دومین طرح پرسش و پاسخ با اخبار شطرنج لرستان...
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٢  کلمات کلیدی: متفرقه

دومین سوال پرسش و پاسخ رو به این سوال که یکی از دوستان مطرح کردند می‌پردازیم:

چرا در لرستان مسابقه(به ممعنای کلمه) کم برگزار می‌شود؟

همانند سوال اول جواب‌های منطقی رو در همین صفحه منتشر می‌کنیم.

؟؟؟؟؟؟: شاید باز هم به دلیل بی توجهی باشه . همه می دونن که مسابقه دادن باعث قوی تر شدن بازی می شه اگر واقعا کسی دلسوزانه به این مسئله فکر کنه مطمئنا مسابقات هم بیشتر برگزار میشه. و دلیل دوم اینکه متاسفانه تربیت بدنی استان ما شطرنج رو جدی نمی گیره و به عنوان یه ورزش نمی شناسه به همین دلیل بودجه ی لازم به این هیات داده نمیشه.

THE MIZ: در لرستان مسابقات برگزار نمیشه چون مسئولین نمی خوان چه از عمد چه غیر عمد به نظر شما ما چی مون از بقیه بازیکنان دیگه کم تره همین؟؟؟به نظر من همین مسابقات. مثال:چون آقای شاهین زنگنه شب روز تو مسابقاته این قدر مقام های ... می یاره چون هر هفته لیگ استان و مسابقات هفتکی نیمه سریع و سریع و جام .. ووو داره امیدوارم حداقل یک لیگ استان داشته باشیم.

 م.م: سلام. به نظر من خیلی دلایل وجود داره مثلاَ ساختار فرهنگی و رزشی استان- مشکلات اقتصادی- نداشتن دید مثبت و ور به جلو از طرف چه ورزشکاران چه مسوولان و فقط کارها در حد رفع تکلیف است و نه کاشتن نهالی برای آینده- دیگر ورزش‌ها هم وضع خوبی ندارند که دلایل مشابهی دارند.

 20: این که سوال پرسیدن نداره . اصلا کی به فکر شطرنجه که بخواد براش مسابقه در نظر بگیره؟ به قول م.م اینا فقط برای رفع تکلیف سالی یه بار یه مسابقه ترتیب می دن.

 سینا: سلام خسته نباشید آبرو و اعتبار یک مسابقه در گرو عوامل زیادی مثلآ تعداد شرکت کنندگان انصافآ اگر یه مسابقه برگذار بشه چند نفر بدون ناز کردن و نیاوردن بهانه که درس داریم و مسافرت هستیم و ترس از باختن شرکت میکنند؟؟


نتایج سومین نظرسنجی اخبار شطرنج لرستان
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸  کلمات کلیدی: متفرقه

نتایج سومین نظرسنجی اخبار شطرنج لرستان

 مورخ 18/1/90 لغایت 18/4/90

 به نظر شما کدام کشور مخترع شطرنج است؟

 گزینه ‌اول(ایران): 7/29%

گزینه دوم(هند): 51%

گزینه سوم(چین) 5/8%

گزینه چهارم(ژاپن): 1/2%

گزینه آخر(سایر کشورها): 5/8% 

دوستان برای طرح چهارمین سوال نظرسنجی و دومین سوال پرسش و پاسخ پیشنهاد بدهند...


اولین سوال و جواب اخبار شطرنج لرستان.... همراه شوید!
ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥  کلمات کلیدی: متفرقه

پیرو پیشنهاد یکی از دوستان شطرنجی(؟؟؟؟؟؟) در جهت مشارکت و نتیجه‌گیری مثبت از بحث‌های ورزشی-خصوصاَ شطرنجی بر آن شدیم تا هر چند وقت یک‌بار سوالی مطرح و درباره‌ی آن نظر بدهیم جدای از هر گونه جانب‌داری و ... اولین سوال را به(؟؟؟؟؟؟) اختصاص دادیم... و اما سوال:

چه دلایلی باعث شده که شطرنج لرستان روز به روز ضعیف‌تر بشه و این‌که چه باید کرد که جلوی این ضعیف شدن رو گرفت؟

از مشارکت و هم‌فکری دوستان پیشاپیش تشکر می‌کنم نظرات کارشناسی و منطقی دوستان در همین صفحه منتشر می‌شود.

اولین جواب از خود طراح سوال!!

 اول از همه بسم الله الرحمن الرحیم و اما نظر : دلیل ضعیف شدن رورز به روز هیات شطرنج اینه که متاسفانه بعضی از مسئولان بیشتر به منافع شخصی فکر می کنند تا اینکه به فکر پیشرفت هیات باشند و دلیل دیگه قانع بودن شطرنجبازان به این وضعیت و آگاه نبودن از حقوق خودشون. برای پیشرفت باید شطرنجبازان با هم متحد بشن و نسبت به این وضعیت اعتراض کنن ، البته اعتراض کارساز.بالاخره یکی پیدا میشه که به این اعتراض جواب بده.

 خانه شطرنج دورود: از این به بعد خانه شطرنج دورود در نظر دارد که هر پنجشنبه ساعت 6 بعد از ظهر مسابقاتی را با عنوان قهرمانی زیر 20 سال برگزار کند به همین منظور از شطرنج دوستان عزیز برای شرکت در این مسابقات دعوت به عمل می آید فکر می کنم یکی از عوامل پیشرفت شطرنجبازان پایه همین باشه

م.م:آقای کرامتی به نظر من یکی از عوامل پیشرفت همین وبلاگ اخبار شطرنج لرستان است چون هم امکان ارتباط و هم معرفی شطرنج لرستان را فراهم کرده است.

سپهر: سلام. به نظر من اول از همه وجود یه سری افراد که تا حالا به اهدافشون نرسیدند و با ایجاد دودستگی میخوان از اب گل آلود ماهی بگیرند.امیدوارم حالا که طرد شدند دست از این کارهاشون بردارند چون اگه همچنان ادامه بدند کم کم دستشون واسه نزدیکانشون هم رو میشه.دوم هم یه کم همت میخواد که این رو خوشبختانه از سوی مدیریت جدید داریم مشاهده میکنیم. خبرهای خوشی در راه است.

از قول سینا بخونین: سلام صمیمانه خسته نباشیدمیگم به نظرمن اولین مشکل اینه که همیشه دنبال ضعف میگردیدومن حتی برای یک بارندیدم تشکری درکارباشه همیشه نیمه خالی لیوان رودیدن نتیجه خوبی نداره مشخصه اگردرمقابل هم جبهه بگیریم هرکس سعی میکنه هرطورشده ازخودش دفاع کنه واین خصومتهاجایی برای شطرنج نمیذاره بایدباهم متحدبشیم یه کم بابقول خودتون موافقم؟؟؟؟؟ ومعتقدم غرورروکناربزاریم.

اینم از قول 20: خوشحالم از اینکه جایی وجود داره که حرف دل شطرنجبازا رو گوش کنه . طرحتون عالیه منظورم همین پرسش و پاسخه. دلیل ضعف شطرنج لرستان نداشتن برنامه ریزی دقیق و مکان مناسب برای تمرینه و البته بی توجهی مسئولان . در ضمن انقد ایراد الکی نگیرید تنها چیزی که تو هیات شطرنج لرستان به دردمی خوره همین وبلاگه که از مدیرش تشکر می کنیم.منتظر سوالای بعدیتون هستیم.

امین چنگایی:با سلام متأسفانه طی چند سال گذشته مسئول دلسوزی نبود که واقعا برای بهبود شطرنج تلاش کنه (بیشتر به فکر منافع مالی و ...) نبود مسابقه برای انگیزه، نداشتن مربی ، ندادن بودجه لازم برای مسابقات کشوری و ... حال امیدوارم با شرایط فعلی پیش آمده پیشرفتی در شطرنج شهرستان به وجود آید!


با انتقاد از شطرنج بروجرد عضو هیات شطرنج شوید!
ساعت ٢:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

این مطلب جالب و در خور تحسین از وبلاگ فرهاد داوودوندی:

با انتقاد از شطرنج بروجرد عضو هیات شطرنج شوید ! طی یکی دو روز گذشته با مسئول هیات شطرنج که صحبت می کردم به نکته ظریفی اشاره نمود . وی گفت با اینکه سه چهار ماه است هیات را تحویل گرفته و در این مدت با همکاری شخص رئیس تربیت بدنی موفق شده ایم بعد از سالیان سال بروجرد را دارای زیبا ترین خانه شطرنج استان و حتی منطقه غرب نمائیم .اما ممکن است در این مدت هیات در مواردی سهوا آنطور که باید و شاید در خدمت علاقمندان شطرنج در بروجرد نبوده باشد . لذا هر شخص علاقمند به شطرنجی در بروجرد ، که با انتقاد به جا و نقد هیات شطرنج بروجرد ، باعث رشد این رشته ورزش در بروجرد بشود برای همکاری با هیات دعوت خواهد شد . بنابر این از همین لحظه تمام کسانی که نقدی بر این هیات در بروجرد دارند و قلبا مایلند شطرنج بروجرد رشد داشته و بزودی در سطوح مختلف در سطح استان و کشور حرف اول را بزند ، می توانند با مراجعه به خانه شطرنج بروجرد ، علاوه برمطرح نمودن انتقاداتشان ، وهمکاری مستمر با هیات ، خود نیز بعنوان اعضا هیات شطرنج در امر پیشرفت شطرنج بروجرد سهیم باشند . وی در خاتمه نیز گفت هیات شطرنج مربوط به همه بروجردی هاست و همه علاقمندان می توانند در امر هدایت هیات ، دخالت مستقیم داشته باشند . درب هیات شطرنج بروجرد به روی همه ، بدون استثناء باز است.

منبع: وبلاگ فرهاد داوودوندی

کاش همه مسوولین هم گوشی شنوا و معتقد به عقل جمعی و .... بودند نه این‌که در پس از هر تصمیم .......... خفته باشد که تاریخ قضاوت‌گر خوبی‌ست برای همه‌ی ما!

دوستی نوشته بود که مسوول جدید استان آیا شطرنج هم بلد است؟ در جواب این دوست خوبم باید بگویم مگر دوستان مسوول در هر پست و سازمانی تخصص و تجربه‌ی مرتبط را دارند که از ایشان انتظار همچین تخصصی را دارید؟ 

به هر حال در اولین فرصت رزومه‌ و داستان انتصاب ایشان را منتشر می‌کنم...


گل بود به سبزه نیز آراسته شد!!
ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٠  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

در حالی که اوضاع هیات شطرنج استان جالب به نظر نمی‌رسد و در آستانه‌ی انتخابات و مجمع با حضور رئیس فدراسیون شطرنج و رئیس تربیت‌بدنی بودیم روز گذشته باخبر شدیم آقای بهمن بیرانوند؟! به عنوان رئیس این هیات انتخاب شده است!!

در این باره اطلاعات تکمیلی را ظرف یکی دو روز آینده منتشر می‌کنم...


عملکرد استان‌ها در سال 89 بررسی و اعلام شد: لر ستان بیست و ششم!
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

عملکرد استان‌ها در سال 89 توسط فدراسیون بررسی و اعلام شد که لرستان با کسب 300 امتیاز از 1000 امتیاز ممکن در بین 31 استان بیست و ششم شد. برای دیدن جدول امتیاز استان‌ها و معیار آن به سایت جدید فدراسیون مراجعه کنید.

300 امتیاز گرفتن آن هم یک نفره جای تبریک داره! چرا که هیات‌های دیگر دسته جمعی امتیاز جمع کردند. در این قسمت ما هم دارای یک رکورد هستیم!


پاول مورفی
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٦  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، قهرمانان -پیشکسوتان استان لرستان

 

پاول مورفی (۲۲ ژوئن ۱۸۳۷ - ۱۰ ژوئیه ۱۸۸۴) شطرنج‌باز آمریکایی در اواسط قرن نوزدهم میلادی بود. او پس از شکست دادن قهرمانان بنام در کشور خود در سال ۱۸۵۸ به اروپا آمد و در طی دو سال اکثر استادان بنام شطرنج اروپا از جمله آندرسن و هارویتس را شکست داد.او پس از آن به آمریکا باز گشت و شطرنج را کنار گذاشت.او تأثیر بسزایی در رشد شطرنج داشت و بازیهای بازامروزه از سبک بازی او الهام گرفته‌اند. زندگی [ویرایش] پاول مورفی در ۲۲ ژوئن سال ۱۸۳۷ در خانواده‌ای متمول و ثروتمند در شهر نیواورلئان ایالات متحده آمریکا دیده به جهان گشود. پدرش "آلونزو مایکل مورفی" قانونگذار ایالت، وکیل و دادستان عالی رتبه دیوان عالی و مادرش دختر یکی از استعدادهای درخشان موسیقی از یک خانواده سرشناس فرانسوی بود. از این رو پاول جوان در فضایی مملو از نزاکت نجیب زادگان، ادب اصیل زادگان، فرهنگ، موسیقی و البته شطرنج رشد و ترقی نمود. البته مورفی شطرنج را از کسی نیاموخت. وی با تکیه بر نبوغ سرشار خود تنها با نظاره بازی پدر و عمویش به رمز و راز این بازی زیبا پی برد و از همان موقع بود که شیفتهٔ آن گردید. پس از سال ۱۸۵۰ مورفی برای مدت زیادی شطرنج بازی نکرد و تحصیلات را ارجح دانست. در سال ۱۸۵۴ از کالج "اسپرینگ هیل" فارغ التحصیل شد. سال بعد را به آموختن ریاضیات و فلسفه اختصاص داد. در این سال مدرک A.M. که بالاترین نشان علمی بود را دریافت نمود. سپس توسط دانشگاه لوئیزیانا برای تحصیل در رشته حقوق پذیرفته شد و در ۷ آوریل ۱۸۵۷ مدرک L.L.B. این دانشگاه را دریافت نمود بطوریکه که گفته می‌شد وی تمامی کتب دانشگاه را به همراه کدها و مواد قوانین به خاطر سپرده است ! نظیر چنین خوش شانسی هائی در زندگی بعضی از بازیکنان بزرگ دیگر از قبیل امانوئل لاسکر و بابی فیشر نیز پیش آمده است . "پائلسن" (Paulsen) بعدها حقانیت خود را بعنوان یک بازیکن عالی و یک استراتژیست به اثبات رساند. یک قرن بعد، بسیاری از ایده‌های او در مورد گشایش‌ها توسط استادان بزرگ مورد استفاده قرار گرفت . اینکه مورفی توانست این استاد دفاع را شکست دهد شاید نشانه و دلیل بهتری از توانائی او نسبت به پیروزی فوق العاده تحسین برانگیزش بر "آدولف آندرسن" باشد . در غروب ۱۰ ژوئیه ۱۸۸۴ جسد مورفی در وان حمام عمارت بزرگ و پهناورش یافته شد. کالبد شکافی علت مرگ را شوک حاصل از آب سرد در برابر راهپیمایی سخت و طاقت فرسای وی در ظهر آن روز تشخیص داد.