واسیلی ایوانچوک و اتهام دوپینگ !!
ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس

                      رسوایی دوپینگ استاد بزرگ شطرنج

                                                 

وقتی مجله هفتگی آلمان "اشپیگل" که بزرگترین دستگاه اخبار آنلاین است درباره موضعی گزارش می دهد، دیگر رسانه های اروپایی به سرعت به پیگیری خبر می پردازند. این هفته "اشپیگل" مقاله کاملی از امتناع واسیلی ایوانچوک در ارائه تست دوپینگ در المپیاد "درسدن" منتشر نموده است.

استاد بزرگ شطرنج "واسیلی ایوانچوک" از ارائه نمونه دوپینگ خود در المپیاد جهانی "درسدن" خودداری کرد و اکنون در معرض اتهام استفاده از مواد نیروزا قرار گرفته است و ممکن است به 2 سال محرومیت محکوم شود.

                                                     

 

واسیلی ایوانچوک که یک شطرنجباز حرفه ای است، در سال 1969 "در بروژنی" اوکراین متولد شد. او در طی 20 سال گذشته مقام استاد بزرگی شطرنج را در اختیار داشته و در فهرست ریتینگ جهانی مقام سوم را دارد. مردی با موهای مشکی و چشمان خمار که دوستان شطرنجی اش به او لقب "چوکی بزرگ" داده اند. چرا؟

چون پس از هر باخت هنگام شب به جنگل می رود و برای راندن شیاطین رو به ماه فریاد می کشد.

چون در دمای زیر صفر، مسافت های کوتاهی را قدم می زند.

چون دوست دارد در اتاق های تاریک بنشیند.

چون هنگام مسابقه به جای نگاه کردن به صفحه شطرنج، به سقف خیره می شود.

چون پس از پایان یک تورنمنت سعی می کند چانه بزرگ حریف برنده را پایین بیاورد!

چون به قول قهرمان جهان ویسواناتان آناند، او در "سیاره ایوانچوک" زندگی می کند !

                                                        

 

کسی نمی داند که در ذهن ایوانچوک چه می گذشته وقتی که در بیست و پنجم نوامبر در آخرین روز المپیاد جهانی شطرنج به گاتا کامسکی باخت.

اما آنچه مسلم است این است که، وقتی بازی او با حریف آمریکاییش تمام شد، داور از او خواست نمونه آزمایش دوپینگ را به او تحویل دهد. و او در عوض در اتاق کنفرانس طوفانی برپا کرد.

ابتدا لگدی حواله ستون لابی کرد، سپس با مشت هایش بر پیشخوان کافه تریا کوبید و سرانجام در اتاق تعویض لباس ناپدید شد. در تمام این مدت عده زیادی از مسئولین نیز به دنبالش در حرکت بودند. 

هیچ کس نتوانست ایوانچوک را برای انجام آزمایش دوپینگ متقاعد کند و از آنجا که امتناع از انجام این آزمایش به منزله مثبت بودن آن است، اکنون او متهم به انجام دوپینگ بوده و ممکن است به محرومیت 2 ساله او بیانجامد.

این واقعه و احتمال احضار رسمی ایوانچوک باعث بازتاب های زیادی در دنیای شطرنج شده است. بازیکنانی که با یکدیگر پیمان دوستی بسته اند می گویند که متهم کردن هر کدام از آن ها به دوپینگ، در واقع توهین به افتخار و استعدادشان است.

نامه هایی از بازیکنان و حامیان شطرنج دریافت شده است که انگشت اتهام به سوی مسئولین تشریفات اداری دنیای شطرنج قهرمانی دراز کرده و بر این نکته اصرار دارند که دوپینگ هیچ تأثیری در شطرنج ندارد.

هر چند تلفیق شطرنج و دوپینگ ممکن است بسیار بعید به نظر برسد، اما غیرممکن نیست.

آزمایشات دارویی در تورنمنت های بین المللی شطرنج در سال 2001 انجام شد و انجمن جهانی ضد دوپینگ، شطرنج را به عنوان ورزشی با احتمال آلودگی پایین اعلام نمود و تا کنون کسی به آلودگی آن متهم نشده است.

اما این دقیقا به چه معنی است؟

ثابت شده است داروی "انابولیک استروئید" که ویژه وزنه برداران است و "ایپو" (Epo) که مخصوص دوچرخه سواران است، تأثیری در کیفیت بازی شطرنجبازان ندارد. اما وقتی یک شطرنجباز در پایان یک مسابقه تحت فشار است، ضربان نبض او می تواند به 160 بار و فشار شریانی اش تا حد 200 برسد. در این وضعیت موادی همچون "بتابلاکرها" (Beta-blocker) می تواند به بازیکن کمک کند که به مغزش آرامش دهد.

استاد بزرگ آلمانی "فلگر" که خود روان پزشک است می گوید که چون بازیکن دقیقا نمی داند این حالات چه موقع رخ می دهد، استفاده از این مواد کاملا موثر است. فلگر تأثیرات "بتابلاکر" را در مسابقه ای که در سال 1979 با "بوریس اسپاسکی" داشت بر روی خود امتحان کرد و اظهار داشت. فشار خون و نبضم متعادل شده و در بازیم کاملا تأثیر داشت.

بدون شک کافئین می تواند به بازیکن آرامش دهد. ولی این ماده دیگر در لیست مواد ممنوعه نیست. بسیاری از بازیکنان به حد افراط قهوه می نوشند. مسلما خوردن "ریتالین" (Ritalin) یا "مدافینیل" (Modafinil) که باعث افزایش توانایی تمرکز می شود، در بین شطرنجبازان اغوا کننده است.

دانش آموزان نیز در طی امتحانات از این داروها استفاده می کنند و مسئولین دوپینگ از هر دوی این مواد تست دوپینگ بعمل می آورند.

ایوانچوک که این هفته در اسپانیا بوده و تورنمنتی را در شهر "بنیدروم" فتح کرده است می گوید: چیزی که در "درسدن" اتفاق افتاد یک دیوانگی محض بود ولی این گونه درام ها در دنیای ما اتفاق می افتد.

من فقط پس از مسابقه آنجا را ترک کردم. من به حرف های مردی که با من صحبت می کرد گوش نمی دادم. من هرگز قبلا او را ندیده بودم، در حقیقت تا به امروز هنوز نمی دانم او کیست.

تنها دلیلی که در شطرنج آزمایش دوپینگ به عمل می آید اینست که فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) از اواخر 1990 سعی داشته است که شطرنج را در برنامه المپیک بگنجاند و این مستلزم قبول قوانین کمیته بین المللی المپیک (IOC) است.

 

اما عده ای از شطرنجبازان موافق این ایده نیستند. برای مثال رابرت هوبنر که زمانی در رده سوم رده بندی جهانی قرار داشت، یکبار در اعتراض به انجام تست دوپینگ از بازی کردن در تیم ملی آلمان امتناع ورزید. زیرا او معتقد است شطرنج ورزش نیست بلکه در "حوزه دارایی های فرهنگی" قرار دارد. او معتقد است تست دوپینگ نمایش قدرت تشریفات اداری و محروم کردن آزادی ها و مسئولیت های مرزی است. آزمایشات دوپینگ در برنامه سال آینده لیگ شطرنج آلمان گنجانده خواهد شد و هوبنر اعلام کرده در این صورت فورا تغییر رویه خواهد داد.

فیده سه ماه فرصت خواهد داشت تا در مورد اجازه بازی ایوانچوک در آینده تصمیم بگیرد، شورای پزشکی که به شدت مایل است با این موضوع با ملایمت برخورد شود. قبلا در آئین نامه خود موارد برخورد را ذکر کرده است و در ماده 6 این آئین نامه در بند یک تأکید شده است که اگر بازیکن بتواند ثابت کند که گناهکار نیست یا سهوا دچار آلودگی شده است، تبرئه خواهد شد و اگر ثابت شود که سیاره ایوانچوک فقط در مدار خودش چرخیده است مسلما به نفع این بازیکن اوکراینی خواهد بود.

"هانس جوشین هوفستد" از اعضای کمیته پزشکی اعلام کرده است که مسلما ایوانچوک محکوم نخواهد شد اما با او صحبتی "شفاف" خواهد داشت.

                        تهیه و تنظیم : کیومرث عشقی

                              منبع : صفحه شطرنج

 


استاد کاظم الماسیان 50 ساله شد!!
ساعت ٢:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢۱  کلمات کلیدی: گالری عکس ، قهرمانان -پیشکسوتان استان لرستان

با سلام خدمت همه اهالی شطرنج مخصوصا هم استانی های عزیز

 تغییر و تحول در هیئت بهانه ای شد تا با یکی از قهرمانان دیروز و پیشکسوتان امروز مصاحبه ای داشته باشیم که با هم مرور میکنیم :

1_ لطفا  خودتان را معرفی کنید ؟

بنده کاظم الماسیان متولد آبان سال 1337 هجری شمسی در یکی از محله های قدیمی (بازار) شهر خرم آباد. از 16 سالگی به شطرنج علاقه مند شدم (به تشویق دوست عزیزم آقای سعید رشنو) و بعد به کانون شطرنج شهر خرم آباد که  حوالی چهارراه فرهنگ کنونی بود رفتم . 

 2 _ از عناوین  وافتخارات خودتان برایمان بگوئید؟

دارای چندین قهرمانی در شهرستان خرم آباد  در طی این سالها که ذکر آنها را لازم نمی دانم .

3 _ بهترین خاطره شطرنجی ؟

آشنائی با شطرنج

4 _ وبدترین خاطره شطرنجی لطفا؟

از دست دادن دوست عزیزم مرحوم علی محمد فلاح زاده  که همیشه چهره و یاد او در خاطرم نقش بسته لست

5 _ بازیکنان مورد علاقه ؟

بازیکن مورد علاقه من یکی از شطرنج بازان قدیمی شهر خرم آباد آقای ایرج سرو آزاد و مصطفی علیپور که اولی تخصصی عجیب در بازیهای پیاده ای داشت و مصطفی علیپور هم که بازیکنی ترکیبی است و بازیهایشان برایم خاطره انگیز است و از بازیکنان خارجی به بازیهای میخائیل تال بیشتر علاقه دارم.

6 _ به کدام قسمت از بازی شطرنج بیشتر علاقه دارید؟

من بیشتر به آخر بازی علاقه دارم.

7 _ به چه شروع بازیهائی  علاقه دارید؟

شروع اسپانیائی و دفاع سیسیلی

8 _ برای آمادگی در مسابقات  چه کارهائی بهتر است بازیکن انجام دهد؟

اول از همه یک شطرنج باز باید از نظر بدنی آمادگی داشته باشد چون ساعتها پشت میز مینشیند . همچنین از نظر روحی  زیرا باید تحمل باخت را هم داشته باشد و به سه مرحله بازی اشراف داشته باشد ( آگاهی به گشایشها - وسط بازی - آخر بازی) .... تاکتیکها و استراتژی شطرنج .

 در این برهه از زمان با پیشرفت تکنولوژی امکانات زیادی از قبیل سی دی - دی وی دی و نرم افزار های آموزشی - سایتهای آموزشی در اختیار بازیکنان قرار دارد که باید خودش را همه جوره آماده کند.

در آن زمان که ما بازی می کردیم (به جرات میتوانم بگویم) که هیچ کتاب شطرنجی در قفسه های کتابفروشی ها نبود (منظور شهر خرم آباد ) وما اندک کتابهائی در اختیار داشتیم یادم می آید کتابهای موجود در کتابخانه من : مایزلیس و بازیهای فیشر بود و سالها به عنوان تنها منبع از آنها استفاده میکردم در حالی که در تهران و شهرهای شمالی امکاناتشان به مراتب بهتر از ما بود!!

9_ پس اولین کتاب شما : بازیهای فیشر بود؟ بله اولین وبهترین کتابی که تا حالا مطالعه کردم !!

10 _ یک نصیحت به شطرنج بازان جوان ؟

به نظر من ادب و فروتنی - احترام به مربیان وپیشکسوتان و همچنین غلبه بر غرور و خودخواهی!!

چه بسا بازیکنان خوبی دیدم که متاسفانه غرور بر آنها غلبه کرد و همین باعث شد که به زیبائی های شطرنج کمتر توجه کنند و چون در یک بازی میباختند از نطر روحی کم می آوردند و این یکی از دلایلی بود که بسیاری از این بازیکنان از صحنه شطرنج دور شدند!!

11 _ اگر شطرنج باز نمی شدید ؟                               

به شنا علاقه دارم شاید شناگر میشد م !

12 _ به نظر شما شطرنج جزء کدام حوزه است ؟ (علم - هنر یا ورزش )

در هر سه حوزه قرار دارد !!

علم است چون به اصولی ثابت و منطقی اتکا دارد و آن اصول واضح و روشن هستند  مانند : طرح - برنامه ریزی - استراتژی  وتاکتیک  وشناخت تمام این نکات جنبه علمی دارد

 . مسئله دیگر تأ ثیری است که شطرنج در مغز بازیکن ایجاد می کند که همانند دیگر ورزشها ( مثلأ یک دونده از شش خوبی نسبت به دیگران بهره مند است یا یک کشتی گیر از حجم ماهیچه ای بهتری نسبت به افراد معمولی برخوردار است) که این خود دلیل روشن دال بر ورزش بودن شطرنج دارد

 و هنر است چون شطرنج بازان در صفحه شطرنج گاهی صحنه های زیبائی از ترکیبها و یا آخر بازیها خلق میکنند که نظر هر بیننده ای که با شطرنج مأنوس باشد را به خود جلب میکند.

13 _ دلایل و مشکلات شطرنج در استان ؟

این مشگل مقداری بر میگردد به خودمان (فرهنگمان) که کمتر فکر میکنیم یا نمی خواهیم فکر کنیم دوم : مسئولان شهر یا استان که به این ورزش کمتر بها میدهند و به ارزش این بازی در تمرکز و تقویت فکری پی نبرده اند - یادم میآید  چند سال پیش یکی از مربیان کشتی روس برای مسابقات کشتی به خرم آباد آمده بود . و خودش مشغول بازی شطرنج با شطرنج بازان شد و متذکر شد اگر میخواهید کشتی گیران خوبی داشته باشید به آنها بگوئید شطرنج بازی کنند چون باعث قدرت تمرکز و تصمیم گیری اشان  میشود !! ( ببینید یک مربی کشتی چگونه به اهمیت این بازی پی برده بود !)

14 _ از کدام مهره شطرنج  بیشتر خوشتان می آید؟

من از مهره اسب بیشتر خوشم می آید.

15 _ و کدام حرکت ؟

حرکت e4  !!

16 _ ثبت حرکات را به کدام زبان انجام میدهید ؟ فرانسوی

17 _ چپ دست هستید یا راست دست ؟

راست دست

18 _ دلایل ماندگاری یک بازیکن شطرنج را بفرمائید؟

همانطور که اشاره کردم و تجربیات چند ساله به کمکم آمده نداشتن تکبر - خودبینی - راز ماندگاری یک ورزشکار است .

19 _ چند نفر از هم بازیهای قدیمی ؟             

آقایان : ایرج - کوروش  وساسان سرو آزاد - سعید رشنو - ناصر ظهراب - فریدون فرشاد - آرش پرهیز کار - مصطفی علیپور و مرحوم علی محمد فلاح زاده .

20 _ ودر آخر؟

امید وارم مسئولان به این ورزش فکری و سودمند بیشتر بهاء بدهند .

       

                ...به امید آن روز

            از شما که این وقت را در اختیار ما قرار دادید تشکر میکنم .

 

 


افتخاری دیگر برای شطرنج لرستان !!
ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٩  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

دقایقی پیش مهتاب فلاح زاده قهرمان ارزنده استان در مسابقات سریع قهرمانی کشور سوم شد!!

در این مسابقات تنها نماینده استان حضور عالی داشت که توانست پس از غزل حکیمی فرد قهرمان کشور و شهره بیات (استاد فیده!) به مدال ارزشمند برنز نائل آیداین موفقیت را به ایشان و همه افتخار آفرینان استان تبریک میگوئیم


جوانترین استاد بزرگ زن جهان !!
ساعت ٤:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٩  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

یفان هاوو اعجوبه شگفت انگیز چینی

یفان هاوو به درجه استادبزرگی دست یافت!!

یفان هاوو در سن 14سال و6ماه و2روز به درجه استاد بزرگی نایل آمد.وافتخار جوان ترین استاد بزرگ دربین بانوان را که به یودیت پولگار تعلق داشت از آن خود کرد.

یفان 3سال پس از اینکه یودیت در سن 15 سال و6ماه و1 روز به درجه استاد بزرگی نایل آمد پا به عرصه جهان نهاد.این عنوان در هفتادونهمین گنگره فیده که در شهر درسدن آلمان برگزار گردید ؛ به او اعطاشد. تلفظ صحیح نام این قهرمان بزرگ فان هو-یی است ولی دوستانش اورا یفان صدا می زنند.

 

 

                                                  م: کوشا جافریان

 


نتایج نهائی دوازدهمین دوره مسابقات شطرنج منطقه 5 دانشگاه آزاد
ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٧  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

دوازدهمین دوره مسلبقات شطرنج منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامی که در مورخه14 لغایت 16 آذر ماه به میزبانی دانشگاه آزاد واحد الیگودرز برگزار شد.

این مسابقات برای اولین بار به میزبانی این واحد در 7 دور و به روش سوئیسی  برگزار شد وباز برای اولین بار داورانی از  استان لرستان( عبدالله مصباحی سرداور و مجید کرامتی داور) قضاوت این مسابقات را بر عهده داشتند .

15 تیم در این مسابقات شرکت داشتند که به ترتیب  دانشگاههای  ساوه - اراک- خرم آباد - ملایر - دورود - الیگودرز - بروجرد - خمین- فراهان - تفرش- آشتیان - تویسرکان - همدان - محلات - نراق رتبه های اول تا پانزدهم را به خود اختصاص دادند.

سامان فرشادی(از تیم خرم آباد) روی میز یک با 7 امتیاز از 7 بازی به عنوان قهرمان قهرمانان شناخته شد .

به علت ضیق وقت این مسابقات در دو روز - بازیها در یک ساعت بدون پاداش زمانی انجام شد که کار بازیکنان و کادر داوران را مشگلتر میکرد. هر چند استفاده از نرم افزار سوئیس منیجر (باز برای اولین بار)

دقت وسرعت کار را تا حدودی افزایش داده بود مسابقات راس ساعت مقرر برگزار و محل برگزاری مسابقات تقریبا مناسب و خوب بود همه تیمهای شرکت کننده (به غیر از تیم تفرش که با 4 نفر در این مسابقات شرکت کرده بود)از نفرات ذخیره استفاده میکردند.

 هیچ یک از تیمهای استان لرستان در حدو اندازه های خود ظاهر نشدندو اگر از موفقیت انفرادی ( سامان فرشادی - امین پاپی  وحجت الله ساکی که به ترتیب روی میزهای 1 - 3 - 5 قهرمان شدند) بگذریم عملکرد تیمی دانشگاههای استان مطلوب نبود. این در حالی بود که انتظار میرفت بعد از قهرمانی تیم دورود در سال 85 - قهرمانی تیم بروجرد در سال 86 - برای سومین سال متوالی امسال هم قهرمانی به یکی از تیمهای استان لرستان برسد که متاسفانه این چنین نشد .

با آرزوی موفقیت برای همه شطرنج بازان استان


انعکاس فوت نائب رئیس هیئت شطرنج استان در جراید!!
ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٢  کلمات کلیدی: اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان ، گالری عکس


نمایندگان سریع و برق آسای استان لرستان مشخص شدند!
ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٠  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

طی روزهای٧-  ٨ و٩ آذر ماه  مسابقات انتخابی بلیتس و برق آسای استان برگزار شد و در پایان این رقابت ها در رده ی آقایان:

(مسابقات بلیتس) : که با حضور ٣١ نفر از شهرستان های خرم آباد - بروجرد و دورود  در ٧ دور و به روش سوئیسی برگزار شد:

                                          

ابراهیم عفافی (بروجرد) ۵/۶ امتیاز

امین چنگائی (خرم آباد) ۵/۶ امتیاز

سامان فرشادی (خرم آباد) ۵/۵ امتیاز

اول تاسوم شدندو در مسابقات سریع که با حضور ٣٣ نفر  و از شهرستانهای مذکور و در ٧ دور انجام شد:

روح الله شمسی (دورود) ۶ امتیاز

حبیب ابوالحسنی(دورود) ۵/۵ امتیاز

امین چنگائی (خرم آباد) ۵/۵ امتیاز

اول تا سوم شدند واما در رده بانوان که با شرکت شطرنج بازانی از شهرستان های خرم آباد ودورود  برگزار شد در پایان:

(مسابقات بلیتس): با حضور ١۴ بازیکن (۶ نفر از خرم آباد و٨ نفر از دورود!!) انجام شد  وخانمها:

مهتاب فلاح زاده (خرم آباد) با ٧ امتیاز                                    

خدیجه فاطمی نیک (خرم آباد) با ۶ امتیاز

مهین خسروی (دورود)با ۵ امتیاز

اول تا سوم شدند ودر مسابقات سریع که با حضور ١٨ شطرنج باز(۶ نفر از خرم آباد میزبان و ١٢ نفر از شهرستان دورود!!) و در ٧ دور سوئیسی انجام شد خانمها:

مهتاب فلاح زاده (خرم آباد) ۵/۶

خدیجه فاطمی نیک (خرم آباد) ۵/۶

فاطمه سالاروند(دورود) ۵ امتیاز

اول تاسوم شدند نفرات اول هر رده برای مسابقات قهرمانی کشور که برای آقایان از ١٩ لغایت ٢١ آذر در رامسر برگزار میشودو برای خانمها از تاریخ ١٨ لغایت ٢٠ آذر به میزبانی شهر ری انجام میگیرد از سوی هیئت شطرنج استان لرستان اعزام میشوندلازم به ذکر است عبدلله مصباحی مانند همیشه داور و مسئول برگزاری مسابقات بود!

برای همه این عزیزان آرزوی موفقیت داریم


نتایج نهائی سی وهشتمین المپیاد جهانی شطرنج (درسدن آلمان)
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٦  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

سی و هشتمین دوره المپیاد جهانی شطرنج سه شنبه شب در شهر درسدن آلمان به پایان رسید. که تیم ملی ایران در هر 2بخش مردان و بانوان معادل وضعیت ابتدایی خود در جدول را بدست آورد. این در حالی است که تیم مردان در ابتدا از بین 154 تیم شرکت کننده شماره 40 را به خود اختصاص داده بود و در پایان چهلم شد و همچنین تیم بانوان کشورمان هم از بین 114 کشور شرکت کننده در حالی که شماره 39 جدول ابتدایی بود در نهایت سی ونهم شد. و این در نوع خود خیلی جالب است.

                                             م: شطرنج حرفه ای

 

(ایران _ مجارستان)

احسان در مقابل یودیت پولگار و یک مساوی ارزشمند!!

ارمنستان قهرمان مسابقات آزاد با 19 امتیاز

گرجستان قهرمان مسابقات زنان با 18 امتیاز

در پایان مسابقات تیم ارمنستان با 19 امتیاز و تیمهای رژیم صهیونیستی با 18 و آمریکا با 17 امتیاز در مسابقات آزاد اول تا سوم شدند و تیمهای گرجستان و اوکراین با 18 امتیاز و آمریکا با 17 امتیاز تیمهای اول تا سوم مسابقات بانوان شدند.

همچنین در پایان این مسابقات تیمهای مردان و زنان ایران به ترتیب با امتیاز 13 و 12 در رده های 40  و 39 قرار دارند.

                                                     م: شطرنج تبریز

 اعضای تیم ملی ایران در رده آزاد: احسان قائم مقامی - مرتضی محجوب - الشن مرادی - امیر باقری - شجاعت قانع (به مربیگری استاد خسرو هرندی)

و در رده بانوان: آتوسا پورکاشیان - شادی پریدر - شایسته قادر پور - مونا سلمان ماهینی - میترا حجازی پور(ظاهرا مربی کاظم مرتضوی -شما بخونید کاپیتان)

نکات آماری مهم سی و هشتمین المپیاد:

* در این المپیاد 156 تیم از 152 ملیت حضور  داشتند.

* 154 تیم در رده آزاد و 116 تیم در رده بانوان شرکت کردند.

* اکثریت صد شطرنج باز برتر جهان به جز آناند قهرمان فعلی جهان و توپالف نفر اول رده بندی جهان در این المپیاد حضور داشتند.

* تیم آزاد روسیه با میانگین ریتینگ افسانه ای 2756 که بالاترین میانگین ریتینگ را در کل المپیادها دارا است رده اول را به خود اختصاص داده بود.

* تیم قدرتمند ایران با میانگین ریتینگ 2524 رده چهلم جدول ابتدایی را به خود اختصاص داده بود.

* حضور نوجوانان نابغه نظیر سو وسلی 15 ساله از فیلیپین با ریتینگ 2610 رونق خاصی به این مسابقات داده بودند.  

* از دیگر شگفتی های این دوره حضور ویکتور کورچنوی 77 ساله با ریتینگ 2584 در تیم سویس است.

* سوزان پولگار به عنوان سفیر این مسابقات حضور داشت.

آمریکا تنها کشوری بود که در دو بخش آزاد و بانوان صاحب مدال شد.

بخش آزاد : در بخش آزاد تیم ملی ارمنستان برای دومین بار متوالی موفق به کسب مدال طلا گردید

 مسابقات در دو رده آزاد و بانوان اجرا شد. رده آزاد به این معنا است که بانوان می توانند در کنار آقایان در تیم حاضر باشند.

* در این دوره از مسابقات 5 بانو در رده آزاد شرکت داشتند.استاد بزرگ یودیت پولگار از تیم مجارستان سرشناس ترین آن ها بود

* در این دوره 7 تیم بیش از المپیاد سی و هفتم تورین شرکت داشتند.

* در این دوره 1270 بازیکن شرکت کردند که 722 نفر از آن ها مرد بودند و در 146 تیم بازی میکردند..

* بانوان شرکت کننده 548 نفربودند  که در 111 تیم بازی می کردند.   

* در این دوره 257 کاپیتان تیم و 120 داور حضورداشتند .کاپیتان تیم ایران استاد خسرو شیخ هرندی بود.

* در این دوره 253 استاد بزرگ ، 165 استاد بزرگ زنان ، 176 استاد بین المللی ، 90 استاد بین المللی زنان ، 91 استاد فیده و 86 استاد فیده زنان حضور داشتند.

* از 20 شطرنج باز اول فهرست ریتینگ اکتبر 2008 به جز آناند همگی در این مسابقات حضور داشتند.

* در رده آزاد  4 تیم روسیه ، اوکراین ، چین و آذربایجان دارای میانگین ریتینگ بالای 2700 بودند.

* در رده بانوان 5 تیم روسیه ، اوکراین ، چین ، گرجستان و فرانسه دارای میانگین ریتینگ بالای 2400 بودند.

* در تیم ملی آزاد ایران 5 استاد بزرگ و در تیم بانوان ایران 1 استاد بزرگ زنان ، دو استاد بین المللی و 2 استاد فیده حضور داشتند.

* 28 استاد بزرگ با ریتینگ بالای 2700 در این دوره حضور داشتند.  که اولین آن ها توپالف با ریتینگ 2791 و آخرین آن ها وگار گاشیموف با ریتینگ 2703 بود.

* و سر انجام المپیاد سی و نهم در سال 2010 در شهر کانتی مانسیسک روسیه برگزار خواهد شد.

                                                م: کوشا جافریان


مسابقات انتخابی سریع وبرق آسای استان
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٦  کلمات کلیدی: گالری عکس ، اخبار خرم آباد-لرستان- ایران- جهان

روز جمعه (٨/آذر/١٣٨٧) همین هفته مسابقات انتخابی استان لرستان در دو قسمت سریع و برق آسا  بخش آقایان برگزار خواهد شد:

 لازم به ذکر است نفرات اول بلیتس وبرق آسا نمایندگان استان لرستان در مسابقات قهرمانی کشور خواهند بود مسابقان امسال از تاریخ ١٩ لغایت ٢١ آذر  به میزبانی مازندران - شهرستان رامسربرگزار خواهد بود . مسابقات بلیتس و سریع بانوان هم مورخه ۱۸ آذر به میزبانی تهران - شهر ری برگزار میشود.

اما مسابقات نیمه نهایی قهرمانی کشور درحالی برگزار میشود که استان لرستان هنوز به طور قطع نماینده ای در این مسابقات ندارد چرا که هفته پیش در کمال ناباوری یکی از نمایندگان خود را از دست داد (مرحوم مراد نوری!!) وسامان فرشادی هم که به علت تداخل این مسابقات با مسابقات دانشجویان منطقه ۵  دانشگاه آزاد هنوز بر سر دو راهی است !!

در قسمت بانوان هم که بعد از اشتباه داوری در محاسبه پوئن شکنی در کرمان ظاهرا ما هم صاحب یک نماینده (سرکار خانم سالاروند) شدیم که ایشان هم باید در مورخه ۱۲ آذر ماه در شهر ری حضور داشته باشد در آیین نامه مسابقات به داشتن کارت (سیستم  جامع فدراسیون) اشاره شده که بازیکنان ما فعلا نسبت به گرفتن کارت اقدام نکردند! امیدواریم تصمیم گیری را به روز آخر نکشندهر چند همین الان هم دیر است .