شطرنجیان: فیلم کیش و مات
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 فــیـلــــم:

کــیــــش مـــــات

 "جان" دریافته است که ماندن در تیمارستان هر کسی را دیوانه  می کند.او از فردی که وی را تحت ارزیابی و نظر دارد به یک مسابقه شطرنج فرا میخواند تا اثبات کند که استحقاق رهایی از این مکان را دارد.فیلم کوتاهی با عنوان "کیش و مات" دومین ساخته فیلم کوتاه "ناوارو آیدیمار" کارگردان،نویسنده و ویراستار ترکیه ای است که در سال 2010 و برای پایان کار دانشگاهی اش ساخته است.

بازیگران اصلی: گرگو دانکا ، شکیرا دولینگ ، دانیل ویلتشایر ، آلکس مورفی و آدام کانینگهام.

این فیلم در جشنواره های مختلفی از جمله جشنواره بین المللی دانشجویی "واترسپرایت" دانشگاه کمبریج ، جیشنواره بین المللی فیلم کوتاه "مالتا" در سال 2011 ، جشنواره فیلم کوتاه هند ، جشنواره فیلم کوتاه ترکی در لندن و همچنین جشنواره فیلم "والتامستوف" و عکس "آنجل مووینگ" نمایش داده شده است.

این فیلم در جشنواره "واترسپرایت" داشنگاه کمبریج جایزه بهترین کارگردانی و در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تلویزیونی "مالتا" جایزه بهترین فیلم کوتاه خارجی را از هیات داوران دریافت نموده است.

در پایگاه انتشار فیلم "یوتیوب" که این فیلم منتشر شده است در مورد کارگزدان این اثر چنین نوشته شده است:

"ناوارو آیدمیر" در ترکیه راده شد و در لندن رشد یافته است. وی به عنوان کارگردان فیلمهای کوتاه دارای سبکی ترکیبی از شم بصری همراه با ایده های جسورانه است.

در فیلم کوتاه "کیش مات" به عنوان کارگردان جوایز بسیاری را در جشنواره های مختلف کسب نموده است .وی جوایزی همچون بهترین کارگردانی و بهترین فیلم خارجی از نگاه هیات داوران را همراه با جوایزی دیگر از جشنواره های داخلی و بین المللی به دست آورده است.

این کارگزدان همچنین در قالب فیلمهای تجاری یک فیلم موفق با عنوان "پپسی ویروسی" را در بین فیلمهای کوتاه جیشنواره فیلم شانگهای به نمایش گذاشته است.

وی در حال حاضر بر روی دو پروژه کار می کند و قصد دارد تا آنها را در بخش  شیرهای جشنواره فیلم "کن" به نمایش و رقابت بگذارد.

 منبع: chessvibes.com


گرامیداشت شادروان عبدالحسین نوابی( کرمان- 16 لغایت 21 شهریور ماه )
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

گرامیداشت شادروان عبدالحسین نوابی کرمان 16 لغایت 21  شهریور ماه

کرمان 16 لغایت 21  شهریور ماه

ویژه درجه داران بین المللی کمتر از 2200


پیام تسلیت
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

دوست گرامی
جناب آقای ناصر کنعان آذر

درگذشت برادر گرامیتان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده و از ایزد منان بقای عمر بازماندگان را خواستاریم.

از طرف شطرنجبازان استان لرستان


شطرنجیان: خبر فوری: گری کاسپاروف بازداشت شد!
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 

 خبر فوری:

ضرب و شتم و بازداشت "گری کاسپاروف"

 "گری کاسپاروف" قهرمان اسبق شطرج جهان و فعال سیاسی در خارج از دادگاهی که در آن سه تن از افراد گروه "پوسی ریوت" محاکمه میشدند،  ضمن مورد ضرب و شتم قرار گرفتن توسط پلیس دستگیر شد.این در حالی است که "کاسپاورف" بدون هیچ اعتراضی تنها در انتظار شنیدن حکم دادگاهی بود که سه زن جوان را به اتهام اعتراض در مقابل کلیسایی در ماه فوریه گذشته به دو سال زندان محکوم کرده بود.بر همین اساس پلیس وی را در حالی که در گوشه ای گیر انداخته بود مورد ضرب و شتم قرار داد و بازداشت نمود.


گروه "پوسی ریوت" نام یک گروه حامی حقوق زنان است که اعتراضهایی را در مقابله با رژیم مسکو طراحی می کند.سه زن جوان از این گروه در ماه مارچ گذشته و طی تظاهراتی توسط پلیس به صورت وحشیانه ای دستگیر شدند. "آلکسی نیکیفوروف" دادستان عالی دادگاه درخواست مجازات زندان برای این سه تن به اتهام اهانت به خداوند نمود.وکیل گروه "پوسی ریوت" میگوید که دادگاهی که این حکم را برای این سه زن جوان متهم اعلام نموده است یک دادگاه فرمایشی است که پیش از این نمونه هایی از آن را به سبک سنتی در شوروی سابق دیده ایم.

قاضی این پرونده عصر جمعه گذشته حکمی را قرائت نمود که طی آن این سه زن به دو سال زندان به اتهام اعتراض به "ولادیمیر پوتین" نخست وزیر وقت کشور روسیه در اطراف یک کلیسا در فوریه گذشته نموده اند.دادگاه رسیدگی به اتهام و حکم داده شده به این سه نفر در کنار نحوه بازداشت وحشیانه آنها توسط پلیس اعتراضهایی را در جامعه سیاسی روسیه به راه انداخته است.

روزنامه نیویورک تایمز در همین مورد می نویسد: در حالیکه  "ماریا سیرووا" قاضی این پرونده در حال  قرائت حکم مربوط به اتهام این سه تن بوده است ، هزاران نفر در بیرون از دادگاه نسبت به این حکم اعتراض داشته و شعار می دادند که: "پوسی ریوت" را آزاد کنید. در این بین دهها نفر از معترضین بازداشت شدند که در بین آنها چهره "گری کاسپاروف" قهرمان اسبق شطرنج جهان و فعال سیاسی مخالف دولت دیده می شد.

"کاسپاروف" در حالیکه سعی داشت تا در مقابل پلیس مقاومت کند مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از دستگیری به اتومبیل گشت پلیس برده شد.

آچمز: یکی از پلیس ها ادعا می کند گری کاسپاروف دست وی را به این شکل گاز گرفته است!
بله ... تا این ها باشند که دیگر با هیچ شطرنج بازی در نیافتند!! D:
تازه شاید به زودی کتاب «همانند یک استاد بزرگ گاز بگیرید!» هم منتشر شود

تماسهای گرفته شده حاکی از این است که "کاسپاروف" در حالیکه بیرون از ساختمان دادگاه در حال انجام یک مصاحبه رادیویی بود توسط پلیس بازداشت شد."کاسپاروف" 49 ساله در حالی که فریاد می زد که اعتراض نمی کرده است به زور توسط پلیس بازداشت و به طرز خشونت باری کشان کشان به وانت پلیس برده شد.یک عکاس  نحوه دستگیری وی را به تصویر کشیده است.

"کاسپاروف" سالهاست که به عنوان رهبر استقرار دموکراسی در روسیه فعالیت می کند.وی یک سازمانی تحت عنوان جامعه پیشگام متحد مدنی را اداره می کند و همچنین به عنوان سفیر صلح سازمان ملل فعالیت دارد و در حالی روز پنج شنبه گذشته مورد بازداشت قرار گرفت که در حال تهیه  گزارشی حقوقی از دادگاه گروه "پوسی ریوت" بوده است. این گزارش در تحلیلی عنوان می کند که بر طبق استانداردهای حمایت از حق اعتراض و تجمعات مسالمت آمیز دستگیری و محاکمه این سه تن ناعادلانه و بر خلاف موازین حقوق بشر است.این افراد در آن روز یک تظاهرات مسالمت آمیز را داشته اند و می بایست تا پلیس اقدامات لازم را برای محافظت از آنها مبذول نماید. "گری کاسپاروف" در همین مورد می گوید: بازداشت این سه نفر به مدت پنج ماه بدون اینکه تمهیداتی را برای آزادی آنها به قید وثیقه اندیشیده شده باشد غیر قابل قبول است.در اسرع وقت آنها باید از این حکم تبرئه شوند و به خاطر این بی مهری روا شده بر آنها دلجویی شود.اگر آنها از این اتهام تبرئه نشوند این امر ثابت می کند که دموکراسی روسیه توسط حکومت "پوتین" در حال تباه شدن است. بدون هیچ پرسشی باید گروه "پوسی ریوت" از شرایط محاکمه عادلانه ای توسط دادگاه حقوق بشر اروپا بر خوردار شوند.

این گزارش عصر امروز در صدر اخبار بسیاری از خبرگزاریها و تلویزیونها قرار داشته  است که نمونه های از این گزارشها را که برایتان در نظر گرفته ایم که می توانید مشاهده فرمایید. برای پیگیری این اخبار با کلیک بر روی تصاویر می توانید به آنها دسترسی یابید.

 

آخرین خبر: طبق آنچه در صفحه اجتماعی وی نگاشته شده است چنین آمده است که: "گری کاسپاروف" از ایستگاه پلیس به بیمارستان منتقل شده است تا به دلیل صدمات وارد شده به وی مورد درمان قرار گیرد.همچنین وی قصد  دارد تا  ثابت کند که در طی بازداشتش به کسی آسیب نرسانده  و در شرایط شرب خمر نبوده است.امشب وی به بازداشتگاه پلیس بازگردانده خواهد شد. به نظر می رسد که پلیس با طرح داستان نخ نما شده ضربه زدن به مامور پلیس قصد دارد تا "کاسپاروف" را به نحوی متهم نماید. این در حالی است که قطعه ویدئویی وجود دارد که نحوه انتقال "کاسپاروف" به ماشین پلیس را توسط چهار مامور به تصویر می کشد.امیدوایم که به زودی "گری کاساروف" را در خانه اش ملاقات کنیم.


نتایج دور نهم لیگ شطرنج شهرستان خرم آباد
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

(جمعه 27 مردادماه) دور نهم دومین دوره لیگ شطرنج شهرستان خرم آباد در حالی به پایان رسید که چهره تیم های مدعی بیش از پیش مشخص شد. در این دور نتایج زیر به دست آمد:

رخ سپید 0 - 3  آی پارا   

فیل سپید 0 - 3 بانک ملی 

اسب سپید 0 - 3  امور آب 

مدرسه شطرنج 0 - 3 فرهنگیان 

کانون  3 - 0 نونهالان 

رده بندی تیم ها در پایان دور نهم:

1- اداره راه         19    امتیاز

2- رخ سپید         18    امتیاز  

3- بانک ملی        17   امتیاز

4- امور آب        16.5   امتیاز

5- فرهنگیان        15   امتیاز

6- اسب سپید   12.5   امتیاز

7- آی پارا            12   امتیاز

8- فیل سپید       10   امتیاز

9- کانون               7    امتیاز

10- مدرسه شطرنج  5  امتیاز

لازم به ذکر است اداره راه در این دور استراحت داشت.

دور دهم این مسابقات در مورخ جمعه سوم شهریور ماه برگزار خواهد شد.داوودوندی از تشکیل تیم فوتبال و شطرنج خبرنگاران بروجرد می گوید!!
ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

فراخوان تشکیل تیم فوتبال و شطرنج

خبرنگاران بروجردی


از آنجا که قرار است بزودی مسابقه ای با تیمهای خبرنگاران شهر های دیگر برگزار نمائیم، از تمامی خبرنگاران و وبلاگ نویسان بروجردی در خواست میشود در صورت تمایل ( تمایل بی تمایل! امیدوارم همه بیایند، اگر نیایند می رویم سراغشان!) با اینجانب تماس بگیرند.

سالن برای تمرین در حال مهیا شدن است، در ضمن در هیچ مسابقه ای نمیتوانند حق تیم خبرنگاران بروجردی را پایمال!!! کنند، زیرا خودشان می دانند بلافاصله تمامی سایت ها، وبلاگ ها و روزنامه های بروجردی در رابطه با احقاق حق تیم خبرنگاران وارد عمل خواهند شد!!!

از شوخی گذشته، تمامی دوستان خبرنگار، وبلاگ نویس و مسئولین سایت ها می توانند در این تیم عضو باشند، هم فال است و هم تماشا!

توضیح: چند سالی هست که صحبت از تشکیل تیم فوتبال و والیبال خبرنگاران و هنرمندان استان و خرم آباد به گوش می رسد ولی به صورت جدی این قضیه از سوی خانه مطبوعات استان و اداره ارشاد و ورزش و جوانان پی گیری نشده است! امیدوارم بروجرد بتواند قبل از مرکز استان به این مهم دست پیدا کند!


جوان ترین استاد بزرگ بانوان جهان
ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

جوان ترین استاد بزرگ بانوان جهان

ژانسایا عبدومالک از قزاقستان

ژانسایا عبدومالک در ژانویه 2000 به دنیا آمد. او دارای سه مقام قهرمانی شطرنج جهان در رده های زیر 8 ، 10 و 12 سال است.
او در سن 12 سال و 5 ماه و 15 روز استاد بزرگ بانوان شد که پس از یفان هائو که در سن 12 سال و 3 ماه استاد بزرگ بانوان شده بود ؛ نفر دوم در تاریخ شطرنج خانم ها محسوب می شود.

نمودار تغییرات ریتینگ ژانسایا عبدومالک را در اینجا
مشاهده کنید.

www.kooshajaferian.mihanblog.com


ضرورت آمادگی به قلم ثریا کوثر
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

ضرورت آمادگی

 

برای رسیدن به قهرمانی در سطح اول دنیای شطرنج، داشتن دانش تئوریک به تنهایی کافی نیست. اولین بار انگلیسی ها به این موضوع پی بردند که ناتوانی شطرنجبازان انگلیسی فقط محصور به دانش تئوریک نیست٬ بلکه ضعف جسمانی نیز  یک عامل عمده ی عدم نتیجه گیری بازیکنان آنها می باشد.

 

 

بعد ها روس ها بیشترین استفاده را از این تحقیقات بردند. آنان قبل از هر تورنمنت بزرگ با اردوهای کاملا بسته بازیکنان خود را از نظر جسمانی، تغذیه، ورزش های مفرح٬ استراحت کافی و آماده سازی روحی، در کنار آماده سازی تئوریک، شامل شناخت حریفان، تسلط بر گشایشها و نو آوریهای تئوریک آماده می کردند به همین دلیل مکتب آموزشی روس ها سالهاست که بر دنیای شطرنج سیطره دارد.

اغلب شطرنجبازان درجه اول جهان، از بدنی قوی و سالم بر خوردارند و در برنامه ی روزانه ی خویش به طور منظم ورزشهای خاصی را انجام می دهند. گاری گاسپاروف هر روز به طور منظم به شنا٬ دوچرخه سواری، تنیس وفوتبال می پرداخت تا در کنار آماده سازی تئوریک و روانی خود٬ دچار تحلیل قوای جسمانی نشود. مربیان خوب جهان به تمام وضعیت های شطرنجبازان٬ اشراف کامل دارند. آمادگی جسمانی٬ روانی٬ تئوریک، تغذیه٬ برنامه های تفریحی٬ اجزای مجموعه ای واحد هستند که کاستی در هر کدام موجب ضعف اجزای دیگر می شود. در یک تحقیق بر روی استادان بزرگ در هنگام بر گزاری تورنمنت های بزرگ ٬مشخص شده است که این اساتید٬ در حدود پنج تا شش کیلو گرم وزن از دست می دهند که این مقدار برابر است با میزان نیرویی که یک بوکسور در یک مسابقه ی سنگین بوکس از دست می دهد. اگر یک شطرنجباز نتواند به موقع این نیروی از دست رفته را جبران کند، به سرعت به تحلیل می رود و طبیعی است که نتیجه این تحلیل ناکامی در مسابقات باشد. باید توجه داشت که فعال ترین بخش بدن یک شطرنجباز، هنگام بازی شطرنج یعنی مغز ٬ برای تامین نیروی خود مستقیما گلوکز خون را مصرف می کند و جایگزینی این گلوکز از دست رفته به سرعت و در طول برگزاری مسابقات امکان پذیر نمی باشد. به همین دلیل داشتن یک برنامه ی غذایی منظم برای هر شطرنجبازی ضروری است. همچنین آگاهی به چگونگی گردش خون و تسهیل آن در هنگام بازی٬ تقویت عضلات پشت و چگونگی کارکرد قلب و عروق زیرین، موجب مقاومت بیشتر بدن شطرنجبازان در هنگام بازی می شود.

نقل از سایت شطرنجباز


به نقل از سایت هیات تهران: چگونگی آماده شدن برای مسابقات
ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

چگونگی آماده شدن برای مسابقات

از استاد بزرگ ایگور اسمیرنف

ترجمه از : خانم رینا فقیه

امروز ما درباره آمادگی برای مسابقات به ویژه هنگامیکه قبل از مسابقات  جهت آمادگی  چندین هفته زمان داریم ،بحث می کنیم . یقیناَ ، دانش آموزان جدی شطرنج در هر زمانی مشغول یاد گیری هستند .اما در مورد قبل از مسابقات چطور ؟ آیا برای یادگیری و آموزش ملاحظاتی خاص وجود دارد ؟

البته که وجود دارد ! تمرین قبل از مسابقات بایستی در جهت رساندن شما به اوج آمادگی بازی باشد. طوریکه بتوانید بهترین بازیهای خود را در مسابقات انجام دهید .

جمله ای را که من  در مورد بازی قبل از مسابقه خیلی دوست دارم این است :

"قبل از هر مسابقه شما باید آماده شوید ."

به نظر ساده می رسد اما خیلی از بازیکنان این کار را انجام نمی دهند . در واقع بالا بردن قدرت بازی فقط در چند هفته به نظر غیر ممکن می رسد اما هدف رساندن شما به اوج آمادگی است .

آمادگی قبل از مسابقات شامل سه بخش است :

1-آمادگی بدنی 2-آمادگی روانی 3- آمادگی شطرنجی

 

 الکسادر کاستنیوک (قهرمان سابق زنان جهان) : " من سعی میکنم هر روز 5 کیلومتر بدوم. " 

بگذارید هر کدام را به طور مفصل مورد بحث قرار دهیم . اول از آمادگی بدنی شروع می کنیم . در مسابقات مدرن شما باید تلاش فوق العاده ای بکنید . در هر بازی شما 3-4 ساعت بازی می کنید . چندین ساعت تحت فشار روانی آماده بازی می شوید . چرا که نتیجه بازی برایتان مهم است . داستان خنده داری که در این مورد وجود دارد راجع به استاد بزرگ روس پولگایفسکی  (نیم گایفسکی ) است که پس از مسابقه قهرمانی جهان مقابل کارپف دوستانش او را کوارتر گایفسکی ( ربع گایفسکی ) می نامیدند . چرا که او پس از مسابقه 25 کیلو وزن کم کرده بود!

می بینید که آمادگی بدنی خیلی مهم است . اگر بدنتان را آماده نکنید ممکن است در طول 4 ساعت بازی یا در دورهای پایانی مسابقه دچار اشتباه شوید .

من ورزش های دو و شنا را توصیه می کنم . لازم نیست تمرینات ورزشی بیش از اندازه شدید باشند . کافی است تمرین بدنی انجام شده و استقامت بدنی آهسته آهسته بالا رود . مانند سایر فعالیت های ورزشی باید با پزشکتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که انجام این تمرینات برای شما خطری ندارد . استراحت نیز مهم است .

برای برخی افراد بهتر است در چند روز باقی مانده به مسابقات هیچ کاری نکنند . آمادگی روانی حتی مهمتر از آمادگی جسمانی است . غالباَ بازیکنان نهایت تلاششان را نمی کنند  چرا که از نظر روانی خود را شکست خورده می بینند . چندین توصیه خیلی مهم عبارتند از :

1- به طور کل بر کیفیت بازیهایتان تمرکز کنید و نه بر نتیجه حاصله از آنها

2- برای برد بازی کنید به نظر آشکار می رسد اما بیشتر بازیکنان اینکار را نمی کنند .

 اغلب بازیکنان ضعیف در مقابل بازیکنان قویتر سعی می کنند به تساوی دست یابند. این اشتباه بزرگی است . به بازیکنان قوی نگاه کنید . آنان همیشه برای برد بازی می کنند .قهرمان شدن بدون داشتن روحیه قهرمانی غیر ممکن است . اگر برای قهرمان شدن تلاش نکنید هرگز قهرمان نمی شوید . بازی برای گرفتن تساوی ،نوعی استراتژی در بازی است . وقتی با این استراتژی بازی می کنید غیر فعال هستید و به حریف اجازه می دهید تا هر کاری را که می خواهد انجام دهد . برای پیروزی لازم است که شما از اشتباهات حریف استفاده کنید . اما اگر بر این باور باشید که حریف شما بازیکن خیلی قوی است و شما نمی توانبد او را ببرید، قادر به تشخیص دادن اشتباهات او نمی باشید .

 اگر تجزیه و تحلیل بازی استاد بزرگان عالی را بخوانید می بینید که آنها اغلب اشتباه می کنند . آیا واقعاَ فکر می کنید که حریف شما با ریتینگ 2300/2400 اشتباه نمی کند ؟ باور کنید آنها زیاد اشتباه می کنند . چرا از آن اشتباهات استفاده و بازی را نبریم ؟

3. توصیه سوم روانشناسی کاملا مثل مورد دوم است . شما بایستی برای کسب مقام اول در هر مسابقه بازی کنید . غالبآ طی آخرین دورهای مسابقه بازیکنان برای اطمینان از دریافت جایزه به مساوی تن در می دهند . تنها تعداد کمی از بازیکنان در میان صدها شرکت کننده واقعا خواهان برد در مسابقه هستند .

یکبار دیگر تاکید می کنم : اگر برای قهرمانی تلاش نکنید ، هرگز قهرمان نخواهید شد . اگر می خواهید موفقیت عظیمی کسب کنید ، می بایست در هر مسابقه و در هر بازی برای برد بازی کنید .

4. آخرین توصیه روانشناسی نگرش فیلسوفانه به نتایج است . منظور چیست ؟ استاد بزرگ آرونیان یکبار گفت: "باخت بخشی از کار ماست ." ما باید آن را درک کنیم و خونسرد بمانیم .باخت فاجعه نیست .

کاملاَ برعکس . باخت به ما درسهای خوبی میدهد که با آن درسها می توانیم بازی خود را قویتر کنیم . بنابر این باخت می تواند برای پیشرفت شما بسیار سودمند باشد . فقط کسی هرگز نمی بازد که اصلاَ کاری نمی کند ! یکبار خبرنگاری از میخائیل تال قهرمان وقت جهان پرسید آیا او از باخت در بازی با چنان روش پر خطری در بازی می ترسد ؟" تال پاسخ داد : "یقیناَ گاهی اوقات  می بازم  اما با این روش خیلی بیشتر خواهم برد"  گاهی اوقات شما امکان دارد در دوری از بازی مساوی کرده و در آخرین دور ببازید و چیزی به دست نیاورید . اما با حفظ روحیه قهرمانی در مسابقه بعدی قهرمان خواهید شد . این موقعیت خیلی بهتر از وقتی است که همیشه  بازیکن پنجم یا دهم شوید چرا که فرد برنده همه چیز را می گیرد.

 سرانجام ، چند توصیه راجع به آمادگی در شطرنج

سه چیز شما را به اوج توان شطرنجی تان می رساند :

1.دید تاکتیکی : وقتی مدتی در مسابقه شرکت نکرده و بازی نمی کنید دید تاکتیکی شما تحلیل می رود .

این مسئله مهمی است چرا که حتی یک اشتباه فاحش تاکتیکی می تواند به باخت سریع منجر شود . برای اینکه دید ترکیبی خود را تقویت کنید باید مسائل تاکتیکی حل کنید . کتابها و منابع اطلاعاتی بسیاری در مورد تاکتیک وجود دارند که میتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.

2.دومین مورد مهم در آمادگی شطرنج ، آماده سازی یک شروع بازی است . این یکی از مهمترین بخشهای آمادگی مسابقه شماست . چگونه می توان این کار را انجام داد .اول ایده های شروع بازیی را که معمولا بازی می کنید بیابید .

در برنامه Chessbase شما می توانید وضعیت مورد نظر را بچینید و سپس آن را در دیتابیس جستجو کنید و بازیهای انجام شده را بیاورید.  همچنین می توانیم بازیها را بر اساس قویترین بازیکنان مرتب کنیم .

بعد از آن ما باید به این بازیها نگاه کرده و تمام ایده های جالب و جدیدی را که میشود در آن پیدا کرد به خاطر بسپاریم . شما می توانید بازیهای جالب را در بخش جداگانه ای ذخیره کنید . این کار به آسان تر شدن برای آماده کردن بازیهای مشخص طی مسابقه(تدارک) کمک خواهد کرد . زیرا هر آنچه را که بدان نیاز دارید قبلا خواهید داشت .

ثانیاَ لازم است که شاخه و ادامه های شروع بازی جدیدی را به ویژه برای مسابقه ای که در پیش رو دارید آماده کنید .

گرچه شما حریفانتان را قبل از مسابقه نمی شناسید لیکن می دانید که با حریفان قوی و ضعیف بازی خواهید کرد که گاهی باید ببرید و گاه می توانید مساوی کنید . تمامی این موقعیت ها نیاز به شروع بازی ویژه ای دارند . بنابر این باید قبل از مسابقه چنین شروع بازی را تدارک ببینید .

به عنوان مثال در دورهای نخست مسابقه که احتمالا با بازیکنان ضعیفتر بازی کرده و برای برد بازی خواهید کرد . شروع بازیهای حمله ای و فریبنده برای چنین بازیکنانی بهترین هستند . چنین شروع بازیهایی شاید زیاد در مسابقات معمول نباشند اما در مقابل حریفان ضعیف ما معمولا کافی است حمله ای را برای برد آغاز کنیم . شاید ما از این شروع بازیها دیگر استفاده نمی کنیم . به عنوان مثال برای سفید می توانیم :

1.e4 e5 2.f4  گامبی شاه یا وینی  2. Nc3  و سپس    3. f4 یا بازی مرکزی      1.e4 e5 2.d4 بازی کنیم.

ادمه های تند و تیز زیادی وجود دارد .  برای سیاه نیز در مقابل e4 اسکاندیناوی

e4 d5 2. exd Qd5   3. Nc3 Qa5*

 سپس Nf6, Bg4 و شاید  0-0-0 یا هر ادامه تند از دفاع سیسیلی را تدارک ببینیم.

3. آخرین مورد در تدارک دیدن،مسئله تمرین است .بدون تمرین کردن شما فنون بازی کردن را از دست می دهید . بنابر این باید قبل از مسابقه این فنون را  مرور  کنید. کافی است با کامپیوتر یا در  مقابل افراد دیگر بازی فکری (با زمان طولانی ) انجام دهید . مدت زمانی، که قرار است در مورد کنترل ساعت در مسابقات پیش رو اعمال شود ،ترجیح دارد. موکداَ به شما توصیه می کنم در چند روز آخر باقیمانده آماده شدنتان، فقط بازیهای تمرینی بازی کرده و کار دیگری نکنید . گرم کردن کار خوبی است. بسیاری از بازیکنان چندین دور اول را خیلی،خوب بازی نمی کنند . حتی قهرمان جهان آناند گفت که او نیز چنین مشکلی دارد .انجام چنین بازیهای تمرینی به حل این مسئله کمک می کند .

اینها سه بخش اصلی آمادگی شما برای مسابقات بودند . حال می خواهم با توجه به این موضوع به شما آخرین توصیه را بکنم .

اگرمی خواهید مسابقاتتان شطرنج برایتان پیشرفت به ارمغان آورد –باید برای مسابقه  اهداف  جزئی و مشخصی تعیین کنید .

برای پیشرفت، شما باید تئوری و تمرین را با هم ترکیب کنید . آنچه را در بازیهای عملی و طی بازی در مسابقات مطالعه کرده اید به کار گیرید .

چندین هدف را تعیین کنید و طی بازیهایتان به آنها توجه کنید . با استفاده از این روش ، شما واقعاَ فنون بازی خود را بهبود خواهید بخشید .

شما می توانید، با جمع کردن  تمامی مواردی که طی این درس آموختید ، یک طرح تدارکاتی برای مسابقات بسازید .با پیروی از این طرح ، شما به بالاترین سطح شطرنجیتان خواهید رسید و بازی شما در مسابقات پیشرفت خواهد کرد .


اخبار فدراسیون به نقل از سایت فدراسیون!
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

گروه گزینشگر تیم های ملی نفرات اعزامی به چهلمین دوره المپیاد جهانی شطرنج را اعلام کرد.

با توجه به کناره گیری مرتضی محجوب از انجام مسابقه انتخابی، اصغر گلی زاده به عنوان آخرین عضو تیم ملی، مسافر المپیاد استانبول خواهد بود.

متن انصراف استاد بزرگ محجوب به شرح زیر است:

" اینجانب مرتضی محجوب زردست استاد بزرگ شطرنج و 14 سال عضو تیم ملی بزرگسالان ایران، کناره گیری خود را از حضور در مسابقه انتخابی تیم ملی به نفع آقای اصغر گلی زاده دیگر استاد بزرگ شطرنج ایران که شایستگی حضور در المپیاد جهانی را داشته و جوانتر نیز می باشند اعلام نموده و برای تیم ملی کشورمان آرزوی موفقیت در مسابقات را دارم."

بدین ترتیب قائم مقامی، درینی، ایدنی، علوی مقدم و گلی زاده اعضای تیم کشورمان در المپیاد جهانی شطرنج خواهند بود.

 ****************************************

مسابقات شطرنج اوپن بین المللی ابن سینا لغو شده و در صورت برگزاری این رقابتها تاریخ ، زمان و آیین نامه آن اطلاع رسانی خواهد شد.

********************************************

اولین دوره مسابقات آزاد (جام طاق بستان) از 8 لغایت 14 شهریور ماه 1391 در استان کرمانشاه برگزار می شود.


چگونه آماتور میتواند آخر بازى اش را بهبود بخشد
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

این مسئله فوق العاده اهمیت دارد که نتیجه تئوریک وضعیتهاى استاندارد آخر بازى را بدانیم، چون این معلومات به ما کمک مىکند،در هنگامى که وضعیت پیچیده است،بتوانیم بازى را اداره کرده و قدرت انتخابى داشته باشیم.

براى مثال اگر در یک آخر بازى که یکى طرفین یک رخ، و یک اسب، ویک پیاده، و طرف دیگر یک رخ و یک اسب داشته باشد، بازیکن بداند که تحت چه شرایطى یک رخ و یک پیاده از یک رخ مىبرد. آنوقت او توجه خواهد کرد که در چه موقع باید بازى را با تعویض اسبها تسویه کند.

این هم مهم است که بدانیم که چگونه وضعیتهاى استاندارد آخر بازى را اداره کنیم. مثلاً، کافى نیست یک شاه و یک پیاده در مقابل شاه داشته باشیم و وضعیت طورى باشد که پیاده ما وزیر شود.ما باید اینراهم بدانیم که چگونه بازى را رهبرى کرده و به این ترتیب از پات شدن جلوگیرى کنیم، و این تکنیکى است که میشود آن را آموخت؛و اگر آموخته نشود،بازیکنى که در چنین وضعیتى قرار بگیرد ممکن است برد را از دست بدهد.

در چنین وضعیتهایى بسیار اهمیت دارد که ما معنى و مقتضیات ((تقابل)) را بفهمیم آماتور باید با آخر بازىهاى استانداردى چون رخ وپیاده علیه رخ، شاه و پیاده علیه شاه،آخر بازیهاى پیاده اى که در آن تقابل مطرح است؛و وضعیتهایى که شامل پیاده رونده حمایت شده، وپیاده رونده دور مىباشد، وزیر علیه پیاده هایى پیشرفته، و غیره.

آخر بازیهایى که شامل مبارزه فیل و پیاده ها علیه اسب و پیاده ها است، این مسئله که چه عواملى به نفع اسب هستند، مثلاً پیاده ها که همه در یک جناح باشند.یا پیاده هاى مسدود شده اى که در خانه هاى رنگ فیل دشمن قرار دارند،یا چه عواملى به نفع فیل مىباشند،مثلاً پیاده ها در هر دو جناح صحنه ها پیاده هاى مسدود شده که در آن پیاده هاى دشمن در خانه رنگ آن فیل قرار دارند، آشنائى یابد.

در مورد آخر بازى، ملاحضات کلى ذیل را باید در نظر داشته باشیم:
(الف) در بیش از ۹۰ درصد حالات، یک پیاده اضافى در یک آخر بازى ساده پیاده اى نقش قاطع دارد.
 
(ب) در ساختمانهاى توام با سوار(ها)و پیاده(ها)،پیاده اضافى شاید در ۵۰ یا ۶۰ درصد حالات قاطع باشد، ولى وقتى که بازیکن غیر از پیاده اضافى برترى دیگرى هم داشته باشد پیاده اضافى قاطع مىگردد.
 
 
 
(ج) شاه نقش مهمى در آخر بازى ایفا مىکند.
 
(د) ابتکار در آخر بازى شاید حتى مهمتر از داشتن ابتکار در مراحل دیگر بازى است.در آخر بازیهاى رخ، داشتن ابتکار را میتوان حداقل به ارزش یک پیاده دانست.
 
(ه)دو پیاده رونده متحد بسیار نیرومند هستند، و وقتى چنین پیاده هاى به عرض ششم برسند بطور کلى با قدرت یک رخ برابرى می کنند.عجیب آن است که اگر شاه حریف در حوزه این دو پیاده گذشته متحد باشد، دو امکان کاملاً مخالف پیش مىآید:
 
(۱) اگر شاه بتواند آن پیاده اى را کمترپیشروى کرده مسدود کند، این ساختمان پیاده اى تقریباً بىارزش میگردد.
 
 
 
 
(۲) اگر طرفى که پیاده دارد بتواند به شاه حریف حمله کند- و این امکان معمولاً موجود است-نیروى دو پیاده حتى بیشتر هم مىشود.
 
خلاصه، آخر بازى مرحله‌‌‌‌ اى است که در آن معلومات بیشتر از قدرت دید اهمیت دارد، و مرحله اى است که مىتوان آنرا تا حدود زیادى به وسیله مطالعه آموخت.بی علت نیست که استادان بزرگى چون کاپابلانکا توصیه کرده اند: ((آخر بازى را بیاموزید.))
 
منبع: خراسان رضوی

تنبیه انضباطی برای غایبان دور آخر
ساعت ٤:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

با توجه با اینکه در چند مسابقه اخیر در سراسر کشور غیبت های دور آخر و ماقبل آن شائبه ی تبانی در شطرنج را دامن زده است.به درخواست کمیته مسابقات وبه دستور ریاست محترم فدراسیون شطرنج مقرر گردیدتمامی هیاتهای شطرنج استانها  نسبت به برخورد با متخلفین اقدامات جدی تری بر اساس بخشنامه شماره 259/3523 مورخه 25/8/1390 انجام دهند.

 

 

بسمه تعالی

 

ریاست محترم هیئت شطرنج استان ...................

 

با سلام و احترام

با توجه به شکایات متعدد شطرنجبازان سراسر کشور در خصوص ترک جدول توسط بازیکنانی که بدون اطلاع قبلی و هماهنگی با سرداور یا عوامل برگزاری  انجام می پذیرد و باعث بروز مشکلات بسیار در ارسال جداول به فدراسیون جهانی می گردد. بدینوسیله به موجب این نامه و از تاریخ صدور آن و تا ابلاغ جدید کمیته انضباطی این افراد از حضور در کلیه  مسابقات بعدی در سراسر کشور محروم خواهند شد.

محمدجعفر کامبوزیا

نایب‌رئیس فدراسیون بین‌المللی

و رئیس فدراسیون

 

 

رونوشت:

     کمیته  مسابقات

    بایگانی


 

 

توضیح: شطرنچبازان غایب دور آخر یا.... !! غم به دل مبارکشان راه ندهند! چرا که بنده طی این 12-13 سال سابقه شطرنجی عزم و اراده ای برای مقابله با این گونه مسائل ندیده ام! مشکلات و مصائبی که همه ما با آن کاملاً آشنا هستیم، اما بنا به دلایلی هر کداممان سکوت اختیار کرده و مشغول کاری دگر شده ایم! یا اینکه از ترس تمام شدن عمر شطرنجی مان مانند کبک سر نازنینمان را در برف فرو برده ایم!! طی چند روز پیش مقاله ای تحت همین مشکلات نوشتم که به خاطر دلایلی از انتشار آن منصرف شدم! (کو گوش شنوا!) اگر بازیکنی شکایتی داشته و دارد، به مسابقات قبلتر خود هم نگاهی کوتاه داشته باشد(مانند زیرپا گذاشتن مقررات راهنمائی و رانندگی! که در مقطعی قانون مدار و در مقطعی قانون گریز هستیم!! بستگی به منافع شخصی دارد!) مع الوصف داستان مسائل کوچولوی غیر ورزشی همچنان ادامه خواهد داشت!! مگر اینکه از خودمان شروع کنیم!مصداق ضرب المثل معروف: یک سوزن به خودمان یک جوالدوز به مردم!


به نقل از سایت تبریز: تایمز هند: ایران در مسیر تبدیل به قدرت شطرنج
ساعت ٤:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

روزنامه تایمز هند از پرتیزاژترین نشریات هند که به زبان انگلیسی در این کشور منتشر می شود در مطلبی به قلم "هری هارا ناندانان" از مشهورترین خبرنگاران تخصصی در حوزه شطرنج مدعی شده است که ایران در راه تبدیل شدن به عنوان یک قدرت در شطرنج است.

در این مطلب که به دنبال  موفقیت تاریخی و کم نظیر نوجوان شطرنج کشورمان در رقابتهای قهرمانی شطرنج نوجوانان آسیا در هیکادو در کشور سریلانکا نگاشته شده است می خوانیم:

ایران در طول تاریخ انقلایهای جالب توجهی را به خود دیده است اما جالبترین آنها در شطرنج اتفاق افتاده است.بچه های نابغه ایرانی در رقابت با همتایان هندی خود در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا که یکشنبه گذشته در سریلانکا به پایان رسید، توانستند صاحب پنج مدال طلا در رده های سنی مختلف شوند.

هند به عنوان قدرت اول شطرنج آسیا تنها توانست 7 مدال طلا کسب نماید که این تعداد نسبت به دوره گذشته که 10 مدال بود تقلیل یافته است.

مطمئناً ایران به عنوان مهد شطرنج جهان بر طبق اسناد تاریخی، بر تسلط هندیها بر شطرنج سایه افکنده است.

جالب است بدانید که شطرنج در سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی به عنوان یک بازی منع شده بود و بسیاری آنرا زیر زمینی بازی می کردند. پس از 10 سال که از این ماجرا گذشت با فتوای تاریخی آیت الله خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی این بازی به عنوان یک ورزش آزاد اعلام و از سر گرفته شد.اما اواخر دهه 1990 و دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بود که جان تازه ای بر کالبد تمامی رشته های ورزشی در ایران دمیده شد.

شطرنج طی  10 سال گذشته در ایران توسعه بسیار پیدا کرده است.فدراسیون شطرنج این کشور یکی از حرفه ای ترین مراکز آموزشی را در تهران داراست و شطرنجبازان نوجوان ایران سه عنوان قهرمانی را در مسابقات رده های سنی 10 و 12 سال جهانی کسب نموه اند. موفقیتهای شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا در سریلانکا گواه این مطلب است.

منبع: تایمز هند (Times of india)


به مناسبت مسابقات جهانی نابینایان و کم بینایان!!
ساعت ٤:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

المپیاد جهانی نابینایان و کم بینایان
با حضور تیم ملی کشورمان در هند

چهاردهمین دوره مسابقات شطرنج المپیاد جهانی نابینایان و کم بینایان در شهر چنای کشور هند آغاز شد.

در این دوره از مسابقات ورزشکارانی از کشورهای روسیه، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا، آلمان، هند، ایران، اوکراین، سوئد، ایتالیا، یونان، هلند، لهستان، رومانی، اسلواکی، افریقای جنوبی، جمهوری آذربایجان، صربستان، بلغارستان، کلمبیا، کرواسی، دانمارک، ترکیه و قزاقستان حضور دارند.

تیم ملی شطرنج نابینایان و کم بینایان کشورمان متشکل از حسنعلی قدیری، سیدعمادالدین موسوی، مجید باقری، میثم مرادیان به سرپرستی علی اکبر هدهدی و مربیگری افشین حاج ابوالقاسم تهرانی در این دوره به رقابت خواهد پرداخت.

شهر چِنای (نام پیشین مَدرَس) در واقع مرکز ایالت تامیل نادو کشور هند است. این شهر جزو مناطق شهری پرجمعیت هند به شمار می ‌آید و دارای رتبه چهارم در این کشور است. چنای همچنین زادگاه "ویسواناتان آناند" قهرمان حال حاضر شطرنج جهان می باشد. (منبع:آچمز)

توضیح: قسمت پایین را هم از وبلاگ جلال جوادی مدیر مرکز آموزش و توانبخشی مهدیه همدان جهت معرفی این وبلاگ و آشنائی بیشتر شما(خوانندگان عزیز) انتخاب کرده ام!

بازی شطرنج در سطحی که بازیکنان بتوانند بخوبی آن را فرا بگیرند و و برای پیروزی در آن قادر باشند حرکات مختلف ممکن در صفحه را در زمانی محدود بررسی و پیش بینی نمایند و طرح و نقشه بریزند مستلزم داشتن هوشی خوب و قدرت تمرکز طولانی و ضمنا" مطالعات جانبی روش های مختلف بازی است. از این روی این بازی جزو رشته های ورزشی است و فدراسیون شطرنج در این زمینه فعالیت می کند.

   بازیکنان رده بالای شطرنج قادرند با چشمان بسته این بازی را حتی بصورت همزمان در مقابل چندین نفر انجام دهند نمونه وطنی آن بازی  چشم بسته احسان قائم مقامی  استاد بزرگ شطرنج ایران در مقابل ده نفر از بازیکنان خوب در دی ماه سال ۸۴ است که  نتیجه  آن 9/5 بر 0/5 به نفع ایشان بوده است.

اما غرض از این نوشته ذکر این مطلب است که نابینایان هم می توانند این رشته را فرا بگیرند و در مسابقات حتی جهانی شرکت نمایند. در زیر مجموعه فدراسیون شطرنج ایران شطرنج نابینایان نیزفعال بوده و مسابقات رسمی در این زمینه برگزار و نفرات برتر به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

  همه فوایدی که در بازی شطرنج برای افراد بینا متصور است مانند افزایش توان ذهنی٫ تقویت تمرکز و قدرت تجزیه تحلیل و طراحی و نقشه ریزی برای پیروزی و از همه مهم تر لذت بردن از یک بازی فکری و بسیاری فواید دیگر که ازویژگیهای شطرنج است برای نابینایان هم وجود دارد .

اینجانب زمانی که در دوران دانشجوئی در کلینیک نابینایان مشغول کارآموزی بودم در طول یک ترم که هفته ای دو بار به آن کلینیک می رفتیم موفق شدم به سه نفر از نابینایان شطرنج آموزش دهم که در پایان دو نفر که وضعیت بهتری داشتند با هم بازی می کردند .( این یکی از خاطرات خوب و به یاد ماندنی ام از دوران دانشجوئی است. )

البته ماهیت بازی چشم بسته با شطرنج نابینایان متفاوت است چون نابینایان می توانند با استفاده از حس لامسه تفاوت دو رنگ و شکل و موقعیت مهره ها را در صفحه شطرنج تشخیص دهند در حالیکه در شطرنج چشم بسته شطرنج باز اجازه ندارد ازحس لامسه کمک بگیرد و تنها باید ازقدرت تجسم و نگهداری ذهنی استفاده نماید.

شطرنج نابینایان ویژگیهای خاصی دارد مثلا روی سر مهره های سیاه دگمه ای وجود دارد که روی مهره های سفید نیست. یا در هر خانه سوراخی وجود دارد که مهره در آن محکم می شود تا با لمس از جایش خارج نشود. همچنین مقررات خاصی برای نابینایان وجود دارد که می توانید در سایت فدراسیون شطرنج آنها راببینید. 

 صفحه شطرنج نابینایان

به همه خانواده هائی که دارای کودک نابینا هستند توصیه می کنم برای آموزش این بازی زیبا و مفرح و تقویت کننده فعالیت هوشیارانه ذهن اقدام کنند و اثرات مثبت آن را خودشان ببیند.


به نقل از ایسنا: ۵ روش تقویت اعتماد به نفس
ساعت ٤:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

عتماد به نفس ما در دوران نوجوانی و جوانی شکل می گیرد؛ به این معنا که اگر خانواده، دوستان و اجتماع دایم از ما انتقاد کنند، مشخص است که اعتماد کمتری به خودمان خواهیم داشت و احساس ارزشمند بودن را هم از دست خواهیم داد.

عزت نفس پایین منجر به اعتماد به نفس کم می شود و در چنین شرایطی حتی ممکن است نتوانیم به درستی و به موقع درباره موضوعی ساده تصمیم بگیریم.

به گزارش ایسنا سلامت نیوز نوشت: در حالی که تقویت اعتماد به نفس، اولین قدم برای رسیدن به شادی و خوشبختی است. اگر شما هم می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، بهتر است این شیوه ساده را امتحان کنید:

● خوش تیپ باشید

هیچ کس به اندازه خود شما درباره وضعیت ظاهرتان اطلاع ندارد؛ بنابراین وقتی ظاهر خوبی نداشته باشید، کاملا طبیعی است نحوه راه رفتن و تعامل شما هم با دیگران تغییر یابد. البته این موضوع اصلا به معنای خرید لباس های گران قمیت نیست و می توان با صرف هزینه ای اندک لباس هایی مناسب و زیبا تهیه کرد. در ضمن، سعی کنید لباس هایی را بخرید که آنها را دوست دارید، چون با این کار حس بهتری هم خواهید داشت.

● تمیز باشید

به ظاهرتان اهمیت دهید و با تمیز نگه داشتن آن، حس بهتری را تجربه کنید. امتحانش ضرر ندارد؛ می توانید دندان هایتان را مسواک بزنید، لباس های تمیز بپوشید، موهایتان را شانه کنید و با صورتی تمیز و شاداب در جمع حاضر شوید تا اعتماد به نفس تان هم بیشتر شود.

● محکم بایستید

شانه های آویزان و حرکات آرام و بی حال، نشان دهنده عدم اعتماد به نفس افراد است. این گروه معمولا علاقه ای به خودشان ندارند و شخصیت خود را مهم نمی دانند. در حالی که با تمرین قرار گیری بدن در وضع مناسب، می توانید اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنید؛ صاف بایستید، سرتان را بالا بگیرید و با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید. با این کار تاثیر مثبتی بر دیگران گذاشته و احساس هوشیاری و شادابی بیشتری خواهید داشت.

● به طور منظم ورزش کنید

آمادگی جسمانی و وضعیت جسمی مناسب، تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس افراد دارد. بنابراین اگر از نظر فیزیکی، وضع خوبی ندارید، ورزش کردن را فراموش نکنید.

همچنین اگر بتوانید صبح ها مشغول ورزش شوید، علاوه بر تاثیرات آن، روز خوبی را هم شروع خواهید کرد.

● به صورت داوطلبانه با سازمانی همکاری کنید

اگر دایم به خودتان و موضوعات شخصی زندگی تان فکر نکنید و کمی بیشتر به فکر سایرین باشید، نگرانی تان هم کمتر خواهد شد. همین مساله به ظاهر ساده، اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.

بنابراین اگر می خواهید اعتماد به نفس تان پرورش یابد و زندگی شادتری را تجربه کنید، بهتر است از همین امروز این شیوه ها را تمرین کنید؛ مطمئن باشید با تکرار و تمرین به نتیجه دلخواه خواهید رسید.


از کوچک و بزرگ، همه مربی شده اند!
ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

خوشبختانه در ورزش لرستان و بروجرد

از کوچک و بزرگ، همه مربی شده اند!

فرهاد داودوندی- بروجرد: دیگر در این روزها برای آموزش ورزشهای مختلف در لرستان و بروجرد لازم نیست به دنبال اساتید فن بگردید، خوشبختانه از کوچک و بزرگ همه مربی شده اند!

یک زمانی رسم بود که باید یک شخص برای مربی شدن مراحل مختلف ورزشی را طی نماید، رسم بود که یک شخص ورزشکار باید سالیان سال اصطلاحا خاک آن رشته را می خورد تا به آرامی و پس از گذراندن یک پروسه که ممکن بود چند دهه طول بکشد به مقام مربیگری روی بیاورد.

اما حالا دیگر آنچنان نیست، اینک ورزشکار جوانی که فقط در یک مسابقه برون شهری شرکت نموده ادعای مربیگرش و دادن برنامه صحیح!!! ورزشی اش به دیگر ورزشکاران کم سن و سال، گوش فلک را کر می کند!

دیگر لازم نیست برای مربی شدن عمر خود را به سعی و کوشش برای یادگبری فن آخر طی نمائید، فقط کافیست با داشتن سن نوجوانی یا حتی جوانی سریعا خود را پیر نمائید و با تقلید از مربیان با تجربه ادعا کنید که با شرکت در یک مسابقه برون شهری به فنونی دست یافته اید که دیگر مربیان با طی نمودن یک عمر به آن دست نیافته اند!

 و اینگونه است که جوانانی که سنی از آنها نگذشته است، ره صد ساله را یکشبه طی می کنند و به مربیانی تبدیل میشوند که با ناقص یاد دادن ورزش مورد نظرشان به دیگران، ضررشان بیشتر از نفعشان برای جامعه ورزش است. 


به مناسبت 17 مردادماه روز خبرنگار....بدون شرح
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۸  کلمات کلیدی:


اولین ها در المپیک!!
ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

● اولین شرکت کننده سیاه پوست

کنستانتین هنری کوئیز اولین شرکت کننده سیاه پوست در مسابقات المپیک بود. او در المپیک سال ۱۹۰۰برای تیم فرانسه به میدان رفت و البته نتوانست مدالی را کسب کند. البته اولین سیاه پوستی که توانست مدال طلا را کسب کند؛آبه یه آکیلا بود که در رشته دو ماراتن این مدال را بدست آورد. او تمام این مسابقات را پابرهنه دویده بود!

● اولین مسابقات تیمی

در مسابقات سال ۱۹۰۰برای اولین بار تیم­ها به رقابت با یکدیگر پرداختند. در این مسابقات که رشته فوتبال نیز به آن اضافه شد تیم­های متفاوت از چندین کشور مختلف حضور داشتند که تیم­های انگلیس، فرانسه و بلژیک توانستند مدال­های طلا، نقره و برنز را به ترتیب کسب کنند.

● اولین مسابقات با حضور ۵ قاره

مسابقات سال ۱۹۱۲درکشور سوئد برگزارشد و در آن سال وقتی ژاپن توانست به مسابقات راه پیدا کند از هر ۵ قاره کشوری حضور داشت. البته در این مسابقات اولین اتفاق ناگوار نیز رخ داد. فرانچسکو لازارو بعد از اینکه ۲۹کیلومتر دویده بود بر اثر مشکلات قلبی از ادامه مسابقه جا ماند و فردای آن روز نیز از دنیا رفت!

● اولین استفاده از تلویزیون

در المپیک سال ۱۹۳۶ در برلین نازی برای اولین بار مسابقات فیلم­برداری شد و در صفحه­های نمایش بسیار بزرگ در سراسر برلین به نمایش گذاشته شد. البته درسال ۱۹۴۶ انگلیسی­ها نیز این کار را انجام دادند و مسابقات را در سراسر کشورشان به نمایش گذاشتند. اما اولین دوره مسابقاتی که به صورت جهانی نمایش داده شد؛ مسابقات سال ۱۹۶۰ در رم بود


اگر مایکل فلپس ورزشکار ما بود!
ساعت ٢:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

طنز ورزشی


اگر مایکل فلپس ورزشکار ما بود!


مایکل فلپس حیا کن، تیم شنا را رها کن


فرهاد داودوندی- بروجرد: مایکل فلپس دارنده 22 مدال المپیک( 18 مدال طلا و 4 مدال نقره وبرنز) برای همیشه از مسابقات المپیک خداحافظی نمود.

تصور کنید مایکل فلپس با این سن و سال جوانی شناگر ما بود، اولا که حالا حالا ها در المپیک های مختلف در خدمتش می بودیم، تا صد سالگی توقع داشتیم هر وقت در مسابقه ای شرکت کند حتما حتما طلا بگیرد!

از آنطرف هم آقا مایکل فلپس داستان ما اگر ایرانی بود، یواش یواش احساس می کرد که تیم ملی شنا ارث پدری اش است و بعد از خودش باید پسرش در تیم ملی شنا باشد! و هر چقدر هم که به ایشان هشدار می دادند که بابا جان! پیر شده ای دیگر از تیم ملی خداحافظی کن، به گوش مبارکش نمی رفت که نمی رفت تا اینکه! تا اینکه ....

یکروزی می رسید که همه ما علاقمندان به شنا در استخر ها به مانند ارکستر سمفونیک دستجمعی با هم دم می گرفتیم که " مایکل فلپس حیا کن، تیم شنا را رها کن"


نتایج مسابقات جام رمضان(خرم آباد - مرداد91)
ساعت ٢:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مسابقات جام رمضان امسال با شرکت نزدیک به 40 علاقه مند در هفت دور به روش سوئیسی در حالی به ایستگاه آخر رسید که چهار بازیکن با 5/5 امتیاز و به لطف پوئن شکنی رتبه های اول تا چهارم را بین خود تقسیم کردند.

در این بین شانس با سامان فرشادی فر یار بود تا به لطف پوئن شکنی به مقام اول این مسابقات برسد. پس از وی فریدون فرشاد، امین چنگائی و سعید جودکی دوم تا چهارم شدند. صابر جهانگیری و سعید بیرانوند نیز با 5 امتیاز به ترتیب پنجم و ششم شدند.

از نکات قابل توجه این مسابقات میتوان به نتایج خوب پیشکسوتان شطرنج خرم آباد؛ (فریدون فرشاد، سعید جودکی) و جوانانی همچون صابر جهانگیری و آرمین بهاروند اشاره کرد.

فرشاد چندی پیش نیز در مسابقات نظام مهندسی موفق به کسب مدال نقره انفرادی شده بود؛ نشان داد به مرز آمادگی نزدیک شده است!

ناکامی سعید بیرانوند و سهراب فلاح زاده نیز در نوع خود جالب بود. ایشان تا دو پنجم تنها بازیکنان بدون باخت جدول بودند که در نهایت به مقام های ششم و هشتم قناعت کردند!


خبری خوش برای اهالی ورزش: افتتاح بانک حمایت از ورزشکاران استان!
ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

به نقل از آفتاب لرستان؛ 14 مردادماه 91؛ شماره 264


در بیکران هستی (من) عددی نیست!!
ساعت ٢:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

در ادامه اختلافات مدیرکل ورزش و جوانان با روزنامه آفتاب لرستان!

مدیر کل خطاب به حامد احمدی و روزنامه آفتاب، تهدید به شکایت کرد!!

حامد احمدی مدیر مسوول و سردبیر آفتاب لرستان

روزنامه آفتاب لرستان؛ 14 مردادماه 91؛ شماره 264،

خواسته های آفتاب از مدیرکل!!


فلسفه تخته نرد
ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس
فلسفه تخته نرد
هیچ میدانید تخته نرد چگونه و توسط چه کسی ابداع شد و چه فلسفه زیبا و عبرت آموزی در پس آن نهان است؟
تخته نرد توسط بزرگمهر ابداع شد
و اما داستان پیدایشش:
در زمان پادشاهی انوشیروان خسرو پسر قباد، پادشاه هند «دیورسام بزرگ» برای سنجش خرد و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود شطرنجی را که مهره های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود، به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و «تخت ریتوس» دانا را نیز گماردهء انجام این کار ساخت. او در نامه‌ای به پادشاه ایران نوشت: «از آنجا که شما شاهنشاه ما هستید، دانایان شما نیز باید از دانایان ما برتر باشند.. پس یا روش و شیوهء آنچه را که به نزد شما فرستاده‌ایم (شطرنج) بازگویید و یا پس از این ساو و باج برای ما بفرستید». شاه ایران پس از خواندن نامه چهل روز زمان خواست و هیچ یک از دانایان در این چند روز چاره و روش آن را نیافت، تا اینکه روز چهلم بزرگمهر که جوانترین وزیر انوشیروان بود به پا خاست و گفت: «این شطرنج را چون میدان جنگ ساخته‌اند که دو طرف با مهره های خود با هم می‌جنگند و هر کدام خرد و دوراندیشی بیشتری داشته باشد، پیروز می‌شود.» و رازهای کامل بازی شطرنج و روش چیدن مهره ها را گفت. شاهنشاه سه بار بر او درود فرستاد و دوازده هزار سکه به او پاداش داد. پس از آن «تخت ریتوس» با بزرگمهر به بازی پرداخت. بزرگمهر سه بار بر تخت ریتوس پیروز شد. روز بعد بزرگمهر تخت ریتوس را به نزد خود خواند و وسیلهء بازی دیگری را نشان داد و گفت: اگر شما این را پاسخ دادید ما باجگزار شما می شویم و اگر نتوانستید باید باجگزار ما باشید.» دیورسام چهل روز زمان خواست، اما هیچ یک از دانایان آن سرزمین نتوانستند «وین اردشیر» را چاره گشایی کنند و به این ترتیب شاه هندوستان پذیرفت که باجگزار ایران باشد.
تخته نرد : کره زمین
30 مهره : نشان گر 30 شبانه روز یک ماه
24 خانه : نشانگر 24ساعت شبانه روز
4 قسمت زمین : 4 فصل سال
5 دست بازی: 5 وقت یک شبانه روز
2 رنگ سیاه و سپید : شب و روز
هر طرف زمین 12 خانه دارد : 12 ماه سال
زمین بازی : اسمان
تاس: ستاره بخت و اقبال
گردش تاس ها : گردش ایام
مهره ها: انسان ها
گردش مهره در زمین: حرکت انسان ها (زندگی )
برداشتن مهره در پایان هر بازی : مرگ انسان ها
اعداد تاس :
1 : یکتایی و خداپرستی
2 : اسمان و زمین
3 : پندار نیک ؛ گفتار نیک ، کردار نیک
4 : شمال ، جنوب، شرق، غرب
5: خورشید ؛ ماه ، ستاره ، اتش ، رعد
6 : شش روز افرینش

نتایج دور هشتم لیگ شطرنج خرم آباد
ساعت ٢:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

جمعه 13 مردادماه دور هشتم دومین دوره مسابقات لیگ شطرنج خرم آباد با نتایج زیر پی گیری شد:

نونهالان  0-3  مدرسه شطرنج ایرانیان


فرهنگیان  2.5-0.5  اسب سپید


امور آب  3-0  فیل سپید


بانک ملی  1.5-1.5  رخ سپید


آی پارا  2-1  اداره راه

***********************************************

رده بندی تیم ها تا پایان دور هشتم لیگ:

1- اداه راه             19     امتیاز  

2- رخ سپید          18     امتیاز

3- بانک ملی         14    امتیاز

4- امور آب          13.5    امتیاز

5- اسب سپید    12.5    امتیاز

6- فرهنگیان          12    امتیاز

7- فیل سپید         10    امتیاز

8- آی پارا               9     امتیاز

9- مدرسه شطرنج    5    امتیاز

10- کانون               4     امتیاز

لازم به ذکر است این مسابقات به صورت رفت و برگشت در محل خانه شطرنج خرم آباد برگزار می شود. تیم های برتر این دوره در صورت تشکیل لیگ استان؛ برای سال آتی صاحب امتیاز می شوند.

************************************

نتایج مسابقات جام رمضان ویژه بانوان

مهتاب فلاح زاده به لطف پوئن شکنی اول شد!

در پایان مسابقات جام رمضان که در محل خانه شطرنج با حضور بانوان شطرنجباز؛ در هفت دور به روش سوئیسی برگزار شد؛ مهتاب فلاح زاده با کسب 6/5 امتیاز و به لطف پوئن شکنی اول شد. فرنوش بیاتی با همین امتیاز و پوئن شکنی کمتر دوم؛ مرضیه آذردست؛ ارجمند و ملک زاده به ترتیب سوم تا پنجم شدند.

******************************************

فرهاد داوودوندی:

گفتگو با مسئولین هیات شطرنج استان

در محل اداره ورزش و جوانان بروجرد
 


11 مرداد 91 آقای حجت نظری مسئول هیات شطرنج لرستان و آقای حمید گودرزی دبیر هیات شطرنج استان ، طی دیداری با مسئولین هیات شطرنج بروجرد آقای شیرزاد داودوندی مسئول هیات شطرنج بروجرد و فرهاد داودوندی دبیر هیات در محل اداره ورزش و جوانان بروجرد به تبادل نظر در رابطه با پیشرفت این ورزش در بروجرد و استان پرداختند.

 در این نشست که آقای مستعد معاون اداره ورزش بروجرد و سرکار خانم ظهرابی مسئول ورزش بانوان بروجرد حضور داشتند مشکلات  شطرنج بروجرد مورد بحث و بر رسی قرار گرفت .


 


رتبه 45 کنکور برای امیرمحمد شایسته پور
ساعت ٢:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

با خیر شدیم شطرنجباز جوان و خوش اخلاق خرم آبادی؛

امیرمحمد شایسته پور در کنکور رشته تجربی موفق به کسب رتبه چهل و پنج شده است!

از طرف همه شطرنجبازان استان به امیرمحمد این موفقیت بزرگ را تبریک گفته و امیدواریم در همه عرصه های زندگی اینچنین کامیاب و پیروز باشد!

شایسته پور از بازیکنان موفق در رده های سنی و آموزشگاهی طی سالهای پیش بوده که استعداد و هوش خود را اینبار در کنکور نشان داد.

از آرمان عزیز هم بابت ارسال عکس ممنونم!


آمار های مهم شطرنج جهان و ایران به روایت تصویر تا اول آگست 2012
ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس
آمار های مهم شطرنج جهان و ایران به روایت تصویر تا اول آگست 2012
استاد بزرگ مگنوس کارلسن ، شماره یک جهان با ریتینگ 2837

نمودار تغییرات ریتینگ ابر استاد بزرگ نروژی مگنوس کارلسن را در این جاببینید.

آمارهای فردی

ـ قرار گرفتن در صدر جدول رده بندی جهان : گری کاسپاروف از روسیه با 23 بار

نمودار تغییرات ریتینگ اسطوره شطرنج جهان گری کاسپاروف را در این جا مشاهده کنید.

 

ـ قرار گرفتن در صدر جدول رده بندی بانوان جهان : یودیت پولگار از مجارستان با 55 بار

نمودار تغییرات ریتینگ ابر استاد بزرگ یودیت پولگار را در این جا مشاهده کنید

ـ قرار گرفتن در صدر جدول جوانان پسر : مگنوس کارلسن از نروژ با 15 بار

 

ـ قرار گرفتن در صدر جدول جوانان دختر جهان : یفان  هائو با 25 بار از چین

 

ـ جوان ترین فرد در جدول برترین های جهان : استادبین المللی زنان زهانسیا عبدومالیک از قزاقستان با 12 سال و 

شش ماه سن و ریتینگ 2193

ـ پیرترین فرد در جدول برترین های جهان :آسیل آبدی جاپار از کشور ازبکستان

ـ بالاترین ریتینگ کسب شده ۲۸۴۹ گری کاسپاروف

تغییرات ریتینگ وبالاترین را در اینجا ملاحظه کنید

جوان ترین ها در جدول ۱۰۰ شطرنج باز برتر


ـ سرگی کاریاکین از اوکراین در سن 15 سالگی با ریتینگ 2635 و مقام شصت و چهارم در سال 2005

 

۲ـ تیمور رجبوف از آذربایجان در سن 15 سالگی با ریتینگ 2599 و مقام نود و سوم در سال 2002

برترین های شطرنج ایران

ـ استاد بزرگ احسان قائم مقامی نفر اول ایران با ریتینگ 2579

نمودار تغییرات ریتینگ استاد بزرگ احسان قائم مقامی را در این جا مشاهده کنید.

ـ استاد بزرگ زنان آتوسا پورکاشیان نفر اول زنان ایران با ریتینگ 2313

نمودار تغییرات ریتینگ استاد بزرگ زنان آتوسا پورکاشیان را در این جا مشاهده کنید

آمارهای کلی

 میانگین ریتینگ 100 شطرنج باز جهان درآگست 2012 معادل 2701 بوده است.

 بالاترین میانگین ریتینگ 100 شطرنج باز برتر جهان از سال 2000 تا 2012 متعلق به یکم می 2012 و برابر 2704

می باشد.

 کشور روسیه با 214 استاد بزرگ ، 492 استاد بین المللی ، 2130 بازیکن عنوان دار و میانگین ریتینگ 2745 با

اختلاف بسیار زیاد در صدر برترین کشورهای جهان قرار دارد.

جدول رده بندی 100 شطرنج باز برتر روسیه را در این جا مشاهده کنید.

جدول رده بندی کشور های جهان را در این جا مشاهده کنید.

 در جدول 100 شطرنج باز برتر جهان دو ابر استاد بزرگ بالای 2800 (مگنوس کارلسن ، لئون آرونیان ) و43 استاد بزرگ بالای 2700 قرار دارند. از نکات مهم می توان به قرار گرفتن ابر استاد بزرگ نوزده ساله

ایتالیایی ، فابیانو کاروانا با ریتینگ 2773 در رده هشتم جهان اشاره کرد.

جدول رده بندی 100 شطرنج باز برتر جهان را در این جا مشاهده کنید.

 کشور ایران با 7 استاد بزرگ ، 14 استاد بین المللی ، 66 بازیکن عنوان دار و میانگین ریتینگ2484 در رده چهل و

ششم برترین کشورهای جهان قرار دارد. استادان بین المللی  زنان ، سارا خادم، غزل حکیمی فرد م میترا حجازی

پور به ترتیب رده های 24 ، 29 وسی وپنجم را در صد دختر برتر جهان به خود اختصاص داده اند.

سارا خادم  دراین آمار نفر اول شانزده ساله های دختر جهان است.

جدول رده بندی 100 شطرنج باز دختر برتر را در اینجامشاهده کنید.

جدول رده بندی 100 شطرنج باز برتر ایران را در این جا مشاهده فرمایید.

www.kooshajaferian.mihanblog.com


در صورت تأیید شطرنج به کلاس اول می‌رود!!
ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٠  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

به نقل از ایسنا:

 معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش گفت: از امسال علاوه بر پنج رشته ورزشی تعریف شده برای پایه‌های دوم تا ششم، مطالعه ایجاد رشته ورزشی شطرنج (فکر برتر) در دستور کار قرار گرفته و در صورت تایید برای کلاس اول ابتدایی اجرا می‌شود.

کیومرث هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در راستای ایجاد و تعریف رشته‌های ورزشی ویژه دانش آموزان ابتدایی مقرر شده رشته ورزشی شطرنج (فکر برتر) به صورت کاملا ابتدایی (آماتوری) برای دانش آموزان اول ابتدایی مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه به تایید نهایی برسد، از امسال دانش آموزان اول ابتدایی نیز صاحب رشته ورزشی خواهند شد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش گفت: هدف از ایجاد رشته ورزشی شطرنج برای دانش آموزان ابتدایی کم هزینه بودن آن برای آموزش و پرورش، جذابیت و تقویت تفکر در دانش آموزان و میزان دسترسی همه آنها در سراسر کشور است و بر اساس تعریفی که با هماهنگی فدراسیون شطرنج صورت گرفته، حرکات اولیه این ورزش، به دانش آموزان آموزش داده می‌شود.

وی افزود: یکی از برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش فرهنگ سازی ورزش در بین دانش آموزان به ویژه در دوره ابتدایی است و در این راستا از دو سال پیش با راه‌اندازی رشته شنا برای پایه سوم این حرکت بزرگ آغاز شده است.

هاشمی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌های تدوین شده برای حوزه تربیت بدنی دانش آموزان از امسال ژیمناستیک برای دانش آموزان پایه دوم، شنا برای پایه سوم، طناب زنی برای پایه چهارم، تنیس برای پایه پنجم و دو میدانی برای پایه ششم ابتدایی اجرا می‌شود و با ابلاغی که به استان‌ها ارسال شده، مدارس باید بتوانند بر اساس امکانات حداکثر پوشش را برای دانش آموزان ایجاد کنند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش به سمتی حرکت کرده که نگرش خانواده‌ها، دانش آموزان و جامعه به ورزش تغییر کرده و این تغییر نگرش و نگاه مثبت به ورزش اتفاق بسیار با ارزشی است که باید برای تداوم آن ظرفیت‌های مناسب اعم از فضا، امکانات و رشته‌های جدید تعریف شود.

وی گفت: خانواده‌‌‌ها در اجرای برنامه‌های ورزشی برای دانش آموزان همکاری خوبی را با آموزش و پرورش داشتند و این نشان می‌دهد که فرهنگ ویژه‌ای در حوزه تربیت بدنی در حال شکل گیری است.

هاشمی تصریح کرد: با توجه به بانشاط بودن ورزش همواره مربیان ورزشی از محبوبیت ویژه‌ای در بین دانش آموزان برخوردار هستند و دوره ابتدایی به لحاظ تاثیری که در شکل گیری شخصیت و شناسایی استعداد دانش آموزان دارد، مورد توجه ویژه آموزش و پرورش قرار گرفته است.

وی اذعان کرد: دوره ابتدایی مهمترین و اثرگذارترین دوره تحصیلی است که می‌توان گفت فرهنگ ورزش کردن نیز در این دوره نهادینه می‌شود، لذا با توجه به اهمیت این موضوع سیاست‌های جدیدی برای حوزه تربیت بدنی و سلامت با نگاه ویژه به دانش آموزان ابتدایی و توسعه رشته‌های ورزشی در بین آنها اتخاذ شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش اظهار کرد: در اجرای طرح‌های ورزشی و راه‌اندازی رشته‌های جدید برای دانش آموزان همواره در تلاش هستیم تا حداکثر پوشش دانش آموزی را در سراسر کشور رعایت کنیم.

به گفته وی سازمان نوسازی مدارس کشور نیز با تخصیص اعتبارات ویژه در توسعه فضاهای ورزشی و ایجاد امکانات و سالن‌های جدید همکاری بسیار خوبی را با معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش دارد.

تلخند: بابا شما که یه بار میگین ورزش آموزشگاهی نیست و مسابقات سراسری رو لغو میکنین! حالا ورزش برا پایه اول گیر نیاوردین اومدین سراغ شطرنج!! مصداق ضرب المثل معروف: با دست پس میکشین و با پا پیش میکشین!!


باز هم حق خوری!! این بار از نوع فوتبالی!! شهرستانی ها خدا بزرگ است!!
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٠  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

حق خوری از نوع فوتبالی!!

اول: دورود بر شرف و غیرت نماینده لرستان!!

دورود بر گهر شهرداری دورود!!

دوم: متأسفم برای این فوتبال! متأسفم برای این ورزش!

آقا ما فهمیدیم توپ به این راحتی توی دروازه ی سرخابی های تهرانی نمی رود!! خلاص!!

سعید دقیقی تو بازی سایپا-استقلال و این بار هم محمد پروین تو بازی پرسپولیس-گهر دورود!! تازه به پنالتی و اخراجی های تیم گهر کار نداریم!! راستی یه تبریک هم به داوران لیگ برتر!!

تیر روزنامه پرسپولیس به تاریخ 9 مردادماه 91!!

وقت جنگ نیست وقت ننگ است!!

گهر توی دو بازی گذشته هم از موهبت این فوتبال بی نصیب نمانده بود!  که امشب دوستان سنگ تمام گذاشتند!! خیابانی هم که اصلاً پرسپولیسی نیست!! بابا برو تو جایگاه تماشاچی های پرسپولیس!! دیگه چرا ادای آدمای بی طرف رو بازی میکنی! بازی جذاب کیلوئی چند؛ بگو بازی یک طرفه!!

با هشت بازیکن ملی پوش؛ چند بازیکن خارجی و 15 میلیارد پول بیت المال! نصف این پول رو میدادین به استان های مثل لرستان! یه ورزشگاه درست کنن! همین پرسپولیس تو سال 1365 هم یه گل 40 متری از محمدی اصل بازیکن آن زمان خیبر خرم آباد دریافت کرده بود! که برای دومین بار از نماینده لرستان پشت هیجده خورد!


به مناسبت المپیک 2012 لندن؛ طلائی های ایران در ادوار گذشته!!
ساعت ٥:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٩  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

 

 سی امین دوره بازیهای المپیک در حالی به میزبانی انگلستان-لندن، برگزار میشود که هر شطرنجبازی آرزو دارد؛ روزی این بازی فکری و قدیمی هم به این رویداد عظیم وارد شود! وعده ای که بزرگان شطرنج از روسای فیده گرفته تا کاسپاروف، کارپف و... در طی سالهای گذشته با جلساتی که با مسوولان کمیته برگزاری المپیک داشتند، نوید داده اند؛ اما تا به حال عملی نشده است!

به امید آن روز!!

***********************************

اما طلایی های ایران در المپیک ها

ورزش ایران در المپیک تا به حال موفق به کسب 11 مدال طلا شده است. از این 11 طلا، 4 طلا متعلق به دوران قبل از انقلاب و 7 طلا نیز متعلق به دوران پس از انقلاب بوده است.

غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی، عبدالله موحد و محمد نصیری طلایی های ایران در سال های قبل از انقلاب بودند و در سال های پس از انقلاب نیز رسول خادم، علیرضا دبیر، حسین رضازاده، حسین توکلی و هادی ساعی ایران طلای المپیک را برای ورزش ایران به ارمغان آورده اند.

در این میان، هادی ساعی با کسب دو طلا ( 2004 آتن و 2008 پکن) و یک برنز (2000 سیدنی) المپیک پرافتخارترین ورزشکار ایران در المپیک به شمار می رود.


پس از ساعی، رضازاده با کسب دو طلا در سال های 2000 (سیدنی) و 2004 (آتن) دومین ورزشکار المپیکی پرافتخار ایران است.پس از  رضازاده، مرحوم غلامرضا تختی با یک طلا و دو نقره المپیک، پرافتخارترین ورزشکار المپیکی ایران محسوب می شود. تختی در المپیک1956 ملبورن طلا گرفت و در سال های 1952 (هلسینکی) و 1960 (رم) ، نقره المیپک را از آن خود کرد.


پس از تختی، محمد نصیری در وزنه برداری با یک طلا، یک نقره و یک برنز، چهارمین المپیکی پرافتخار ایران است. نصیری که به "خروس طلایی یاران" معروف بود، در المپیک 1968 مکزیکوسیتی طلا گرفت و در مونیخ (1972) و مونترال (1976) نقره  و برنز گرفت. 

رسول خادم با یک طلا (1996) و یک برنز (1992) المپیک، پنجمین ورزشکار پرافتخار ایران در المپیک است.

امامعلی حبیبی، عبدالله موحد، علیرضا دبیر و حسین توکلی نیز هر کدام با کسب یک مدال طلای المپیک، مشترکا در رده ششم قرار دارند.

حبیبی در المپیک ملبورن (1956)، موحد در المپیک مکزیکوسیتی (1968) و دبیر و توکلی نیز در المپیک سیدنی (2000) موفق به کسب مدال طلا شده اند.

علیرضا دبیر پس از کسب طلا در المپیک سیدنی، خیلی ها را امیدوار کرد که نخستین کشتی گیر ایرانی ای باشد که دو مدال طلالی المپیک را از آن خود می کند ولی او موفق به تحقق این رویا نشد.

حسین توکلی نیز پس از کسب طلای المپیک سیدنی، به علت آسیب دیدگی موفق به ادامه حضور خود در سطوح بالای ورزش وزنه برداری نشد.

دم خروس را باید پذیرفت یا مرقومه شما را!!
ساعت ٤:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

روزنامه آفتاب لرستان دوشنبه 2 مرداد، در شماره 256 خود، صفحه 6 در جواب به پاسخ مدیرکل ورزش و جوانان لرستان:

دم خروس را باید پذیرفت یا مرقومه شما را

 


شطرنج خمام: مسابقات فومن و نائب قهرمانی روحپرور!!
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

استادبزرگ همایون توفیقی باکسب 7.5امتیازفاتح مسابقات جام رمضان فومن شد.این مسابقات که باشرکت113شطرنجباز در8دوروبه روش سوییسی دریکی ازتالارهای اطراف شهرستان فومن برگزارشدباقهرمانی توفیقی به پایان رسیدوعلیرضاروح پروربا7امتیازبه مقام دوم

این بازی حساس دورآخرارسلان زرین فام(راست)باعلیرضاروح پروربودکه بابردروح پرورهمراه شدتاوی دراین جدول سخت دوم شود.

رسیدضمن آنکه سه استادفیده به نام های امیرمحمدسوزنکار-امیررضاپوررمضانعلی وعلی فقیرنوازبا6.5امتیازوباتوجه به پوئن شکنی سوم تاپنجم شدندونوجوان شایسته شطرنج گیلان سیدمحراب خوشکلام نیزبا6.5امتیازوپوئن شکنی کمترششم شد.

 

 

**********************************************

روحپرور همانند چند ماهه ی اخیر؛ نتایج خوب و قابل قبولی را کسب کرده است(منهای بازیهای لیگ شهرستان خرم آباد و مسابقات شیراز)؛ وی با این موفقیت بدشانسی مسابقات قهرمانی کشور را به فراموشی سپرد و امیدوار به جدوال آینده... ضمن تبریک برایش آرزوی موفقیت داریم.

***********************************************


به نقل از علی یاوری نژاد: دو خبر از شطرنج الیگودرز
ساعت ٢:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

برکناری سید مسعود موسوی رییس هیات شطرنج الیگودرز

بالاخره سید مسعود موسوی رییس هیات شطرنج الیگودرز با عملکردی غیر قابل دفاع و بدون هیچگونه دستاوردی از طرف رییس اداره تربیت بدنی آقای بخشی برکنار گردید.

سید مسعود که در زمان ریاست اسبق تربیت بدنی (توکلی ) که با سرو صدا و ادعاهای کر کننده وارد صحنه ریاست شده بود با کارنامه ضعیف بعد از گذشت تقریبا ۲ سال از سمت خود برکنار گردید. برخی از عملکردهای ایشان در زمان تصدی ریاست

۱ـدر زمان ایشان حتی یک مسابقه رسمی در سطح شهر برگزار نگردید

۲ـحتی یک نفر به جمع شطرنجبازان حرفه ای این شهر اضافه نشد

۳ـاکثر مواقع سالن شطرنج الیگودرز تعطیل وبدون هیچ گونه فعالیتی بود

۴ـبودجه های مصروفی هیات بدون برنامه به هدر میرفت

۵ـهیچگونه کلاس آموزشی حتی بمدت ۱ ساعت برگزار نگردید

۶ـدر هیچکدام از مسابقات رده سنی استان حایز رتبه نشدیم

 در آخر برای ایشان آرزوی موفقیت داریم

انتصاب جناب آقای علی فلاحی به سمت سربرست هیات شطرنج الیگودرز

بعد از برکناری  سید مسعود موسوی  آقای بخشی ریاست محترم اداره تربیت بدنی الیگودرز جناب آقای علی فلاحی را به عنوان سربرست جدید هیات شطرنج معرفی نمودند.

آقای فلاحی که حدود یک دهه فعالیت شطرنجی دارند اخیرا شطرنج حرفه ای را دنبال میکنند که برای ایشان آرزوی موفقیت داریم.

لازم به ذکر میدانم که ایشان در ابتدای شروع فعالیت خود در سمت جدید مستحق دریافت  ۲ تذکر انضباطی  از طرف اینجانب میباشند که در زیر به آنها میبردازم

۱-ایشان در طی اطلاعیه ای مدعی مقام هشتم مسابقات جام لیان در شهرستان بوشهر شده اند که اداره تربیت بدنی بنر ۳متری جهت تبریک به ایشان بربا کردند که البته هرچه اینجانب در سایت هیات شطرنج بوشهر گشتم نام ایشان جز ۸ نفر اول نبود

چنانچه اگر ایشان دارای سند یا مدرکی دال بر رتبه هشتم مسابقات دارند خواهشمندیم به اطلاع شطرنجدوستان عزیز برسانند

۲-ایشان در طی اطلاعیه ای بزرگ در سطح شهر مدعی مربی بین المللی شده اند از آنجاییکه ایشان حتی مدرک مربیگری درجه ۳ را ندارند خواهشمندیم اخلاق حرفه ای را رعایت نماییند.


شعر شطرنجی
ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٧  کلمات کلیدی: متفرقه

دل سفید و مهره های من سیاه/ سر پراز اندیشه وچشمم براه
اسب پیغامی نمی‌آرد دگر/ کو سواری نامه ای از سوی شاه
دیده‌ی سربازهایم اشکبار/ بی وزیر و آرزومند رفاه
مهره از جایی به جایی برده ایم/ دست تقدیر است این دل بی‌گناه
فیل غم ویرانی از حد برده است/ قلعه ای کو رخ به رخ آییم آه


معرفی پایگاه اطلاع رسانی هیئت شطرنج اسلام آباد غرب
ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

محسن محمدی مسوول پایگاه اطلاع رسانی هیئت شطرنج اسلام آباد غرب

آدرس: http://eslamabadchess.samenblog.com

بازدید از این وبلاگ را از دست ندهید!!


پایان پانزدهمین دوره جشنواره سراسری شطرنج بانوان ( تیرماه 91 -اراک)
ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

پانزدهمین دوره جشنواره سراسری شطرنج بانوان با قهرمانی آیلار لطفی از آذربایجان غربی به پایان رسید. 

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، این رقابتها به میزبانی استان مرکزی، شهر اراک از تاریخ 23 تیر ماه آغاز و تا 31 تیر ماه ادامه یافت.

در این مسابقات آیلار لطفی موفق به کسب 8.5 امتیاز شد و با احتساب پوئن شکنی به قهرمانی دست یافت.

رعنا حکیمی فرد از تهران نیز با همین امتیاز دوم شد و هما علوی از تهران نیز با 8.5 امتیاز در جایگاه سوم ایستاد.

حضور 154 شرکت کننده متشکل 61 درجه دار بین المللی از 25 استان کشور اعتبار ویژه ای به این دوره از رقابت ها بخشیده بود. کامران مدنی [رئیس هیات شطرنج استان مرکزی] سرپرستی و داور بین المللی حسین کاظمی آشتیانی سرداوری این دوره از مسابقات را به عهده داشتند.

مرحله نهایی قهرمانی بانوان کشور در سال 1391 با حضور 24 شرکت کننده [پس از سال ها به روش سوئیسی] برگزار خواهد شد. قهرمان کشور، پنج نفر برتر فهرست درجه بانوان ایران، قهرمان جوانان کشور و یک نفر سهمیه استان میزبان مستقیماً در مرحله نهایی حضور خواهند داشت.

اسامی این افراد به شرح زیر است:

آیلار لطفی، رعنا حکیمی فرد، هما علوی، نیوشا افشار، خاطره عزیزی، ساره تاجیک، تارا رحیمی، نادیا باقری طالقانی، مونا سعیدپور، گلناز جعفری، زهرا آزادواری، آناهیتا غلامی، محدثه علیجانزاده، صبا رستمیان، نازنین مبرهنی و مبینا علی نسب.


عملکرد بازیکنان لرستان:

نماینده خرم آباد:

مهتاب فلاح زاده: درجه 1640- شماره اولیه:43- امتیاز: 6-  عملکرد: 1491- رتبه نهائی: پنجاهم(وی در مسابقات انتخابی شرکت نکرده بود؛ اما موفق شد نماینده دورودی استان را در دور هفتم شکست دهد!)

نماینده ی دورودی استان:

فاطمه سالاروند: درجه- شماره اولیه:132- امتیاز:5/5- عملکرد: 1462- رتبه نهائی:هفتادوپنجم(وی در غیاب بازیکنانی همچون مهتاب فلاح زاده، خوش صفا، فاطمی نیک، حسنوندو... قهرمان استان شد و به عنوان نماینده لرستان در این رقابت ها شرکت کرد)

از دیگر شرکت کنندگان دورودی حاضر در مسابقات میتوان به خواهران زارع اشاره کرد که با کسب 5 و 4 امتیاز به ترتیب: سحر زارع(نود و ششم) و نسیم زارع(صد و نوزدهم) شدند.


حمایت همه جانبه اهالی ورزش از تیم فوتبال گهر شهرداری دورود!!
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، متفرقه

طی صحبتهائی که با جناب مهندس قاسمی(مدیر مسوول و صاحب امتیاز فصلنامه متارخ) و محمدرضا جایدری(صاحب امتیاز اقتصاد لرستان) داشتم؛ به قصد حمایت و شفاف سازی برای مردم عزیز دورود، در حمایت همه جانبه از تیم لیگ برتری گهر شهرداری دورود از همه اهالی ورزش خواستیم که با ما همراه شوند!


به مناسبت روز جهانی شطرنج!!
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان
International Chess Day  

Thursday, 19 July 2012 13:37


Today, July 20th is the 88th anniversary of the founding of FIDE in Paris, France in 1924

Since 1966 on this day International Chess Day has been celebrated. FIDE, on its birthday wishes millions of chess admirers a wonderful Chess Da
Dear colleagues

I sincerely congratulate all of you on the occasion of our professional holiday - International Chess Day
Chess is a special game that unites people all over the world. I hope that once all battles and wars will take place only on chess boards. I wish you good health, success, new professional achievements, optimism and prosperity
My best chess wishes to all of you
Yours sincerely
Kirsan Ilyumzhinov
Presiden


معرفی خرم آباد(قسمت دوم: فرهنگ بومی به روایت تصویر)
ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، متفرقه

از عکسهای سرکار خانم سارا جعفری(مجله اینترنتی فصل نو) در این بخش استفاده کردم که موزه مردم شناسی خرم آباد(واقع در قلعه تاریخی فلک الافلاک) را هنرمندانه به تصویر کشیده است.

عکس قلعه تاریخی فلک الافلاک واقع در مرکز شهر خرم آباد

مربوط به دوره ساسانیان

این موزه در سال 1382 افتتاح شده که جا دارد از مسوولین وقت آن زمان میراث فرهنگی صمیمانه تشکر کنم!

مراسم افتتاحیه این مکان با حضور پر رنگ دانشجویان مردم شناسی با شکوه خاصی برگزار شد. درصورت پیدا کردن عکسهای مربوط به افتتاحیه موزه حتماً تصاویرش را منتشر خواهم کرد.

در بخش های مختلف موزه به آداب و رسوم، مشاغل، مناظر طبیعی، لباس های محلی، صنایع دستی، موزیک ویدئوهای مربوط و مشاهیر و بزرگان این خطه میپردازد!

صنایع دستی و آداب و رسوم این خطه هنوز در بین ایلات و عشایر به وفور و در بین شهرنشینان به صورت موردی مشاهده میشود.

بازدید از این موزه همه روزه به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت میراث فرهنگی استان مراجعه کنید:

http://lorestan.ichto.ir

ادامه دارد...