سایت شطرنجباز: آیا شطرنج یک بازی ایرانی است؟
ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳٠  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

آیا شطرنج یک بازی ایرانی است؟

فردوسی در شاهنامه، هندی‌ها را پدیدآورنده‌ی بازی شطرنج می‌داند و چنین می‌گوید که در زمان خسرو انوشیروان ساسانی، فرستاده‌ی شاه هند بازی شطرنج را به ایران آورد و از دانایان ایرانی خواست که راز این بازی را بگشایند سرانجام‏، بزرگمهر، وزیر خردمند انوشیروان، به راز شطرنج پی بُرد و آن را به‌درستی بازی کرد.اما شگفت است که این داستان شاهنامه، با همه‌ی گیرایی و کشش‌های داستانی که دارد، افسانه‌ای است و ایرانیان بسیار پیشتر از روزگار خسرو انوشیروان شطرنج را می‌شناختند و چه بسا خود پدیدآورنده‌ی این بازی بوده‌اند

 

٣٠٠ سال پیش از انوشیروان هم شطرنج را می‌شناختیم

کهن‌ترین سندی که در آن از واژه‌ی شطرنج سخن رفته است، «کارنامه‌ی اردشیر بابکان» نام دارد. این کتاب در سال ۶٠٠ میلادی به زبان پهلوی نوشته شده است. در آن‌جا می‌خوانیم که در زمان اردوان پنجم، واپسین پادشاه اشکانی(٢١۶- ٢٢۶ میلادی)، درباریان ایران شطرنج بازی می‌کردند. اردوان از دانایان دربار خواسته بود که آیین شکار و چوگان و چترنگ(شطرنج) و دیگر هنرها را به اردشیر بیاموزند. بنابراین، دست‌کم ٣٠٠ سال پیش از روزگار انوشیروان ساسانی، ایرانیان شطرنج را می‌شناخته‌اند. از این‌رو، روایت شاهنامه درباره‌ی پدیداری شطرنج و چگونگی آشنایی ایرانیان با آن، نمی‌تواند درست و پذیرفتنی باشد.


افزون بر «کارنامه‌ی اردشیر بابکان»، ٢ نوشته‌ی دیگر به زبان پهلوی در دست هست که هر دو به شطرنج و بازی نرد پرداخته‌اند و درباره‌ی این دو بازی آگاهی‌های بسیاری به‌دست داده‌اند. نخست کتاب کوچکی است به نام «ماتیکان شترنگ(چیترنگ)» است و دیگری «چارشن شترنگ»(گزارش شطرنج).

 

آیا شطرنج را هندی‌ها پدید آوردند؟


در بیشتر دانش‌نامه‌ها و کتاب‌ها چنین آمده است که بازی شطرنج ساخته‌ی هندی‌ها است و از سرزمین آن‌ها بود که این بازی به گوشه و کنار جهان راه یافت. اما چنین برداشتی، با اسناد کهن تاریخی هم‌خوانی ندارد. چرا که کهن‌ترین سندی که از پدیداری شطرنج در هند در دست هست، ٣٠٠ سال پس از «کارنامه‌ی اردشیر بابکان» نوشته شده است. پس ایرانیان بسیار پیشتر از هندی‌ها شطرنج را می‌شناختند.
دیرینه‌ترین نوشته‌های هندی درباره‌ی شطرنج، یکی «حکایت سوباندهو» است که در سالیان نخست سده‌ی ٧ میلادی نوشته شده است؛ و دیگری «داستان بانا» است که نگارش آن به همان سده‌ی ٧ می‌رسد. در «حکایت سوباندهو» تنها به مُهره‌های شطرنج اشاره شده است و در «داستان بانا» از آموزش شطرنج در زمان یکی از پادشاهان بخش شمالی هندوستان سخن رفته است.

 

آشنایی ایرانیان با بازی شطرنج، به روایت شاهنامه


با همه‌ی این‌ها، داستان فرستادن شطرنج به ایران و رازگشایی آن از سوی بزرگمهر، از دل‌انگیزترین داستان‌های بخش تاریخی شاهنامه به‌شمار می‌رود. در آن‌جا می‌خوانیم که «رای» هند، فرستاده‌ای به دربار خسرو انوشیروان راهی می‌کند و پیشکش‌هایی گرانبها برای شاهنشاه ایران می‌فرستد. همراه پیشکش‌ها، تخته و مُهره‌هایی بود. شاه هند نوشته بود که اگر خردمندان دربار ایران راز این بازی را دریافتند و درست به جای آوردند، ما باج و خراجی که شاه فرموده است به دربار ایران خواهیم فرستاد. اما اگر در برابر دانش ما تاب نیاوردید و در این آزمون شکست خوردید،شما باید به ما باج بپردازید.


فرستاده‌ی رای هند صفحه‌ی شطرنج و مُهره‌های ٢ رنگ آن را، که سفیدش از عاج و سیاه آن از چوب ساج ساخته شده بود، نزدیک انوشیروان گذاشت. شاه پس از چندی نگریستن به آن، از فرستاده‌ی رای هند درباره‌ی تخته‌ی شطرنج و مُهره‌های آن پرسش‌هایی کرد. سپس یک هفته زمان خواست تا راز این بازی را بگشاید و به او گفت که روز هشتم برای گرفتن پاسخ خود به دربار بیاید.


انوشیروان آن‌گاه دانایان دربار را فراخواند و تخته‌ی شطرنج را در میان گذاشت و درباره‌ی شیوه‌ی چیدن مُهره‌ها با آن‌‌ها به رایزنی پرداخت. اما هیچ‌کدام نتوانستند راز این بازی را بیابند. سرانجام پس از گذشت چند روز، همه با چهره‌هایی گرفته دربار را ترک کردند.


هنگامی که بزرگمهر به دربار آمد و شاه را گرفته و تلخ‌کام دید، از او پرسید که چه دشواری پدید آمده است؟ انوشیروان داستان فرستاده‌ی رای هند را به او گفت. بزرگمهر پاسخ داد که راز این بازی را خواهد گشود:


به کسرا چنین گفت کای پادشاه/ جهاندار و بیدار و فرمانروا


من این نغز بازی به‌جای آورم/  خرد را بدین رهنمای آورم


تنها یک روز و یک شب پس از آن، بزرگمهر خردمند به راز بازی شطرنج پی بُرد. سپس از شاه درخواست که فرستاده‌ی رای را نزد خویش بخواند تا راه و رسم بازی را ببیند. بزرگمهر در برابر فرستاده‌ی رای، همه‌ی مُهره‌های شطرنج و جایگاه هریک را بازگفت. انوشیروان از دانایی و خرد بزرگمهر چنان شادمان شد که جامی پُر از گوهر شاه‌وار و اسبی با زین و برگ به او داد و وزیر دانشمند خود را آفرین‌ها گفت. درحالی‌که فرستاده‌ی شاه هند، سخت شگفت‌زده شده بود:


غمی شد فرستاده‌ی هند سخت/ بماند اندر آن کار‏ٌٍِ‏ًَ‏‎ هشیار بخت


شگفت اندر آن مرد جادو بماند/ دلش را به اندیشه اندر نشاند


که: «این تخت شطرنج هرگز ندید/ نه از کاردانان هندی شنید،


چگونه فراز آمدش رای این؟/ به گیتی نگیرد کسی جای این!».


در نوشته‌های پهلوی نیز داستانی همانند داستان شاهنامه آمده است، با این افزوده که پس از آن‌که بزرگمهر راز شطرنج را گشود، فرستاده‌ی هند ٣ دست با او بازی کرد و در هر ٣ بار بزرگمهر پیروز شد. فرستاده‌ی شاه هند، ناگزیر توانایی و هوش او را ستود. اما در شاهنامه از بازی میان بزرگمهر و فرستاده‌ی هندی سخنی نرفته است.

 

شیوه‌ی بازی شطرنج در گذشته


این نیز گفتنی است که در گذشته شیوه‌ی حرکت برخی از مُهر‌ه‌ها و جای آن‌ها با شطرنجی که اکنون بازی می‌شود، تفاوت اندکی داشت. در آغاز بازی، شاه سفید در خانه‌ی سفید و وزیر سفید در خانه‌ی سیاه بود. امروز وارون آن بازی می‌شود. در گذشته وزیر، تنها یک خانه می‌توانست حرکت کند. اما امروز هرچند خانه که بخواهد. حرکت مُهره‌ی فیل نیز در گذشته با امروز تفاوت می‌کرد و تنها ٣ خانه می‌توانست پیش برود.

یاری‌نامه‌ها:
آگاهی‌های تاریخی این جُستار برگرفته از کتاب: «سیر شطرنج ایران در جهان» نوشته‌ی عبدالحسین نوابی(انتشارات شباویز- ١٣٧٨) است. یاری‌نامه‌های دیگر: «آفرین فردوسی» نوشته‌ی دکتر محمد جعفر محجوب(انتشارات مروارید- ١٣٧١)؛ جستار «بررسی تطبیقی روایت شطرنج و نرد در شاهنامه‌ی فردوسی با روایت مشابه در متون پهلوی» نوشته ی لیلا جانی(در کتاب «هزارمین سال سرایش شاهنامه‌ی فردوسی»- دانشگاه آزاد، ١٣٩٠).


آیین‌نامه شانزدهمین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی لیگ دسته یک
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧  کلمات کلیدی:

آیین‌نامه شانزدهمین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی لیگ دسته یک

آقایان کشور  16 لغایت 22 آبان ماه 1391- کرمانشاه

محل برگزاری: کرمانشاه، 22 بهمن، خیابان سی‌متری اول ، کوچه مائده، خانه شطرنج کرمانشاه - تلفن: 8388207 - 0831

محل اسکان: کرمانشاه، 22 بهمن، خیابان سی‌متری دوم، چهار راه آل‌آقا، جنب سازمان تربیت‌بدنی، خوابگاه شهید اشرفی اصفهانی

تلفن‌های تماس: آقای بیات (دبیر هیئت)                        09367358191

آقای شهرام عبدالملکی (رئیس هیئت استان)           09188322756

وب سایت هیئت شطرنج استان کرمانشاه:www.kshchess.com


به مناسبت هفته تربیت بدنی
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

هفته تربیت بدنی همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می شود. ورزش و فعالیت فیزیکی در سلامت روان نیز مؤثر است.

مطالعات نشان می دهد که موارد افسردگی، اضطراب و .... در اثر فعالیت فیزیکی بهبود یافته و ورزش به عنوان یک عالم حمایتی در درمان بیماری روانی پذیرفته شده است. ورزش و فعالیت جسمانی به همراه رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال مشروبات الکلی و دخانیات و انجام مراقبت های دوره ای، در پیشگیری از بیماری ها و رسیدن به بالاترین سطح سلامتی و بازدهی اقتصادی و اجتماعی نقش دارند.

ورزش های سبک مانند پیاده روی، باعث مصرف انرژی شده و سهم بسیار مهمی در کنترل وزن و کاهش چربی در بدن دارد. همچنین فعالیت فیزیکی سبک و منظم از طریق تقویت کارکردهای ایمنی، باعث افزایش سطح فعالیت سیستم ایمنی در بدن شده و در پیشگیری از سرطان موثر میباشد.


پیام تسلیت
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

سایت فدراسیون: بدینوسیله درگذشت کیانوش مستوفی عضو تیم ملی و دبیر اسبق فدراسیون شطرنج را به خانواده محترمشان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان علو درجات را برای آن مرحوم و صبر و بردباری را برای بازماندگان خواستاریم.

 

                         از طرف تمامی شطرنجبازان لرستانی فقدان این بزرگ مرد را تسلیت میگویم


کلانتری رفت محمدزاده آمد!
ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

طی حکمی از سوی سید حجت‌الله کلانتری مدیر کل آموزش و پرورش لرستان و با تأیید وزارت آموزش و پرورش، محمد محمدزاده به عنوان رئیس اداره تربیت‌بدنی و معاون مدیر کل در امور تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان منصوب شد.

محمدزاده از دبیران ورزش باسابقه استان لرستان است که چند سال در بخش های مختلف تربیت‌بدنی و پرورشی اداره کل نیز خدمت کرده است.

وی مسوول انجمن پینگ‌پنگ آموزش و پرورش لرستان و دبیر هیأت پینگ پنگ استان نیز هست.


نظری رئیس هیات شطرنج لرستان شد!
ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

جلسه مجمع انتخابات هیات شطرنج استان لرستان، حجت نظری به عنوان رئیس هیات شطرنج این استان انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، (سه شنبه 18 شهریور ماه)، مجمع انتخابات هیات شطرنج استان لرستان با حضور مهندس محمد جعفر کامبوزیا رئیس مجمع، نیکوخصال مدیرکل وزارت ورزش و جوانان استان لرستان، مهندس هادی کریمی دبیر فدراسیون و همچنین اعضای مجمع برگزار شد. در این جلسه 16 نفر از اعضا حضور یافتند که تمامی اعضا به حجت نظری رای موافق دادند تا وی به عنوان رئیس هیات شطرنج این استان انتخاب شود. گفتنی است حجت نظری پیش از این به عنوان سرپرست در این هیات مشغول به کار بوده است


شطرنج حرفه ای: سومین دوره مسابقات جام دریا به پایان رسید
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

علیرضا روح پرور قهرمان سومین دوره مسابقات شطرنج جام دریا شد.سومین دوره مسابقات شطرنج بزرگداشت پیشکسوت شطرنج گیلان محمد باقر فیاضی با حضور بازیکنان 14 استان کشور با قهرمانی علیرضا روح پرور به پایان رسید روح پرور با ارائه بازی های بسیار خوب توانست در دور آخر با کسب 8 امتیاز بر سکوی نخست بایستد.

به نمایندگی از شطرنجبازان لرستانی این موفقیت را به علیرضا تبریک میگویم.

> رده بندی پایانی مسابقات


شطرنج خرم آباد: برگزاری جلسه مجمع هیئت شطرنج استان لرستان
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

روز سه شنبه 18 مهر ماه 1391 قرار بر این است جلسه مجمع هیئت شطرنج استان لرستان برای انتخاب رئیس هیئت شطرنج استان لرستان برگزار گردد . محمد جعفر کامبوزیا ریاست محترم فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران و دبیر فدراسیون هم در این جلسه حضور خواهند داشت . قابل ذکر است در حال حاضر جناب آقای حاج حجت اله نظری ریاست محترم بانک ملی لرستان بعنوان سرپرست هیئت شطرنج استان لرستان عهده دار این مسئولیت هستند.  


اسلام آباد غرب: دانلود کتابهای شطرنج(زبان اصلی)
ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس


به نقل از سایت ایرانیان: رئیس هیئت شطرنج استان گیلان استعفا داد!
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

ظهر امروز سه شنبه کیومرث بیات طی نامه ای به ریاست فدراسیون شطرنج کشور از سمت خود استعفا داد.

متن استعفا در ادامه متن

خبر تکمیلی : خبر استعفای آقای بیات از روی سایت پروچس برداشته شد؟؟؟!!!!

رئیس هیئت شطرنج استان گیلان استعفا داد.

ظهر امروز سه شنبه کیومرث بیات طی نامه ای به ریاست فدراسیون شطرنج کشور از سمت خود استعفا داد.در متن این استعفا که عصر امروز در محل هیئت انتشار یافت چنین آمده است :

جناب آقای مهندس کامبوزیا :ریاست محترم فدراسیون شطرنج کشور : احتراما با توجه به تصمیم قطعی اینجانب مبنی بر استعفا از سمت ریاست هیئت شطرنج استان گیلان بدینوسیله مراتب جهت استحضار تقدیم و امیدوارم از اینکه در ادامه راه شما را تنها میگذارم مرا عفو نمایید واز اینکه در کنار شما چند سال بسیار پر افتخار که منجر به انتخاب هیئت شطرنج گیلان بعنوان هیئت برتر کشور گردید موجب سر افرازی و افتخارم بوده است خدارا شاکر هستم . برای شما و همه اعضای فدراسیون شطرنج کشور و هیئتهای استانها و بازیکنان و داوران و مربیان آرزوی موفقیت دارم ودر راستای انجام وظایف مدیریتی ام اگر باعث رنجش خاطر کسی شدم امیدوارم مرا بخشیده باشند و از اداره کل ورزش و جوانان بخاطر اعتمادی که به من داشته اند بسیار سپاسگزارم.

 

با تشکر :کیومرث بیات

 

اخبار شطرنج لرستان: ضمن شوکه شدن از این موضوع باید اضافه کنم افراد مدیر و کاربلدی مثل کیومرث بیات در شطرنج کشور کم داریم و دلیل این کار چه بوده بنده نمیدانم! اما میدانم که ایشان هم در این سالها کم اذیت نشده! طی این چند سال خداوکیلی رشت به اندازه ی نیمی از ایران؛ بازیکن، داور و مربی تحویل این رشته داده! و به اندازه نیمی از استانها مسابقه برگزار کرده! که البته نمیتوان به آسانی از این قضیه گذشت!

در هر صورت برای کیومرث بیات در ادامه راه آرزوی موفقیت دارم!


رئیس اداره تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان از سمت خود کنار رفت!
ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

رئیس اداره تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان از سمت خود کنار رفت.

مجتبی‌ کلانتری‌فرد که از سوم  آذرماه 1387 در این سمت خدمت می‌نمود، هشتم مهرماه 1391 از این سمت کنار رفت.

به زودی معاون تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان از سوی سید حجت‌الله کلانتری مدیر کل این اداره معرفی خواهد شد.

اسامی رؤسای تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان ظرف 7 دهه اخیر:

ردیف

نام  مدیر

انتصاب

1

عبدالحسین   فطرس

1327

2

هوشنگ  وفی

1340

3

حبیب‌الله   حریری

1342

4

مرحوم نیکولای    علیین

1346

5

مرحوم محمد  کریمی

31/2/1351

6

عبدالحسین  فطرس

؟/1/1353

7

عبدالحسین  سیدین

؟/6/1353

8

پرویز  جایدری

3/10/1353

9

مرحوم محمد  کریمی

5/1/1356

10

مرحوم نعمت‌الله  فیروزی

؟/1/1358

11

حشمت‌الله  شادابی

14/9/1358

12

مرحوم احمد  رضایی

5/1/1359

13

مرحوم علی‌حسین احمدیان

؟/9/1359

14

علی‌هاشم  رضاپناه

8/10/1361

15

محسن(هوشنگ)  ماسوری

14/1/1362

16

(عباس  دالوند (سرپرست

؟/6/1377

17

فرج‌الله  فرید

1/11/1377

18

حجت‌الله  برجی

20/12/1381

19

پرویز  نصرالهی

4/7/1384

20

شیرزاد  غلام‌زاده‌علم

7/11/1385

21

مجتبی  کلانتری‌فرد

3/9/1387

 
*************************************
 
توضیح: مجتبی کلانتر در سال آخر خدمت خود به عنوان مسوول تربیت بدنی آموزش و پرورش بنده را حمایت مالی و معنوی کرد تا لرستان دارای انجمن شطرنج آموزشگاهی شود! به گونه ایی که هیچگاه از خاطرم پاک نخواهد شد! امیدوارم شطرنجبازان دانش آموز! قدردان ایشان باشند. برای مجتبی کلانتر آرزوی موفقیت و بهروزی دارم
 
*************************************

آچمز: معرفی کتاب: آچمزی را بخوانید تا آچمز نشوید!
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 

آچمزی را بخوانید تا آچمز نشوید!


کتاب آچمزی به کوشش ابوالقاسم نجیب

در میان ابزارهای تاکتیکی، آچمزی، حمله دوگانه و حمله پیکانی از دیگر تاکتیک ها بیشترین کاربرد را در بازی عملی دارند و به وفور در بازی ها یافت می شوند. طبق آمار و همچنین نظر نویسندگان شطرنجی، آچمزی از دو تاکتیک دیگر بیشتر و سریع تر در بازی رخ می دهد. ابزارهای تاکتیکی شامل حمله دوگانه، حمله پیکانی، حمله های برخاستی و ... فقط موضوعات تاکتیکی هستند و پرداختن به آن ها مهارت های تاکتیکی بازیکن را افزایش می دهد. در موضوع ترکیب نیز مهره آچمز به عنوان موتیف عمل می کند. موتیف (درون مایه، علت، انگیزه) در ترکیب نقش اساسی دارد. آچمزی با مفاهیم استراتژیکی هم سر و کار دارد.

اگر بخواهیم از میان تمام عوامل بازی پوزیسیونی، یک عامل را تعیین کننده بدانیم، آن عامل تحرک و فعالیت سوارهاست و از طرف دیگر، محدودیت، بی تحرکی و عدم فعالیت سوارها مهم ترین ضعف پوزیسیونی به شمار می آید. موضوع آچمزی عالی ترین نمونه در شطرنج برای توصیف محدودیت است.

بهترین راه کسب مهارت در موضوعات تاکتیکی و پوزیسیونی، حل کردن تمرین زیاد در خصوص آن موضوعات است تا کاملاً در آن فن خبره شویم. امتیاز خاص این کتاب نسبت به کتاب های تاکتیکی دیگر این است که افزون بر 300 نمودار آموزشی که حاوی وضعیت های آسان به نسبتاً دشوار است، شامل بیش از 50 بازی کامل است که شطرنج بازان را با فرآیند ایجاد آچمزی و نحوه استفاده از آن آشنا می کند و این بهترین روش آموزش تاکتیک است.

این کتاب برای همه افراد چه آنان که می خواهند به طور جدی بازی شطرنج را یاد بگیرند و چه آنانی که فقط از حل تمرین ها لذت می برند و به طور جدی به شطرنج نمی پردازند، سودمند است.


آچمز: محمد زارعی نوشت: مصلحت تیم یا منفعت فرد!؟
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مصلحت تیم یا منفعت فرد !؟
به قلم محمد زارعی

 

همان گونه که اهالی شطرنج می دانند٬ در مسابقات تیمی شطرنج دو نوع مدال وجود دارد:

1- مدال تیمی
2- مدال انفرادی

در پایان مسابقات٬ سکوهای قهرمانی را سه تیم برتر رده بندی نهایی اشغال می کنند و بازیکنان تیم های سکونشین مدال های طلا٬ نقره و برنز خود را دریافت می کنند. (مانند سایر رشته های ورزشی) همچنین در پایان مسابقات تیمی در شطرنج به نفرات برتر رده بندی نهایی میزهای پنج گانه به نسبت کسب رده بندی بهتر٬ مدال های طلا٬ نقره و برنز اهدا می شود. صاحب این قلم که بیش از 40 سال است رویدادهای شطرنج ایران و جهان را در مجله کیهان ورزشی (اولین نشریه ورزشی ایران) قلمی می کند معتقد است در مسابقات تیمی شطرنج باید اندیشه کسب مدال تیمی یا موقعیت تیم بر کسب مدال فردی ارجح باشد. بازیکنان موظفند مانند مربیان٬ همواره منافع تیمی را بر منافع فردی ارجح بدانند. یعنی در دورهای مختلف٬ بازی گرفتن با بازی نگرفتن بازیکن توسط مربی باید بر محور منافع تیمی باشد نه منافع فردی.

 

متاسفانه در تیم های اعزامی ما به المپیاد و تورنمنت های معتبر جهانی این گونه عمل نمی شود و بازیکنان بخصوص بازیکنان در تیم های پایه (نوجوانان و جوانان) از بدو ورود به جدول مسابقات٬ چشم به مدال های فردی بر روی میزهای خود می دوزند که این نوع نگاه و نگرش٬ لطمه جبران ناپذیری به ساختار تیمی و منافع تیم وارد می کند. پیشنهاد می شود منبعد در جلسات توجیهی که قبل از عزیمت تیم ها صورت می گیرد این مسئله مهم را مسئولان فدراسیون و مربیان تیم ها به بازیکنان و حتی بزرگ تر های بچه ها تفهیم نمایند که عنوان مسابقات٬ مسابقات تیمی است و همه ما موظف هستیم منافع تیمی را در نظر بگیریم و سپس به منافع فردی بیاندیشیم.

در همین مسابقات اخیر نوجوانان زیر 16 سال جهان چنانچه با کمی همکاری و همفکری به مصالح و منافع تیمی می اندیشیدیم احتمال قهرمانی تیم ما بسیار زیاد بود.

 

یادم هست 15-14 سال پیش در یکی از المپیادها با حضور "گری کاسپاروف" که بر روی میز اول تیم قدرتمند روسیه٬ بازی می کرد استاد بزرگ "محمد المضیحکی" دردانه شطرنج قطری ها صاحب مدال طلای المپیاد جهانی شد. (بالاتر از کاسپاروف) المضیحکی در حالی بالاتر از کاسپاروف قرار گرفت که درجه بین المللی وی نزدیک به 300 واحد کمتر از درجه بین المللی کاسپاروف بود.

در این مسابقات تیم ایران با اختلاف نیم امتیاز نسبت به روسیه قهرمان شد. در این دوره از مسابقات در تیم ما دو تن از بازیکنان صاحب مدال انفرادی شدند [1- سیدخلیل موسوی از گیلان (طلا)  2- شاهین لرپری زنگنه از اصفهان (نقره)] در حالی که کلیه اعضای تیم روسیه٬ بازیکنان٬ سرپرستان و مربیان همواره در وهله اول به جایگاه تیمشان در جدول و ارتقا آن فکر می کردند نه مدال انفرادی در مسابقات تیمی. مدال میزها که همان مدال انفرادی است بیشتر جنبه تبلیغاتی برای بازیکن دارد و در آن نه ارتقا شطرنج و نه منافع شطرنج کشور متبوع دیده می شود.


آخرین باری که تیم ملی روسیه قهرمان دنیا شد به 10 سال پیش و المپیاد 2012 بلد اسلوونی بازمی گردد،
جایی که گری کاسپاروف در آخرین حضورش در مسابقات المپیاد جهانی به رقم نتایج درخشانش و عملکرد
معادل درجه 2933 حتی به مدال برنز میزش هم دست نیافت اما اصلی ترین عامل قهرمانی تیمش بود.
در آن سال یک زیمبابوه ای قهرمان میز یک مسابقات شد!!! 

با این توضیح و استدلال آیا باز هم باید مدال انفرادی را بر منافع و مصالح تیمی ارجح بدانیم؟ مدال قلابی استاد بزرگ المضیحکی برای قطری ها که فاقد شطرنج پایه هستند٬ جنبه پز دادن و تبلیغ کردن دارد ولی شطرنج ایران با پیشینه و تاریخ چند هزار ساله و صاحب چندین مدال جهانی از مسابقات جهانی و آسیایی رده های سنی نیاز به چنان تبلیغاتی ندارد. در همین مسابقات که تیم ما نایب قهرمان شد در دوره پیش نیز با کسب مدال برنز به مقام سوم رسیده بود. فکر نمی کنم قطری ها و یا سایر کشورهای عربی به این زودی ها بتوانند به موفقیت های شطرنجی ما نزدیک شوند. در این خصوص چند روز پیش با استاد خسرو هرندی برای دقایقی به صحبت ایستادم. استاد می گفت: در مسابقات تیمی باید ابتدا به منافع تیمی فکر کنیم. البته منافع فردی بازیکنان را هم باید مد نظر داشته باشیم به شرط آن که به منافع و مصلحت تیم لطمه وارد نشود. متاسفانه در مسابقات تیم ها٬ بازیکنان ما بیشتر به فکر مدال فردی هستند تا منافع تیم.

این وظیفه پدر و مادرها٬ مربیان و بزرگ تر هاست که قبل از عزیمت بازیکنان به مسابقات٬ این فرهنگ اشتباه را در اذهان بچه ها نگنجانند بلکه آن ها را با باید با منافع و مصالح تیمی آشنا کنند.

در خاتمه ذکر این نکته را لازم می دانم که یاد آور شوم٬ که این روزها با مشکلات مالی که همه فدراسیون ها با آن دست به گریبانند٬ اعزام تیم و فراهم کردن بار مالی آن کار آسانی نیست. چنان چه در این گونه مسابقات٬ تیم اعزامی نتیجه مطلوب نگیرد٬ اعزام تیم در دوره بعد با مشکلات زیاد همراه خواهد بود لذا منافع شطرنج کشورمان ایجاب می کند که بچه ها بیش از پیش در اندیشه منافع تیم باشند و اطاعت از فرامین مربیان را از وظایف اولیه خود بدانند تا اعزام تیم برای دوره بعد نیز فراهم شود که این عین صواب خواهد بود. 


شطرنج حرفه ای: داوران ما باید در صورت لزوم با فدراسیون ایران مکاتبه نمایند.
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

داوران ما باید در صورت لزوم با فدراسیون ایران مکاتبه نمایند.

مهندس کامبوزیا ریاست فدراسیون شطرنج کشور در رابطه با مکاتباتی که از سوی داوران ایرانی با فیده بمنظور پاسخگویی به سئولات داوری و رفع اشکال اعلام داشتند از این تاریخ به بعد هر گونه مکاتبه می بایست از کانال فدراسیون شطرنج ایران صورت پذیرد و شخص آقای پهلوان زاده به سئوالات پاسخ خواهد داد مهندس کامبوزیا اعلام داشتند من با تحقیق به منظور بالا رفتن دانش داوری داوران ایرانی موافق هستم و از این موضوع استقبال می کنم اما این امر می بایست از کانال فدراسیون شطرنج ایران صورت پذیرد ودر صورت مشاهده با خاطیان برخورد خواهد شد.

بنده نظری ندارم!


به نقل از سایت iranianchess.ir
ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

پیشنهادی در مورد تغییر« قانون پیشنهاد مساوی »

در گذشته ، بسیاری از استاد بزرگان ( از جمله خود من) بارها از امتیاز تساوی های کوتاه ( چرا که قانون اجازه می داد)برای استراحت بیشتر ویا بدلایل راهبردی  استفاده کرده اند.تا زمانی که قانون تغییر کرد. انتظار ندارم که بسیاری از بازیکنان خود را مجبورسازند تا هر بازی را به پایان برسانند. بنابراین ،‌من این پیشنهاد را رسماً به فیده ارائه کردم:

پیشنهاد سوزان پولگار رئیس کمیته شطرنج زنان فیده در مورد «پیشنهاد تساوی»

مدت زیادی است که در مورد تساوی های بیش از حد در مسابقات شطرنج و به ویژه تساوی های زودرسی که بدون کوچکترین درگیری  به وجود می آیند.بحث های زیادی صورت گرفته است.

تساوی های سریع و یا نبرد های ناقص در رقابت های حرفه ای برای تماشاچیان و حامیان مالی و رسانه ها  بسیار نا امیدکننده است و البته با روح شطرنج نیز در تضاد می باشند. در هیچ رقابت ورزشی دیده نمی شود که دو طرف مبارزه را بدلیل خستگی و یا تمایل خویش، متوقف سازند . ضمن این که این نوع اعمال پیام اشتباهی را نیز به شطرنجبازان جوان انتقال می دهد.

در جلسه مجمع عمومی ( 8 سپتامبر 2012) ، لئو باتستی ( از کرواسی) پیشنهاد داد که کلاً هرگونه تساوی از قوانین شطرنج حذف شود.

تعداد زیادی از نمایندگان و حضار درجلسه مجمع عمومی  در ارتباط با پیشنهاد آقای باتستی توضیحاتی ارائه دادند. اکثریت زیادی موافقت کردند که زمان آن است که تغییراتی در مورد تساوی ها اعمال شود. اما مسئله اصلی جزئیات این کار است.

اولاً،‌ مایلم بگویم مهم است که هیچ گونه تغییری  در اصول بازی شطرنج اعمال نشود. برای مثال ، یک پیشنهاد این بود که پات کردن حریف را نیز به عنوان یک پیروزی به حساب آوریم. به اعتقاد من این کار خیلی زیاده روی است . پیشنهاد دیگر حذف تساوی ها بوسیله سه بار تکرار حرکت است. فکر نمی کنم که این امر نیز ایده جالبی باشد. هر دو آن ها بخش های طبیعی شطرنج می باشند که قریب پانصد سال است آن ها را می شناسیم.

بازی های کوتاه و طولانی سختی وجود دارد  ( که گاهی این بازی ها بسیار زیبا هستند)  که بصورت قانونی به تساوی می انجامند.

ایده تغییرسیستم امتیازدهی (1-0، 2/1) به 3 امتیاز برای پیروزی و 1 امتیاز برای مساوی نیز  کافی به نظر نمی رسد چرا که بطور ناعادلانه تساوی با مبارزه سخت را مجازات می کند.

پیشنهاد من

من فکر می کنم فیده باید حذف گزینه پیشنهادهای تساوی در کلیه رویدادهای رسمی فیده را در نظر بگیرد. محدود کردن گزینه پیشنهاد تساوی به یک تعداد حرکت مشخص غیر طبیعی و غیر منطقی به نظر می رسد.

در رویدادهای رسمی فیده ، یک بازیکن باید ‌تنها با تایید داور قادر به پیشنهاد مساوی باشد. داوران باید تنها در صورتی که یکی از موارد زیراتفاق افتد  پیشنهاد مساوی را مورد تایید قرارداده یا اجازه دهند :

الف) تکرارسه بار وضعیت بوجود آید .

ب) بازی به یک آخر بازی رسیده باشد وقتی قانون 50یا 75 حرکت  نافذ شود.

ج) بازی به یک آخر بازی رسیده باشد که نتیجه تساوی  بسیار واضح باشد حتی در صورتی که یک بازیکن با درجه 1600 محتمل باشد با یک استاد بزرگ مساوی کند.

من قانون الزام آور فوق را برای مسابقات آزاد ویا شخصی پیشنهاد نمی کنم .اگرچه برای مسابقات غیر رسمی فیده نیز آن را پیشنهاد می کنم اما نبایدآن را الزام آور ساخت. این بستگی به هر برگزار کننده دارد که آیا می خواهند ( یا نمی خواهند) این پیشنهاد را بکار گیرند.

طبیعتاً ،‌بازی مساوی می شود اگر پات اتفاق بیافتد. و یا قوای کافی (ماتریال) وجود نداشته باشد و...

بنده(نویسنده وبلاگ!)پیشنهاد میکنم: امتیاز دادن فوتبالی بهترین راه حل برای این قضیه است! یعنی برای برد 3 امتیاز و مساوی تنها یک امتیاز! چرا که بازیکنان جنگنده مزد تلاش خود و بازی جوانمردانه اشان را میگیرند(در اکثر بازیها البته!) و کمتر شاهد حاتم بخشی برخی بازیکنان در دادن مساوی و بازیهای مشکوک خواهیم بود!


معرفی علی ساری و نبی الله اسلامی زاده از شطرنجبازان لرستانی مقیم تهران
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

علی ساری متولد(1372 -ازنای لرستان) از علاقه مندان به شطرنج است که مدت پنج ماهی میشود در کنار جناب فاطمی با انتشارات فرزین و آقای غیاثی همکاری دارد. علی از جوانان دوست داشتنی و خونگرم لرستانی است که قصد دارد شطرنج را به صورت علمی و البته جدی دنبال کند. برای او بهترین ها را آرزو دارم. به زودی از انتشارات فرزین بیشتر خواهم نوشت.

نبی الله اسلامی زاده مهندس برق قدرت و از قهرمانان شطرنج داشنجویی است.(به آرشیو همین وبلاگ مورخ آذرماه 1386مراجعه شود) وی متولد 1362 صادره از بروجرد میباشد. اسلامی زاده مدتی است که برای فعالیتهای کاری ساکن تهران شده. پس از ملاقات با وی سری هم به فروشگاه فرزین زدیم. امیدوارم همیشه اینچنین خوشحال و سر زنده باشی قهرمان!!

************************************

کم نیستند بازیکنان لرستانی که در تهران سکونت دارند؛ وحید هدایتی، ارسطو دانش پژوه، میثم سیف آبادی، بهنام نیک پور، محسن رازانی، سلمان کیهان، سیامک تجددی و... برای این قهرمانان ارزنده استان که هر کدام در مقاطعی برای لرستان افتخار آفرینی کرده اند آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.


هومن خادم: گزارش اولین دوره مسابقات لیگ شهرستان دورود!
ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

دور اول

در اولین باری لیگ تیم فرزین با ترکیب امین پاپی در میز یک محمود اسکندری میز دو کاوه کلکیان در میز سه و اسماعیل کلهر در میز چهار به مصاف تیم معین سیستم که متشکل شده از قدیمی های شطرنج بود,رفت.

در میز یک رضا معین از تیم معین سیستم با مهره سیاه توانست بر امین پاپی چیره شود ویک پیروزی ارزشمتد برای تیمش کسب کند در میز دو محمود اسکندری با حضور نیافتنش در مقابل شاهپور بیگلریان دومین پیروزی را به تیم معین سیستم هدیه کرد با این اوضاع و احوال تیم فرزین از روحیه کمی برای دو بازی دیگرش برخوردار بود.درمیز سه کاوه کلکیان و مصطفی شجاعی به نتیجه تساوی قناعت کردند و در میز چهار نیز میلاد چگنی در یک بازی به نسبت ساده در برابر اسماعیل کلهر به پیروزی رسید با این نتایج تیم معین سیستم به یک پیروزی ارزشمند دست یافت و تیم فرزین متحمل یک شکست سنگین شد.

فــــــــــــــــــــــــرزین

0/5

3/5

مــــــــــعین سیستم

امین پاپی

0

1

رضا معین

محمود اسکندری

-

+

شاهپور بیگلریان

کاوه کلکیان

0/5

0/5

مصطفی شجاعی

اسماعیل کلهر

0

1

میلاد چگنی

در بازی دیگر این دور نیز تیم بهسا رایانه در برابر تیم مهرگان قرار گرفت.در میز یک روح الله شمسی از تیم بهسا رایانه حجت ساکی را برد اما در میز دو محمدرضا درویشی در مقابل حبیب بوالحسنی قرار گرفت و در یک بازی مساوی اسیر تجربه وی شد و نتیجه را واگذار کرد در میز سه نیز بهراد فرخفال به علی یاراحمدی باخت و محمد قائدرحمت هم هومن خادم را از مقابل برداشت.با این نتایج دو تیم بهسا رایانهو مهرگان به نتیجه تساوی رضایت دادند.

بــــــــــــــــهسا رایانه

2

2

مــــــــــــــــــــــهرگان

روح الله شمسی

1

0

حجت ساکی

محمدرضا درویشی

0

1

حبیب بوالحسنی

بهراد فرخفال

0

1

علی یاراحمدی

محمد قائدرحمتی

1

0

هومن خادم


دور دوم

در این دور که تیم مهرگان که به مصاف معین سیستم رفته بود توانست با یک پیروزی سه بر یک صدر جدول را در اختیار خود در آورد.

در این رقابت هومن خادم و حجت ساکی و حبیب بوالحسنی به ترتیب در برابر مصطفی شجاعی و رضا معین وشاهپور بیگلریان به پیروزی رسیدند ولی برخلاف سایر نتیجه ها میلاد چگنی توانست با انجام یک بازی زیبا علی یاراحمدی را به راحتی شکست دهد و تنها پیروزی تیمش را کسب کند.با این پیروزی تیم معین سیستم فاصله ی خود را با تیم مهرگان در صدر جدول به حداقل رساند.

مــــــــــــــــــــــهرگان

3

1

مــــــــــعین سیستم

هومن خادم

1

0

مصطفی شجاعی

علی یاراحمدی

0

1

میلاد چگنی

حجت ساکی

1

0

رضا معین

حبیب بوالحسنی

1

0

شاهپور بیگلریان

 در بازی دیگر تیم فرزین نتیجه ای مخالف هفته اول کسب کرد و توانست با نتیجه 3-1 در برابر حریفش بهسا رایانه به برتری برسد.در میز یک بهراد فرخفال از تیم بهسا رایانه تنها پیروزی تیمش را در برابر کاوه کلکیان کسب کند.ولی در سه میز دیگر آقایان قائدرحمتی و شمسی و درویشی هر سه در برابر اسکندری و پاپی و کلهر شکست خوردند !!! نتیجه ای که همه را به تعجب وا داشت.

نکته:از نتایج این دور پیدا بود که شطرنج بازانی که در مسابقات قهرمانی استان حضور داشتند نتوانستند بازی های خوبی را ارائه دهند زیرا آنان پس از اتمام مسابقات قهرمانی استان مستقیما به محل برگزاری بازی های لیگ آمده بودند.

ولی به هر حال تیم فرزین با این پیروزی خود را به مدعیان بالای جدولی نزدیک و نزدیک تر کرد.

بــــــــــــــــهسا رایانه

1

3

فــــــــــــــــــــــــرزین

بهراد فرخفال

1

0

کاوه کلکیان

محمد قائدرحمتی

0

1

محمود اسکندری

روح الله شمسی

0

1

امین پاپی

محمد رضا درویشی

0

1

اسماعیل کلهر

دور سوم (پایانی)

در این دور بازی دو تیم بهسا رایانه و معین سیستم به سرعت پایان یافت در مصاف این دو تیم مصطفی شجاعی از تیم معین سیستم در برابر محمد رضا درویشی تنها پیروزی تیمش را کسب کرد ولی در سه بازی دیگر بهراد فرخفال شاهپور بیگلریان را شکست داد میلاد چگنی که خیالش از بابت قهرمانی انفرادی آسوده بود با محمد قائدرحمتی مساوی کرد و در آخرین بازی نیز روح الله شمسی بر رضا معین چیره شد.با این نتایج به دست آمده و براساس آئین نامه مسابقات که برد تیمی بر امتیاز ارجع تر است برند بازی تیم مهرگان و فرزین قهرمان لیگ می شد و نتیجه ی تساوی نیز تیم مهرگان را قهرمان می کرد.ولی به هر حال موتور تیم مهرگان روشن شد ولی خیلی دیر امید است که این تیم در دوره بعدی لیگ نتایج بهتری را برجا بگذارد.

بــــــــــــــــهسا رایانه

2/5

1/5

مــــــــــعین سیستم

محمد رضا درویشی

0

1

مصطفی شجاعی

بهراد فرخفال

1

0

شاهپور بیگلریان

محمد قائدرحمتی

0/5

0/5

میلاد چگنی

روح الله شمسی

1

0

رضا معین

در بازی دیگر تیم فرزین با ترکیب اسکندری میز و یک کلهر میز دو و پاپی میز سه و کلکیان میز چهار به مصاف بخت اول قهرمانی تیم مهرگان رفت. در میز یک اسکندری در برابر ساکی به پیروزی رسید.در میز دو کلهر و خادم امتیازات را تقسیم کردند.در میز سه پاپی به بوالحسنی باخت و در میز چهار نیز کلکیان نتیجه را یاراحمدی واگذار کرد.وتیم مهرگان قهرمان اولین دوره لیگ شهرستان شد.از نکات مثبت این مسابقات بازگشت شطرنجبازانی بود که چند سالی میشد که دست به مهره نشده بودند ولی با عملکرد خوبشان ثابت کردند(دود از کنده بر میخیزد)

مــــــــــــــــــــــهرگان

2/5

1/5

فــــــــــــــــــــــــرزین

حجت ساکی

0

1

محمود اسکندری

هومن خادم

0/5

0/5

اسماعیل کلهر

حبیب بوالحسنی

1

0

امین پاپی

علی یاراحمدی

1

0

کاوه کلکیان

و رده بندی پایانی مسابقات

تـــــــــــــــــــــــــــــیم

امــــــــــــــــــــتیاز

مــــــــــــــــــــــــــهرگان

7/5

مــــــــــــــعین سیستم

6

بــــــــــــــــــــهسا رایانه

5/5

فــــــــــــــــــــــــــــرزین

5

و نفرات برتر و جایزه بگیر مسابقات

تــــــــــــــــیم قهرمان

مهرگان

قــــــــهرمان میز یک

میلاد چگنی

قــــــــــهرمان میز دو

حبیب بوالحسنی

قـــــــــهرمان میز سه

بهراد فرخفال

قــــــهرمان میز چهار

اسماعیل کلهر/محمد قائدرحمتی

با تشکر از هومن خادم و عکاس مسابقات جناب آقای بیگلریان از پیشکسوتان شطرنج لرستان برای ایشان آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.


هومن خادم هنوز گله مند است!!
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

از آنجایی که مدیران سایت هیئت شطرنج لرستان همه از خرم آباد هستند و فقط اتفاقاتی که در این شهر اتفاق می افتد را مورد تجزیه وتحلیل قرار می دهند و به تصویر می کشند بد نیست که نام آن را به هیئت شطرنج خرم آباد تغییر دهند.

آقایان مدیر بهتر نیست که استان لرستان را فقط خرم آباد ندانید و اخبار را در ابعاد گسترده تری منتشر کنید تا شاید به این بهانه بتوانید هیئت های شطرنجی استان را فعال تر کنید برای شروع هم میتوانید هر ماه عملکردی یک ماهه از یکی از هیئت شطرنجی استان را بررسی نمائید.

***************************************

 توضیح: خوشحالم که جوانانی همچون هومن در عرصه خبری و اطلاع رسانی گام برمیدارند و خوشحالتر اینکه مصائب کار را هم در میکنند! خدمت هومن عرض کنم اگر منظور صرفا سایت استان میباشد که متذکر میشوم خود مرکز نشینان هم معترض هستند. اما چه میشود کرد هنگامی که دلهایمان کوچک است! برخی بزرگ زاده اند و برخی کوچک زاده! اگر هم وبلاگ جودکی را میگویید که خیلی خوب اتفاقات شهرستان خودش را به تصویر میکشد! و اصلا برای خرم آباد است! بنده هم طی این سالها همیشه اخبار شهرستانها را منعکس کرده ام.تا جائیکه همیشه به جانبداری بیش از حد از شهرستان ها متهم میشوم.


ضمناً خود شما باید بیشتر تلاش کنید و البته بی طرف بنویسید.

رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

****************************************


سایت اداره ورزش و جوانان لرستان بالاخره رونمائی شد!
ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

امیدواریم این سایت عکس دیگر تارنماهای قبلی به روز باشد تا دیروز!!


شطرنج خرم آباد: لیست بازیکنان دارای درجه بین المللی شهرستان خرم آباد
ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

توضیح: در لیست جدید حمید گودرزی موفق به اخذ درجه بین المللی شده است که جا دارد به ایشان تبریک بگوییم.

امین چنگائی برای چندمین بار در صدر بازیکنان شهرستان قرار میگیرد.

محسن کرامتی با وجود بیش از دو سال دوری از میادین شطرنج همچنان بالاترین درجه بین المللی(زیر بیست سال) را دارد و این در حالی است که محسن در 13 سالگی موفق به کسب این درجه شد که خود رکوردی به اسم ایشان است.


شطرنج خرم آباد: برگزاری مسابقه شطرنج با شعار پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر
ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

هیئت شطرنج شهرستان خرم اباد با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان اقدام به برگزاری یک دور مسابقه شطرنج سریع با شعار پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و نقش بازدارنده ورزش در این خصوص نمود .

این مسابقات به مدت 3 روز از تاریخ 28 شهریور لغایت 30 شهریور 1391 در خانه شطرنج خرم آباد در دو قسمت آقایان و بانوان در 7 دور به روش سوئیسی برگزار شد . که نفرات برتر این مسابقات به این شرح معرفی شدند :

نفر اول - سعید بیرانوند

نفر دوم - علیرضا روح پرور

نفر سوم - بیژن شیرایی