محل تمرین شطرنج‌بازان به دفتر نماینده الیگودرز تبدیل شد!
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

مطلبی را که در زیر می‌خوانید توسط علی یاوری‌نژاد(الیگودرز) برایم فرستاده شده که قبل از انتشار در وبلاگ، در نشریه لرستان ورزشی شماره‌ی ٢٧ مورخ ١٣ شهریور چاپ کردم. در این مدت هرچه قدر شطرنج‌بازان الیگودرزی خوشحال شدند، مسوولان ورزش شهرشان ناراحت!  با هم نامه‌ی این عزیز را می‌خوانیم:

محل تمرین شطرنج‌بازان به دفتر نماینده الیگودرز تبدیل شد!

از اسفند ماه سال قبل بنا به شکایت دسته‌جمعی اعضای هیأت شطرنج الیگودرز از عملکرد ضعیف رییس اسبق این هیأت، طی جلسه‌ای با حضور مصباحی ریس وقت هیأت شطرنج لرستان که منجر به برکناری ایشان گشت، سالن شطرنج الیگودرز تاکنون تعطیل و بدون سرپرست می‌باشد. اعضای هیأت طی درخواست و جلسات مکرر از رییس اداره تربیت‌بدنی که از اقوام بسیار نزدیک رییس بر کنار شده می‌باشند، خواهان بازگشایی این سالن شدند که با بی‌توجهی و برخورد سرد ایشان مواجهه گشتند. حتا نامه‌نگاری‌های این اعضا با هیأت شطرنج لرستان هم جواب نداد و به بهانه‌ی این‌که حکم تخریب سالن شهید خداکرم کاظمی آمده است اعضا را از ادامه‌ی درخواست ناامید کردند. چگونه است که همه‌ی رشته‌های ورزشی دارای سالن هستند و هم اکنون در حال تمرین و مسابقه می‌باشند، اما جایی برای شطرنج نیست؟! نکته‌ای که این ورزش‌کاران را آزرده خاطر کرده، این است که قبلاً هیأت شطرنج الیگودرز یک سالن مجهز به سیستم تهویه‌ی هوا و سرویس بهداشتی مناسب که با مساعدت جناب آقای دکتر مداحی رییس اسبق فدراسیون شطرنج امکانات قابل توجه‌ای به این هیأت داده شده بود، در حرکتی غیر قابل دفاع، اداره تربیت‌بدنی این سالن را به نماینده‌ی فعلی در مجلس شورای اسلامی، به نام دفتر نماینده‌ی مجلس اهدا نموده است! که موجب نارضایتی ورزش‌کاران شده تا جایی که چند تن از پیشکسوتان ارزش‌مند این رشته ورزشی از دنیای شطرنج خداحافظی کردند. که جای خالی این عزیزان بالاخص آقایان، سلیمانی و ملکی را به شدت احساس می‌شود. نکته‌ی دیگری که قابل تأمل می‌باشد، این است که اداره تربیت‌بدنی، بنده، تنها مربی و داور رسمی با حکم تأیید شده از فدراسیون شطرنج که به اوضاع شطرنج اعتراض داشتم، در حرکتی غیر قابل انتظار به مدت یک‌سال از ادامه‌ی فعالیت ورزشی محروم کردند که عملاً به این معنای می‌باشد؛ خداحافظ شطرنج الیگودرز! اعضای هیأت شطرنج الیگودرز با توجه به شناختی که از ریس اداره تربیت‌بدنی دارند تنها یک پیام دارند و آن، این است که حضرت امام‌خمینی«ره» در فتوای سال 67 ورزش شطرنج را آزاد اعلام کردند! و در آخر از همه‌ی کسانی که می‌توانند ما را یاری دهند تا یک‌بار دیگر این سالن را افتتاح کنیم، که الحق والانصاف خیلی بیشتر از بعضی رشته‌های ورزشی قدمت دارد، خواهشمندیم دست‌های ما را به گرمی بفشارند، باشد که برای افتخارآفرینی این مرز و بوم لحظه‌ای آرام نگیریم . ان‌شاالله


اخبار شطرنج
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱٥  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

* علی بیطال‌زاده نائب قهرمان مسابقات شطرنج برق‌آسای(5×2) هلند شد

این مسابقات که در شهر مپل هلند با شرکت 120 شطرنج‌باز برگزار شد، بیطال‌زاده بعد از استاد بزرگ سپکه ارنست(2556) مشترکاً با استاد بزرگ نام‌دار جهان یان تیمان(2565) دوم شد.

* علی‌رضا روح‌پرور از راهیابی به مسابقات فینال قهرمانی کشور بازماند

نهمین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی کشور در حالی به میزبانی مشهد برگزار شد که علی‌رضا روح‌پرور تنها نماینده‌ی خرم‌آباد بهترین نتیجه‌ی لرستانی‌ها را در این جدول به دست آورد.

روح‌پرور در بین 328 شرکت‌کننده با کسب 8 امتیاز از 11 بازی به مقام مشترک هفتم- بیست و هشتم مسابقات دست یافت، ولی به علت پوئن‌شکنی ضعیف‌تر به مقام بیست‌وهفتم رسید و از راهیابی به مسابقات فینال قهرمانی کشور بازماند. پس از روح‌پرور، روح‌الله شمسی و محمود اسکندری بازیکنان دورودی حاضر در مسابقات به ترتیب به مقام‌های سی‌وپنجم و چهل‌وششم دست یافتند. از دیگر بازیکنان حاضر در مسابقات می‌توان به علی یاراحمدی(1806)، امین پاپی(1922)، امیرحسین آروان، جمشید نوروزی(1532)، هومن خادم و امیر نوروزی اشاره کرد که به ترتیب در رتبه‌های هفتاد و هشتم، صد و پنجم، صد و بیست و ششم، صد و چهل و ششم، دویست و هشتاد و هشتم و دویست و نود و هفتم قرار گرفتند. لازم به ذکر است بیست نفر اول این جدول به همراه ملی‌پوشان شطرنج کشور (کلاً 32 نفر) مسابقات فینال قهرمانی کشور را برگزار خواهند کرد و این در حالی است که تا به حال هیچ یک از بازیکنان لرستانی موفق به حضور در فینال قهرمانی کشور نشده‌اند.

* مقام هشتم شطرنج جام رمضان تهران برای روح‌پرور

چهاردهمین دوره‌ی مسابقات جام رمضان تهران با حضور 117 نفر از قهرمانان کشور برگزار شد که پس از 9 دور جدول سوئیسی باز هم علی‌رضا روح‌پرور که به هزینه‌ی شخصی در این مسابقه(مانند مسابقات قهرمانی کشور) شرکت کرده بود، با قبول شکست در دور آخر به مقام هشتم این رقابت‌ها دست یافت، در حالی بود که با نائب قهرمانی مسابقات فاصله‌ی چندانی نداشت.

 


تبریک به مناسبت روز پزشک
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

روز پزشک را به همه‌ی پزشکان عزیز خصوصاً جناب آقای دکتر  سیامک موسیوند(رئیس هیأت شطرنج بروجرد)،

جناب آقای دکتر مهدی آروان(پدر امیرحسین آروان «از قهرمانان دورود» به خاطر حمایت‌های شطرنجی‌اش)

و جناب آقای محسن سبزواری(از قهرمانان شطرنج خرم‌آباد) به دلیل زحمات شطرنجی و درمانی‌اش تبریک عرض می‌کنم

و از خداوند متعال طول عمر همراه با سلامتی را برای این بزرگ‌واران آرزو دارم.