ضرورت بازبینی اجرا و قوانین شطرنج
ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

ضرورت بازبینی اجرا و قوانین شطرنج

قسمت اول/ ضعف و قدرت پوئن شکنی بوخ هولز و جداول سوئیس

چند سالی میشود که مسابقات شطرنج در هر سطحی به روش سوئیس برگزار میشود که این مختص به داخل کشور هم نیست. غیر از جدول و شکل برگزاری مسابقات، پوئن شکنی بوخ هولز هم برای خودش یکه تازی میکند. منکر قدرت تمیز این پوئن شکنی و جدول سوئیس نمیشوم. شیوه برگزاری که با شرایط میزبانی و مشکلات آن کاملا همخوانی دارد. اما در این قسمت به برخی ضعفها و مشکلاتی که در اجرا به آن برمیخوریم میپردازم:

جدول سوئیس با توجه به تعداد شرکت کنندگان آن به دورهای اغلب فردی تقسیم میشود که برای هر یک، استانداری تعریف شده است و بنا برآن به 5،7،9،11 و...دور مسابقه داریم.

 اما در عمل این استادندارد را به خاطر مسائل اغلب مالی، زمانی و... نادیده میگیریم. مثلا مسابقات (اوپن) یا آزادی که با شرکت نزدیک به 300 نفر برگزار میشود چگونه با 11 دور نفرات برتر از یکدیگر تمیز داده خواهند شد؟ نمونه بارز آن بازیکنان هم امتیازی هست که در جداول اینگونه میبینیم که از نفر مثلا از 3تا11 یا  12 تا 34 هم امتیاز هستند!

جالبتر اینکه نوبت به پوئن شکنی هم که میشود، چون انصرافی های جدول کم نیستند. رده بندی عادلانه ایی صورت نمیگیرد. و این به معنای زیر سوال رفتن کل جدول مسابقه است! عامل شانس نیز شدیداً تأثیرگذاراست!

خب خودتان قضاوت کنید بازیکنی در مسابقاتی مهم به خاطر تقلیدی کورکورانه و یا اجرایی ضعیف در نوشتن آئین نامه و قوانین به راحتی چندین پله سقوط میکند!

اگر مسابقات انصرافی نداشته باشد و تمام مسابقات جوانمردانه تا دور آخر ادامه داشت میتوانیم به راحتی از پوئن شکنی بوخ هولز استفاده کنیم اما با این حساب نه!

ضمنا چون مسائل برگزاری اجازه اجرای جداولی غیر از سوئیس را نمیدهد ناگزیر از استفاده هستیم اما میتوانیم با برنامه ریزی صحیح تر تعداد دور و پوئن شکنی را به گونه ایی اجرا کنیم که همخوانی بیشتری با شرایط فعلی خودمان داشته باشد. مشکلات بالا در همه سطوح  شهرستان، استان و سراسری کاملا مشهود و مبرهن است.

سوال اینجاست که: اصلا داوران ما غیر از برنامه سوئیس منیجر آن هم با پوئن شکنی بوخ هولز تجربه ایی دیگر دارند؟ آیا قدرت تفسیر همین جدول و پوئن شکنی اش را دارا هستند؟ رویه کلیشه ایی، قدرت خلاقیت را همیشه گرفته و میگیرد؟ آیا کم کم جدوال و پوئن شکنی های دیگر فراموش نمیشوند؟

اگر مسابقات خارج کشور به این ترتیب برگزار میشود. آیا انصرافی های جدول هم به اندازه جدوال داخلی ماست؟ و آیا در صورت انصراف بازیکنان با ایشان چه رفتاری میشود؟

متاسفانه مسابقات فعلی به صورت کاملا کلیشه ایی، بدون هیچ جذابیت و خلاقیتی در حال برگزاری است که حوصله خودمان را هم سر برده! چه برسد به خبرنگار و مجری و ورزشکاران رشته های دیگر! که از بس شنیدیم و شنیدن فلان مسابقه به روش سوئیس و... برگزار شد!! حال خواندن و گوش کردن همه سر آمده!

از آقایون کمیته داوران تقاضا دارم در مورد بازبینی، اجرا و قوانین شطرنج کاری بکنند!!


 ادامه دارد...


پیشنهادی به نصیری شهردار خرم آباد!
ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳٠  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

پیرو خبر احداث چهارباغ ایران زمین در خرم آباد که طی هفته های اخیر خبرگزاری ها و نشریات به آن پرداختند. ضمن ابراز خوشحالی برای افزایش سرانه فضای سبز و البته سرانه ورزش مرکز استان و تبریک به عملکرد نصیری شهردار فعلی که از دید اکثر فعالان رسانه و مردم قابل قبول بوده، عرض میکنم در این مکان نسبتا عظیم مکانی البته سرپوشیده برای شطرنج لحاظ کنید. تا شطرنجبازان این منطقه به علت دوری راه به انجمن و خانه شطرنج بتوانند راحتر به فعالیت شطرنجی اشان بپردازند.

کم نیستند در سطح پارکهای استان که در طول سال(سرما و گرما) عاشقانه شطرنج بازی میکنند. امیدوارم به چند میز سنگی غیر استاندارد و بدون مهره اکتفا نکنید چرا که تجربه نشان داده، به محلی برای استعمال سیگار، خوردن تنقلات و کاربری های غیر ورزشی دیگر تبدیل خواهد شد!

بازهم تاکید میکنم مکانی سرپرشیده حالا از 52 هزار متر مربع؛ شده 52 متر!

از مسوولین هیات؛ اداره ورزش و جوانان و اداره آموزش و پرورش خواشمندم پیگیر این پیشنهاد باشند! بنده غیرمسقیم به گوش شهردار رساندم! شما هم زحمت پیگیری و ... را انجام دهید! یک در دنیا و صد در آخرت خیر ببینید!!

در پایین خبر کامل این طرح را بخوانید:

 

هرمز نصیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد گفت: این پروژه در امتداد بلوار ایران زمین که سال‌ها به صورت خاکی و بلااستفاده رها شده بود با هدف تکمیل این بلوار و افزایش سرانه فضای سبز در جنوب شهر آغاز شده است.

وی با اشاره به ابعاد این طرح خاطرنشان کرد: این چهارباغ در زمینی به مساحت بیش از 52 هزار مترمربع احداث می‌شود که برای آن سیستم روشنایی و آب‌رسانی، پیست اسکیت، خط دوچرخه‌سواری، وسایل ورزشی، محل بازی کودکان و سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است.

نصیری اظهار داشت: برای اجرای این طرح حدود 30 هزار مترمکعب خاک‌برداری و خاک‌ریزی انجام پذیرفته است و تا امروز حدود 2 هزار و 300 متر جدول‌گذاری صورت گرفته و حدود 6 هزار متر دیگر جدول‌گذاری در برنامه کاری قرار دارد.

شهردار خرم‌آباد با بیان اینکه برای اجرای این طرح بودجه‌ای حدود 12 میلیارد ریال برآورد شده است، افزود: کارهای اجرایی پروژه چهارباغ ایران‌زمین توسط شهرداری منطقه سه و با همکاری مدیریت عمران مرکزی در دست اقدام قرار گرفته است که امیدواریم با تأمین مالی آن در اسرع وقت آماده بهره‌برداری شود.

*******************************************

نتایج مسابقات مبارزه با مواد مخدر در رده بانوان

این مسابقات که با حضور تنی چند از شطرنجبازان شهرستان خرم آباد در محل خانه شطرنج این شهرستان در 5 دور به روش سوئیسی انجام شد؛ نتایج زیر به دست آمد:

1- الناز طولابی(وی در مسابقات اخیر جام بانک ملی هم خوش درخشید)

2- ثنا ملک زاده

3- معصومه مولائی

4- مرضیه آذردست

ضمنا خانم ها فلاح زاده و فاطمی نیک کار قضاوت این مسابقات را بر عهده داشتند.

این مسابقات به همت سرکار خانم محسنی(مادر ثنا ملک زاده) و ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد. که البته جای تقدیر و تشکر دارد.

******************************************


از درد نوشتن و ننوشتن!!
ساعت ٤:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳٠  کلمات کلیدی: گالری عکس


آچمز: آغاز مسابقات لیگ برتر بانوان کشور در گیلان
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس


در دوم دوم: آتوسا پورکاشیان و تیمش به رای سرداور بازنده شدند!!

+
شادی پریدر پس از دو سال دوری، بار دیگر دست به مهره شد

لیگ برتر بانوان کشور استارت خورد
هفته اول به میزبانی شهر رشت

ششمین دوره مسابقات شطرنج لیگ برتر بانوان کشور موسوم به «جام فرزانگان» به میزبانی تیم جوانان استان گیلان در شهر رشت آغاز شد.

در این دوره از مسابقات تیم های پتروشیمی بندرامام، مس کرمان، دانشگاه آزاد اسلامی، تایدواتر هرمزگان، ورزش و جوانان همدان، تربیت قزوین، جوانان گیلان و تربیت زنجان حضور دارند.

کلیه ادوار نیم فصل اول مسابقات [هفت دور] به علت آن چه که فدراسیون شطرنج فشردگی تقویم مسابقات عنوان می کند، به صورت متمرکز در شهر رشت برگزار خواهد شد.

 مشاهده سایت نتایج مسابقات
 مشاهده نتایج دور اول
 مشاهده نتایج دور دوم
 مشاهده نتایج دور سوم


خبر مهم:

آتوسا پورکاشیان در حالی که در تهران بود در رشت بازنده اعلام شد!!

در دور دوم مسابقات اتفاق عجیبی رخ داد. استاد بزرگ بانوان آتوسا پورکاشیان قهرمان حال حاضر بانوان کشورمان در حالی از سوی سرداور مسابقات با نتیجه باخت قطعی [1-0] مواجه شد که حتی در شهر محل برگزاری مسابقات حضور نداشت!! (پورکاشیان پس از پیروزی دور اولش به علت کار مهمی موقتاً به تهران بازگشته بود و در ترکیب دور دوم تیمش حضور نداشت) موضوع از این قرار است که در جریان دیدار تیم های تایدواتر هرمزگان و مس کرمان در دور دوم لیگ برتر بانوان کشور، سرداور مسابقات [داور فدراسیون بین المللی شیوا حنانی صفت] پس از بررسی چیدمان ها متوجه اشتباه در چیدمان دور تیم تایدواتر هرمزگان می شود. تایدواتری ها بدون بازیکنان میزهای یک و دو شان در برابر مس کرمان قرار گرفته بودند اما سرپرست تایدواتر هرمزگان فراموش کرده بود که پیش از آغاز دیدار، چیدمان دور تیمش را به سرداور مسابقات ارائه کند. بدین ترتیب سرداور مسابقات طبق قوانین، چیدمان اصلی [با حضور بازیکنان میزهای یک و دو] را برای تایدواتر در نظر می گیرد و نماینده هرمزگان را با چهار باخت قطعی [و نه باخت فورفیت +-] با نتیجه چهار بر صفر بازنده اعلام می کند. مقاله جالبی راجع به این مسئله پیش آمده + بررسی عملکرد سرداور مسابقات + یک اشتباه بزرگ در شطرنج ایران! در حال نگارش است ... 

سرکار خانم حنانی صفت در این رابطه گفتند: بنده سرداور مسابقه نیستم، جانشین سرداور (آقای مظفری) هستم! چون در غیاب سرداور، اینجانب در سالن بودم و بازی مس کرمان و تاید واتر هرمزگان بدون هماهنگی با بنده به تعویق افتاده بود من در مورد نتیجه بازی نظر ندادم و به دستور سرداور مسابقه با آقای اسکندری (سرپرست مسابقات) تماس گرفتم و نتیجه بازی مذکور را ایشان تعیین نمودند.


اما خبر مهم دیگر:
استاد بزرگ بانوان شادی پریدر پس از مدت ها بار دیگر دست به مهره شد

 

شادی پریدر، نخستین استاد بزرگ بانوان تاریخ ایران پس از حدود دو سال دوری از میادین، بار دیگر دست به مهره شد. وی که مربی حال حاضر تیم ملی بانوان کشورمان نیز می باشد در تیم پتروشیمی بندر امام عضویت دارد.


آچمز: معرفی کتاب تاکتیک های شطرنج برای نوجوانان
ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

معرفی کتاب:
تاکتیک های شطرنج برای نوجوانان

کتاب «تاکتیک‌ های شطرنج برای نوجوانان» در عین کوچکی ‌اش، راهنمای جامعی درباره ‌ی تاکتیک ‌‌های شطرنج است. نویسنده که از استادان بنام جهان است، کوشیده تا ایده ‌ها و سلاح های تاکتیکیِ پرکاربرد شطرنج را ضمن طبقه بندی، به بیانی روشن و ساده برای نوآموزان تشریح کند. ویژگی اصلی کتاب همین دسته‌ بندی ایده‌ های تاکتیکی است که در کمتر کتابی، آن هم به این گستردگی دیده می ‌شود.

با این که مخاطبان اصلی کتاب نوآموزانِ نوجوان می‌باشند، اما این کتاب برای همه افراد در هر سن و هر سطحی آموزنده است. به ویژه برای مربیانی که به آموزش نوآموزان شطرنج مشغولند. این کتاب می‌ تواند به عنوان یک راهنما و درسنامه ‌ی تاکتیک مورد استفاده ‌ی مربیانی باشد که می‌خواهند ایده‌ ها و سلاح‌ های تاکتیکی را به نوآموزان بیاموزند.

«تاکتیک ‌های شطرنج برای نوجوانان» کتابی است برای همه ‌ی علاقه ‌مندان و شیفتگان شطرنج در تمامی سطوح؛ کتابی آموزنده و لذت بخش که به روشی ساده و قابل فهم بیان می کند که چطور می ‌توان با استفاده از ایده‌های تاکتیکی پرکاربرد و متداول در بازی شطرنج پیروز شد.

شناخت ایده‌ های تاکتیکی که به دفعات در بازی ‌های شطرنج رخ می ‌دهند لازمه ‌ی اصلی موفقیت در این بازی است و یکی از سریع ترین و لذت بخش‌ ترین راه‌ های پیشرفت در شطرنج، یادگیری این مانورهای نمونه ‌وار است. همه ‌ی نمودارهای کتاب از بازی‌ های واقعی برگرفته شده که نویسنده با استفاده از آن ها، 50 شگرد از تاکتیک‌ های شطرنج را که استادان با تجربه برای غلبه بر رقیبانشان استفاده کرده‌ اند، تشریح می نماید.

در این کتاب نوآموزان از بیان روشنِ مفاهیم پایه ‌ای تاکتیک ‌های شطرنج، از قبیل نحوه ‌ی به‌ کارگیری چنگال، آچمزی یا حمله‌ ی سیخ کبابی، بهره‌ ی بسیار خواهند برد. در عین حال بازیکنان با تجربه نیز از بسیاری از شگرد‌های وسط بازی که حتی استادان بزرگ هم گرفتار آن‌ ها شده‌ اند و برخی از آن ‌‌ها برای اولین بار در این کتاب طبقه ‌بندی شده ‌اند، لذت می‌برند.

«تاکتیک ‌های شطرنج برای نوجوانان» 
نویسنده: مورای چندلر
مترجم: هادی کریمی
ناشر: انتشارات شباهنگ
بها: 3500 تومان


خداحافظی مدرسه پیرمردها با جام جهانی !
ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی:

(تحلیل روان‌شناختی تیم ملی فوتبال کشورمان در رقابت‌های انتخابی جام جهانی)
دکتر علی‌رضا دهباش(روان‌شناس): آیا فوتبال فقط یک ورزش است؟ آیا اثرات فوتبال فقط در حد یک رشته ورزشی است؟
فوتبال یک پدیده اجتماعی است که بر فرهنگ ، سیاست ، اقتصاد وتقریبا همه چیز اجتماع اثر می گذارد. فوتبال فقط بوجود آورنده اشکها و لبخندها در یک مقطع زمانی خاص نیست.
براستی فوتبال چه نیرویی دارد که گاه میلیاردها نفر در سراسر جهان به تماشای یک مسابقه می نشینند.  در واقع می توان گفت فوتبال زبان مشترک و جهانی میان ملل مختلف است.
امروزه حتی سیاستمداران از فوتبال بهترین بهره برداری را می کنند. در جریان حمله امریکا به افغانستان در سال 2001 ، یکی از اولین اقداماتی که امریکائی ها در افغانستان انجام دادند برگزاری یک مسابقه فوتبال بین نیروهای ائتلاف (اشغالگر) و تیم ملی افغانستان بود. چرا؟
برای اینکه سیاستمداران می‌دانند فوتبال بعنوان یک محرک خوشایند اجتماعی در سراسر جهان عمل می کند و با برگزاری این مسابقه قصد داشتند از خشم و کینه مردم افغانستان  نسبت به خود بکاهند و خود را پیام آور صلح و دوستی جا بزنند. بلی فوتبال فقط فوتبال نیست.
به راستی آیا سیاستمداران و مسئولین ورزش ما هم ارزش فوتبال و تاثیر آن بر حوزه‌های مختلف اجتماع را می دانند؟
با این مقدمه به سراغ تحلیل روان شناختی تیم ملی فوتبال کشورمان در رقابتهای انتخابی جام جهانی می رویم. پس از قرعه کشی و گروه بندی تیمها همگان ضمن خشنودی از نتیجه قرعه کشی به این نتیجه رسیدند که راه صعود به جام جهانی در این دوره چندان دشوار نیست و باید بدون اما و اگرها به این رقابتها صعود کنیم. قرار گرفتن یک مربی خوش سابقه  به نام کی روش در راس تیم ملی نیز این امید را بیشتر کرد.
با شروع بازیها این امید کمی همراه با نگرانی شد. آنچه در بازی اول مقابل ازبکستان دیدیم تقریبا شبیه بازی یک گله بود که فقط دروازه ایران وجود داشت و در دقایق پایانی و شاید ازروی خوش شانسی ما ایرانیها بود که روی یک ضد حمله و همکاری دو جوان فوتبال ما (خلعتبری و انصاری فرد) به گل و یک پیروزی خفیف و البته ناعادلانه رسیدیم.
آن زمان همه با این توجیه که مربی تیم ملی نیاز به زمان بیشتر ی دارد و با ید حمایت از تیم ملی در اولویت باشد ،کنار آمدند و زبان منتقدین بسته شد.
در بازی با قطر در حضور صدهزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی به نتیجه ای بهتر ازمساوی نرسیدیم. در بازی با لبنان هم با یک دنیا ادعا و با ستاره های حبابی خود به دو رکورد شگفت آور دست یافتیم و آن هم خوردن گل از لبنان و باخت تاریخی به این تیم بود چرا؟
در یک بررسی ساده در مورد نقش عوامل روانشناختی تاثیر گذار بر عملکرد تیم ملی می پردازیم. بر این اساس می توان گفت که معنای کلیدی انگیزه کسب موفقیت است که بیشتر آن به شخصیت مربی بستگی دارد مانند رفتار دادن هیجان به بازیکنان در بهتر کردن خودشان وقبول این که آنان قادر به پیشرفت هستند.
حال این سئوال مطرح می شود که آیا آقای کی روش در این مورد موفق بوده است ؟ آیا توانسته با ایجاد انگیزه پیشرفت در بازیکنان ، تیم ملی را به سمت عملکرد مطلوب هدایت کند؟ با نگاهی به نتایج که اول برد، دوم مساوی و سوم باخت به دست آمده است می بینیم که پاسخ خیر است و تیم روند ی کاملا نزولی را طی می کند.
شاید با در نظر گرفتن سن این مربی و مشاهده علائم رفتاری ایشان بتوان گفت که میزان هیجان خواهی ایشان بسیار پایین است و با این کاراکتر توانایی تهییج و تحریک بازیکنان تیم ملی را نداشته باشد. داشتن یک ویژگی خاص شخصیتی ،  به تنهایی اختلال و اشکال نیست اما در فوتبال این ویژگی لازم و ضروری است.
در بسیاری از موارد، دلیل شکست افراد در انجام وظایف شغلی ناشی از همسو نبودن ویژگی های شخصیت شاغل و ویژگیهای شغلی است که به عهده دارند. در مورد آقای کی روش شاید اغراق نباشد که بگوئیم  که ایشان دارای برخی صفات شخصیتی خاص است که می تواند در عملکرد ایشان تاثیر منفی داشته باشد.  در واقع از دید روان شناسی کار شخصیتهای همه چیز دان داری این ویژگی ها هستند :
 فکر می کنند در همه زمینه ها متخصص هستند ، متکبر هستند ، اگر اشتباه کنند حالت تدافعی به خود می گیرند .
آیا کی روش تا به حال اینگونه نبوده است؟ آیا تا به حال انتقاد پذیر بوده یا کاملا تدافعی عمل کرده است؟ ایشان پس از بازی با لبنان گفتند: شما نمی توانید بخاطر این اشتباه بازیکنان و تیم را سرزنش کنید !
همچنین دو ویژگی که افراد منفعل از آن برخوردارند عبارتند از:
 - چهره ای سرد و بی احساس دارند ، نگاه های خیره و بی تفاوت دارند.
وقتی واکنش کی روش را پس از بازی با قطر و لبنان مورد مطالعه قرار می دهیم دو ویژگی فوق را در رفتارش بوضوح در می یابیم و انگار این آقا بقول معروف ککش هم نمی گزد که تیم ما در چه سراشیبی قرار گرفته است.
اگر بخواهیم تمام ناکامی های تیم ملی را بعلت  عملکرد مربی تیم  بدانیم راهی به دور از انصاف پیموده ایم. وقتی عملکرد بازیکنان تیم را مورد بررسی قرار می دهیم  چند نکته مهم توجه هر فوتبال دوستی را جلب می کند. شاید ابتدایی ترین آن میانگین سنی بالای تیم است که تیم ما را به مدرسه پیرمردها تبدیل کرده است بویژه در خط هافبک تیم ، که در واقع موتور محرکه تیم باید باشد این موضوع  بعنوان یک کاتالیزور منفی  کاملا خود را نشان داده است وتیم را فاقد  سرعت و شادابی و جنگندگی کرده است.
موضوع دیگربی انگیزگی بازیکنان است. اکثر بازیکنان تیم ملی کسانی هستند که اشباع شده اند و افکار آنها بیش از آنکه درگیرفوتبال باشد به مسائلی دیگر مانند مسائل اقتصادی متمرکز است.بازیکنانی که به لطف رسانه ها به شهرت بیش از اندازه رسیده اند دچار اعتماد به نفس کاذب نیز هستند و برای تیمهایی که از سابقه  نسبتا خوبی برخوردارند بزرگترین مشکل می تواند اعتماد به نفس بیش از حد و خشنودی از خود باشد. همانگون که در بازی با لبنان از همین ویژگی ضربه خوردیم.
به راستی چرا بازیکنانی که مدتها در ترکیب تیم باشگاهی خود قرار نگرفته اند و یا عملکرد قابل قبولی نداشته اند چرا در ترکیب تیم قرار می گیرند؟
تیم ما فاقد انگیزه پیشرفت است. انگیزه پیشرفت در ورزشکاران ویژگی ارزشمندی به شمار می‌رود و از همین رو ، به این حوزه از روان‌شناسی توجه بسیاری شده است .پیشرفت عبارت است از میل به انجام دادن خوب کارها در مقایسه با معیار برتری. این نیاز افراد را برای جست‌وجو کردن «موفقیت در رقابت با معیار برتری» با انگیزه می‌‌کند. انگیزه پیشرفت نشانه های رفتاری زیر را به همراه دارد: 
برای به انجام رساندن کاری دشوار به گونه ای پردوام, سخت, پیگیر و بی امان تلاش کردن. 
در راستای هدفی دوردست و بزرگ همه مساعی خویش را به کار گرفتن و با همه وجود تان خود را وقف ان  هدف کردن. 
در برنده شدن مصمم بودن. 
برای به انجام رساندن هرکاری به بهترین شیوه تلاش کردن.
از رقابت جدی لذت بردن. 
به واسطه حضور دیگران بر پیشگام بودن , برانگیخته شدن. 
نیروی اراده خویش را به کار بستن و برملالت و  خستگی چیره شدن.
با مرور بازیهای تیم ملی هیچ نشانی از این ویژگی ( انگیزه پیشرفت ) در بازیکنان نمی بینیم.
به نظر شما آیا ویژگی های فوق در بازیکنان تیم ملی دیده می شود؟
بیل بیسویک روان شناس ورزشی سابق تیم منچستر یونایتد می گوید: انگیزه لازم است زیرا بازیکن قصد دارد برنده شود و در یک تیم ورزشی بیشترین انگیزه باید وجود داشته باشد، زیرا بازیکنان می خواهند با هم برنده باشند.
بدون تعارف و با احترام به عرق ملی همه هموطنان و احترام به مجموعه تیم ملی ، باید گفت با ادامه رویه فعلی تیم ما به جام جهانی نمی رود و باید خداحافظی با جام جهانی را باور کرد.
اگر بخواهیم بیش از این صبر کنیم بدون شک در آینده و پس از بازی با کره کار بسیار دشوارتر خواهد شد و بایست دست به دعا شویم تا تیمهای دیگر برای ما بازی کنند و هزار اما و اگر و...
تیم ملی نیاز به یک خانه تکانی دارد وفدراسیون نباید دست روی دست بگذارد. متاسفانه فدراسیون به جای آنکه ناظر بر کار کی روش باشد و به ارزیابی عملکرد وی بپردازد اختیار تام را به او داده و به قول معروف ریش و قیچی دست اوست!
این تیم با بازیکنان مسن و بی انگیزه به هیچ جایی نمی رسد و تیم نیاز به خون تازه و نیروی جوانی دارد. به لیگ نگاه کنید . تیمهایی که بی ادعا و با انگیزه و بدون ستاره های حبابی کار می کنند به بالاهای جدول آمده اند و کهکشانی ها ! رتبه هایی خجالت آور را کسب کرده اند.
تیم ملی در سه بازی فقط یک گل زده است آیااین یعنی ضعف در گلزنی نیست؟ در چنین شرایطی آیا جلال رافخایی پر انگیزه که آقای گل لیگ هم هست نمیتواند کمک حال تیم باشد؟
از 9 تیم اول لیگ فقط 7 بازیکن در تیم ملی وجود دارد اما از تیمهای کهکشانی پایین جدولی ، تا دلتان بخواهد.
به اعتقاد بیل بیسویک روان شناس تیم منچستر بازیکنان و مربیان پنج پله برای رسیدن به عملکرد مطلوب را باید در نظر بگیرند: گام اول: شیوه زندگی ،گام دوم : فیزیکی ، گام سوم:فنی ، گام چهارم ذهنی ، گام پنجم هیجانی .
تیم ملی ما بدون شک در این پنج گام مشکلاتی دارد که اینچنین نتیجه گرفته و و ظیفه روانشناس و کادر فنی تیم است که به این موضوع رسیدگی کنند.
به نظر نگارنده بایستی برای تعدادی از بازیکنان تیم ملی بازی خداحافظی با شکوه برگزار کرد و از زحمات گذشته شان قدر دانی نمود و برخی دیگر نیز فعلا نمی توانند این تیم را به سر منزل مقصود برسانند. ورود جوانان با انگیزه و جویای نام از هر ستاره کاغذی دیگری برای تیم سودمند تر است.اگر می خواهیم کابوس خداحافظی با جام جهانی را کنار بزنیم باید به فکر تغییررویه باشیم ودر غیر اینصورت و با ادامه روند کنونی حتما خداحافظی می کنیم. امید است با احساس مسئولیت اجتماعی و ملی فوتبالدوستان ومتخصصین و پیشکسوتان این حوزه یک جنبش اجتماعی مثبت و حمایت کننده برای تیم ملی ایجاد شود و با تصمیم مسئولانه دست اندر کاران فوتبال کشورمان شرایط صعود به جام جهانی فراهم شود.


برخورد با خبرنگار زحمتکش ورزشی در لرستان
ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

برخورد با خبرنگار زحمتکش ورزشی در لرستان


نفهمی تا این حد؟!


رضا جایدری: خبرنگاران زحمتکش لرستان برای پوشش رویدادهای ورزشی در لرستان با هزینه شخصی در محل برگزاری مسابقات که گاه شهرهای مجاور است حاضر می‌شوند.
از طرفی از کار و بار زندگی خود می‌زنند و بهترین زمان‌ها را که دیگران صرف پول درآوردن یا استراحت زیر باد خنک کولر در العطش تابستان یا در سرمای سوزناک زمستان می‌کنند، این قشر زحمتکش به منظور پوشش رویدادها و حمایت معنوی از ورزشکاران و مسوولان در محل مسابقات حضور می‌یابند.
انصاف نیست برخی بی‌خردان هنگام برگزاری مسابقات با چنین قشر زحمتکشی برخورد آن هم از نوع فیزیکی نمایند!
با خبر شدم یکی از خبرنگاران ورزشی بروجرد حین مسابقات دوچرخه‌سواری مورد بی‌مهری برخی دست‌اندرکاران مسابقات قرار گرفته و فرد مذکور به منظور قدرت‌نمایی و نشان دادن عقده‌های حقارتش، اقدام به برخورد فیزیکی با خبرنگار ورزشی نموده است!
برای آخرین بار به شعبان بی‌مخ‌های حاضر در ورزش لرستان هشدار می‌دهیم هر هیاتی که از این پس کوچک‌ترین بی‌احترامی نسبت به یکی از خبرنگاران لرستانی روا دارد، آن هیات را بایکوت خبری (تحریم) خواهیم کرد و با مسوولان آن از طریق قانونی برخورد خواهیم نمود.
 این آخرین هشدار به شعبان بی‌مخ‌ها، بی‌سوادها و بی‌فرهنگ‌ چسبیده به ورزش لرستان بود. والسلام

 × متاسفانه این خبرنگار محترم و محجوب راضی نشد اسم آن شخص هتاک و نام هیات ورزشی مذکور عنوان شود وگر نه می‌دانستیم با او چه برخوردی نماییم...


توهین به خبرنگار ورزشی بروجردی در مسابقات ورزشی، به سبک
ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

توهین به خبرنگار ورزشی بروجردی

در مسابقات ورزشی، به سبک

فیلمهای اکشن؟!فرهاد داودوندی- بروجرد: متاسفانه امروز و در یک مسابقه ورزشی شاهد حرکت عجیب و غریب و دست اول، توهین به خبرنگار ورزشی، توسط مسئولین یک هیات ورزشی در بروجرد بودیم! اگر نبود عذر خواهی مسئول هیات استان، تا الان مورد پیش آمده را بر دهل زده بودم، اما چکنم که آبروی شهر و دیارم و قولی که داده ام، مطرح است!
ای کاش توهین این بظاهر دوستان ورزشی، در آن حد بود که مانع حضور من در مسابقات ورزشی شان می شد،
اما دست به آن عمل دور از اخلاق ورزشی نمیزدند! ( هر چند که اگر مسئولین تربیت بدنی بروجرد حضور فیزیکی نداشتند و خودشان کارها را هدایت نمی کردند، دوستان پرمدعا، پای دو تا مرغ را هم بلد نبودند، ببندند!)

ظاهرا دوستان! دل پری از من خبرنگار دارند که چنین بی مهابا، و جلوی چشم همه آرتیست بازی شان گل می کند! یا اینکه فیلم هندی و اکشن زیاد نگاه می کنند!!!

امروز به شدت از دست این هیات ورزشی عصبانی شده ام، مطمئنم که اگر بخواهم در رابطه با حتی مسابقات ورزشی این هیات، مطلبی بنویسم ممکن است احساسات بر من غلبه کرده و به دور از داشتن روحیه جوانمردی خبرنگاری ورزشی، مطلبی بنویسم!

به همین خاطر به همین بسنده می نمایم که در رابطه با مسابقات این رشته ورزشی در این سایت و نشریاتی که با آنها سر و کار دارم، طی چند روز آینده مطلبی نخواهم نوشت! 

متاسف شدم که عکسها و خبرهای بسیار ناب و دست اول مسابقات امروز این هیات را باید برای همیشه به آرشیو مطالب ورزشی ام بسپارم.


شطرنج دورود-هومن خادم: هفته دوم لیگ/ بزرگان به مصاف یکدیگر رفتند
ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

در هفته دوم لیگ نتایجی مخالف دور اول رقم خرد تیم فرزین که در دور اول برابر تیم معین سیستم شکست سنگین 3/5 - 0/5 را متحمل شده بود در این دور توانست با حضور محمود اسکندری که غایب بزرگ دور اول بود برابر تیم بهسا رایانه بی برد شیرین 3 - 1 دست یابد از نتایج غیر قابل پیش بینی این مسابقه پیروزی اسماعیل کلهر برابر محمد رضا درویشی و امین پاپی برابر روح الله شمسی بود

فرزین   3   -   1   بهسا رایانه
کاوه کلکیان   0   -   1   بهراد فرخ فال
محمود اسکندری   1   -   0   محمد قایدرحمتی
امینپاپی   1   -   0   روح الله شمسی
اسماعیل کلهر   1   -   0   محمد رضا درویشی
در بازی دیگر لیگ نیز تیم مهرگان  که با پیروزی های خادم وساکی و بوالحسنی منتظر پیروزی قاطع ۴ - ۰ بود در یک بازی عجیب علی یاراحمدی نتیجه را به میلاد چگنی  واگذار کرد
مهرگان   ۳   -   ۱   معین سیستم
هومن خادم   ۱   -   ۰   مضطفی شجاعی
علی یاراحمدی   ۰   -   ۱   میلاد چگنی
حجت ساکی   ۱   -   ۰   رضا معین
حبیب بو الحسنی   ۱   -   ۰   شاهپور بیگلریان
در پایان دور دوم جدول به شکل زیر میباشد

مهرگان

5

معین سیستم

4/5

فرزین

3/5

بهسا رایانه

3


دور ششم-هفته دوم لیگ: باخت استاد بزرگ قائم مقامی به علت زنگ موبایل!!
ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

دور ششم: باخت استاد بزرگ قائم مقامی به علت زنگ موبایل!!

آغاز هفته دوم لیگ برتر آقایان کشور
به میزبانی استان زنجان

هفته دوم از یازدهمین دوره مسابقات شطرنج لیگ برتر آقایان کشور موسوم به «جام اندیشمندان» به میزبانی تیم تربیت زنجان در شهر زنجان آغاز شد.

در این دوره از مسابقات تیم های تهران، تایدواتر هرمزگان، دانشگاه آزاد اسلامی، ابن سینا همدان، دنیا فلز رشت، نظام پزشکی ایران، حمایت از مصرف کنندگان ساری، دریا برج شیراز، آساسرای بابل، شمس ریزان البرز قزوین، تربیت بوشهر، تربیت قم و تربیت زنجان حضور دارند.

در پایان هفته نخست این دوره از مسابقات که در شهر ساری برگزار شد، تیم «تربیت زنجان» با کسب 18.5 امتیاز صدرنشین شد و تیم های «تهران» و «آساسرای بابل» هردو با 13.5 امتیاز به ترتیب امتیازشکنی بهتر در مکان های دوم و سوم قرار گرفتند.

 مشاهده سایت نتایج مسابقات
 مشاهده نتایج دور ششم
 مشاهده نتایج دور هفتم

فریدون اسکندری بر طبق قانون، رای به باخت استاد بزرگ قائم مقامی داد
بدبیاری های قائم مقامی کم نبود، 10 واحد دیگر نیز از درجه اش کاسته شد!!

در دور نخست (دور ششم) از هفته دوم مسابقات که در شهر زنجان در حال برگزاری است، چهار حرکت از بازی استاد بزرگ احسان قائم مقامی (2578) و شاهین جوانی (1773) نگذشته بود که در کمال ناباوری و در بهت کلیه حضار، زنگ تلفن همراه قهرمان باتجربه کشورمان به صدا درآمد و فریدون اسکندری سرداور مسابقات طبق قوانین، وی را بازنده اعلام نمود. این اتفاق در حالی رخ داد که کاپیتان قائم مقامی لحظاتی پیش از آغاز مسابقات به بازیکنان تیمش تاکید کرد که یادشان نرود تلفن هایشان را خاموش کنند!! ظاهراً این روزها ذهن نخستین استاد بزرگ تاریخ کشورمان بیش از حد مشغول است. وی چندی است به علت تعویض سبک بازی با افتی قابل پیش بینی مواجه شده است که امیدواریم هرچه زودتر این دوران به پایان برسد و شاهد درخشش مجدد ایشان در عرصه های ملی و بین المللی باشیم. قائم مقامی پس از لیگ، در مسابقات بین المللی معتبر باکو حضور خواهد یافت. (آچمز)

توضیح:  این که قانون اجرا شود نه توهین به افراد هست نه قصد و نیتی در میان! اما مسابقات درجه .... شهرستان و استان ما گفتگو، زنگ موبایل و حتی صحبت کردن با موبایل مسئله ایی عادی به شمار می رود به گونه ایی که شطرنجبازان مهمان را حیرت زده میکند! امیدوارم نسبت به قوانین و اجرای آن مصلهت و کدخدا منشی کنار گذاشته شود.


عکسی باشکوه از المپیاد جهانی شطرنج( ترکیه-استانبول2012)
ساعت ٤:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس


بدون شرح!
ساعت ۳:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧  کلمات کلیدی: گالری عکس


اهمیت خانه های مرکزی و کل کل دخترا پسرا از سنین پایین!!
ساعت ٤:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٦  کلمات کلیدی: گالری عکس


نتایج پایانی مسابقات بانک ملی(خرم آباد - شهریور 91)
ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مسابقات شطرنج جام بانک ملی در حالی به ایستگاه آخر رسید که روح الله شمسی بازیکن ارزنده دورودی باز هم قهرمان شد.

عکس: شطرنج خرم آباد

 

نتایج نفرات برتر و جایزه بگیرهای جدول:

نفر اول - روح اله شمسی    6.5 امتیاز

نفر دوم - علیرضا روحپرور     5.5  امتیاز

نفر سوم - علی یاراحمدی   5   امتیاز

نفر چهارم - سعید بیرانوند    5 امتیاز

نفر پنجم - شمس الدین سرابی  4.5 امتیاز

نفر ششم - امین چنگایی     4.5  امتیاز

جایزه بهترین بازیکن زیر 16 سال: محمد رضا درویشی

جایزه بهترین بازیکن پیشکسوت: ناصر ظهرابخوابگاه ورزشکاران( تختی خرم آباد-شهریور 91) خودتان قضاوت کنید!!
ساعت ۳:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

به جان خودم یک شب، فقط یک شب خوابیدن تو این خوابگاه یعنی ...!! جای خالی رو خودتون پر کنید!!

آقایون مسوول ببخشید تو رو خدا اگه عکسا خوب نشده سعی خودم رو کردم...قصدم نه توهینه نه خدای ناکرده بزرگنماییه نه هیچ چیز دیگه اصلا ورزشکارامون باید تو این شرایط باشن تا قدر عافیت بدونن!! چه معنی داره زباله ها رو بردارن پس این همه حشره بی گناه شب رو بدون غذا رو بالشت بزارن..اصلا کی گفته اتاقها بوی بد میداد؟ شایعه است..حتما هدفشون تخربیه....!! کی گفته تختها شکسته کی گفته این عکسا واقعیه!! حتما کار خودشون بوده!!! اصلا کی گفته بیان خوابگاه هوا به این خوبی!! این هتل پنج ستاره برای میزبانی لیگ برتر داره آماده میشه..خودم شنیدم مسوولین کنفدراسیون آسیا تأیید کردند!!به نگهبان میگم این چه وضعشه؟ میگه شارژر نوکیا نداری!!

اصلا چیه همش انتقاد میکنم؟؟ به به؛ به به؛ آفرین!! احسنت!! اینه!!


مسابقات بانک ملی (رده آقایان) به روایت تصویر
ساعت ٢:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 نبرد پیشکسوتها به سود ناصر ظهراب به پایان رسید. ظهراب پیشنهاد تساوی حریف را با ترکیبی چند مرحله ایی پاسخ داد. مهندس شیرزاد داوودوندی با این باخت جدول مسابقات را ترک کرد.

 از راست: محسن نظری(دانشجوی جدید میکروبیولوژی اصفهان)، امین چنگایی(که با برد چند دور پیش مقابل سامان فرشادی موجب انصراف سامان از جدول مسابقات شده بود)، حمید گودرزی(دبیر و داور مسابقات)، محمدکاظم الماسیان(مربی و داور زحمتکش استان) و حاج آرمان علیپور که در این مسابقات به عنوان داور حضوری پررنگ داشت.

 میز یک: روح الله شمسی بازیکن ارزشمند استان مقابل سعید بیرانوند به پیروزی رسید. میز دو: علی یاراحمدی سوار جلو مقابل علیرضا روحپرور ناباورانه شکست خورد. به نظر حلقه علیرضا کار خود را کرد!

 آرمین بهاروند بازیکن آینده  دار استان، در این دور آرمین مغلوب بهنام سپهوند شد. وی از شاگردان محمدکاظم الماسیان است.

میز دورتر: سهراب فلاح زاده مقابل محمد قائدرحمت پیروز شد. قائدرحمت برای چنگال پیاده ایی سهراب و باخت خود همه کار کرد!

تماشای بازی تمرینی الماسیان و امیر قهرمانی که با مصدومیت از ناحیه مچ دست چپ در مسابقات حاضر شده است برایم جالب بود.


شطرنج خرم آباد: نتایج شطرنج بانوان جام بانک ملی شهریور 91
ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

مسابقات شطرنج بانوان در استان لرستان که به مناسبت تاسیس بانک ملی از تاریخ 17 لغایت 20 شهریور در خانه شطرنج خرم آباد در 7 دور به روش سوئیسی برگزار شد با قهرمانی خاطره عزیزی بازیکن مهمان از شهرستان رشت به کار خود پایان داد :

نفر اول - خاطره عزیزی         5.5    امتیاز

نفر دوم - الناز طولابی         5.5    امتیاز

نفر سوم - فرنوش بیاتی        5    امتیاز

نفر چهارم - مهتاب فلاح زاده    5   امتیاز

نفر پنجم - زینب خوش صفا     5   امتیاز

و بهترین بازیکن زیر 14 سال نسیم زارع

مراسم اختتامیه با حضور جناب آقای حاج نظری رییس هیئت شطرنج لرستان و اعضای هئیت شطرنج  استان و شهرستان خرم آباد و بازیکنان و خانواده های آنها برگزار شد و جوایز تعیین شده به نفرات برتر اهدا شد .

همچنین از آقای کاظم الماسیان و خانم فاطمه نیک به خاطر زحمات زیادی که برای آموزش شطرنج به نوآموزان کشیده بودند تقدیر شد .

سر داوری مسابقات بعهده حمید گودرزی بود که امین چنگایی و سهراب فلاح زاده هم در این امر او را یاری نمودند


مقام تاریخی بانوان در المپیاد جهانی شطرنج
ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

تیم شطرنج بانوان کشور با کسب عنوان نهم مسابقات المپیاد جهانی به یک مقام تاریخی در شطرنج دست یافت.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، تیم بانوان ایران در دور پایانی رقابتهای المپیاد جهانی شطرنج برابر تیم ازبکستان با نتیجه 3/5 بر 0/5 به برتری دست یافت و با این نتیجه 15 امتیازی شد و در مکان نهم قرار گرفت. در این دوره از مسابقات 127 تیم از سراسر دنیا در مسابقات حضور داشتند که تیم ایران با 15 امتیاز به مقام مشترک هفتم تا چهاردهم مشترک دست یافت و با احتساب پوئن شکنی در جایگاه نهم ایستاد. تیم ایران متشکل از آتوسا پورکاشیان، سارا سادات خادم الشریعه، غزل حکیمی فرد، میترا حجازی پور و شایسته قادرپور در این دوره از مسابقات حضور یافت. گفتنی است در بخش بانوان تیم روسیه با 19 امتیاز به قهرمانی دست یافت و تیم چین با همین امتیاز و احتساب پوئن شکنی در مکان دوم قرار گرفت. تیم اوکراین نیز با 18 امتیاز سوم شد.

مشاهده رده بندی پایانی مسابقات

در بخش آقایان تیم ایران در دور یازدهم برابر تیم مکزیک با نتیجه 2/5 بر 1/5 شکست خورد و در مکان شصت و یکم قرار گرفت. تیم آقایان ایرا در رده بندی اولیه در مکان 45 مسابقات را به خود اختصاص داده بود و در مجموع 11 دیدار 12 امتیاز کسب کرد و با رتبه 61 به کار خود پایان داد. تیم ایران در این مسابقات متشکل از احسان قائم مقامی، سید جواد علوی مقدم، پوریا درینی، پویا ایدنی و اصغر گلی زاده بود. در این دوره از مسابقات 157 تیم از سراسر دنیا در بخش آقایان حضور داشند. در بخش آقایان تیم ارمنستان با 19 امتیاز و احتساب پوئن شکنی قهرمان شد و تیم روسیه با 19 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم اوکراین نیز با 18 امتیاز در مکان سوم قرار گرفت.

مشاهده رده بندی پایانی مسابقات


پیروزی تیم آقایان و تیم بانوان در دوره دهم المپیاد شطرنج
ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

پیروزی تیم آقایان و تیم بانوان

در دور دهم رقابتهای المپیاد جهانی شطرنج تیم آقایان برابر مونته نگرو و تیم بانوان برابر اتریش به پیروزی دست یافت.

 به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در دور دهم المپیاد جهانی شطرنج، تیم آقایان برابر تیم مونته نگرو قرار گرفت و با نتیجه 2.5 بر 1.5 به پیروزی رسید. در این دیدار احسان قائم مقامی روی میز یک مساوی کرد، درینی و ایدنی روی میز دو و سه به پیروزی رسیدند و اصغر گلی زاده روی میز چهار شکست خورد تا در مجموع تیم ایران با نتیجه 2.5 بر 1.5 به پیروزی دست یابد.

در دور یازدهم تیم آقایان برابر مکزیک قرار می گیرد.

اما در بخش بانوان تیم ایران برابر تیم اتریش با نتیجه 3.5 بر 0.5 به پیروزی رسید. در این دیدار آتوسا پورکاشیان روی میز 1، میترا حجازی پور روی میز 3 و غزل حکیمی فرد روی میز 4 برابر حریفان پیروز شدند و سارا سادات خادم الشریعه روی میز 2 برابر حریف خود مساوی کرد تا تیم ایران در این دیدار به پیروزی دست یابد. در دور یازدهم شطرنجبازان کشورمان برابر ازبکستان قرار می گیرند.

مشاهده سایت نتایج


برق باختر به لطف بازیکنان خرم آبادی قهرمان شد!
ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 

جودکی: مسابقات شطرنج کارکنان وزارت نیرو امسال با حضور 15 تیم و 80 نفر شرکت کننده از تاریخ 13 لغایت 17 شهریور 91 در شهرستان یزد و به میزبانی شرکت آب و فاضلاب روستایی این شهرستان در 7 دور و به روش سوئیسی برگزار گردید که در پایان این مسابقات نتایج زیر بدست آمد : تیم برق باختر مرکزی متشکل از آقایان غلامرضا دولت آبادی - سعید جودکی - مهدی خاوری - آرش پرهیزگار - مسعود مسلمی و محمد صفری (سرپرست) با کسب 19.5 امتیاز مقام اول را کسب نمود  . تیم برق منطقه ای گیلان با کسب 18.5 امتیاز مقام دوم  و تیم آبفای اهواز با کسب 18 امتیاز به مقام سوم این مسابقات دست یافتند .

محل برگزاری مسابقات مجموعه تاریخی باغ دولت آباد  و محل اسکان تیم ها هم هتل سنتی تاریخی مشیر الممالک بود یزدی های برای برگزاری هرچه بهتر این مسابقات سنگ تمام گذاشتند و انصافا میزبانی کم نظیری را در طی چند سال اخیر از خود به نمایش گذاشتند که شایسته تقدیر است .

به نمایندگی از تمامی شطرنجبازان لرستانی به آرش پرهیزکار و سعید جودکی بازیکنان ارزشمند خرم آبادی این موفقیت را تبریک میگوم.


به مناسبت 19 شهریور، فتوای تاریخی امام مبنی بر آزادی شطرنج!
ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

19 شهریور سالروز فتوای تاریخی حضرت امام خمینی(ره) یادآور تولدی دیگری برای شطرنج ایران زمین بود. شطرنج ایران اگر در سالهای اول همچون نوزادی بی دست و پا و سرشار از نیاز بود؛ امروزه ایران یکی از قطبهای آسیا و جهان است.

عکس مربوط به تجلیل از پیشکسوتان  با حضور دکتر مداحی رئیس اسبق فدراسیون(فدراسیون شطرنج شهریور 84)

خوشبختانه نوشتن این سطور با نائب قهرمانی تیم نوجوانان ایران در مسابقات جهانی همراه بود که فقط با نیم امتیاز کمتر بعد از روسیه قرار گرفتیم. چندی پیش هم نائب قهرمان مسابقات آسیائی حاصل درخشش این تیم بود.

سابق بر این کشورمان بیشتر به مدالهای تک و توک انفرادی در مسابقات بسنده میکرد. اما حالا مدال تیمی هم برای شطرنج ایران عادی شده است و این ماحصل برنامه ریزی و البته زحمت بازیکنانی است که نام خود و کشورشان را در میادین بین المللی به اهتزاز درمی آورند.

عکس مربوط به چهلیمن دوره مسابقات المپیاد جهانی (استانبول ترکیه)

امیدواریم ورزش کهن این دیار روزی بالاتر از کشورهایی همچون روسیه، ارمنستان، اکراین، آلمان و....قرار بگیرد و تاج و تخت قهرمانی فیده به ایران برسد. چیزی که به آن امید داریم. فقط باید صبور بود و البته زحمت کشید.

در ادامه گفتگویی را که چندی پیش محمد سرابی(جام جم-26مرداد) با احسان قائم مقامی انجام داده بود؛ نکاتی جالبی به همراه داشت که کوتاه اشاره میکنم:

در این مصاحبه احسان شطرنج را وقت گیرترین، دیربازده ترین و علمی ترین رشته ورزشی معرفی کرده که میلیون ها کتاب و نرم افزار دارد. یا: شطرنج سبک، گروه و ورزن خاصی ندارد و در مسابقات آزاد تعداد زیادی بازیکن شرکت میکنند که کار را مشگلتر میکند.

در قسمتی دیگر: شطرنج آدمی را میخواهد که اگر 10 بار زمین خورد، بازهم بلند شود. سی سال طول میکشد تا یک بازیکن واقعا پخته شود.

در پایان احسان به اهمیت برنامه ریزی و درست استفاده کردن از زمان اشاره میکند و این فاکتور را یکی از مهمترین عوامل موفقیت میداند.

با آرزوی موفقیت برای ایشان و همه اعضای تیم ملی در المپیاد جهانی و تبریک مجدد این روز با شکوه برای شطرنج ایران

 


شکست تیمهای آقایان و بانوان در دور نهم
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

ایلیومژینوف رئیس فیده نظاره گر بازی ملی پوشان ایران

تیمهای آقایان و بانوان شطرنج کشورمان در دور نهم مسابقات المپیاد جهانی شطرنج برابر حریفان خود شکست خوردند.

 به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در دور نهم تیم آقایان برابر تیم اسپانیا قرار گرفت و و با نتیجه 2.5 بر 1.5 شکست خورد. در این دیدار سید جواد علوی مقدم، پوریا درینی، پویا ایدنی و اصغر گلی زاده ترکیب تیم ایران را تشکیل می دادند که علوی مقدم و گلی زاده برابر حریفان خود شکست خوردند، ایدنی مساوی کرد و تنها درینی موفق به شکست حریف خود شد.

در دور دهم تیم با ترکیب قائم مقامی، درینی، ایدنی و گلی زاده برابر مونته نگرو قرار می گیرد.

در بخش بانوان نیز تیم ایران برابر تیم ارمنستان باظ نتیجه 3 بر 1 متوقف شد. در این دیدار آتوسا پورکاشیان، سارا سادات خادم الشریعه، غزل حکیمی فرد و شایسته قادرپور برای ایران بازی کردند که پورکاشیان و قادرپور برابر حریفان خود شکست خوردند و خادم الشریعه و حکیمی فرد به تساوی رضایت دادند.

در دور دهم تیم ایران با ترکیب پورکاشیان، خادم الشریعه، حجازی پور و حکیمی فرد برابر تیم اتریش قرار خواهند گرفت.

مشاهده سایت نتایج بازیها


شطرنجیان: مصاحبه ویدئویی با مهرداد پهلوانزاده
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

در حاشیه المپیاد چهلم:

مصاحبه ویدئویی با مهرداد پهلوانزاده

 پایگاه رسمی المپیاد جهانی شطرنج در حاشیه چهلمین دوره المپیاد جهانی شطرنج که به میزبانی شهر استانبول در کشور ترکیه برگزار می شود، یک مصاحبه ویدئویی جالب توجه را با مهرداد پهلوانزاده داور بین المللی شطرنج انجام داده است.

در این مصاحبه که در پایگاه یوتیوب و کانال اختصاصی چهلمین دوره المپیاد جهانی شطرنج منتشر شده است ،  مهرداد پهلوانزاده که به عنوان یکی از اعضای کمیته گزینش داوران فدراسیون جهانی شطرنج،ناظر کنفدراسیون شطرنج آسیا و نماینده فدراسیون ایران در این دوره از مسابقات حاضر شده است در مورد مسائل مطرح شده گفتگو می کند.


به مناسبت 15 شهریور سالروز اجباری شدن درس ورزش
ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

به مناسبت 15 شهریور سالروز اجباری شدن درس ورزش

مجید کرامتی­ مقدم / کارشناس تربیت ­بدنی

اجباری شدن درس ورزش در مدارس ایران از چنین روزی در سال 1306 قانون شد و قرارشد که از آغاز سال تحصیلی (2‌هفته بعد) به برنامه هفتگی مدارس اضافه شود.

 لایحه مربوط، چند روز پیش از این، از تصویب مجلس گذشته بود که پس از طی مراحل مرسوم، از 15 شهریور 1306به‌صورت قانون درآمد. در آن زمان هدف از درس ورزش، تندرستی و آشنا شدن دانش ‌آموزان با تاریخچه و اصطلاحات بازی ‌ها بود، نه تماما تمرین فوتبال، والیبال و... . در اجرای این قانون، از همان سال در مدارس کشور وسایلی از قبیل پارالل و بارفیکس نصب شد. دویدن، شنا کردن، قدم آهسته و رژه رفتن نیز در برنامه‌ های درسی ورزش مدارس قرارگرفت (همشهری آنلاین)

القصه: بعد از گذشت 85 سال با نگاهی اجمالی پی خواهیم برد که چه اندازه پیشرفت داشته ­ایم. مدارس فعلی ما با کمترین وسائل ورزشی چگونه می ­توانند به دانش­ آموزان خدمات ارائه بدهند. شیوه اداره کردن کلاس­ های ورزش مخصوصا در طی دهه­ های اخیر همه را نسبت به این درس و آموزگاران؛ معلمین و دبیران ورزش بدبین کرده چرا که در حافظه آنها کلاسی سراسر آزاد از حیث فعالیت­ های ورزشی و غیر ورزشی است. در بیشتر اوغات هم اگر ساعت ورزش زنگ اول و آخر بود از طرف یکی از مسوولین مدرسه یا خود بچه­ ها کلاس تعطیل می ­شد.

خانواده­ ها نیز در مقاطع پایین ­تر به گونه ­ایی برنامه­ ریزی می­ کردند که در ساعت ورزش اجازه بچه اشان را گرفته و مانع از اتلاف وقت بیشترعزیزانشان شوند.

به راستی چرا بعد از گذشت این همه سال مدارس ما با این­چنین مسائلی روبرو هستند و به تربیت بدنی، الگوهای بنیادی و آموزش مهارت ­های حرکتی بی­ اهمیت؟ چرا مسابقات دانش­ آموزی را سعی می ­کنیم در یک روز سرو ته ­شان را هم بزنیم و خودمان را خلاص؟ چرا از کتاب و طرح درسی واحد هنوز بعد از گذشت 85 سال از تصویب این قانون عاجزیم؟

چرا مدرسین این درس را به کم­ کاری متهم می­ کنند؟ در حالی که بیشتر اوقات از دادن کمترین امکانات به آنها خودداری می ­شود؟ چرا کلاس­ های فوق برنامه در صورت نداشتن وقت خالی در ساعت ورزش برگزار شود؟ و یا به علت کمبود نیروی متخصص به دیگر معلمین اجازه فعالیت در ساعت ورزش را با داشتن رشته غیرمرتبط بدهیم؟

 خب طبیعی است که نباید انتظار معجزه هم داشت!

مگر مشکل چاقی یا اسکلتی مخصوصا در بین دختران نمی­ تواند در اثر فقدان ساعات ورزش به صورت علمی و مستمر باشد؟ مگر افسردگی و نبود انگیزه کافی در بین جوانان ما غوغا نمی ­کند؟ مگر در رویدادهای جهانی، کشورهای آسیای شرقی از همین امکانات در مدارس واستعدادیابی مستمر بهترین نتایج را در مسابقات ورزشی کسب نمی­ کنند؟

 تشک ژیمناستیک نداریم ولی آموزش را برای پایه دوم الزامی می ­کنیم؟ شهرستان­ های لرستان استخر مناسب و سانس کافی ندارند طرح سباح را تبلیغ می­ کنیم! سطح مدارس که اغلب سیمان و آسفالت است برای طنابزنی مناسب نیست ولی طرح طناورز؛ آنهم با طناب­ های غیر استاندارد را پیش می­ کشیم! صحبت از پینگ­ پینگ، دو ومیدانی و شطرنج هم به میان آمده ولی، الله وکیلی چه اندازه زیرساخت، نیروی متخصص و ساعت کافی و... در اختیار داریم؟ حتما انتطار داریم که همه کاستی­ها با 45 دقیقه ورزش و این شرایط و امکانات حل و فصل شود. محوطه مدارس محل مناسبی برای ورزش در گرما و سرما نیست؛ دانش آموزان نمی ­توانند به راحتی با لباس ورزشی فعالیت کنند؛ در عوض تاکید می­ کنند معلیمن ورزش حتما لباس ورزشی بپوشند! دقیقا عکس تیم ­های لیگ برتر که همه لباس ورزشی بر تن دارند به جز مربی که با کت و شلوار کنار زمین ایستاده! (البته نه این و آن!)

این را هم اضافه کنم طی چند سال گذشته حرکت­ های مثبتی در جهت هرچه تخصصی شدن تدریس در این ساعات، طرح درس و کتاب و.. انجام شد اما در عمل باز هم رویکرد سنتی، نبود امکانات(مخصوصا در مدارس غیرانتفاعی و دور افتاده به علت نبود فضای مناسب و کافی) مشاهده می شود. امیدوارم با نزدیک شدن به یک قرن! از تصویب و اجرای این قانون بتوانیم مدارس خودمان را از این نظر بی ­نیاز کرده و این درس مهم را بیش از پیش به جامعه تعمیم دهیم.


دور هشتم المپیاد
ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

تیمها شطرنج آقایان و بانوان کشورمان در دور هشتم مسابقات المپیاد جهانی شطرنج برابر حریفان خود به تساوی دست یافتند.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در این دور تیم آقایان با نتیجه دو بر دو به تساوی دست یافت. احسان قائم مقامی و پوریان درینی در این دور برابر حریفان خود شکست خوردند و پویان ایدنی و اصغر گلی زاده مقابل حریفان خود به برتری دست یافتند. در دور نهم شطرنجبازان کشورمان برابر تیم اسپانیا قرار خواهند گرفت.

در بخش بانوان نیز تیم ایران با نتیجه 2 بر 2 به تساوی دست یافت. در این دور آتوسا پورکاشیان و میترا حجازی پور برابر حریفان خود شکست خوردند و سارا سادات خادم الشریعه به همراه غزل حکیمی فرد به برتری برابر حریفان خود دست یافتند.

در دور نهم تیم ایران برابر ارمنستان قرار می گیرد.

مشاهده نتایج مسابقات

بخش آقایان

بخش بانوان


دور هفتم المپیاد جهانی شطرنج
ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در این دور تیم آقایان متشکل از احسان قائم مقامی، سید جواد علوی مقدم، پوریا درینی و اصغر گلی زاده موفق به شکست تیم ایسلند شدند. در این دیدار قائم مقامی برابر حریف خود شکست خورد، درینی و گلی زاده به پیروزی دست یافتند و علوی مقدم بازی خود را به تساوی کشاند تا تیم ایران با نتیجه 2.5 بر 1.5 به برتری دست یابد.

در بخش بانوان تیم ایران متشکل از آتوسا پورکاشیان، سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور و غزل حکیمی فرد نیز موفق شدند اسلواکی را شکست دهند. در این دیدار آتوسا پورکاشیان، حجازی پور و حکیمی فرد به پیروزی دست یافتند و سادات خادم الشریعه مساوی کرد تا تیم بانوان کشورمان با نتیجه 3.5 بر 0.5 پیروز شود.


تیم نوجوانان ایران نایب قهرمان جهان شد
ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

برای اولین بار در تاریخ شطرنج کشور تیم نوجوانان ایران با کسب 28.5 امتیاز در رقابتهای المپیاد زیر 16 سال جهان به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در این رقابتها 30 تیم از کشورهای مختلف دنیا حضور داشتند که در استانبول ترکیه به رقابت با یکدیگر پرداختند.

تیم شطرنج کشورمان نیز در این مسابقات با ترکیب نیما جوانبخت، امیر کوثری نیا، فرزاد بلورچی، سید خلیل موسوی و شاهین لرپری زنگنه به سرمربیگری استاد بین المللی خسرو شیخ هرندی حضور داشت.

در پایان 10 دور برگزاری این رقابتها تیم ایران با کسب 28.5 امتیاز در مجموع موفق شد عنوان نایب قهرمانی را به خود اختصاص دهد.

این مقام در حالی حاصل شد که تیمهای روسیه، هندوستان و ارمنستان قدرتهای برتر شطرنج دنیا در این مسابقات حضور داشتند و تیم ایران نیز تنها با 0.5 امتیاز اختلاف از روسیه قهرمانی را با نایب قهرمانی تعویض کرد.

در دور دهم تیم کشورمان متشکل از نیما جوانبخت، امیر کوثری نیا، فرزاد بلورچی و شاهین لرپری زنگنه برابر تیم لهستان قرار گرفت و با نتیجه 2.5 بر 1.5 حریف خود را شکست داد.

در این دیدار نیما جوانبخت روی میز یک برابر حریف خود پیروز شد، امیر کوثری نیا روی میز دو برابر حریف خود شکست خورد، فرزاد بلورچی روی میز 3 برابر حریف خود به برتری دست یافت و روی میز چهار، شاهین لرپری زنگنه مقابل حریف خود مساوی کرد.

گفتنی است تیم روسیه با کسب 29 امتیاز در صدر جدول قرار گرفت و قهرمان مسابقات شد.


غیر از خودمان کسی دل‌سوزمان نیست!
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

غیر از خودمان کسی دل‌سوزمان نیست!
مجید کرامتی‌مقدم: در حالی که نماینده لیگ برترمان بلاتکلیف و آواره شهرستان‌های مختلف برای برگزاری دیدارهای خود می‌باشد،  روزی نیست که خبری جدید از سوی مسوولان به گوش نرسد.
هرچه هست رکوردی است که به نام لرستان زده شد. چرا که به تنها تیمی در تاریخ فوتبال تبدیل شدیم که میزبانی برای مردمش کمتر از آرزو نیست!
در طی بازی¬های گذشته ارزش بازی کردن در خانه بیشتر درک شد صحنه‌های مشکوک در دیدار با ملوان و پرسپولیس را عرض می¬کنم! امتیازات حساسی که به قیمت چند پله صعود در جدول و قرار گرفتن در حاشیه امنیت بود. هرچند نفوذ سرخابی‌های تهران با بررسی دعوت شده های ارودی تیم ملی بیش از پیش مشخص می‌شود. اینکه سرمربی داخلی باشد یا خارجی مهم نیست. مهم نیست عملکرد و جایگاه این تیم‌ها چگونه باشد. مهم نیست چه مقدار از پول بیت‌المال خرج ایشان شود.
مهم اینست که نیمی از تیم ملی سهمیه و ارث پدر این دو تیم است. در تازه¬ترین لیست دعوت شده‌های تیم ملی از نفت تهران(صدرنشین لیگ) صفر بازیکن، سپاهان، راه اهن و سایپا جمعا 2 بازیکن و... اما تیم¬های دهم و شانزدهم جدول به تنهائی 10 بازیکن را در بین دعوت شده¬های تیم ملی دارند. جالبتر اینکه هاشم بیگزاده(هافبک چپ استقلال) که به علت مسدومیت از لیست خط خورده؛ جایش را به علی حمودی(هافبک مدافع راست استقلال) داده! پست تخصصی هم مهم نیست؛ تیم و سهمیه مهم است!
 سابق بر این شاکله اصلی تیم ملی را این دو تیم تشکیل می¬دادند اما زمانی بود که بهترین¬های ایران جذب این دو تیم می‌شدند و ماحصل آن نتایج خوب باشگاهی و ملی بود ولی در حال حاضر که بازیکنان با رانت، واسطه و دلال جذب این دو تیم می¬شوند؛ شایسته نیست تیم ملی را همچون باشگاهی روز به روز ضعیف وضعیفتر کینم. که اگر کاری از دست این بازیکنان برآید برای باشگاهشان انجام می دهند.
از ورزشگاه و میزبانی که بهره ایی نبرده ایم، از امتیازات داوری و تیم ملی هم که انتظاری نداریم لااقل فردای روزگار اگر میزبان شدیم تو را به خدا(تماشاچیان لرستانی را عرض می‌کنم) به جای دو دستگی و تشویق تیم های خدادار، نماینده استان‌مان را تشویق کنیم بلکه بیش از پیش در حق خودمان اجحاف نکنیم. زیرا غیر از خودمان کسی دل‌سوزمان نیست!

 


به پیشنهاد دوست عزیزم علی قائم مقامی
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

نظر خواهی در مورد تاسیس صندوق حمایت از بازیکنان مستعد واجد شرایط اعزام به مسابقات بین المللی

همان طور که آگاهی دارید بی گمان یکی از معضلات شطرنجبازان ایران غیبت بازیکنان  در عرصه های جهانی و آسیایی است و بی تردید یکی از علل عمده عقب ماندن شطرنجبازان جوان و نوجوان کشورمان در مقایسه با همتاهای خارجی خود عدم حضور در این صحنه هاست. همانطور که مطلعید  بارها این مسئله را از طریق وب سایت های شطرنجی به اطلاع عموم ومسئولین فدراسیون رسانده ایم. که البته مشخص شد که فدراسیون شطرنج در اعزام نوجوانان و جوانان ایران به مسابقات متعدد بین المللی  با کمبود بودجه شدیدی روبروست و ناگزیر محدودیت های زیادی را در اعزام نفرات برتر به مسابقات جهانی و آسیایی اعمال می کند.

از سوی دیگر از آنجا که اغلب اعزام نفرات برتر نوجوانان کشورمان به مسابقات بین المللی با هزینه شخصی خانواده ها صورت می گیرد و همچنین علیرغم مستعد بودن و داشتن بخت قهرمانی  بازیکنان برتر کشور بنا به محدودیت امکانات مالی و اقتصادی خانواده این عزیزان ،‌ اعزام آن ها به مسابقات بین المللی مقدور نمی باشد.

 از این رو با همت تنی چند از خانوادهای شطرنجبازان نونهال و نوجوان ایرانی بر آن شدیم تا گامی در این راستا جهت کمک و همیاری به شطرنجبازان عزیز ایران و بخصوص نوجوانان و جوانان ایران برداشته و صندوقی را جهت حمایت از بازیکنان یادشده  وبا عضویت افراد داوطلب تاسیس کنیم.

به همین منظور از کلیه خانواده ای شطرنجبازان ایران در سراسر کشور دعوت می کنیم تا با مشارکت در تاسیس این صندوق  گام بلندی جهت موفقیت فرزندانمان در عرصه های بین الملل را فراهم آوریم.

شایان ذکر است در صورت به نتیجه رسیدن مذاکره با بانک ها ،‌ممکن است این پیشنهاد (تاسیس صندوق مذکور) در قالب یک طرح بانکی توسط یکی از بانک ها مورد پذیرش قرار گیرد و در این صورت ممکن است والدین گرامی جهت افتتاح حساب خاصی به بانک تعیین شده راهنمایی گردیده و آن بانک به عنوان حامی ورزشکاران مستعد این طرح را اجرا نماید و دریافت تسهیلات مورد نظر نیز از بانک مذکور با شرایط اعلامی آن بانک صورت خواهد پذیرفت.

اهداف اصلی صندوق :

  • حق عضویت با مبالغ کم
  • ارائه تسهیلات ویژه و فوری و بدون بهره جهت اعزام نفرات شاخص کشور( که در فهرست نفرات انتخابی فدراسیون قرار ندارند) به مسابقات آسیایی و جهانی و بازپرداخت اقساطی وام
  • حضور فعال بازیکنان ایران در مسابقات مهم بین المللی وکم کردن فاصله بین شطرنجبازان ایران و جهان

سایر اهداف :

  • جذب اساتید برجسته ایرانی و خارجی
  • برگزاری اردوهای داخلی و خارجی و کلاس های آموزشی
  • برگزاری تورنمنت های بین المللی
  • جذب اسپانسر برای بازیکنان

 

به همین منظور از کلیه علاقمندان جهت مشارکت در این طرح گسترده و همگانی دعوت می کنیم با ارائه نقطه نظرات خود، طرح ها و پیشنهاددات خود، ما را در این امر خیر یاری رسانند.

از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که تمایل به همکاری و احیاناً کمک های مادی و معنوی جهت تاسیس این صندوق دارند دعوت می شود پیشنهادات خود را با ما در میان گذارند.

شایان ذکر است فعالیت در این صندوق بصورت داوطلبانه بوده وبدیهی است عضویت در هیات مدیره ،‌گروه بازرسی و یا هر سمت دیگر، هیچ گونه امتیازی نسبت به سایر اعضا ایجاد نمی کند.

 

از کلیه داوطلبین جهت برآورد آمارهای مورد نیازدرخواست می گردد فرم ذیل را تکمیل به به پست الکترونیک ذیل ارسال نمایند :

نام و نام خانوادگی :

نسبت با بازیکن:

نام بازیکن:

 

1- آیا با این اصل که هر خانواده شطرنجی به اختیار خویش مبلغی را به عنوان حق عضویت و پس انداز ماهانه در این صندوق ذخیره نماید، موافقید؟

بلی □   خیر □

2- مبلغ حق عضویت پیشنهادی  ماهانه اعضای صندوق   :

........................... ریال ( حتماً قید نمایید)                

جمعی از خانواده های شطرنجبازان 

  ایمیل : fundchess@yahoo.com

majid.keramatimoghadam@gmail.com


سایت استان: یادواره هشتادو چهارمین سالروز تاسیس بانک ملی
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

بسمه تعالی

فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران

هیئت شطرنج استان لرستان

آیین نامه اولین دوره مسابقات شطرنج بانک ملی به مناسبت هشتادو چهارمین سالروز تاسیس بانک ملی ایران

این مسابقات در دو رده بانوان 17 لغایت 20 شهریور و آقایان 21 لغایت 24 شهریوربرگزار خواهد شد.

1.قوانین فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) حاکم بر مسابقات است.

2.مسابقات در 7دور به روش سوئیسی برگزار می شود.

3.زمان مسابقات 90 دقیقه به اضافه 30 ثانیه پاداش زمانی به ازای هر حرکت می باشد.

4.تاخیر زمان بازیکنان پس از شروع بازی 15 دقیقه می باشد.

5.در صورت تساوی امتیازها،رده بندی بر اساس پوئن شکنی به شرح زیر خواهد بود:

1.5.بوخ هولز قطع شده 1

2.5. بوخ هولز قطع شده 2

3.5. بوخ هولز متوسط 1

4.5. بوخ هولز متوسط 2

5.5. مجموع بوخ هولز

6.استفاده از تلفن همراه یا هر وسیله الکترونیکی در سالن مسابقات ممنوع می باشد.

7.عضویت در سیستم جامع شطرنج برای بازیکنان الزامی می باشد.

8.مبلغ ورودیه مسابقه برای عموم 20،000 تومان و برای دانش آموزان و دانشجویان 10،000 تومان می باشد.

1.9.برنامه زمان بندی مسابقات بانوان:

دور اول جمعه 17 شهریور ساعت 10              

دور دوم جمعه 17 شهریور ساعت 17

دور سوم شنبه 18 شهریور ساعت 9              

دور چهارم شنبه  18 شهریور ساعت 17

دور پنجم یکشنبه  19 شهریور ساعت 9              

دور ششم یکشنبه  19 شهریور ساعت 17

دور هفتم دوشنبه 20  شهریور ساعت 9                             

اختتامیه پس از پایان دور آخر

2.9.برنامه زمان بندی مسابقات آقایان:

دور اول سه شنبه 21 شهریور ساعت 10                  

دور دوم سه شنبه 21 شهریور ساعت 17

دور سوم چهارشنبه 22 شهریور ساعت 9                 

دور چهارم چهارشنبه 22 شهریور ساعت 17

دور پنجم پنجشنبه23 شهریور ساعت 9                            

دور ششم پنجشنبه23 شهریور ساعت 17

دور هفتم جمعه 24  شهریور ساعت 9                                       

اختتامیه پس از پایان دور آخر

1.10.جوایز جدول بانوان :

نفر اول 250،000 تومان       نفر دوم 200،000 تومان    

نفر سوم 150،000 تومان      نفر چهارم 100،000 تومان

نفر پنجم 50،000 تومان 

به بالاترین امتیازرده سنی زیر 14 سال نیز جایزه ای اهدا خواهد شد.

2.10.جوایز جدول آقایان :

نفر اول 300،000 تومان       نفر دوم 250،000 تومان    

نفر سوم 200،000 تومان      نفر چهارم 150،000 تومان   

نفر پنجم 100،000 تومان      نفر ششم 50،000 تومان   

به بالاترین امتیاز  رده سنی زیر 16 سال  و  پیشکسوت نیز جایزه ای اهدا خواهد شد.

11.مهلت ثبت نام بانوان ساعت 9 صبح مورخ 17 شهریور و آقایان ساعت 9 صبح مورخ 21 شهریور می باشد.

12.جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 06614234603 تماس حاصل فرمایید.

آدرس : خرم آباد،خیابان ورزش،ورزشگاه تختی هیئت شطرنج استان لرستان 


مسابقات آزاد جام شهید رجایی 20 الی 26 شهریور - قزوین
ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

آچمز: به مسئولین محترم هیات شطرنج قزوین و سایر هیات ها پیشنهاد می شود که برای تورنمنت های آزاد همان گونه که در همه جهان متداول است و در ایران هم تا کنون این گونه عمل شده است، شرط معرفی نامه را حذف کنند. این عمل بدعتی حیرت انگیز به دور از قوانین و عرف جهانی است و شرایط را پیچیده و بسیار بوروکراتیک می کند و از تعداد شرکت کنندگان می کاهد. از توجهی که مسئولین محترم به این امر خواهند کرد پیشاپیش تشکر می کنیم.

کوشا جافریان - تهران

 

با سلام، ضمن تشکر از جناب آقای کوشا جافریان، مدت هاست که قصد داشتم که به این موضوع مهم بپردازم اما مشغله های فراوان مجال نمی داد. متاسفانه برخی از هیات های کشورمان بند مندرج مذکور در آئین نامه ها را یا به درستی متوجه نشده اند و یا به دلخواه تعبیر کرده اند ... 

سابق بر این بازیکنان پس از ثبت نام در مسابقه با هیات متبوع تماس گرفته و تقاضای معرفی خود را به مسئولین مسابقه می نمودند. هیات متبوع هم یک روز پیش از آغاز مسابقات کلیه بازیکنانش را در یک نامه رسمی به مسئولین مسابقات نمابر می کرد اما متاسفانه در حال حاضر برخی از هیات ها (مخصوصاً آن هایی که روئسایی غیر شطرنجی دارند) در جامعه ورزشی ما بجای رفتار ورزشی، رفتار اداری می کنند که البته علت اصلی آن را در انتهای همین مطلب خواهید فهمید. متاسفانه شرایط در این روزها بسیار پیچیده شده است و در روز روشن از بازیکنان سوء استفاده می شود. بازیکن پس از ثبت نام در مسابقه، با هیات متبوع تماس می گیرد که می خواهد با هزینه شخصی و با نام استانش در مسابقاتی شرکتی کند و اما طبق آئین نامه نیاز به معرفی دارد. به او می گویند (در این وضعیت ترافیک و در روز کاری) باید به هیات بیاید و کتباً تقاضای معرفی نامه کند!! بازیکن به ناچار به هیات می رود و تقاضا را کتباً تقدیم می کند اما به وی می گویند حالا بروید هر وقت رئیس آمد (احتمالاً دو روز در هفته) نامه تان را رویت می کند و اگر احیاناً ایشان مایل بودند یک معرفی نامه برای شما صادر می شود!! بازیکن می رود و منتظر تماس می ماند. تماس گرفته می شود و می گویند معرفی نامه شما سرانجام حاضر شد و باید بیایید (بازهم در روز کاری و در این وضعیت ترافیک) آن را تحویل بگیرید. اما پیش از آن باید بروید به به حساب فلان، مبلغ فلان را بریزید تا عضو هیات شوید تا بعد به شما معرفی نامه را تحویل بدهیم!! (بله، به دلیل اصلی تمامی این اتفاقات عجیب پی بردید)

این دیدگاه کاسبکارانه بسیار ناپسند است. آن هم در شرایطی که در حال حاضر قسمت اعظم مبالغ ثبت نام بازیکنان در سیستم جامع فدراسیون شطرنج به حساب همین هیات های متبوع می رود. خدا را خوش نمی آید نیمی از انرژی و وقت بازیکنان پیش از حضور در مسابقات، صرف گرفتن معرفی نامه شان شود. 

بی تفاوت شده ایم و از ماست که بر ماست ...

ای کاش یکی از ما زودتر این موضوع را رسماً و کتباً به گوش مسئولین فدراسیون می رساند تا کمیته مسابقات فدراسیون با صدور بخشنامه ای به این اتفاقات ناگوار پایان می داد. در آخر خاطر نشان می کنم که شنیدیم هیات شطرنج استان قزوین در اقدامی شطرنج دوستانه راجع حضور بازیکنان استان های مختلف در مسابقاتش سختگیری های بی مورد اعمال نمی کند.

رضا مهدی پور - آچمز


کوشا جافریان: آمار های مهم شطرنج جهان و ایران تا اول سپتامبر2012
ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

آمار های مهم شطرنج جهان و ایران به روایت تصویر تا اول سپتامبر2012

آمارهای کلی

 میانگین ریتینگ 100 شطرنج باز جهان درسپتامبر 2012 معادل 2704 بوده است

 بالاترین میانگین ریتینگ 100 شطرنج باز برتر جهان از سال 2000 تا 2012 متعلق به یکم سپتامبر 2012 و برابر

2704 می باشد

3- کشور روسیه با 214 استاد بزرگ ، 491 استاد بین المللی ، 2132 بازیکن عنوان دار و میانگین ریتینگ 2742 با

اختلاف بسیار زیاد در صدر برترین کشورهای جهان قرار دارد

جدول رده بندی 100 شطرنج باز برتر روسیه را در این جا مشاهده کنید

جدول رده بندی کشور های جهان را در این جا مشاهده کنید

4- در جدول 100 شطرنج باز برتر جهان سه ابر استاد بزرگ بالای 2800 (مگنوس کارلسن ، لئون آرونیان وگری

کاسپاروف ) و43 استاد بزرگ بالای 2700 قرار دارند. از نکات مهم می توان به قرار گرفتن ابر استاد بزرگ نوزده ساله

ایتالیایی ، فابیانو کاروانا با ریتینگ 2773 در رده دهم جهان اشاره کرد

جدول رده بندی 100 شطرنج باز برتر جهان را در این جا مشاهده کنید

5- کشور ایران با 7 استاد بزرگ ، 14 استاد بین المللی ، 66 بازیکن عنوان دار و میانگین ریتینگ2481 در رده چهل و

هفتم برترین کشورهای جهان قرار دارد. استادان بین المللی زنان ، سارا خادم، غزل حکیمی فرد میترا حجازی

پور به ترتیب رده های 24 ، 29 وسی وپنجم را در صد دختر برتر جهان به خود اختصاص داده اند.

سارا خادم دراین آمار نفر اول شانزده ساله های دختر جهان است

جدول رده بندی 100 شطرنج باز دختر برتر را در اینجامشاهده کنید

جدول رده بندی 100 شطرنج باز برتر ایران را در این جا مشاهده فرمایید


لیگ شطرنج شهرستان خرم آباد به نیمه راه رسید!
ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

دومین دوره مسابقات لیگ شهرستان خرم آباد یادواره علی محمد فلاح زاده و مراد نوری در حالی به نیمه راه رسید که تیم های اداره راه؛ بانک ملی و امور آب به ترتیب با 24، 23 و 22/5 امتیاز اول تا سوم شدند. تیمها بعد از استراحت چند روزه برای دیدارهای دور برگشت مقابل هم صف آرائی می کنند.

اداره راه: قهرمانی، فریدون فرشاد و نادر بداق(عکس سعید جودکی)


رده بندی نیم فصل:

1- اداره راه                         24               

2- بانک ملی                       23

3- امور آب                         22.5

4- فرهنگیان                       20.5

5- رخ سپید                         19

6- آی پارا                            18

7- اسب سپید                    12.5

8- فیل سپید                        10

9- کانون                             7.5

10- مدرسه شطرنج ایرانیان      5

11- نونهالان                          0


داوودوندی: نتایج مسابقات جام رمضان و هفته دولت بروجرد
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

 

مسابقات شطرنج جام رمضان و جام هفته دولت

 هیات شطرنج بروجرد قهرمانان خود را شناخت

فرهاد داودوندی- بروجرد: پس از برگزاری چندین هفته برگزاری مسابقات شطرنج در خانه شطرنج بروجرد، قهرمانان رده های مختلف شناسائی شدند.


بنا به گفته مهندس شیرزاد داودوندی مسئول هیات شطرنج بروجرد در این مسابقات که جمع کثیری از علاقمندان در آن شرکت نموده بودند نتایج زیر به دست آمد:

زیر 8 سال: به ترتیب شنتیا کدخدائی، بنیامین میان رودی و عرفان موسیوند - زیر 10 سال نیما رستمی، علی حیدری، سینا یادروج، مازیار نیک زاد - زیر 12 سال علی کدخدائی، فرشاد نیک فرد، محمد امین صحرائی - زیر 14 سال محسن گیوه کی، علی طهماسبی - زیر 16 سال محمد مهدی صارمی، رسول بازگیر، امین محمد مرادی - زیر 18 سال سینا پور محمد، حسین گودرزی و رضا یاراحمدی در رده های مختلف سنی مقام های اول تا سوم را کسب نمودند .


مهندس داودوندی همچنین اضافه نمود که در رده دختران نیز زیر 10 سال ساره گیوه کی، فائزه حسینی، عارفه بیداد کریمی - زیر 12 سال کیمیا جنت، شهرزاد داودوندی، نگار کاوند - زیر 16 سال یاسمن گودرزی، مریم گودرزی، فاطمه رضائی به ترتیب مقام های اول تا سوم رده های سنی دختران را نیز کسب نمودند.همچنین یک دوره مسابقه شطرنج  به خاطر گرامیداشت هفته دولت در رده خانمها و آقایان برگزار گردید که نتایج زیر به دست آمد:

در رده آقایان: علی طهماسبی، محسن گیوه کی ، محمد مهدی صارمی

و در رده خانمها: شهرزاد داودوندی، ساره گیوه کی و کیمیا جنت

مقام های اول تا سوم  اقایان و خانمها را کسب نمودند .

روزی به یاد ماندنی برای من!!
ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٠  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

چهارشنبه 8 مرداد 91 فرصتی دست داد تا از نزدیک گفتگوئی داشته باشم بادوستانی که از کار، درآمد و تفریح خود به خاطر ورزش و اشاعه فرهنگ شهرشان زده اند،

 استاد گرامی و پیشکسوت دوست داشتنی جناب رضا مرادی بنیانگذار شطرنج آموزشگاه های استان و همه فن حریف رشته های مختلف آموزشگاهی که همچنان فعال در عرصه ورزش حضوری مستمر دارد.


به سلامتی همه خوباکه سخت مشغول شطرنج زندگی اندو نمیدونن ما مات رفاقتشون هستیم.
 
و همچینین برادران داوودوندی که روح تازه ایی به ورزش و رسانه های بروجرد دمیده اند! همین بس که در راه مقدسی که در پیش گرفته اند، بی مهری ها و کم لطفی برخی هنوز نتوانسته ایشان را مانند برخی گوشه نشین کند.به عینه دیدم که چگونه قید مسائل مالی و کارهای شخصی را زدند! تا هم خار چشم کسانی باشند که نه خود به جایی رسیدند و نه دوست دارند کسی به جائی برسد.

 
به سلامتی اونی که باخت تا رفیقش برنده باشه


عکس ها از فرهاد داوودوندی مرد خستگی ناپذیر بروجرد

شطرنج؛ فیگوری برای باکلاس تر شدن رشته های دیگر!!
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

مجید کرامتی مقدم:شطرنج؛ فیگوری برای باکلاس ­تر شدن رشته­ های دیگر!!


در شرایط فعلی تمامی رشته ­ها (ب غیر از فوتبالی­ ها) از شرایط حاکم بر ورزش ناراضی هستند.

در این بین رشته­ هایی همچون شطرنج بیش از دیگر رشته­ ها شاکی هستند!

 با این حال همیشه و همه وقت شطرنج ابزاری برای باکلاس­ تر نشان دادن افراد، رشته­ ها و حتا فیلم و پوسترها بوده و هست!البته کاربردهایی همچون نشان دادن قاتل یا خدای ناکرده مفسد اقتصادی هم دارد!


مثلاً فلان نامزد انتخاباتی برای اینکه خود را باکلاس­ تر و البته متفکرتر از بقیه نشان دهد حتما یه عکس شطرنجی را در آلبوم خود دارد(می­گید نه برید نکاه کنید!)

فلان رشته برای اینکه کلاس کار خود را بالا ببرد القابی نظیر شطرنج ایستاده و شطرنج زنده و...بکار می ­برند(می­گید نه؛ برید از بروبچ اسکواش،بدمینتون و پینت بال بپرسید!)

فیلم­ های کلیشه ­ایی که معرف حضور همه شطرنج دوستان هست! دقت کردین همیشه برخی سکانس ­ها و دیالوگ­ ها را همراه با کیش و مات!! تمام  می­ کنند! که در حرکت آخر با حرکتی بلند و همراه با گرفتن مهره­ای دیگر به مات منجر می­ شود!

 حالا به اینکه مخاطب همیشه شاهد آخر بازی است و شطرنج هم باید از نوع کلاسیک و گران قیمت و...باشه کار نداریم.

اما تقریبا در همه فیلم­ ها بدون استثنا صحنه­ هایی که بازیگران نقش اصلی مشغول بازی هستند را می­ بینیم؛ دریغ از اینکه کارگردانان و بازیگران به این که صفحه و مهره اشتباه چیده شده، دقتی داشته باشند! چرا ایشان، ببینندگان را هم چون خود، ناشی می­ پندارند!

در طی این سال­ ها نیز همه شاهد بوده­ایم که هرگاه بحث علمی و ذهنی مطرح بوده مسوولان رده بالای ورزش خود را طرفدار این رشته معرفی کرده اند و هنگامی که بحث تاریخی و... مطرح می­ شود این رشته را رها کرده و دنبال رشته­ های پرطرفدار می­ روند!

به هر حال شطرنج به جز اهالی خود به همه اقشار خدمات و کلاس کاری! ارائه می ­دهد. اما قهرمانان این رشته در مجامع ورزشی و علمی از لحاظ توجه، امکانات، پوشش خبری و مسائل مالی جزء فقیرترین­ ها می­ باشند!

در پایان با مطرح شدن شطرنج برای کلاس اولی­ ها، پذیرش دانشجوی پودمانی مربی­گری شطرنج، نفوذ و کرسی­ های ایران در فیده، رکوردهای جهانی و افتخارات این چند ساله امیدواریم بیش از پیش به این رشته مدال­ آور و کم هزینه توجه شود!


داوودوندی: کلاس شطرنج در بروجرد فقط مختص خانه شطرنج نیست!
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 


کلاس آموزش شطرنج در بروجرد

 فقط مختص خانه شطرنج نیست!


بعضی پدر و مادر ها که معتقدند فرزندانشان به شطرنج بسیار علاقمند شده اند، با مراجعه به فروشگاه ایساکو خیابان رودکی از مهندس شیرزاد داودوندی مسئول هیات شطرنج در خواست می نمایند که فرزندانشان سریعتر این ورزش مفرح و فکری را یاد بگیرند.

خیلی وقتها، بجز کلاسهای آموزش شطرنج خانه شطرنج، کلاسهای آموزش در فروشگاه ایساکو نیز برقرار میشود.

لازم به ذکر است که این آموزشها رایگان بوده و مهندس داودوندی بطور کاملا رایگان آموزش اینگونه شطرنج بازان کم سن و سال را در برنامه های آموزشی خود قرار داده است.


شطرنجباز: نحوه کارکرد سیستم درجه بندی ( ریتینگ ) فیده
ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

ادامه مطلب...

 

(توضیح:نمودار مربوط به دو سال پیش است.)


آغاز مسابقات المپیاد جهانی شطرنج
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

پیروزی آقایان و شکست بانوان ایران در گام دوم

مسابقات المپیاد جهانی شطرنج در دو بخش آقایان و بانوان از روز سه شنبه در استانبول ترکیه آغاز شد(دور دوم).

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در بخش آقایان 150 کشور و در بخش بانوان 125 کشور حضور یافته اند.

دور اول این رقابتها عصر روز سه شنبه آغاز شد و تیمهای بانوان و آقایان کشورمان با نتیجه 4 بر صفر برابر حریفان خود به برتری دست یافتند.

در دور اول و در بخش آقایان سید جواد علوی مقدم، پوریا درینی، پویا ایدنی و اصغر گلی زاده ترکیب تیم ایران برابر جرسی را تشکیل دادند که در هر چهار میز به برتری دست یافتند. در بخش بانوان نیز در دور اول آتوسا پورکاشیان، سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور و شایسته قادرپور برای ایران برابر امارات متحده بازی کردند که در این بازی نیز شطرنجبازان کشورمان در هر چهار میز به برتری دست یافتند.

در دور دوم تیم آقایان برابر اسکاتلد با نتیجه 3.5 بر 0.5 به برتری دست یافت و تیم بانوان برابر اوکراین با همین نتیجه شکست خورد. در تیم آقایان احسان قائم مقامی، پوریا درینی، پویا ایدنی و اصغر گلی زاده حضور داشتند که تنها پویا ایدنی برابر حریف خود در دور دوم مساوی کرد و دیگر شطرنجبازان به برتری دست یافتند. در تیم بانوان نیز آتوسا پورکاشیان، سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور و شایسته قادرپور حضور داشند که در این بخش فقط قادرپور برابر حریف خود مساوی کرد و دیگر شطرنجبازان مقابل حریفان خود تن به شکست دادند. در دور سوم تیم آقایان ایران برابر آلمان قرار می گیرد و تیم بانوان نیز برابر تاجیکستان بازی خواهد کرد.

مشاهده سایت نتایج بازیها

بانوان

آقایان


آغاز پذیرش دانشجو مربیگری توسط فدراسیون شطرنج
ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

آغاز پذیرش دانشجو مربیگری توسط فدراسیون شطرنج

با استعانت از درگاه ایزد منان و با متعاقب اخذ مجوز برگزاری دوره کاردانی مربیگری پایه شطرنج، به اطلاع کلیه علاقمندان می رساند فدراسیون شطرنج از مهرماه سالجاری با همکاری دانشگاه جامع  علمی کاربردی اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته خواهد نمود.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، طبق اعلام معاون سنجش و خدمات آموزشی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی ثبت نام از متقاضیان دوره های کاردانی پودمانی از بیستم لغایت بیست و هفت شهریور صورت خواهد گرفت. مرکز آموزش علمی کاربردی فدراسیون شطرنج از بین دارندگان حداقل مدرک دیپلم، به شیوه پودمانی دانشجوی مربیگری پایه شطرنج جذب و تربیت خواهد نمود.

متقاضیان ثبت نام در این دوره با رعایت ضوابط عمومی دانشگاه جامع، به دو روش ذیل پذیرش خواهند شد:

الف- دارندگان بالاترین نمره معدل دیپلم

بر این اساس بالاترین دارندگان معدل دیپلم ( نسبت به سایر متقاضیان)پس از ثبت نام، توسط سازمان سنجش آموزش کشور به فدراسیون شطرنج معرفی خواهند شد.

ب-  دارندگان یکی از شرایط ذیل :

1-         حداقل کارت مربیگری درجه 3 شطرنج

2-         حداقل کارت داوری درجه ٣ شطرنج

3-         حداقل ریتینگ پایه (درجه بین المللی)

به منظور احراز سابقه تجربی شطرنج ، از کلیه متقاضیان ،مصاحبه تخصصی بعمل خواهد آمد.

لازم به ذکر است برنامه آموزشی و سرفصل ها و محتوی آموزشی این دوره ، با استفاده از تجارب اساتید برجسته شطرنج تهیه شده و در آن، آخرین یافته های علمی در زمینه های مراحل سه گانه بازی شطرنج ، روانشناسی، تربیت بدنی، اصول همراهی تیم در مسابقات (کوچینگ) به صورت آکادمیک و توسط مدرسان مجرب ارائه خواهد شد.

همچنین امتیازات ذیل برای فارغ التحصیلان این دوره ها در نظر گرفته شده است:

1-       کارت مربیگری درجه 3 به تمامی فارغ التحصیلان

2-       کارت مربیگری درجه 2 به تمامی فارغ التحصیلان مشروط به اخذ ریتینگ 1800 تا زمان فارغ التحصیلی

3-       کارت مربیگری درجه 1 به تمامی فارغ التحصیلان مشروط به اخذ ریتینگ 2200 تا زمان فارغ التحصیلی

4-       کارت داوری درجه 3 به تمامی فارغ التحصیلان

5-       کارت مربیگری درجه ٣ آمادگی جسمانی

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون شطرنج 3-88951511 تماس حاصل فرمایید.


جلسه بدرقه بازیکنان تیم ملی شطرنج برگزار شد
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

جلسه بدرقه بازیکنان تیم ملی شطرنج برگزار شد

بازیکنان و مربیان تیم های ملی آقایان و بانوان شطرنج پیش از سفر به ترکیه برای حضور در رقابتهای المپیاد جهانی شطرنج، در جلسه ای با حضور رئیس و نواب رئیس فدراسیون شرکت کردند


 به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، در این جلسه مهندس محمد جعفر کامبوزیا(رئیس) ، مهندس علیرضا شفیعی(نایب رئیس)، سرکار خانم شهیدیان(نایب رئیس بانوان) و مهندس هادی کریمی (دبیر) فدراسیون به همراه بازیکنان و مربیان تیم های ملی آقایان و بانوان حضور داشتند.

در این جلسه مهندس کامبوزیا نکاتی را درباره مسابقات به بازیکنان متذکر شد و برای بازیکنان آرزوی موفقیت کرد. همچنین مهندس کریمی درباره پاداش ها و نحوه تخصیص آنها با بازیکنان به صحبت پرداخت.

همچنین احسان قائم مقامی کاپیتان تیم ملی آقایان نیز از حمایت های فدراسیون شطرنج به منظور آماده سازی تیم ملی تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که در این مسابقات نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

در پایان نیز کنستانتین لاندا سرمربی تیم آقایان و آلویزاس کوینیس سرمربی تیم بانوان ترکیب تیمهای آقایان و بانوان برای حضور در رقابتها را به ترتیب میزها اعلام کردند.

بر اساس این اعلام: ترکیب تیم آقایان به ترتیب میزهای یک تا چهار، احسان قائم مقامی، سید جواد علوی مقدم، پوریا درینی و پویا ایدنی. اصغر گلی زاده نیز بازیکن ذخیره.

ترکیب تیم بانوان به ترتیب میزهای یک تا چهار: آتوسا پورکاشیان، سارا سادات خادم الشریعه، میترا حجازی پور و غزل حکیمی فرد. شایسه قادرپور نیز بازیکن ذخیره.

لازم به ذکر است ملی پوشان کشورمان صبح روز دو شنبه عازم استانبول ترکیه محل برگزاری مسابقات المپیاد شطرنج شدند و رقابتها نیز از روز سه شنبه هفتم الی 19 شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

به نمایندگی از تمامی شطرنجبازان لرستانی برای تیم ملی شطرنج کشورمان آرزوی موفقیت و  سربلندی دارم


بدون شرح
ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٥  کلمات کلیدی: گالری عکس


خمام: اسپایدرمن قهرمان شطرنج جهان می‌شود!
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

توبی مگوایر در فیلمی درباره زندگی‌‌ بابی فیشر به کارگردانی ادوارد زوییک نقش اصلی را بازی می‌کند، این فیلم «فداکاری سرباز» نام دارد و داستان ظهور بابی فیشر شطرنج‌باز آمریکایی در دهه 1960 است که به رویارویی تاریخی او با بوریس اسپاسکی قهرمان روس در مسابقات جهانی شطرنج سال 1972 انجامید.
پیروزی جنجالی فیشر 29 ساله بر اسپاسکی به حاکمیت دیرین روس‌ها بر دنیای شطرنج پایان داد. این رقابت که در ریکیاویک در ایسلند برگزار شد، نمادی از رویارویی قدرت‌های جنگ سرد بود.
بابی فیشر ژانویه سال 2008 در 64 سالگی بر اثر بیماری کلیوی در ریکیاویک درگذشت. او به خاطر خلق و خو عجیب و غریب و گوشه‌گیر خود شهرت داشت.
  توبی مگوایر ستاره اولین مجموعه سینمایی «اسپایدرمن» در «فداکاری سرباز» نقش فیشر را بازی می‌کند و از طریق شرکت فیلمسازی خود متریال پیکچرز یکی از تهیه‌کنندگان این پروژه است.
 گیل کتس دیگر تهیه‌کننده «فداکاری سرباز» است. او از سال‌ها پیش در فکر تولید این فیلم بوده است. فیلمنامه را استیون نایت نوشته است. پیش از این قرار بود دیوید فینچر این پروژه را کارگردانی کند، اما در نهایت ادوارد زوییک روی صندلی کارگردانی خواهد نشست.
 زوییک آخرین بار فیلم «عشق و دیگر داروها» را کارگردانی کرد. او پیش از این قرار بود فیلم تاریخی و فراطبیعی «دیوار بزرگ» را برای شرکت لجندری کارگردانی کند، اما تولید فیلم به دلیل مسائل مربوط به بودجه به تعویق افتاد.
 زوییک در 1999 در مقام یکی از تهیه‌کنندگان فیلم «شکسپیر عاشق» برنده اسکار شد و به عنوان تهیه‌کننده «قاچاق» نیز نامزد اسکار بهترین فیلم بود.
«شکوه»، «افسانه‌های پاییزی»، «شهامت زیر آتش»، «محاصره»، «آخرین سامورایی»، «الماس خونین» و «مقاومت» از دیگر فیلم‌های او به عنوان کارگردان است.
منبع:
هالیوود ریپورتر،ترجمه: علی افتخاری، خبرآنلاین


مجله نیچر: ایران در صدر مقالات پژوهشی جهان
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

طبق آمار ارائه شده توسط مجله «نیچر»، ایران در سال 2011 با رشد 20 درصد در تعداد مقالات علمی، پرشتاب‌ترین کشور جهان در این زمینه بوده که روند تعداد مقالات علمی ایران در سال‌های 2000 تا 2010 در نمودار شماره 1 مشاهده می‌شود. چنین آماری اگرچه خوشحال‌کننده به نظر می‌رسد، اما با بسیاری از ضعف‌ها و نشانه‌های هشدار در فضای علمی-اقتصادی ایران سازگار نیست: نفوذ روزافزون مهاجرت در میان نخبگان و تحصیل‌کردگان، امکانات ناکافی در دانشگاه‌ها و نیز بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی، از جمله‌ قرائن متضاد با واقعیت فوق است. شاید با موشکافی و بررسی بیشتر درباره جایگاه پیشرفت علمی ایران بتوان برای این ناهمگونی توضیح قانع‌کننده‌ای یافت:

متن کامل این مقاله در ادامه مطب ، آمار و ارقام را اینجا دانلود کنید:

دانلود مقاله

مطلب فوق که نوشته دوست و همکار عزیزم جناب انصاری بود را با ذکر مطالبی کوتاه تمام خواهم کرد: 1- هوش سرشار و ذهن خلاق ایرانی بر کسی پوشیده نیست اما... 2- قبلاً به رفتن نخبگان ایراد می گرفتم اما...3- اضافه کنم مقداری هم از این مقالات جنبه کپی-پیس دارند!

********************************************

در جواب سوال ایشان هم باید بگویم که به امید خدا بازدید سایتها هم پولی میشود!

چرا که امروز سری به بقالی سر کوچه زدم نسبت به دیروز چیزی گران نشده بود!! از مسوولان تقضای پی گیری دارم!!

********************************************

 و از استانمان هم بگویم که بعد از چندین ماه اداره ورزش و جوانان به ذهنشان رسیده اتاق مشورتی و اتاق فکر میتواند چاره کار باشد آنهم با حضور ورزشی نویسان صاحب نظر و...

و امرهم شورا بینهم از قبل هم بود! اما نوش داروئی و بعد از مرگ سهراب آمدی!  از این صاحب نظران هم غیر از یکی دوتا نه ورزشکار تاپی بوده اند و نه تحصیل کرده ورزش اند! اما تا دلتان بخواهد علاقه مند به مسوولان!!


تبریک به رضا جایدری و شبکه استانی افلاک
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

عکسهای  ورزشی خود را به برنامه نگاهی به ورزش استان ارسال نمائید.

از اول مهرماه تهیه‌کنندگی برنامه نگاهی به ورزش استان  در سیمای لرستان به آقای رضا جایدری همکار گرامی و دوست فرهیخته ام سپرده شده است.
جایدری؛ بخشی را مثل دوربین 90 به پخش تصاویر ارسالی بینندگان از سراسر استان اختصاص داده‌ است. هم استانی های عزیز می توانند  عکس‌های‌شان را با توضیحات به این آدرس ایمیل کنند تا در برنامه نگاهی به ورزش استان پخش شود:

negahibevarzesh@gmail.com

عکس‌های ارسالی می‌توانند قدیمی، جدید، خبری؛ همراه با توضیح باشند.


دورود هم صاحب لیگ شطرنج می شود!!
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

بعد از خرم آباد و بروجرد با خبر شدیم دورود هم در روزهای آتی صاحب لیگ داخلی خواهد شد. ضمن تبریک آیین نامه این لیگ را که تقریبا شبیه آیین نامه اولین دوره لیگ شطرنج خرم آباد میباشد؛

از وبلاگ هومن خادم در پی می آورم:

بدینوسیله به اطلاع شطرنجبازان دورودی میرساند که یکدوره مسابقات تیمی تحت عنوان لیگ شهرستان برگزار خواهد گردید

آئین نامه مسابقات

هر تیم متشکل از سه نفر میباشد

مسابقات به صورت هفتگی و هر هفته یک بازی انجام میگیرد

زمان بازی برای هر شخص یک ساعت و 30 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت میباشد

چینش میز ها اختیاری است و باید تا 15 دقیقه قبل بازی تحویل سر داور داده شود

ورودیه هر تیم 50 هزار تومان میباشد

در پایان به تیم های برتر جوایز نفیسی به همراه لوح تقدیر اهدا میشود

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به آقای کلکیان مراجعه فرمائید


سرمربی غیر بومی، خواهان اخراج مسئولین بومی باشگاه شد!!!
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس


برای اولین بار در فوتبال دنیا،در لرستان در حال اتفاق افتاد است

سرمربی غیر بومی، خواهان اخراج مسئولین بومی باشگاه شد!

فرهاد داودوندی- بروجرد: مهدی تارتار طی مصاحبه ای شدید اللحن از مالکان باشگاه تیم گهر دورود خواست اگر نمی توانند پول بیاورند از تیم جدا شوند!!!

جل الخالق! این دیگر در ورزش لرستان نوبر نوبره! سر مربی تیم از مالکان باشگاه می خواهد از تیم بروند! ظاهرا پازل برعکس شدن سلسله مراتب در فوتبال ایران در استان لرستان در حال تکمیل شدن است.

یا اینکه روز اول آقای مهدی تارتار که جانشین داود مهابادی گردید توجیه نشده است یا اینکه توجیه شده اما قول و قرار های روز اول را فراموش نموده اند! البته یک نوع دیگر هم میشود گفت که ایشان بیاد نمی آورند روز اول به تمامی بازیکنان و مربیان گفته اند که تیم گهر دورود از لحاظ مالی همین است که هست!

البته اگر آقای تارتار هم به مانند خیلی های دیگر، فردا پس فردا مدعی نشوند که از پدر یا مادر لر می باشند!!! فکر می کنم که این برای اولین باری در دنیا باشد که مربی غیر بومی یک تیم  از مسئولین بومی می خواهد از تیم خودشان بیرون بروند!

به هر حال آقای تارتار باید یادشان بیاید که سرمربی محبوب قبلی  تیم فوتبال گهر دورود، بخاطر نبودن پول از این تیم جدا شد، آقای تارتار باید به یاد داشته باشند که اگر تیم فوتبال گهر دورود وضع مالی خوبی داشت برای یار گیری دست به دامان روزهای آخر نقل و انتقالات نمی شد و از همه مهمتر اینکه علت اینکه این تیم نتوانست حتی دستی بر سر و صورت ورزشگاه خودش بکشد علتش همین بی پولی بود!

به واقع باید اینک از ایشان پرسید، مگر آقای تارتار موارد کمبودها و کم و کسری های  ابن تبم را از روز اول که قبول مسئولیت نمود، نمی دانست؟ مگر روزنامه ها و خبرهای ورزشی صدا و سیما را نگاه نمی کردند که در خبرهای فوتبالی آن دوره، بی پولی و نداشتن امکانات تیم گهر دورود در صدر خبرها بود!

البته از اینجای کار باید مسئولین تیم جوابگو باشند که آیا به واقع این مشکلات را روز اول به آقای تارتار گفته اند یا نه؟ اگر نگفته اند که بسیار بعید می نماید، چرا آقای تارتار با چشم بسته قبول نموده سر مربی این تیم شود؟ و اگر به ایشان موارد بی پولی تذکر داده شده، چرا با توجه به اینکه روز اول توجیه شده است ، از اصول حرفه ای گری فوتبال دنیا پیروی نمی کند و اینچنین بی مهابا و آماتور گونه سخنانی در رابطه با اخراج مسئولین تیم فوتبال گهر شهرداری دورود را بر زبان جاری می سازد؟!


آنجا آنطور، اینجا اینطور!
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مصاحبه های افشاگرانه ورزشی در اینجا یعنی کشک!
فرهاد داودوندی- بروجرد:

در آنجا آنطور است که: اگر قرار باشد یک شخص حقیقی یا حقوقی در یک مصاحبه افشاگرانه، لب باز کند، تا ده نسل هر چه حواشی پشت پرده ورزشی بوده را روی دایره می ریزد و دودمان حاشیه سازان را بر باد می دهد! در طی مصاحبه با ذکر نام می رود سر اصل مطلب، و به جای صغری کبری چیدن تمامی مسائل پشت پرده را رو می کند!

اما در اینجا اینطور است که: مصاحبه های افشاگرانه ورزشی یعنی کشک!

 طرف می آید جلوی خبرنگاران می نشیند و در حالیکه چهره مظلومی به خود می گیرد، اینطور بیان می کند که دلم خون است، اما نمی توانم حرفی بزنم، البته به موقعش همه مسائل را خواهم گفت!!!

حالا متوجه شدید فرق مصاحبه های افشاگرانه آنها با ما در چیست؟! آنها واقعا حرف می زنند و اینجا کسانیکه قصد افشاگری ورزشی دارند فیلم بازی میکنند! البته دیگر همه ما هم می دانیم که هیچوقت برای افشای حواشی ورزشی پشت پرده، وقتش نخواهد رسید که افشاگران حرف دل شان را بزنند! فقط برای باری به هر جهت، مصاحبه مطبوعاتی ترتیب می دهند که خودشان و ما را مسخره کنند!   

یک سال گذشت!!
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

هفتم شهریورماه مصادف با یکمین سالروز درگذشت ناصر میرزایی بازیکن پرافتخار و مربی زحمتکش فوتبال لرستان است. روحش شاد و یادش گرامی باد