مسابقات قهرمانی استان و ...!!
ساعت ۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

مسابقات قهرمانی استان به میزبانی دورود با شرکت 15 نفر در مورخ 25/3/90  و در 7 دور به روش سوئیس برگزار شد.

که در پایان محمود اسکندری- روح‌الله شمسی و علی‌رضا روح‌پرور با 5/5 امتیاز اول تا سوم شدند.

اما نکات منحصر به فرد قهرمانی استان:

× 15 نفر و 7 دور سوئیس!

× مشخص نبودن داور مسابقه!

× تشکیل هیات ژوری از بین 15 بازیکن که بعد از گذشت چند روز از این مسابقات هنوز قهرمان مسابقه را مشخص نکرده‌اند! چرا که به قول هیات ژوری! بوخ‌هولز دستی و سوئیس منیجر هر کدام یکی را قهرمان می‌داند! بنده از چند و چون مسابقه بی‌اطلاعم چرا که مسوولین هیات مانند بقیه کارها بدون اطلاع قبلی مسابقه را برگزار کردند(اوج این کار را دربرکناری دبیر هیات استان و جایگزینی .... بماند!) ولی احساسم این است که دوستان از نحوه محاسبه پوئن‌شکنی نرم‌افزار و اختلاف آن با محاسبه‌ی معمول دستی بی‌اطلاعند! سرامد داوران هم که با مدرک افتخاری و رد شدن از آزمون داوری مسلماَ نمی‌تواند کمکی به دوستان بکند مگر این‌که شماره‌ی یکی از داوران بین‌المللی را طبق معمول همیشه گرفته و نظر آن‌ها را از قول خودش عنوان کند... به هر حال یک‌ نفری قضاوت کردن در این چند سال مانع شد تا این استان داوران و یا مربیانی پرورش دهد!!

اسکندری در مسابقات نیمه‌سریع و سریع نیز اول شد تا آماده‌ترین بازیکن استان در سال 90 لقب بگیرد! روح‌الله شمسی و علی یاراحمدی هم با نائب قهرمانی در مسابقات سریع و بلیتس نشان دادند که در فرم مطلوب قرار دارند.

ناکامی بازیکنان خرم‌آباد و بروجرد و عدم حضور برخی بازیکنان طراز اول نیز از نکات قابل توجه این مسابقات بود.

از نتایج نهایی و کیفیت مسابقات قهرمانی استان(بانوان) فعلاَ اطلاعی در دست نیست!! جز این‌که مکانش چندش آور بوده است!

2/4/90 و

به نقل از وبلاگ دورود:

روح‌الله شمسی با رای هیات ژوری قهرمان استان شد!

ظاهراَ از قول مسوول هیات گفته شده رایانه(شاید منظورشون نرم‌افزار بوده) مشکل داشته است!!

طنز: برای همینه که کاسب جماعت چورتکه رو به ماشین حساب ترجیح می‌ده! و البته باز شانس آوردیم که دو قهرمان هم‌شهری بودن وگرنه مشکلات دیگه‌ایی هم ممکن بود به وجود بیاد!

به هر حال به روح‌الله شمسی این قهرمانی رو تبریک می‌گیم و امیدواریم نماینده‌ی شایسته‌ایی برای استان در مسابقات سراسری باشد.


پیلزبری
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس ، قهرمانان -پیشکسوتان استان لرستان

پیلزبرى یکى از معماها و رمز و رازهاى تاریخ شطرنج بوده است. فقط یکبار در دوران زندگى کوتاهش برنده اول جایزه بزرگ شد، و آن در سال ۱۸۹۵ در هستینگز بود که قویترین رویداد زمان اوبود. شاهکار او شطرنج با چشم بسته و حافظه قوىاش میباشد که در نوع خودش بىنظیر بود. بهترین بازى اش که شامل آخرین پیروزیش بر لاسکر میشود، نشانى از یک هنرمند بزرگ دارد. پیلزبرى شطرنج را در بوستون ماساچوست خیلى دیر یعنى در ۱۶ سالگى آموخت که در روزگار قابل تامل و تقریباً مانع سختى براى کسانى است که میخواهند استاد بزرگ قدرتمندى بشوند.اما او به سرعت پیشرفت کرد و فقط ۲۲ سالش بود که امتیاز پیروزىهاى غیر منتظره اش در هستینگز بر لاسکر، اشتاینیتز، تاراش و چیگورین او را جلوتر از همه قرار داد.
در سالهاى بعد پیلز برى بطور ثابت برنده جوایز بزرگ بین المللى بود بدون اینکه مقام خود را کاملاً بعنوان حریف لاسکر تثبیت نماید. او با نمایش شطرنج با چشم بسته تحسین همه دنیا را برانگیخت و زمانیکه در آن واحد در۲۲ بازى با چشم برنده شد رکودى براى دنیا بجاى گذاشت. او نمایش هاى شطرنج با چشم بسته و درافت چکرز (نوعى بازى) را بطور دسته جمعى و در سکوت کامل برگزار میکرد.
شاید برجسته ترین شاهکار فکرى او زمانى اتفاق افتاد که دو پروفسور لغات مشکل و متفاوتى را جهت به خاطر سپردن به او دادند. پیلزبرى براى دقایقى به لغات نگاه کرد آنها را مطابق ترتیب داده شده تکرار نمود و سپس عکس دستور عمل کرد. روز بعد او قادر بود تمام لغات را از حفظ تکرار نماید. یکى از عجایب شطرنج در اواخر قرن نوزدهم، آدم ماشینى جالبى بنام"عجیب" در اندامى تمام رنگ که مانند فرمانروایان مقتدر آفریقائى جامه در بر کرده بود و با اهرامهائى کار میکرد. در داخلش انواعى از ابزارها و دستگاههائى داشت که تصور میشد آنرا در سطح یک استاد قادر ببازى میسازد. اما در حقیقت یک انسان متخصص در داخل آن پنهان شده بود و اهرام ها را بکار مىانداخت.مشکل این بود که مالک اول "عجیب"و گرداننده آن مرد کوچک اندامى بود و آدم ماشینىرا به اندازه قد و قواره خودش طراحى کرده بود. اما وى به زودى دریافت که از نظر بدنى کار با آن بسیار سخت و دشوار است. هواى داخلى "عجیب" بسرعت مانده و گرم میشد و او در روزهاى داغ تابستان خسته و بىرمق میگردید. از اینرو استادان شطرنج استخدام میشدند تا داخل "عجیب" بنشینند اما آنها نیز دریافتند شرایط فیزیکى غیر قابل تحمل است و جایگزینى سریع یکى بجاى دیگرى را مورد استفاده قرار دادند.
پیلزبرى وظیفه کارگردانى "عجیب" را در سال ۱۸۹۰ بعهده گرفت و آدم ماشینى را با وقفه و استراحت براى تورنمنت هاى بین المللى بکار انداخت تا سال ۱۹۰۰ بکار خود ادامه داد که تحمل و پایدارى او در این کار در حد شاهکارهاى بازى شطرنج او با چشم بسته است. اما قد او ۱۸۰ سانت بود و عضلاتش بطور بدى درد را در داخلل ماشین تحمل میکرد. گفته شده پیلز برى براى رهائى از درد هر روز مقدارى مشروب میخورد رقیبان بىشمارى با "عجیب" دست و پنجه نرم میکردند از جمله نویسندگان او هنرى(o Henry) از میان هنرمندان سارابرنار و در میان ورزشکاران کریستى ماتیوسون بسکتبالیست. خیلى از مفسران و دوستان پیلزبرى معتقدند بازى هاى او با چشم بسته و شاهکارهاى وابسته به قوه حافظه اش انرژى بسیارى از او میگرفتند و او را از فرصت هاى دستیابى به عنوان جهانى محروم میساختند.
پیلزبرى درسن ۳۳ سالگى درپى یک بیمارى طولانى درگذشت. شاید عادت شرابخوارى او به مرگش کمک کرد.
همچنین گفته شده است که پیلزبرى در طول برگزارى مسابقات سن پترزبورگ(۶-۱۸۹۵) دچار نوعى بیمارى شد و در حالیکه درنیمه راه دستیابى به هدف و رهبرى چهار بازیکن و صاحب ۵/۶ امتیاز از ۹ بازى بعلاوه ۲ پیروزى بر قهرمان جهان، لاسکر بود، در نیمه دوم بازى ها دچار سقوط و اضمحلال شد و تنها ۵/۱ امتیاز از ۹ بازى بدست آورد.
اگر نتایج نیمه اول مسابقات سن پترزبورگ با حساب امتیازات او در هستینگز جمع شوند، بدیهى است که او در نقطه اوج خودش و قهرمان جهان بود.
به مانند دیگر نوابغ بزرگ آمریکائى، مورفى و فیشر، پیلزبرى با بىتوجهى به خودش، استعدادش را خدشه پذیر نمود.
پیلزبرى بازیکن ژرف اندیش و اصیلى بود و اسلوب ویژه او با مهره سفید در گامبى وزیر رد شده، میتواند به نحو موثرى توسط بازیکنان باشگاهى مورد استفاده قرار گیرد. فکر اصلى در این روش ساده است:سفید اسب f3 را در خانه e5 مستقر و با پیاده f4 حمایتش میکند. فیل خود را بر روى قطرh1-h7 قرار میدهد و سپس وزیر و رخ f1 را براى حمله شاه سیاه به صحنه میاورد، تا زمان پیلزبرى بسیارى از استادان بزرک معتقد بودند که گامبى وزیر معمولى به جهت اکثریت پیاده اىاش در جناح وزیر مورد توجه سیاه است. دکتر تاراش، تئوریسین پیشگام آنزمان، این نظر را حفظ کرد و زمانیکه اسلوب جدید، او را در هستینگز ۱۸۹۵ مغلوب ساخت تاثیر حمله پیلزبرى در شطرنج بهمان اندازه انقلابى بود که روش ارتفاع فاسبورى از روى مانع.
مرگ نابهنگام پیلزبرى، تعیین جایگاه واقعى او در تاریخ شطرنج مشکل میسازد. الو -Elo به خاطر بهترین دورانش امتیاز ۲۶۳۰ را به او میدهد که برابر امتیاز کاندید عنوان جهانى زمان حاضر میباشد. عمدتاً او بهترین نتایج را در مقابل لاسکر (۵-۵ و ۴ مساوى) در مقایسه با سایر حریفان در طول سالهاى قبل از ۱۹۱۴ داشته است و پیروزى نهائى او در کمبریج اسپینگز سال ۱۹۰۴ - زمانیکه او فرد مریضى بود - یکى از بهترین بازیهاى اوست.


شطرنج دیکتاتور در اعماق زمین
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٦  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

این اقدام تلویزیون لیبی بعد از آن صورت گفت که دیروز روزنامه "ساندی استار" نوشت که قذافی برای دور ماندن از حملات هوایی ناتو به کانال‌های آبی موجود در صحرای لیبی پناه برده است که عمق آنها به 182 متری زیر زمین نیز می‌رسد. لیبی دیروز تصاویری از دیدار معمر القذافی دیکتاتور این کشور با "کیرسان یومجینوف" رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج را منتشر کرد.

در این تصاویر که تلاش شده بود چهره‌ای متبسم و آسوده از قذافی را به نمایش بگذارد، وی مشغول بازی شطرنج با یومجینوف است.

به گزارش مشرق ، خبرگزاری اینترفاکس روسیه نیز به نقل از یومجینوف که استاندار یکی از ایالت‌های روسیه نیز هست، نوشت که وی دیروز با قذافی در طرابلس شطرنج بازی کرده است.وی تأکید کرد که قذافی در این دیدار به او گفته است که تصمیمی برای ترک لیبی ندارد.

این اقدام تلویزیون لیبی بعد از آن صورت گفت که دیروز روزنامه "ساندی استار" نوشت که قذافی برای دور ماندن از حملات هوایی ناتو به کانال‌های آبی موجود در صحرای لیبی پناه برده است که عمق آنها به 182 متری زیر زمین نیز می‌رسد.

این روزنامه می‌افزاید که این کانال ها در راستای طرح عظیمی از سوی قذافی ساخته شده که متشکل از قطعه‌های بتونی است که گاهی وزن آنها تا 75 تن می‌رسد.

این کانال ها بخشی از طرح انتقال آب به بیابان های لیبی است که قذافی آن را در دهه هشتاد انجام داده و 20 میلیارد لیره برای این کشور هزینه داشته است.

http://www.asriran.com


بعد از بیست و اندی سال خرم‌آباد صاحب یک زیر پله برای شطرنج‌بازانش شد!
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

بعد از تفکر  و هم‌اندیشی دوستان به اصطلاح مسوول!

مرکز استان لرستان صاحب یک زیر پله!! ببخشید سالن شطرنج شد!

شاید ما هم بتواینم میزبان مسابقات گرندپری باشیم..!!

دوستان می‌توانند نظرشان را در این‌باره بفرمایند...


آیین‌نامه اولین دوره اپن دارندگان ریتینگ زیر 2000 (جام شهید رجایی)
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

آیین‌نامه اولین دوره اپن دارندگان ریتینگ زیر 2000 (جام شهید رجایی) آقایان 

مشاهده آیین نامهآیین‌نامه اولین دوره مسابقات شطرنج یادواره فتوای تاریخی امام‌خمینی(ره)
ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

آیین نامه مسابقات شطرنج آزاد (یادواره فتوای تاریخی 19 شهریور 68 امام (ره) - شهرستان خمین)
18 لغایت 23 شهریور1390

 

هیات شطرنج استان مرکزی مفتخر است از تمامی بازیکنان شطرنج  دعوت نماید تا در اولین دوره مسابقات آزاد یادواره فتوی تاریخی امام (ره) که از تاریخ 18 لغایت 23 شهریور ماه 90در شهرستان خمین برگزار می شود، شرکت نمایند.

مشاهده آیین نامه مسابقات


آیین‌نامه مسابقات آزاد ابن‌سینا همدان
ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 دهمین دوره مسابقات شطرنج آزاد ابن سینا از 2 لغایت 9 مرداد ماه جاری در استان همدان برگزار می شود.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، این مسابقات به میزبانی هیات شطرنج استان همدان برگزار خواهد شد و برای مشاهده آیین نامه آن می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

همچنین برای پیگیری بیشتر می توانید با شماره تلفن 08118244950 هیات شطرنج استان همدان تماس حاصل فرمایید.

آیین نامه مسابقات شطرنج آزاد ابن سینا


شطرنج دو نفره و چهار نفره دیده بودیم اینم سه نفره‌اش!!
ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

پس از سالها تلاش برای ایجاد قوانین شطرنج سه نفره بالاخره این قوانین ایجاد شد و هم اکنون سه نفر می توانند با هم شطرنج بازی کنند.
این شطرنج به صورتی است که هر نفر می تواند به طور هم زمان با دو نفر دیگر رقابت کند.

منبع: شطرنج خمام 


شادی پریدر مربی تیم ملی شطرنج بانوان شد!
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

 شادی پریدر اولین استاد بزرگ شطرنج بانوان تاریخ ورزش ایران به سمت مربی تیم ملی شطرنج بانوان منصوب شد.

 

 به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، مهندس کامبوزیا رئیس فدراسیون شطرنج و نایب رئیس فدراسیون بین المللی شطرنج طی حکمی شادی پریدر از قهرمانان نامدار شطرنج ایران را به سمت مربی تیم ملی شطرنج بانوان ایران منصوب کرد.

بر اساس این حکم وی زیر نظر امیر باقری مدیر تیمهای ملی و آلویزاس کوینیس سرمربی تیم ملی شطرنج بانوان فعالیت خواهد کرد.

لازم به ذکر است وی عنوان قهرمانی کشور و زون آسیا را در کارنامه خود دارد.


محل جدید هیات شطرنج بروجرد
ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

نشسته از چپ : آقایان محمود ترابی ، احد قاسمی ، امیر پالیزوان و ناصر نیرومندی
ایستاده در حال بازی همزمان : مهندس شیرزاد داودوندی مسئول هیات شطرنج بروجرد

با بازی همزمان ، سالن شطرنج بروجرد  افتتاح غیر رسمی شد
دوم خرداد 1390، طی یک دیدار همزمان که در یکطرف آن آقای شیرزاد داودوندی مسئول هیات شطرنج بروجرد حضور داشت و در طرف دیگر آقایان محمود ترابی رئیس تربیت‌بدنی، احد قاسمی مسئول سالن‌های ورزشی بروجرد، امیر پالیزوان و ناصر نیرومندی اعضا هیات شطرنج بروجرد حضور داشتند. خانه شطرنج بروجرد افتتاح گردید. همشهریان عزیز می‌توانند هر روز غروب از سالن بسیار زیبای شطرنج بروجرد واقع در سالن نفت پشت پارک بانوان دیدن فرمایند.

اطلاعات تکمیلی را به زودی در اختیار دوستان قرار می‌دهم.

عکس: وبلاگ فرهاد داوودوندی

البته جا دارد دوستان مسوول هم کمتر به فکر پلاکارت و تحویل گرفتن هم‌دیگه باشن و فکری هم به حال رشته‌های تعطیلی! مثل شطرنج بکنند و یا حداقل رسماً فعالیت این ورزش‌ها را ممنوع اعلام کنند، تا دوستان تکلیف خود را بدانند!

اکثر شهرستان‌ها همانند خرم‌آباد(مرکز استان) از داشتن محلی برای تمرین بی‌بهره‌اند! قابل توجه مسوولان که با آمار و ارقام خوب بازی می‌کنند اما در عمل اوضاع هر روز بدتر می‌شود.