، ادبی و حجم عظیم اطلاعات این رشته نشان دهنده‌ی ژرفای این ورزش می­ باشد.

جدای از زیبایی‌های این رشته، فواید آن هم بر کسی پوشیده نیست. هرچند تا به حال این فواید بیشتر متکی بر افکار عمومی‌بوده تا نتایج تحقیقات علمی-پژوهشی!

 به عنوان مثال در بین شطرنج­بازان و غیرشطرنج­بازان اتفاق نظر است که شطرنج باعث پیشرفت، تفکر منطقی، تصمیم ­گیری، هوش، ریاضیات، زبان و .... می‌شود.  برای تأیید و تأکید این فواید و اثر آن بر آموزش، بر آن شدیم که نتایج پژوهش‌های علمی‌دو سه دهة اخیر را دراین مجموعه گردآوری کنیم.

خوشبختانه دکتر «رابرت فرگوسن» پیش از ما این کار را تحت عنوان «خلاصه‌‌ای از پژوهش‌های شطرنج در آموزش» انجام داده بود. که به طبع، بدنه‌ی اصلی کتاب برگردان کار ایشان است. پیش­گفتار را از مقاله‌ی «گری راین» انتخاب کردیم که به گونه­ ایی مکمل مطالب کتاب است. امیدوارم این کار نقطه شروعی برای مطالعات علمی‌و گسترده­ تر در رشته­ های مختلف ورزش، بخصوص شطرنج باشد.

در ادامه از تمامی‌دوستان و اساتید گرامی‌که در مراحل مختلف این کار بنده کمترین  و همکارانم را همراهی کردند، صمیمانه تشکر می­کنم.

در پایان ضمن تشکر از اساتید و خوانندگان عزیز خواهشمندم؛ نظرات، پیشنهادات و اشکالاتی که در امر برگردان و چاپ ممکن است به وجود آمده باشد را؛ به آدرس اینترنتی زیر جهت اطلاع و اصلاح ارسال نمایند.

Majid.keramatimoghadam@gmail.com

مجید کرامتی­ مقدم

                      زمستان 1391


غرور و شکست
ساعت ۳:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٢  کلمات کلیدی:

غرور و شکست

 تدوین از کوشا جافریان


مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان به پایان نزدیک می شد. در آخرین دور بازی ها

روی میز شماره یک دختران زیر ده سال دو دختر نه ساله با هم نبرد می کردند.


دارنده مهره سیاه با داشتن سه پیاده بیشتر ، برتری مطلق داشت و پیروزی او حتی

از نگاه یک بازیکن مبتدی مسجّل بود. او با این پیروزی مقام قهرمانی جهان را کسب می کرد

و افتخاری بزرگ نصیب او می شد.

وجودش سرشار از غرور پیروزی بود و میز خود را ترک کرده و شادمان می رقصید.

والدین و مربی او نگران بودند ولی مجاز به دخالت و یا دادن هشدار به او نبودند.


 

حریف او در عین استیصال و ناامیدی تصمیم گرفت که قبل از تسلیم شدن چند کیش بدهد

و حرکت +Re3  را انجام داد.

سیاه می توانست با Kd8 Re8+ Kc7 یا Kf6 Rf3+ Kg6 بازی را ببرد. 

اما او در دنیای دیگری بود و با این که وقت بسیار زیادی داشت ؛ حرکت ??Kf8 را انجام داد.

حریف حرکت #Re8 را انجام داد و دخترک بازی را باخت و قهرمانی جهان از دستان او پرید

و غم و اندوه و اشک جای شادی را گرفت.


" به خاطر بسپارید که بازی تا آخرین لحظه و تا

هنگامی که حریف شما تسلیم یا مات نشده است ؛ ادامه دارد."

 

وبلاگ شخصی کوشا جافریان

www.kooshajaferian.mihanblog.com


اینم سبزه ما تقدیم به شما به مناسبت سال 1392
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۸  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان