اولین دوره مسابقات جام فلک‌الافلاک(آبان 90- خرم‌آباد)
ساعت ٥:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

اولین دوره مسابقات آزاد با عنوان جام فلک الافلاک، از تاریخ 14 لغایت 20 آبان سال جاری، در محل هیئت شطرنج استان لرستان برگزار می‌شود.

برای مشاهده آیین‌نامه مسابقات به سایت جدید فدراسیون مراجعه کنید:http://ircf.ir 

ضمن تبریک به  مناسبت این اتفاق فرخنده بعد از سال‌ها در استان امیدوارم این رقابت‌ها فتح بابی برای میزبانی مسابقات دیگر در سطح ملی و بین‌المللی باشد.

مطالبی را در این مورد لازم دانستم که متذکر می‌شوم:

با توجه به برگزاری مسابقات در تاریخ 14 لغایت 20 آبان بهتر بود نام مسابقات یادواره نائب رئیس و بازیکن با تعصب استان مراد نوری لقب می‌گرفت که 27 آبان سومین سالگرد درگذشت نامبرده است و این قدرشناسی میزبان از قهرمانان و خانواده‌های آنان می‌توانست باشد!

در آیین‌نامه مسابقات به نحوه پذیرش یا عدم پذیرش بازیکنان با درجه‌ی بالای 2250 اشاره‌ایی نشده است! دقیقاَ مشخص نیست مسابقات مخصوص بازیکنان با درجه زیر 2250 است یا منعی ندارد!

ضمناَ برای شرکت بانوان بالای 14 سال هم توضیحی داده نشده است! همین مساله به ظاهر ساده که در همه جای کشور حل شده- این‌جا هم‌چنان می‌تواند مساله ساز باشد!


کلاس مربی‌گری ویژه معلمان آموزش و پرورش
ساعت ٥:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

یک دوره کلاس مربیگری ویژه معلمان آموزش و پرورش از تاریخ 25 لغایت 29 آبان سال جاری در محل هیئت شطرنج استان لرستان برگزار می شود.

 به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج،این دوره مربیگری با حضور عباس خاکپور بعنوان مدرس،ناظر و ممتحن از تاریخ 25 لغایت 29 آبان سال جاری در شهر خرم آباد برگزار می شود.

علاقمندان به حضور در این دوره مربیگری، می توانند با هیئت شطرنج استان لرستان تماس حاصل نمایند.

شماره تماس هیئت شطرنج استان لرستان:06613300756


چرا از موفقیت دیگران ناراحت می‌شویم؟
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

رسم ناشایت در لرستان: چرا از موفقیت دیگران ناراحت می‌شویم؟

 فرهاد داودوندی: همکار مطبوعاتی‌ام در امر خبر و خبررسانی موفق است، من روزنامه‌نگار تا یک ماه گره اخم‌هایم از هم باز نمی‌شود!

طرف پیکان مدل پنجاه و هشتش را به پراید مدل هشتاد پنج تبدیل نموده، دوستانش از فرط ناراحتی سه کیلو وزن کم می‌کنند!

 آن یکی با هزار تا قرض و قوله، خانه 60 متری خریده، اقوام دور و نزدیک از شدت ناراحتی تا یک هفته لب به غذا نمی‌زنند!

دختر یکی از فامیل با یک دکتر یا یک مهندس ازدواج نموده، همه کار و زندگی‌شان را رها می‌کنند و شب و روز به دنبال یافتن نقطه ضعف از خانواده داماد هستند بلکه زندگی آن‌ها به هم بزنند!

فلان کس قصد دارد در فلان اداره استخدام شود، با هزار گزارش دروغ در مورد خود و خانواده‌اش، سعی می‌کنند به هر شکل زیرآب او را بزنند بلکه به خاطر اختلافات شخصی، گوشه‌هایی از عقده‌های‌شان تسکین یابد و او را از نان خوردن بیندازند!

کار به جائی رسیده که هر کسی مال و منالی به دست می‌آورد از ترس زیر ذره‌بین رفتن توسط دیگران، از رو کردن اموالش خودداری می‌کند

اوایل فکر می‌کردم که همه جا همین گونه است، اما متوجه شدم حتی اگر در همه جای کشور این طوری باشد، در استان ما لرستان، رنگ و روی آن خیلی غلیظ‌تر از جاهای دیگر است!

بخشنامه‌ای آمده که مراجعه‌کنندگان با این شرایط را برای دریافت وام‌های با بهره بسیار نازل به فلان بانک معرفی کنید. آقا مسؤول اداره‌ است و بخشنامه را پنهان می‌کند که مبادا کسی از این وام استفاده کند، انگار ارث پدرش را می‌خواسته خیر و خیرات کند که چنین تنگ نظری می‌کند!

این گونه است که با رفتار تنگ‌نطرانه در تار تنیده‌ای به دور خودمان، چنین در عقب ماندن از دیگر استان‌ها، گوی رقابت را از دیگران ربوده‌ایم! یاد نگرفته‌ایم که در شادی دیگران شاد و در غم دیگران ناراحت باشیم. فقط به فکر شخص خودمان هستیم و هر گونه پیشرفت دیگران را برای خود باعث شرمسازی می‌دانیم!

هر وقت هم می‌خواهیم دلایل عقب ماندن استان محل زندگی‌مان را تشریح کنیم، همه‌ی زمین و زمان را دخیل می‌دانیم بجز کارها و رفتارهای غیر عقلانی و غیر اخلاقی خودمان را!

چه خوب است بدانیم در این جهان هستی، هیچ‌کس قرار نیست جای دیگری را بگیرد! هر کسی سر جای خودش قرا دارد و بدانیم جهان هستی به ندای مثبت ما پاسخ مثبت خواهد داد. اگر از دارا شدن و رشد مادی و معنوی دیگران شاد شویم علاوه بر این‌که دیگران از استفاده از اموال‌شان بدون ترس و واهمه لذت خواهند برد، ما هم با رقابت سالم، زندگی بهتری را برای خود دست و پا خواهیم نمود و بالطبع هر وقت همه زندگی خوبی برای خود و اطرافیان و همشهریان خود فراهم نمایند، آن‌وقت است که دیگر لرستان چنین در رده‌بندی استان‌های کشور در ته جدول قرار نخواهد گرفت!

 این است یکی از رموز عقب ماندن ما!

 از هم اکنون یاد بگیریم چشم‌ها را بشوئیم و طور دیگر به زندگی بنگریم، برای همه بدون استثناء خوب بخواهیم تا جهان هستی هم در جواب ندای ما، برای ما بهترین سیگنال‌های مثبت‌اش را ارسال نماید.

آنتونی رابینز چه زیبا گفته: «یک راه مطمئن پیشرفت و ترقی، کمک به پیشرفت و ترقی دیگران است» چون همیشه سعی می‌کنند محبت شما را جبران کنند و در همه جا درهایی به روی شما گشوده می‌شود. سخت نیست،

فقط کافی است خوب بودن را امتحان کنید ...

توضیح: برای تکمیل نوشته‌های دوست خوبم فرهاد داوودندی جمله‌ایی از فریدون مشیری نقل می‌کنم باشد که مورد توجه قرار گیرد:

من برآنم که در این دنیا خوب بودن- به خدا- سهل‌ترین کار است و نمی‌دانم که چرا انسان تا این حد با خوبی بیگانه است و همین درد مرا سخت می‌آزارد!

به همین زودی: در مورد نتایج شطرنج بانک ملی- مسابقات و کلاس‌های در هاله‌ایی از ابهام استان و عملکرد جالب شطرنج بروجرد در وقت مقتضی خواهم نوشت.


کلاس داوری شطرنج درجه 3
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

یک دوره کلاس داوری درجه 3 از تاریخ 15 لغایت 20 آبان در محل هیئت شطرنج استان لرستان برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج،این دوره داوری با حضور ناصر کنعان آذر بعنوان مدرس، از تاریخ 15 لغایت 20 آبان سال جاری در شهر خرم آباد برگزار می شود، لازم بذکر است در تاریخ 21 آبان امتحان این دوره به عمل می آید.


پیشنهادی برای مسوولان اجرایی فدراسیون شطرنج:
ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، مجید کرامتی ، مقالات- داوری ومربیگری در شطرنج

پیشنهادی برای مسوولان اجرایی فدراسیون شطرنج:

بازیکنان دو ریتینگه یا دو رنگه!!

   دیر زمانی نیست که از یک‌پارچه شدن ریتینگ(درجه بین‌المللی) در کشورهای تحت نظارت فیده می‌گذرد. هر چند در برخی کشورها یا حتا استان‌های خودمان درجه داخلی یا استانی محاسبه می‌شود که مربوط به مسابقات متعارف، سریع یا برق‌آسا می‌باشد. اما نکته‌ایی که کم کم می‌تواند به مشکلی برای مسابقات ریتد(ارسالی به فیده) تبدیل شود:

 تشابه اسمی، بازیکنان دو اسمه یا دو ریتینگه می‌باشد!

از بعد داخلی:

   از آن جایی که اساس محاسبه ریتینگ بر مبنای عدالت، تعیین درجه قدرت بازیکنان و ایجاد انگیزه برای رقابت قهرمانان این رشته می‌باشد، لذا موارد نامبرده هم مسوولین برگزار کننده مسابقات و هم بازیکنان را بعضاً به اشتباه می‌اندازد و باعث عدم دقت و سلامت در ارائه آمار درست و تحلیل این لیست توسط مسوولان می‌باشد. از طرفی برگزاری مسابقات مختلف و تفکیک جداول بر اساس ریتینگ بعضاً در مواردی نادر باعث ایجاد زمینه‌ایی برای تخلف بازیکنان دو ریتینگه، دو اسمه یا… می‌شود که خواسته یا ناخواسته این مساله را نوعی امتیاز برای خود تلقی می‌کنند که هر وقت بحث قدرت پیش بیاید از ریتینگ بالایی خودشان حرف می‌زنند و هنگامی که بحث شرکت در جداول مثلا زیر 2000 بیافتد از ریتینگ پایینی خود استفاده می‌کنند. که اخلاقاً کار درست و ارزشی نیست!

(ضرب‌المثل معروف شتر مرغ!)

از بعد بین‌المللی:

   هم‌چنین این عمل، معدل یا میانگین کلی شطرنج‌بازان ایران را پایین می‌آورد! که از بعد بین‌المللی درخور توجه است! مثلا؛ بازیکنی با دو درجه ی 2100 و 1900 معدل 2000 را برایمان به ارمغان می‌آورد و این در حالی است که قدرت وی 2100 می‌باشد! که البته با حذف ریتینگ کمتر این اتفاق خواهد افتاد!

    لذا از مسوولان فدراسیون استدعا دارم ضمن برخورد با این قضیه لیست ریتینگ کشورمان را از این حیث پاک کنند.

    از بازیکنان و قهرمانان عزیز نیز تقاضا دارم در این راه با فدراسیون همراهی و همکاری لازم را مبذول دارند تا در لیست‌های منتشره‌ی آتی فیده تعداد واقعی بازیکنان شطرنج کشورمان را شاهد باشیم.                                                          

                                                                                                 با تشکر

مجید کرامتی‌مقدم

 5/7/1390     


فرهاد داوودوندی دبیر هیات شطرنج بروجرد نوشت...
ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/۳  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

کلیدهای ورزش را سالی یک‌بار تحویل بدهیم !

بنظر من بد نیست سالی یکبار مسئولین هیات های ورزشی در بروجرد دسته جمعی ! کلید های مسئولیت شان را برای یکی دو روز هم که شده تحویل اداره تربیت بدنی بروجرد بدهند و با این کار دست مسئولین تربیت بدنی را برای جایگزین نمودن افراد ارجح تر باز بگذارند ! البته شاید هم اینقدر فعالیت شان در سال گذشته خوب بوده که بطور اتوماتیک برای دور بعدی هم انتخاب بشوند ! با این کار هم نشان می دهند که رشد ورزش شهر برایشان از ریاست خودشان بر فلان هیات ورزشی مهمتر است و هم اینکه مسئولین تربیت بدنی هم دستشان باز خواهد شد که بعد از یک حساب دو دو تا چهار تا ! مسئولین فعال را ابقا و به جای مسئولین کم کارتر افراد فعالتر را جایگزین نمایند ! البته این نظر شخصی من است . بعضی ها با خواندن این متن اخم نکنند ! این فقط یک نظر بود!

توضیح: هر چند متن مربوط به شهرستان بروجرد بود ولی می‌توان به دیگر شهرستان‌های استان نیز این‌چنین تلنگری زد!! از فرهاد داوودوندی دبیر هیات شطرنج بروجرد و از فعالان رسانه ورزش استان بابت این مطلب تشکر می‌کنم.


طرح "اثر آموزش شطرنج بر حافظه فعال دانش آموزان"
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

طرح "اثر آموزش شطرنج بر حافظه فعال دانش آموزان" به عنوان پایان نامه تحصیلات تکمیلی علی محمد باقر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی تربیتی به مرحله اجرا در می آید. به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، به دعوت کمیته پژوهش فدراسیون شطرنج، مجری طرح به همراه دکتر کامبیز کامکاری (روانشناس و استاد راهنمای طرح) در جلسه مورخ 27/5/90 کمیته پژوهش حاضر و جزئیات اجرای این طرح را تشریح کرد. طبق برنامه ریزی انجام شده، ابتدای مهرماه سال جاری 45 نفر از دانش آموزان مدارس شهر تهران ( با درجات مختلف به لحاظ میزان حافظه فعال) به مدت 5 ماه زیر نظر مربیان فدراسیون، تحت آموزش شطرنج قرار خواهند گرفت. پس از اتمام دوره آموزشی و با انجام تست های روانشناسی، میزان تاثیر آموزش شطرنج در تقویت حافظه فعال این دانش آموزان اندازه گیری خواهد شد.

تیم پژوهش این تحقیق متشکل از:

مجری طرح: آقای علی محمد باقر

 استاد راهنما: دکتر کامبیز کامکاری

استاد مشاور: خانم دکتر مهناز استکی

 با هدف تشویق سایر محققان و دانشجویان علاقه مند به انجام تحقیقات مشابه با موضوع اثرات و فواید شطرنج، آموزش این دانش آموزان به طور رایگان انجام و هیچگونه هزینه ای از مجری طرح دریافت نمی شود.

منبع:  وبلاگ بانوان شطرنجی به نقل از سایت فدراسیون


کامبوزیا: هم‌اکنون همه مراکز استان‌ها دارای محل‌های اختصاصی و خانه شطرنج هستند!!
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

رییس فدراسیون شطرنج با اشاره به تلاشهای این فدراسیون برای همگانی کردن این رشته در سراسر کشور گفت: هم اکنون همه مراکز استان ها دارای محل های اختصاصی و خانه شطرنج هستند. محمدجعفر کامبوزیا افزود: با وجود این موضوع، ادارات ورزش و جوانان برخی استان ها برای انجام امور مربوط به خود، خانه ها و سالن های اختصاصی شطرنج را در اختیار خود گرفته اند که امیداورم این مشکل هرچه زودتر برطرف شود. این مسوول با اعلام اینکه حدود 50 هزار شطرنج باز در کشور به صورت رسمی و غیر رسمی در این رشته به فعالیت می پردازند، اظهار کرد: توسعه و همگانی کردن شطرنج بویِژه در مدارس مورد توجه جدی فدراسیون شطرنج قرار دارد. وی این رشته ورزشی را در کشور در مسیر پیشرفت ارزیابی و خاطر نشان کرد: با برگزاری مسابقات لیگ برتر و سایر مسابقات همچون رقابت های اوپن و استانی، سطح فنی شطرنج بازان ایرانی ارتقای خوب و قابل توجهی داشته که به ارتقای درجه آنان در رقابتهای بین المللی و جهانی منجر شده است. کامبوزیا که در حاشیه حاشیه برگزاری مسابقات اوپن جام شهیدرجایی قزوین سخن می‌ برگزاری رقابت های لیگ برتر شطرنج باشگاه های کشور را در رشد و پیشرفت شطرنج بازان ایرانی مهم و موثر دانست و گفت: بدون شک یکی از دلایل ارتقای سطح فنی ورزشکاران این رشته در سال های اخیر برگزاری منظم مسابقات لیگ بوده است. رییس فدراسیون شطرنج ایران با اشاره به تصمیم مسوولین باشگاه پرسپولیس مبنی بر عدم تیم داری در رقابت های لیگ برتر شطرنج در سالجاری یادآور شد: با توجه به نتایج خوب و قابل توجه تیم شطرنج پرسپولیس و شطرنج بازان مطرحی که در این تیم حضور داشته اند، امیدوارم باشگاه پرسپولیس از تصمیم خود انصراف دهد و دوباره حامی شطرنج شود. منبع: شطرنج خمام به نقل از سایت ایرنا

توضیح: با کمال احترام برای سخنان مهندس کامبوزیا باید بگویم همه استان‌ها به جز لرستان!

هر چند در مابقی امکانات نیز باید بگوییم به جز لرستان!!